Προς το περιεχόμενο

Kuo: Τα iPhone 12 δεν θα περιλαμβάνουν στη συσκευασία Earpods αλλά και φορτιστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/6/2020 στις 3:07 ΜΜ, AtiX είπε

Οι τιμές από οτι φαίνεται θα πέσουν και μάλιστα αρκετά...

Το μονο ενδιαφερον μπας και δουμε λογικες τιμες και στις αλλες εταιριες. Απο περσι με το 5G modem και τον 865 οι τιμες ανεβηκαν κατακορυφα στο καθε price segment. Εκει που τα mid range ειχαν 200-250 εφτασαν να εχουν 350-400 απο το πουθενα. Και το εκαναν ολες οι εταιριες οποτε κατι παιζει σιγουρα δεν μπορει απο τη μια μερα στην αλλη να ειπαν να κοστολογησουν τα κινητα τους 200 ευρω πανω. Redmi σειρα που εκανε 150 φετος κανει 250 γιατι ετσι χωρις λογο. Η κατι συμβαινει με την ολη κριση του κορονοιου και ψαχνουν οι εταιριες να βγαλουν τα χαμενα κερδη απο τους λιγους πελατες που περνουν ακομα κινητο η δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω.

 

Η apple λογω τεραστιου αποθεματικου θα ειναι κινηση ματ να παιξει μπαλιτσα με πιο χαμηλες τιμες χτυπωντας στα ισια ακομα και εταιριες οπως oneplus/xiaomi που παντα αναφερονταν ως value for money και να τους παρει μεριδιο. Μπορει να πεσει το κερδος ανα μοναδα αλλα αν παιξει μπαλα με 20%+ μεριδιο απο το 11-14% που παιζει τα τελευταια χρονια θα το πολλαπλασιασει. 

Κοιτα που φτασαμε παντως να περιμενουμε απο την apple να ριξει τις τιμες των αλλων κινητων μιας και ολα τα χρονια τις τραβαγε μονο προς τα πανω.

Στις 29/6/2020 στις 4:17 ΜΜ, stiflerakos είπε

Απλα μου κανει εντυπωση πως οτι κι αν κανουν εμεις εκει...

Φαντασου δηλαδη του χρονου να πουνε πως οποιος θελει και κουτι μαζι με την συσκευη θα πληρωνει εξτρα 99 δολλαρια. 

Εγω (μην μπορωντας να ζησω με αλλη συσκευη) παντως θα τα εδινα.

Που καταντησα θεε μου? 

ΥΓ : Παρολαυτα και μεις τους μισουμε λιγακι να ξερεις...

Ειναι αυτο που οταν κανεις μια αγορα ειναι δυσκολο αργοτερα να πεις οτι εκανα κακη αγορα εξου και οι δικαιολογιες περισσοτερο για τον εαυτο μας παρα για να την πουμε στον αλλον. Πως να το πω θελουμε να νιωθουμε οτι καναμε την καλυτερη αγορα ειναι στην φυση του ανθρωπου. 

21 ώρες πριν, allure_boy είπε

ουτε απο τα χοτελ που κοιματε για μενα και τα εστιατορια δεν  φαινετε αν ειναι πλουσιος  καποιος  :) εχουμε  διαφορετικες αντιλιψεις στο τι ειναι πλουσιος  .  χαιρομαι που συμφωνεις οτι τα ειπα καλα  γιατι ετσι  ειναι απλα  :)  να σε καλα 

Δειτε την ταινια all the money in the world. Ο αλλος μπορει να εχει 100 δις να καθονται στην τραπεζα και να ειναι ο πιο φτωχος ανθρωπος του κοσμου γιατι ειναι σκατοψυχος. Καπως ετσι ειναι η πλειοψηφια αυτων που δεν ξερουν τι εχουν απο χρηματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Τα θεματα ανοιγουν για να λεμε τις αποψεις μας ομως. καπου το εχασες. Δεν προσπαθησα να μεταπεισω να κατηγορησω η να αλλαξω τη γνωμη καποιου.Αποψη ειπα και μαλιστα την τεκμηριωσα.Ο φιλος πολυ σωστα σου ειπε..το αμαξι θα το κουβαλησει γερανος δεν θα το παρεις σηκωτο..αρα δε θα κουραστεις ! Δε χρειαζεται να βαφτισω κατι εγω..οταν θα βγαλουν και την καμερα παλι θα βρεθει καποιος να πει "καποιοι δεν χρειαζονται καμερα" . Ας κανει οτι θελει εγω πελατης ειμαι και λεω την αποψη μου χωρις να την επιβαλλω σε καποιον.Οι πελατες ειναι οι μονοι που πρεπει να εχουν αποψη.Τα φορουμ ειναι για να διαφωνουμε και να κρινουμε-συγκρινουμε , δεν ειπε κανενας οτι χαθηκε ο κοσμος αν βαλει η δε βαλει φορτιστη ,μιλαμε για το πως βλεπει ο καθενας τα πραγματα απ τη μερια του

Είπες ότι χρειάζεσαι PC για να μπεις σε μια ιστοσελίδα και να παραγγείλεις κάτι. Αν αυτό εσένα σου φαίνεται τεκμηριωμένη άποψη, εγώ πάω πάσο. Μήπως θες να το ξανασκεφτείς λίγο? 

Ναι χαίρω πολύ ότι το αμάξι θα το πάρει γερανός. Προφανώς δεν θα το κουβαλήσεις στην πλάτη σου. Αν πάλι το θεωρείς συγκρίσιμο αυτό με μια συσκευή που απλώς της λείπει ο φορτιστής... Τι να πω. Μάλλον είναι το ίδιο για σένα να βγεις έξω να αγοράσεις 4 ζάντες με λάστιχα με το να βγεις έξω και να αγοράσεις έναν φορτιστή. Εγώ πάντως το βλέπω εντελώς παράλογο.

Υπάρχει κάπου φήμη και για κάμερα ή απλώς τρολάρουμε? Μάλλον το δεύτερο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kifinas είπε

Ε ναι, εκεί είναι πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να μείνει η μόδα με τα κινητά στο χιλιάρικο για πολύ ακόμα. 

Το 1000αρικο για κινητο ειναι απο τις μεγαλυτερες φουσκες της εποχης μας. Θα σκασει καποια στιγμη για την ωρα ομως συνεχιζουν ακαθεκτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Είπες ότι χρειάζεσαι PC για να μπεις σε μια ιστοσελίδα και να παραγγείλεις κάτι. Αν αυτό εσένα σου φαίνεται τεκμηριωμένη άποψη, εγώ πάω πάσο. Μήπως θες να το ξανασκεφτείς λίγο? 

Ναι χαίρω πολύ ότι το αμάξι θα το πάρει γερανός. Προφανώς δεν θα το κουβαλήσεις στην πλάτη σου. Αν πάλι το θεωρείς συγκρίσιμο αυτό με μια συσκευή που απλώς της λείπει ο φορτιστής... Τι να πω. Μάλλον είναι το ίδιο για σένα να βγεις έξω να αγοράσεις 4 ζάντες με λάστιχα με το να βγεις έξω και να αγοράσεις έναν φορτιστή. Εγώ πάντως το βλέπω εντελώς παράλογο.

Υπάρχει κάπου φήμη και για κάμερα ή απλώς τρολάρουμε? Μάλλον το δεύτερο...

Ηταν what if αυτο για την καμερα...εγω απο πισι μπαινω στο ιντερνετ ποιος ο λογος να παλευω με 6 ιντσες για να κανω μια παραγγελια. το κινητο ειναι για sms τσατ κλησεις κλπ...δε βλεπω το λογο να σερφαρω και να παραγγελνω απο εκει..Οπως και να εχει θεωρεις παραλογο να μη βαλουν ζαντες αλλα λογικο να μη βαλουν φορτιστη...και το στηριζεις στο μεγεθος..οκ δεκτον ! αρα τιβι χωρις ρεμοτε μακμπουκ χωρις φορτιστη ηχεια για πισι χωρις το τροφοδοτικο τους ποντικια χωρις το κλικ(θα το βαλουν εχτρα με επιλογες χρωματων) ακουστικα χωρις ηχεια θα τα πουλανε και αυτα εχτρα..προσεξε ολα αυτα ειναι μικρα δεν ειναι δαπανηρα και μπορεις να τα τοποθετεις εσυ..γιατι να μη γινουν ολα ετσι ?Απο ολα αυτα αφαιρεσα κατι μικρο μη δαπανηρο που τα κανει μη λειτουργικα..οπως ακριβως προτεινε η απλ.

Επεξ/σία από tsakis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Η μόνη φιλοσοφία που έχει η apple είναι αυτή των premium συσκευών και υπηρεσιών... αν εσύ θεωρείς ότι μετά από τόσα χρόνια άλλαξε κάτι στην φιλοσοφία της και κατέληξες σε αυτό από την αφαίρεση των ακουστικών και του φορτιστή, τότε έχουμε ένα πρόβλημα με την τελευταία λέξη της πρότασης σου...

Με ποια λογική η αφαίρεση ενός φορτιστή εξυπηρετεί την φιλοσοφία του premium της συσκευής?

Άσε που διαφωνώ, η μόνη φιλοσοφία της Apple είναι αυτή του κέρδους με κάθε τρόπο και σε κάθε ευκαιρία.

1 ώρα πριν, nosstrom είπε

αν υπάρχει σεβαστή πτώση της τιμής και εγγυηση μπαταρίας οτι με οποιοδήποτε φορτιστή δε παθαίνει κάτι....απαράδεκτο μεν που δεν έχει φορτιστή μέσα και πάλι,  αλλά τουλάχιστον θα κλείσει στόματα.

Δεν υπάρχει περίπτωση και το ξέρεις..για την Apple μιλάμε.

4 ώρες πριν, SeaLion είπε


Ναι, έχει λογική. Μπορεί να μην θες να φθείρεις την μπαταρία σου γρήγορα και να μη σε νοιάζει το quickcharge γιατί φορτίζεις το βράδυ... ή φορτίζεις την ώρα που είσαι στο γραφείο... πολλά σενάρια.

Το γιατί πρέπει να είναι της πλάκας σώνει και καλά ο 3rd party φορτιστής, δεν βγάζει νόημα! Εκτός κι αν πάρεις φορτιστή των 2€ που δεν εγγυάται την έξοδο του ρεύματος, δεν ανησυχείς. Πιο πιθανό να την πάθεις με μούφα lightning cable παρά με τον παροχέα του ρεύματος.

USB-C φορτιστή εν τω μεταξύ μπορεί να έχει κανείς από το Macbook, από το iPad Pro... από άσχετες συσκευές... Μπορεί και να μην έχει κάποιος βέβαια. Αλλά το να περιμένει το iPhone 12 για να αποκτήσει USB-C charger... ok... προσοχή στα έξοδα! (από 20άρικο βλέπω πάει της Apple)

Γκρινιάζουν και κάποιοι άλλοι για (την φήμη για) τον φορτιστή, λες και είναι τελείως noobs που θα τους πιάσουν κώτσους στο μαγαζί με τα κινητά ή στο e-shop και θα βρεθούν με αφόρτιστο iPhone 12 ξαφνικά!

Αλλάζω το "πλάκας" με "ακατάλληλο", problem solved.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Ηταν what if αυτο για την καμερα...εγω απο πισι μπαινω στο ιντερνετ ποιος ο λογος να παλευω με 6 ιντσες για να κανω μια παραγγελια. το κινητο ειναι για sms τσατ κλησεις κλπ...δε βλεπω το λογο να σερφαρω και να παραγγελνω απο εκει..Οπως και να εχει θεωρεις παραλογο να μη βαλουν ζαντες αλλα λογικο να μη βαλουν φορτιστη...και το στηριζεις στο μεγεθος..οκ δεκτον ! αρα τιβι χωρις ρεμοτε μακμπουκ χωρις φορτιστη ηχεια για πισι χωρις το τροφοδοτικο τους ποντικια χωρις το κλικ(θα το βαλουν εχτρα με επιλογες χρωματων) ακουστικα χωρις ηχεια θα τα πουλανε και αυτα εχτρα..προσεξε ολα αυτα ειναι μικρα δεν ειναι δαπανηρα και μπορεις να τα τοποθετεις εσυ..γιατι να μη γινουν ολα ετσι ?Απο ολα αυτα αφαιρεσα κατι μικρο μη δαπανηρο που τα κανει μη λειτουργικα..οπως ακριβως προτεινε η απλ.

Χρειάζεσαι πάνω από 6 ίντσες για να κάνεις μια online παραγγελία... Εντάξει το αφήνω έτσι αυτό και ο καθένας ας το κρίνει όπως νομίζει :D

Αυτοκίνητα χωρίς ζάντες, ακουστικά χωρίς ηχεία, ποντίκια χωρίς κλικ... Πολύ φαντασία διαθέτετε μερικοί και αν αυτές είναι οι τεκμηριωμένες απόψεις σας, συγχαρητήρια. Εμένα πάντως αυτό μου φαίνεται για επιχειρηματολογία παιδιών Δημοτικού στην καλύτερη.

Με συγχωρείτε παιδιά αλλά εδώ μιλάμε για ένα αναλώσιμο που τις περισσότερες φορές θα το βρείτε στο ίδιο κατάστημα το οποίο θα αγοράσετε τη συσκευή. Είναι ένας φορτιστής που μπαίνει σε μια πρίζα. Ούτε γερανό για να τον μεταφέρετε θέλει, ούτε συναρμολόγηση λες και θα στήσετε PC, ούτε είναι τόσο δυσεύρετο λες και ψάχνετε για ελεφαντοστό...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nosstrom είπε

Ασε ρε tsaki να πούμε τι σκας ..εφόσον κάποιοι το θεωρούν φυσιολογικό και μιλάνε κιολας με ύφος...  θέλουν να πείσουν το αδιανόητο.

Αγόρασε αυτοκίνητο χωρίς ρόδες φερτο σπίτι με γερανό και μετα πήγαινε αγόρασε τις ζάντες. μη βάλεις λάστιχα ακομα δε τα βρήκες... γι αυτο σου λέω θα μας τρελάνουν εδω μέσα. ασεεεε

Απόλυτη ελευθερία κινήσεων, ουαου 🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι όλοι εσείς που θεωρείτε αδιανόητο να υπάρχει κινητό χωρίς φορτιστή στο κουτί, στην πραγματικότητα ως πολίτες της ΕΕ το προσπαθείτε αποτυχημένα από το 2011.

Τωρα συνεχίστε να σας φαίνεται αδιανόητο. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αλλάζω το "πλάκας" με "ακατάλληλο", problem solved.

Για να είναι ακατάλληλος ένας φορτιστής, μάλλον της πλάκας θα είναι.

Δεν υπάρχει Made for iPhone για το power brick, κι όταν το γράφουν οι συσκευασίες εννοούν το lightning καλώδιο.

Μπορώ να φορτίσω το κινητό μου χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε ικανό παροχέα ρεύματος και ένα lightning καλώδιο.

Το lightning καλώδιο δεν παίζει να λείπει από την συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, music_lover είπε

Με ποια λογική η αφαίρεση ενός φορτιστή εξυπηρετεί την φιλοσοφία του premium της συσκευής?

Ανέφερα την φιλοσοφία της αλλά εσύ εννοούσες...

15 λεπτά πριν, music_lover είπε

Άσε που διαφωνώ, η μόνη φιλοσοφία της Apple είναι αυτή του κέρδους με κάθε τρόπο και σε κάθε ευκαιρία.

Βλέπει που να φανταστώ ότι θα κατηγορήσεις μια ΙΔΙΩΤΙΚΉ ΕΤΑΙΡΊΑ ότι σκοπός της είναι το κέρδος...

Αλήθεια μπορείς να μου βρεις μια εταιρία που σκοπός της δεν είναι το κέρδος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Για να είναι ακατάλληλος ένας φορτιστής, μάλλον της πλάκας θα είναι.

Δεν υπάρχει Made for iPhone για το power brick, κι όταν το γράφουν οι συσκευασίες εννοούν το lightning καλώδιο.

Μπορώ να φορτίσω το κινητό μου χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε ικανό παροχέα ρεύματος και ένα lightning καλώδιο.

Το lightning καλώδιο δεν παίζει να λείπει από την συσκευασία.

Ακατάλληλος = δεν φορτίζει στην επιθυμητή ή την μέγιστη δυνατή ταχύτητα με αποτέλεσμα να χάνεις μια βασική τεχνική δυνατότητα της συσκευής σου. 

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ανέφερα την φιλοσοφία της αλλά εσύ εννοούσες...

Βλέπει που να φανταστώ ότι θα κατηγορήσεις μια ΙΔΙΩΤΙΚΉ ΕΤΑΙΡΊΑ ότι σκοπός της είναι το κέρδος...

Αλήθεια μπορείς να μου βρεις μια εταιρία που σκοπός της δεν είναι το κέρδος???

Περίμενα ακριβώς αυτήν την απάντηση, αλλά απάντησα ήδη, με κάθε τρόπο και σε κάθε ευκαιρία, όλες το κέρδος θέλουν φυσικά αλλά αυτή το ξεφτύλισε το θέμα και εσείς σαν πιστοί προσκυνάτε κάθε της ιδέα.😝

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ακατάλληλος = δεν φορτίζει στην επιθυμητή ή την μέγιστη δυνατή ταχύτητα με αποτέλεσμα να χάνεις μια βασική τεχνική δυνατότητα της συσκευής σου. 

Σιχαίνομαι τις αναλογίες με αμάξια, αλλά το ότι μπορείς να βάλεις καλύτερη βενζίνη στο αμάξι σου, δεν σημαίνει πως η φτηνότερη είναι ακατάλληλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Σιχαίνομαι τις αναλογίες με αμάξια, αλλά το ότι μπορείς να βάλεις καλύτερη βενζίνη στο αμάξι σου, δεν σημαίνει πως η φτηνότερη είναι ακατάλληλη.

Οπότε δέχεσαι την πιθανότητα να διαθέτεις συσκευή με ταχυφόρτιση και να την φορτίζεις αργά αργά τα βράδια..τι να πω, έχετε ξεπεράσει κάθε έννοια παραλόγου, δεν βγάζεις άκρη μαζί σας!

Υ.Γ. Σε παρακαλώ, μην μου πεις τα κουλά που διάβασα για προστασία της μπαταρίας με την αργή φόρτιση..

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Περίμενα ακριβώς αυτήν την απάντηση, αλλά απάντησα ήδη, με κάθε τρόπο και σε κάθε ευκαιρία, όλες το κέρδος θέλουν φυσικά αλλά αυτή το ξεφτύλισε το θέμα και εσείς σαν πιστοί προσκυνάτε κάθε της ιδέα.😝

Ελα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου... γι'αυτό έγραψα premium... άρα ακριβό... άρα για όσους αντέχουν και μπορούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ελα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου... γι'αυτό έγραψα premium... άρα ακριβό... άρα για όσους αντέχουν και μπορούν...

Premium= προσφορά-συμπερίληψη υψηλής ποιότητας φορτιστή ταχυφόρτισης μέσα στο κουτί. Έχετε λαλήσει από το πολύ iOS..και δεν είναι όποιος αντέχει και μπορεί, καμία σχέση, είναι το ποιος δέχεται να τον αρμέγουν ή όχι, γιατί έτσι λέγεται, άρμεγμα πιστών, όχι ότι είμαστε στις τσέπες σας, ποσως μας ενδιαφέρει τι θα κάνετε, αλλά μην μας κάνετε και το άσπρο μαύρο. Τώρα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, δεν θέλετε φορτιστή? Μη σώσουν και σας δώσουν, αγοράστε τον έξτρα! 🤑

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...