Προς το περιεχόμενο

Τα Macbooks με ARM επεξεργαστές δεν θα υποστηρίζουν Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Αλλο ενα αυτογκολ που ελπιζω να πληρωσει ακριβα. Καλο το macOS για 1-2 πραγματα αλλα για ολα τα αλλα με windows κανεις τη δουλεια σου καλυτερα (και φτηνοτερα 😉). Προσωπικα χρησιμοποιω κατα 80% πλεον macOS αλλα παντα υπαρχει μια VM με windows για οσα δεν μπορω να κανω (καθολου ή οχι το ιδιο ευκολα) με το macOS. Ασε που δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να κανω την αλλαγη αν δεν ειχα και την δυνατοτητα του bootcamp τοτε.

 Ερωτηση: Μια VM με windows για  ARM θα ελυνε το προβλημα? Θα ετρεχε καμια εφαρμογη εστω και με translator?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, mjaros είπε

Τα Windows έχουν μείνει στάσιμα εδώ και δεκαετίες. 
Τουλάχιστον τα mac εξελίσσονται και πάνε μπροστά.  

Επειδη μιλας για δεκαετιες, για εσενα δηλαδη ειναι ιδια τα Windows 95/98 με την τελευταια εκδοση των Windows 10;  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Bil79 είπε

  Αλλο ενα αυτογκολ που ελπιζω να πληρωσει ακριβα. Καλο το macOS για 1-2 πραγματα αλλα για ολα τα αλλα με windows κανεις τη δουλεια σου καλυτερα (και φτηνοτερα 😉). Προσωπικα χρησιμοποιω κατα 80% πλεον macOS αλλα παντα υπαρχει μια VM με windows για οσα δεν μπορω να κανω (καθολου ή οχι το ιδιο ευκολα) με το macOS. Ασε που δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να κανω την αλλαγη αν δεν ειχα και την δυνατοτητα του bootcamp τοτε.

 Ερωτηση: Μια VM με windows για  ARM θα ελυνε το προβλημα? Θα ετρεχε καμια εφαρμογη εστω και με translator?

Και πιστεύεις ότι τα Windows on ARM τρέχουν όλο το software που τρέχουν τα x86 απροβλημάτιστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, techlink said:

Οχι. Μονο η VMWare "ισως" να δημιουργησει μια εκδοση του Fusion που να τρεχει σε ARM και να μπορεις να εγκαταστησεις VM.
Αλλα στην ταχυτητα μαλλον θα εχουμε θεμα.

Σε καθε περιπτωση η εταιρεια πηρε μια αποφαση η οποια θα της κοστισει εναν αριθμο πελατων. Προφανως εχουν κανει τους υπολογισμους τους και δεν τους απασχολει.
Η εντυπωση μου ειναι οτι το MacOS που ξεραμε "χανεται" και στη θεση του θα βρεθει ενα πιθανοτατα ακομα πιο κλειστο λειτουργικο στα πλαισια της ενοποιησης με το iOS & iPadOS.
Την ιδια στιγμη θα χαθει και ενα κομματι πελατων (developers, power users) το οποιο ισως να αντικατασταθει απο ενα διαφορετικο ειδος πελατη (content consumption user).

Για εμενα αυτη η Apple εχει χασει το δρομο που ειχε χαραξει ο Steve, και πλεον δεν με αντιπροσωπευει. Το κακο ειναι οτι παμε σε μονοκρατορια λειτουργικου desktop και αυτο δεν θα κανει καλο σε κανενα.

Πολλή απαισιόδοξα μας τα γράφεις! Δεν νομίζω στην Apple να είναι τόσο "βλάκες" ώστε να κάνουν μια αλλαγή που να επιφέρει όλα αυτά που περιγραφής. Το σίγουρο είναι ότι θέλει η να διαφοροποιηθεί φοβούμενη και την διείσδυση της Microsoft στο Linux. 

Όταν βέβαια με το καλό η Microsoft αγοράσει την Canonical (Ubuntu) και βγάλει τα Winlux τότε όντος... θα έρθει η τελική "καταστροφή" της Apple!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, manval είπε

Πολλή απαισιόδοξα μας τα γράφεις! Δεν νομίζω στην Apple να είναι τόσο "βλάκες" ώστε να κάνουν μια αλλαγή που να επιφέρει όλα αυτά που περιγραφής. Το σίγουρο είναι ότι θέλει η να διαφοροποιηθεί φοβούμενη και την διείσδυση της Microsoft στο Linux. 

Όταν βέβαια με το καλό η Microsoft αγοράσει την Canonical (Ubuntu) και βγάλει τα Winlux τότε όντος... θα έρθει η τελική "καταστροφή" της Apple!

Η μια και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρια του linux θα ειναι να κανει κατι η ms ...ολα τα αλλα εχουν αποτυχει...καθως ο κατακερματισμος πορων σε χιλιαδες distro μενου και ενα σωρο αλλα μονο καλο δεν κανει στην διεισδυση τελικα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Έχουν περάσει 10 χρόνια (για το iMac που λες) και παίρνει ακόμα updates το High Sierra, απλά δεν παίρνει τα νέα features. Οι υπολογιστές με High Sierra, εκτός κι αν είσαι Apple developer, μια χαρά λειτουργικοί είναι.

Όχι, δεν θα γίνεται αυτό σε Mac με ARM επεξεργαστή.

Τότε θα πεθάνει ως πλατφόρμα. Για την κατάσταση που περιγράφεις έχει ήδη το iPadOS. Δεν ξέρω που θα το πάει σε 10 χρόνια από τώρα, αλλά για το προσεχές μέλλον αποκλείεται.

Επίσης κάνεις παράθεση από άρθρο που είναι γραμμένο πριν την ανακοίνωση στο keynote, που είναι εντελώς speculative. Δεν υπάρχει η έννοια sideloading στο macOS, δεν είναι κλειδωμένο το λειτουργικό ούτε απαγορεύει την εγκατάσταση εφαρμογών από οπουδήποτε.

Φίλε μου, αυτή ακριβώς είναι η λογική της Apple...Δούλευε με το παλιό λειτουργικό ή αν θέλεις καινούργιο πάρε νέο....Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί για κάποια "νέα" features να μην μπορώ να εγκαταστήσω το νέο λειτουργικό, κάτι που δεν συμβαίνει με τη microsoft. Στο κάτω κάτω θα ήθελα να έχω για την αξία του μηχανήματος τη δυνατότητα να επιλέξω... Σε κάθε περίπτωση δεν σου τα λέω αυτά ως hater,  σου τα λέω σαν κάποιος που είχε επενδύσει στην εταιρεία και είδε την αγορά του να φθίνει δυσανάλογα του ποσού που είχα δώσει. Σκέψου όταν το 2017 που κάηκε ο σκληρός μου και τηλεφώνησα στον εξουσιοδοτημένο reseller που το είχα αγοράσει να μου τον αντικαταστήσει, μου απάντησε ότι είναι vintage και ότι δεν τον ανοίγει καν....Με παρέπεμψε σε μη εξουσιοδοτημένο, που φυσικά μου έβαλε έναν εξαιρετικό επώνυμο ssd, ο οποίος όμως δεν ήταν της εταιρείας, δεν διέθετε αισθητήρα θερμοκρασίας και πρέπει να τρέχω ειδικό software για να μην κάνουν οι ανεμιστήρες σαν ελικόπτερο....Ξέρω τι θα μου πείς είναι 10ετίας υπολογιστής, τι περίμενες και τα συναφή....Στην περίπτωσή μου φίλε μου η apple με έστρεψε στα pc (ξεκίνησα με linux στην αρχή και mac μετά.....). Φαντάσου τί θα γίνει όταν η Apple θα έχει τον απόλυτο έλεγχο του επεξεργαστή....Δεν ξέρω νιώθω να απομακρύνομαι όλο και πιο πολύ από μια εταιρεία που αγάπησα....(κάτοχος 2 imac, 1 macmini, 1 macbook air και συναφή παράλληλου εξοπλισμού- 3 iphones, 1 ipod, 2 ipad, 1 time capsule, 2 apple tv). Η απαρίθμηση του εξοπλισμού γίνεται για να επισημάνω ότι κάποτε αγαπούσα.....Από τον εξοπλισμό μου έχει διατηρηθεί το 40% της λειτουργικότητάς του. Μην με κατηγορείς λοιπόν που θα ήθελα να έχω και κάποια επιλογή ως προς το πρόσθετο λειτουργικό σύστημα που θα εγκαταστήσω....Γιατί τους υπολογιστές μου τους έχω για εργαλεία δουλειάς, όχι για να επιδεικνύω το μήλο.....

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft υποστηρίζει Arm επεξεργαστές στα Windows εδώ και πολλά χρόνια.

Ακόμα και αν δεν τα υποστηρίζει η Apple, όλο και κάποιος hacker μπορεί να κάνει μια καλή πατέντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Αφού δεν υποστηρίζουν ARM τα ίδια τα Windows ακόμα, αυτό είναι το λογικό. 
 

Γιατί αποτελεί είδηση είπαμε;

https://www.microsoft.com/en-us/p/surface-pro-x/8vdnrp2m6hhc?activetab=processor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Regulus είπε

Αυτό που αγοράζεις MAC και τρέχεις σε αυτό Windows με ξεπερνάει.!!

Πράγματι φίλε μου, μαζί σου είμαι! Γιατί να θέλει κανείς περισσότερα από αυτά που του επιτρέπει να κάνει η Apple....Σαν πολλά έδωσε τα τελευταία χρόνια, να μας κόψει τις μισές δυνατότητες, αφού πάλι ευτυχισμένοι θα είμαστε....Γιατί ο κατασκευαστής του hardware είναι ο απόλυτος κυρίαρχος των αναγκών μας.....Και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι είναι κάτι ανόητοι αναρχικοί που τολμούν να αγοράζουν μηχανήματα που τα διαστρέφουν με αιρετικά λειτουργικά...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος υπεύθυνα να εξηγησει με λιγα λογια γιατι στρεφεται η αππλε σε αρμ; κ τι σημαινει αυτο για την πλειοψηφια των καζουαλ χρηστων; ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν λέγαμε για οπισθοδρόμηση σε περίπτωση φυγής απο συμβατούς επεξεργαστές....λουστείτε τώρα.  Ασυμβατότητα αλλά 90s is coming...

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο πρόβλημα θα είναι οτι δεν υπαρχει emulator ακομα απο ARM σε x86,  (το αντιστροφο το κανει qemu, οπου σερνεται ).

Θα γινει ενας χαμος για 1-2 χρονια με τις πλατφορμες και τα cross-version...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dali13gr είπε

Και πιστεύεις ότι τα Windows on ARM τρέχουν όλο το software που τρέχουν τα x86 απροβλημάτιστα; 

οχι αλλα θεωρω οτι θα ειναι πιο ευκολη η μεταβαση. Με καποιο "μεταφραστη" οπως θα κανει και η apple στην αρχη ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...