Προς το περιεχόμενο

Kuo: Τα iPhone 12 δεν θα περιλαμβάνουν στη συσκευασία Earpods αλλά και φορτιστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 637
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, music_lover είπε

Περιμένω από τον @AtiX ανάλογη αντιμετώπιση στην προσβολή.

Δεν είδα καμία γενικοποιηση τύπου όλοι όσοι κατηγορούν την apple έχουν έλλειψη λογικής... από την άλλη μπορείς άνετα να του αποδείξεις ότι έχεις λογική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν σε προσβάλλω. Τα γραπτά σου σε προσβάλουν. Έχεις στην υπογραφή σου 8700k φίλε, cpu που θέλει ψύκτρα και delid να δουλέψει, και σε ενοχλεί που το iPhone δεν θα έχει φορτιστή που το 90% του πλανήτη διαθέτει ήδη. Επίσης, δεν σε ενοχλεί ότι δεν έχει φορτιστή αλλά δεν το έχεις καταλάβει, σε ενοχλεί το ότι θεωρείς ότι θα σου πουλάει τον φορτιστή πιο ακριβά. 

Όχι δεν προσβάλλεις, υποτιμάς απλά την νοημοσύνη του συνομιλητή σου, πως λέγεται αυτό άραγε?

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν είδα καμία γενικοποιηση τύπου όλοι όσοι κατηγορούν την apple έχουν έλλειψη λογικής... από την άλλη μπορείς άνετα να του αποδείξεις ότι έχεις λογική...

Η προσβολή δλδ απαιτεί πολλούς για να υφίσταται, δεν μπορεί να προσβληθεί ένας, μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Μερικά σημεία προς σκέψη:

- Τα smartphones που πωλούνται ανά έτος είναι ~1,5 δισ.
- Οι τηλεοράσεις που πωλούνται ανά έτος είναι ~230 εκ.
- Οι τηλεοράσεις δεν έχουν όλες το ίδιο τηλεκοντρόλ
- Ευτυχώς (οι περισσότεροι) δεν αλλάζουμε την τηλεόρασή μας κάθε 1-2-3-4 χρόνια
- Το ότι η Apple ή οποιαδήποτε εταιρία προσπαθεί να βγάλει από την μύγα ξύγκι δεν αναιρεί το οποιοδήποτε κέρδος για το περιβάλλον!

Επίσης, εγώ π.χ. δεν αγόρασα USB καλώδιο για τον εκτυπωτή μου γιατί έχω πολλά. Όπως είπαν κι άλλοι πριν, αν στα πιο φτηνά iPhone είναι να δίνει απλό φορτιστή κι όχι fast charger, καλύτερα να μην δίνει καθόλου, οι περισσότεροι έχουμε!


 

μερικα facts

Πως γινεται να εχει κερδος για το περιβαλλον εφοσον θα ειναι ΣΕ ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ,ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΥΤΙ, ΜΕ ΑΛΛΑ ΧΑΡΤΙΑ ,ΕΤΙΚΕΤΕΣ ,ΤΙΜΕΣ ,ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ.

επισης εχω μια σκεψη..εσεις οι 7 εχετε η δεν εχετε φορτιστες ? Αν εχετε δε βρομισατε το περιβαλλον ,αρα μουφα η φαση της πρασινης κινησης... Αν δεν εχετε λετε ψεματα οτι ολοι εχουν και δεν χρειαζονται στο κουτι...Και βαζω και στοιχημα οτι ολοι οσοι θα δωσουν 1500 ευρω για ενα κινητο η 500 η οσο εχει τελος παντων θα παρουν και καινουριο φορτιστη..Αρα περισσοτερα χαρτια συσκευασιας ,μηχανηματα και χρηματα θα ξοδευτουν για τον εχτρα φορτιστη...

Οταν πουλας κατι εχτρα και οχι σε μια ηδη υπαρχων συσκευασια μονο κακο κανεις στο περιβαλλον..κανενα νοημα να προσπαθειτε να πεισετε νορμαλ ανθρωποους οτι το εχτρα ειναι πιο πρασινο..

Υ.Γ - Οι τηλεοράσεις δεν έχουν όλες το ίδιο τηλεκοντρόλ    Τα iphone εχουν ιδιο βυσμα με τα αλλα 1 δισ κινητα της αγορας  ?

Υ.Γ 2 Μη βλεπετε τα πραγματα με παρωπιδες..ασχημη κινηση να μη δουλευει κατι out of the box.ΤΟΣΟ απλα...

Επεξ/σία από tsakis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Η προσβολή δλδ απαιτεί πολλούς για να υφίσταται, δεν μπορεί να προσβληθεί ένας, μάλιστα.

Προσβολές ξεπροσβολές εγώ πάντως βλέπω ότι έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Θεωρείς μη λειτουργικό ένα προιόν χωρίς τον φορτιστή αλλά δεν έχεις απαντήσει ακόμα στο θέμα του PC της υπογραφής σου. Το μόνο που έκανες ήταν μια υπεκφυγή με emoticon ότι το πήρες έτοιμο από κάποιον άλλο. Μας δουλεύεις δηλαδή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Προσβολές ξεπροσβολές εγώ πάντως βλέπω ότι έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Θεωρείς μη λειτουργικό ένα προιόν χωρίς τον φορτιστή αλλά δεν έχεις απαντήσει ακόμα στο θέμα του PC της υπογραφής σου. Το μόνο που έκανες ήταν μια υπεκφυγή με emoticon ότι το πήρες έτοιμο από κάποιον άλλο. Μας δουλεύεις δηλαδή... 

Να απαντήσω σε κάποιον ο οποίος θεωρεί ότι είμαι μειωμένης αντίληψης?

Αν βγω πχ και σε αποκαλέσω έμμεσα ηλίθιο, θα συνέχιζες την κουβέντα μαζί μου?

Θα κάνεις πλάκα.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Οταν πουλας κατι εχτρα και οχι σε μια ηδη υπαρχων συσκευασια μονο κακο κανεις στο περιβαλλον..κανενα νοημα να προσπαθειτε να πεισετε νορμαλ ανθρωποους οτι το εχτρα ειναι πιο πρασινο..

 

Δεν στέκει αυτό που λες. Αυτοί που τυχαίνει να έχουν ήδη έναν συμβατό φορτιστή, δεν θα αγοράσουν καν νέο φορτιστή. Και ένας επιπλέον "άχρηστος" φορτιστής σε μια συσκευασία, κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό από ένα επιπλέον χάρτινο κουτάκι.

Επίσης το χαρτί ανακυκλώνεται. Ανακυκλώνεται το ίδιο εύκολα και το ίδιο φθηνά ένας φορτιστής? 

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Να απαντήσω σε κάποιον ο οποίος θεωρεί ότι είμαι μειωμένης αντίληψης?

Αν βγω πχ και σε αποκαλέσω έμμεσα ηλίθιο, θα συνέχιζες την κουβέντα μαζί μου?

Θα κάνεις πλάκα.

Εγώ πάντως στο αρχικό μύνημα που σου έγραψα δεν σε αποκάλεσα ούτε έμμεσα ηλίθιο ούτε μειωμένης αντίληψης. Και απάντηση πάλι δεν πήρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

giphy-35.gif.c0a75ba542a7073ebfdfa76983215ae4.gif

Παρομοίως αδελφέ, παρομοίως, για την προσβολή που εσύ εξέλαβες τα "πρόβατα" που έγραψα πριν μερικά post, πράγμα για το οποίο όμως εγώ είχα το θάρρος να ζητήσω συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

Δεν στέκει αυτό που λες. Αυτοί που τυχαίνει να έχουν ήδη έναν συμβατό φορτιστή, δεν θα αγοράσουν καν νέο φορτιστή. Και ένας επιπλέον "άχρηστος" φορτιστής σε μια συσκευασία, κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό από ένα επιπλέον χάρτινο κουτάκι.

Επίσης το χαρτί ανακυκλώνεται. Ανακυκλώνεται το ίδιο εύκολα και το ίδιο φθηνά ένας φορτιστής? 

ο αχρηστος φορτιστης ειναι σπιτι σου, δεν ειναι στη χωματερη..διαλεξε,τον εχεις η τον πεταξες..χαρτινο κουτακι χαρτινες-πλαστικες ετικετες μεταφορες εχτρα φορτηγα δρομολογια βενζινες..θες να σου αναλυσω το οτι οταν προσθετεις ενα εχτρα προιον εχει εχτρα βρομια  ? μονος σου δε μπορεις να σκεφτεις ?

51 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Η τιμή του controller όπως λες θα ήταν "υποθετικά" αυξημένη. Άρα δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπέρασμα για το τελικό κόστος απόκτησης εφόσον και η τιμή της κονσόλας θα ήταν "υποθετικά" μειωμένη... (δεν νομίζω να στο κάνουν δώρο το χειριστήριο στη συσκευασία)

Πόσο σημασία έχει ακριβώς το αν το προιόν είναι λειτουργικό out of the box όταν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις λειτουργικό πριν καν το βγάλεις από το κουτί αγοράζοντας την ίδια στιγμή ένα χειριστήριο?

Στην περίπτωση ενός πχ gaming PC (για να είμαστε κοντά στο παράδειγμα) τι συμβαίνει? Σου πουλάνε οι Intel, AMD, nvidia, asus, gigabyte κλπ κλπ "μη λειτουργικά προιόντα" ή όχι?

Καμια εταιρια απο αυτες συγκεκριμενα εσενα δε σου πουλαει κατι ,  τα παιρνεις απο καταστηματα τα οποια τα πουλανε κομματι κομματι αν θες να το συνθεσεις μονος σου..αν δεν ξερεις ο ανθρωπος που θα στο φτιαξει στο δινει ΜΕ τροφοδοτικο για να δουλευει..το κινητο σου εχει και επεξεργαστη και μητρικη και μνημη και σκληρο και οθονη και και και και .. ΟΛΑ τα εχει..και τωρα απλα θα στο πουλαει χωρις τροφοδοτικο..αλλα δε θα το καταλαβεις ποτε γιατι πολυ απλα δε θελεις. δικαιωμα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Παρομοίως αδελφέ, παρομοίως, για την προσβολή που εσύ εξέλαβες τα "πρόβατα" που έγραψα πριν μερικά post, πράγμα για το οποίο όμως εγώ είχα το θάρρος να ζητήσω συγνώμη.

Ρε καμία σχέση... για το thead και το που πήγε η συζήτηση ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν στέκει αυτό που λες. Αυτοί που τυχαίνει να έχουν ήδη έναν συμβατό φορτιστή, δεν θα αγοράσουν καν νέο φορτιστή. Και ένας επιπλέον "άχρηστος" φορτιστής σε μια συσκευασία, κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό από ένα επιπλέον χάρτινο κουτάκι.

Επίσης το χαρτί ανακυκλώνεται. Ανακυκλώνεται το ίδιο εύκολα και το ίδιο φθηνά ένας φορτιστής? 

Εγώ πάντως στο αρχικό μύνημα που σου έγραψα δεν σε αποκάλεσα ούτε έμμεσα ηλίθιο ούτε μειωμένης αντίληψης. Και απάντηση πάλι δεν πήρα...

Ρε φίλε, ειλικρινά, με δουλεύεις? Είσαι σε μια παρέα στην οποία ο ένας σε αποκαλεί ηλίθιο και εσύ έχεις διάθεση για κουβέντα με τους υπόλοιπους?

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ρε καμία σχέση... για το thead και το που πήγε η συζήτηση ήταν...

Με συγχωρείς τότε, το εξέλαβα λάθος..συγχύστηκα γαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στέκει αυτό που λες. Αυτοί που τυχαίνει να έχουν ήδη έναν συμβατό φορτιστή, δεν θα αγοράσουν καν νέο φορτιστή

Τροφη για σκεψη στο τι ακριβως δε στεκει...Αυτοι που τυχαινει..αρα δηλαδη τι ? στηριζει η απλ την μη ενσωματωση φορτιστη πανω σε αυτους που ΤΥΧΑΙΝΕΙ να εχουν..οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Ρε φίλε, ειλικρινά, με δουλεύεις? Είσαι σε μια παρέα στην οποία ο ένας σε αποκαλεί ηλίθιο και εσύ έχεις διάθεση για κουβέντα με τους υπόλοιπους?

Με συγχωρείς τότε, το εξέλαβα λάθος..συγχύστηκα γαρ.

Ρε μην τα παίρνεις και μάλιστα για έναν φορτιστή, ακόμα και για μια εταιρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ρε μην τα παίρνεις και μάλιστα για έναν φορτιστή, ακόμα και για μια εταιρία...

Εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί και να κάνω λάθος, να μου διαφεύγουν πράγματα, να σου ζητήσω συγνώμη αν έσφαλα κτλ κτλ αλλά να κάτσω να αποκαλέσω κάποιον μειωμένης αντίληψης επειδή δεν συμφωνεί με την λογική μου? Ποτέ.

Και να συνεχίζει αυτός (ή άλλος) να θέλει να κάνει κουβέντα μαζί μου χωρίς να συμβαίνει τίποτα επειδή αποφάσισε ότι δεν πρόσβαλε κανέναν λες και την προσβολή την αποφασίζει ο προσβάλων και όχι ο προσβαλλόμενος? Δεν γίνονται αυτά.

Τέλος πάντων, επειδή κουράστηκα από όλο αυτό και μάλιστα για το τίποτα δεν θέλω να γράψω ούτε λέξη παραπάνω.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...