Προς το περιεχόμενο

Μισθός κοροϊδία εργοδότη


babasas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gorilas13 είπε

Ε ναι, να σταματήσει ο κόσμος να κάνει παιδιά και να έχει μόνο σκυλιά. Τα παιδιά θέλουν αγάπη, μετά με προσπάθεια και θυσίες όλα γίνονται.

Στο θέμα του φίλου, αν πιστεύεις ότι η καταγγελία δε θα έχει επιπτώσεις στην εύρεση άλλης εργασίας λόγω μικρής πόλης π.χ, σκίσ'του τον π@το.

Δεν ειπαμε να σταματησεις να κανεις παιδια, αλλα οταν ισχυριζεσαι οτι η δουλεια σου δεν αρκει ουτε για ενα παιδι, τοτε μια λογικη σκεψη ειναι να μην κανεις τρια παιδια μεσα σε τρια χρονια...

Επειδη μερικες σελιδες πισω γραφτηκε και μια συγκεκριμενη μπουρδα αναμεσα σε πολλες αλλες του ιδιου συντακτη, οτι κρινουμε τον ts για το τριτο παιδι, να διευκρινησω πως δεν τον κρινουμε ουτε για το 13ο παιδι. Οτι δεν βγαζει νοημα λεμε. Και προσωπικα εγω, πιστευω, οτι οπως ο ts δεν μοιραστηκε μαζι μας αρχης εξπαρχης οτι με τον... κακο εργοδοτη κλεβανε επιδομα ανεργιας, αλλα μας μιλησε μονο για το χαμηλο του μισθο με τον οποιο δε τα βγαζει περα, χωρις τα κλεμμενα επιδοματα, κατι πιθανως δεν μαθαινουμε κι εδω. Το οποιο κατι, μπορει να ειναι αυτο που του δινει την ανεση να μεγαλωσει τρια παιδια, οταν ζευγαρια με διπλασιο εισοδημα απο αυτο που μας διηγειται ο ts εδω, μετα βιας τα βγαζουν περα με ενα παιδι. Οταν κατι δε βγαζει νοημα, αναμενομενο ειναι να προσπαθεις να καταλαβεις τι ειναι αυτο που δεν παει καλα.

 

Οποτε εκτιμω οτι οπως χαναμε τη λεπτομερεια του ανεργιακου επιδοματος, ετσι χανουμε κι αλλες λεπτομερειες του δακρυβρεχτου αυτου τετραετους στορυ, οπως θελουν ορισμενοι να το δουν.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε όλες τις φτωχές χώρες του κόσμου (Πακιστάν, Υεμένη,χώρες λατινικής Αμερικής κ.α) ζουν φτωχικά και μπορεί να έχουν και 10 παιδιά. Απλά τρώνε ένα πιάτο φαγητό.

Στην Δύση είναι αδύνατον. Καμία γυναίκα και άντρας δεν χαλάει την καλοπέραση του για να μεγαλώσει παιδιά.

Με μαθηματική ακρίβεια σε 20 χρόνια θα είμαστε μειοψηφία οι Έλληνες. Οι μόνοι που κάνουν παιδιά είναι Αλβανοί και άλλοι αλλοδαποί και κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι που έχουν σταθερό μισθό.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω πηρε επιδομα ανεργιας ο παρανομος και προφανως αγορασε διλιτρο αυτοκινητο. Εξω απο το χορο ολοι με την καλη κουβεντα, λες και κανει ζωαρα με τα λεφτα. Συγχρονιστειτε λιγο με τον περιγυρο, βγειτε απο το σπιτι, αντιληφθειτε ποση φτωχεια υπαρχει και θα υπαρξει απο φθινοπωρο, βοηθηστε τον φτωχο "παρακατιανο" της γειτονιας και μην ειστε σαν τους τηλεδικαστες. Αυτη η ομορφη κοινωνια που γκαριζει για την υπογεννητικοτητα, ειναι αυτη που λεει "αν δεν ειχε λεφτα τι τα εκανε" και μετα δεν βοηθαει καθολου. Η κλασσικη λογικη του ελληναρα, αφου δεν με πιανει εμενα και τη βγαζω, οι αλλοι ας κανουν ο,τι θελουν. Κι οταν αυτος ο ανθρωπος φτιαχνει μια οικογενεια και γινεται εθελουσια σκλαβος, απλα για τα στοιχειωδη για την οικογενεια του, τοτε απλα περιμενουμε με ποπκορν να εμφανιστει ο κλασσικος καλουλης συμπολιτης με τον τυπικο αγαπημενο λογο. Καποιους η κριση δεν τους διδαξε τιποτα, ουτε ειδαν περα απο το σπιτι τους. Απιστευτα πραγματα σε μια χωρα με 10 χρονια μνημονια.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν καλυπτονται βασικες αναγκες για μια οικογενεια, ελα πες μου εκ τους ασφαλους ποσο εκλεψε οταν το κρατος δεν του εξασφαλιζει τιποτα.
Διαβαστε περι Σκανδιναβιας και μετα ριξτε μια ματια και σε ενα κειμενο περι ενσυναισθησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Everest είπε

Οταν δεν καλυπτονται βασικες αναγκες για μια οικογενεια, ελα πες μου εκ τους ασφαλους ποσο εκλεψε οταν το κρατος δεν του εξασφαλιζει τιποτα.
Διαβαστε περι Σκανδιναβιας και μετα ριξτε μια ματια και σε ενα κειμενο περι ενσυναισθησης.

Κλισέ αλλά εκεί έχουν 2 μέτρα χιόνι 11 μήνες.  Αν πιστεύεις στην ενσυναισθηση δώσε και εσύ τα 3 χιλιάρικα ΤΟ ΜΗΝΑ που δίνω σε φόρους και ξαναδιαβασε το βιβλίο. Θα σε βοηθήσει. 

Επίσης αναφέρθηκε και η σύνταξη,  λογικό να θέλουμε 1500 ευρώ σύνταξη όταν τη μισή ζωή μας δουλεύουμε τις μισές ώρες με δηλωμένο βασικό .  Απολύτως λογικό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμσον1 αν δεν εχεις βγει στην κοινωνια να εργαστεις και να προσπαθησεις να εισαι οικονομικα ανεξαρτητος, να μου πεις οταν το κανεις για να συνεχισουμε ευχαριστως τη συζητηση. Δεν ενοχλουμαι απο αυτα που λες, γιατι πιθανοτατα ειναι λογω απειριας και λογω μιας σκληροτητας που εχεις, ισως δειγμα καλης οικονομικης καταστασης, ωστε να μην σκεφτεσαι πως καποιοι προσπαθουν για τα στοιχειωδη. Αν τα εχεις εξασφαλισμενα και αντιμετωπιζεις αυτα που λεμε εδω σαν καποιου ειδους προπαγανδα, λες κι εχουμε καποιο συμφερον, τοτε ψαξε μονος σου να δεις τι φτωχεια υπαρχει στην ελληνικη κοινωνια και γιατι καποιος "παρανομει".

Ο αλλος πιο πανω λεει να δωσω εγω 3 χιλιαρικα που πιστευω στην ενσυναισθηση, κλασσικο παραδειγμα ανθρωπου που δεν βοηθαει ποτε κανεναν. Επισης πιστευει οτι εκει εχουν κοινωνικο κρατος λογω χιονιου. Αδικος κοπος για οποια συζητηση. Καμια συναισθηση πραγματικοτητας, αφου δεν τον ακουμπαει, πληρωνοντας 3 χιλιαρικα το μηνα σε φορους. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παψετε να μας το παιζετε ανθρωπιστες οσο κλεβετε τον φορολογουμενο πολιτη. Πειτε κλεβω το ταμειο και τελος. Την ηθικη υποσταση στην κλεψια παρατατε την στην ακρη. Γιατι κι εγω που φορολογουμαι επιπλεον για τον καθε κοπανο που κλεβει, εχω παιδια κι εχω επισης αναγκη και το τελευταιο ευρω. Δεν φανταστηκα οτι θα βρεθειτε εσεις να με πειτε κι ανηθικο κι απο πανω επειδη σας πληρωνω τους φορους που κλεβετε , οσοι κλεβετε ή οσοι δικαιολογειτε την κλεψια ως...αναγκη επιβιωσης ταχα μου.

Μεχρι να θεσω το θεμα του κλεμενου ανεργιακου επιδοματος εντωμεταξυ, εν χωρο κραζατε τον κακο εργοδοτη που πληρωνει λιγα και δε δινει αδειες στον ταλαιπωρο εργαζομενο. Ομως με την αχαρακτηριστη λογικη σας, κι ο εργοδοτης εχει αναγκη να κλεβει τον κοπο του εργαζομενου... ανθρωπος με οικογενεια ειναι κι αυτος, πιθανως και με χρεη κιολας. Αρα οπως μας τα λετε, καλα κανει κι εκμεταλλευεται. Μη γινεστε σκληροι μαζι του, κατανοηστε τις δυσκολιες του, αλλιως ειστε βολεμενοι, απειροι και λεφταδες...Τι, οχι;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Krimson1 είπε

Εξασφαλισμενος τεμπελης απειρος, επειδη λεω τα βασικα, οτι ειναι λαμογια προς τον συμπολιτη να παιρνεις επιδοματα ανεργιας ενω δουλευεις μαυρα.

Μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος

Δεν καταλαβες τιποτα απο αυτα που εννοουσα, καθως εφευρεις χαρακτηρισμους, ενω σου ειπα πολυ καλοπροαιρετα κατι, μιας και εβλεπα μια ελπιδα να τα δεις απο αλλη οπτικη γωνια. Οποτε μνημονια μεχρι να ζοριστουμε και οι ιδιοι και να νιωσουμε οπως αυτοι που τωρα ειναι στο οριο της φτωχειας.

BackFromHell δεν αποδεχεσαι οτι καποιος αναγκαζεται να παρανομησει για να εξασφαλισει τα στοιχειωδη για την οικογενεια του; Βλεπω το θεωρεις δηθεν σεναριο και αποκλειστικα δειγμα πονηριας οποιου το κανει.

Επεξ/σία από Everest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλωσα σε σχολείο με πολλους συμμαθητές από Αλβανία και άλλες χώρες, στα 33 πλέον όλοι αυτοί έχουν κάνει οικογένεια και παιδιά στην Ελλάδα, άλλοι έφυγαν εξωτερικό, οι περισσότερες δουλειές που κάνουν είναι του ποδαριού και χαμαλικι, μισθοι γύρω στα 600-700, αλλά κάποιοι και πολύ περισσότερα λόγω εμπειρίας και ότι δούλευαν από τα 18. Οι Ελληνες, δεν έχει παντρευτεί ούτε το 50% και οι μισοί εξ' αυτών μόνο έχουν παιδί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Everest είπε

Πωπω πηρε επιδομα ανεργιας ο παρανομος και προφανως αγορασε διλιτρο αυτοκινητο. Εξω απο το χορο ολοι με την καλη κουβεντα, λες και κανει ζωαρα με τα λεφτα. Συγχρονιστειτε λιγο με τον περιγυρο, βγειτε απο το σπιτι, αντιληφθειτε ποση φτωχεια υπαρχει και θα υπαρξει απο φθινοπωρο, βοηθηστε τον φτωχο "παρακατιανο" της γειτονιας και μην ειστε σαν τους τηλεδικαστες. Αυτη η ομορφη κοινωνια που γκαριζει για την υπογεννητικοτητα, ειναι αυτη που λεει "αν δεν ειχε λεφτα τι τα εκανε" και μετα δεν βοηθαει καθολου. Η κλασσικη λογικη του ελληναρα, αφου δεν με πιανει εμενα και τη βγαζω, οι αλλοι ας κανουν ο,τι θελουν. Κι οταν αυτος ο ανθρωπος φτιαχνει μια οικογενεια και γινεται εθελουσια σκλαβος, απλα για τα στοιχειωδη για την οικογενεια του, τοτε απλα περιμενουμε με ποπκορν να εμφανιστει ο κλασσικος καλουλης συμπολιτης με τον τυπικο αγαπημενο λογο. Καποιους η κριση δεν τους διδαξε τιποτα, ουτε ειδαν περα απο το σπιτι τους. Απιστευτα πραγματα σε μια χωρα με 10 χρονια μνημονια.

Φίλε με κάλυψες απόλυτα.

Έχω φρίξει με κάτι απαντήσεις εδώ μέσα.

Δικαστές έξω απ' το χορό.

Γενικά το insomnia με αηδιάζει όλο και συχνότερα.

@TS άλλαξέ του τα φώτα όσο είναι νωρίς, μήπως και του κλείσουν τα μπου...λα που έχει για επιχειρήσεις πριν βγάλει τα κέρατά του και φέτος το καλοκαίρι.

Καλή τύχη!!!

1 ώρα πριν, Everest είπε

Οταν δεν καλυπτονται βασικες αναγκες για μια οικογενεια, ελα πες μου εκ τους ασφαλους ποσο εκλεψε οταν το κρατος δεν του εξασφαλιζει τιποτα.
Διαβαστε περι Σκανδιναβιας και μετα ριξτε μια ματια και σε ενα κειμενο περι ενσυναισθησης.

Σε συμπάθησα εσένα να ξέρεις.

Δε μου συμβαίνει συχνά εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

 

Γενικά το insomnia με αηδιάζει όλο και συχνότερα.

Είσαι μέλος από το '18, που να ήσουν από το 2011 με τα μνημόνια που άνοιγαν διάφοροι (είτε τρολς είτε κανονικοί χρήστες) κάθε τρεις και λίγο θέματα για εργοδότες απολύσεις μισθους διαφθορά φόρους μνημόνια κτλ, το moderation ήταν πιο ήπιο, έμπαιναν στις συζητήσεις τρολς που το έπαιζαν εργοδότες και γινόταν της ποπης, μερικές φορές απαντούσα νευριασμενος. Σε σχέση με παλιά το insomnia έχει βελτιωθεί αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι σχετικά με το επίδομα. 

Αμα δεν σε φτάνουν αυτά που βγάζεις θα κάνεις ό,τι μπορείς για να βγάλεις επιπλέον. 

Το να κλέβεις το κράτος είναι νόμιμο διότι το κράτος, δηλαδή οι πολιτικοί, δηλαδή οι πάμπλουτοι που ταΐζουν τα κόμματα δεν κάνουν τον κατώτερο μισθό στα μέτρα της πραγματικότητας. Δηλαδή τουλάχιστον 1000€ τον μήνα. 

Εγώ για να βγάλω 900€ με τριετίες μέσα, πρέπει να δουλεύω 6 μέρες, δεκάωρα.

Και άμα δεν δουλέψω δεκάωρο διότι δεν αντέχει το σώμα μου γιατί πονάω πάνω  στο μηχανάκι γιατί δεν μου επιτρέπουν να κάνω διάλειμμα, θα με διώξουν. 

 

Γιατί κάποιοι εδώ μέσα επιτίθεστε στους εργαζόμενους;

Φτωχοί άνθρωποι είναι.

Τι θέλετε να κάνουν;

Πως να γλυτώσουν από την φτώχεια και την εξαντλητική δουλειά που μας έχουν όλους υποχρεώσει; 

Γιατί κανένας σας δεν καταλαβαίνει ότι το ζήτημα είναι καθαρά πολιτικό; 

Σας πειράζει που κάποιος προσπαθεί να προσθέσει τρία τέσσερα κατοστάρικα παραπάνω στα λεφτά του (για λίγους μήνες, όχι για πάντα) και δεν σας πειράζει που ΌΛΟΙ οι πολιτικοί και οι κυβερνήσεις έχουν αφήσει τον εργαζόμενο στην ξεφτίλα και ενδιαφέρονται μόνο για το αν θα "σωθούν" οι τράπεζες και οι εργοστασιάρχες;

Σοβαρά σκέφτεστε έτσι; 

Όσον αφορά τον εργοδότη, ειδικά στην εστίαση, ζήτημα είναι να βρεις έναν στους εκατό που να αξίζει. Εγώ στα εφτά χρόνια που είμαι στην εστίαση ακόμα δεν έχω βρει κάποιον έντιμο. Και σε μικρά μαγαζιά και σε αλυσίδες όλοι ήταν τομάρια του κερατά. 

 

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηθικο πλεονεκτημα και στην κλεψια . Γελαει ο κοσμος απο την μια , απο την αλλη μονο για γελια δεν ειναι που μετα απο οσα γιναν τα τελευταια δεκα χρονια βλεπεις ακομα κοσμο να λεει την κλεψια του συμπολιτη νομιμη, αρκει στον εγκεφαλο τους να υπαρχει καποιου ειδους....ηθικο πλεονεκτημα. Σημαινει οτι ακομα δεν εχουν αντιληφθει γιατι η οικονομια καταντησε εκει που καταντησε, σημαινει οτι ακομα κοιτανε την παρτη τους ακομα κι αν πρεπει να φας ζωντανο τον διπλανο σου. Κι οχι το πως θα ορθοποδησει η χωρα συλλογικα.

Βασικα το προβλημα ξεκινα απο το γεγονος οτι υπαρχει ακομα κοσμος που μπαινει στη διαδικασια να δικαιολογησει την κλεψια. Απο εκει και περα απλα αναμενεις το ποσο ηλιθια θα μπορει να ειναι η δικαιολογια που θα ακουσεις...

Εγω ξαναρωταω. Τα αφεντικα που σας εκμεταλλευονται γιατι θελετε να τα καταγγειλετε και δεν επιδεικνυετε τις ιδιες...ανθρωπιστικες ευαισθησιες και σε αυτους; Πως ξερετε οτι δεν εχουν αναγκη να...κλεψουν, βαση της λογικης σας; Η λογικη σας μπαζει και μπαζει απο παντου. 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δικαιολογία της ανάγκης για να κλέψει η να φοροδιαφυγει καποιος την ακούω βερεσέ, διότι τόσο εγώ όσο και όλοι μας σχεδόν, γνωρίζουμε πολλές περιπτώσεις ατόμων με ικανοποιητικα η υψηλα εισοδήματα που κοιτανε και αυτοί να φοροδιαφυγουν και να κλέψουν. Το πρόβλημα αυτό δεν έχει σχέση αν είσαι φτωχός η πλούσιος. Πείτε απλά ότι κανένας δεν έχει εμπιστοσύνη στο κράτος και θεωρεί ότι τους κλέβει όλους, οπότε όλοι κοιτάνε να κλέψουν, νόμιμο να κλέψεις δεν ειναι πάντως, τώρα το ποσό ηθικό η όχι το θεωρεί ο καθένας είναι άλλο θέμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...