Προς το περιεχόμενο

Σκέφτεστε να παντρευτείτε;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά τον γάμο τον έχω στο μυαλό  μου σαν κάτι που όλοι κάνουμε (ντάξει έστω πολλοί). Δεν το είχα καθορισμένο παντρευόμαστε σε αυτή την  ηλικία πχ και κάνουμε παιδιά σε αυτή την ηλικία. Ένιωθα ότι απλά "έρχεται". Αλλά συνέβησαν κάποια απότομα πράγματα στη ζωή μου (έχασα 2 πολύ δικά μου  άτομα) και μου μπήκαν οι σκέψεις της οικογένειας στο μυαλό. Επίσης είμαι 28 και κάποιος μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία σε πιάνει μια ψιλοκρίση σιγά σιγά για αυτό το θέμα. Εσείς τι λέτε; Για τους εαυτούς σας εννοώ. Σας απασχολεί το θέμα να κάνετε οικογένεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Με Τ Ι Π Ο Τ Α

btw η δεκαετια των τριαντα ειναι (για μενα) η χρυση δεκαετια. Εχεις λεφτα, περνας καλα, εισαι πολυ λιγοτερο μπαμιας απο οτι στα 20κατι,  ποιος ο λογος να "φορτωθεις" δεσμευσεις.. Αμα αρχισω να χτυπαω τη πορτα των 40 βλεπουμε.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η οικογένεια, άλλο ο γάμος. Οικογένεια, ναι, σκέφτομαι ότι ίσως -κάποια στιγμή- να κάνω. Γάμο, το έχω αποκλείσει. Δε μου προσφέρει απολύτως τίποτα.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.

Απο πάρα πολύ μικρός είχα κάτι σαν ντροπή απέχθεια η αηδία για οτιδήποτε σχετίζεται με τον γάμο και την δημιουργία οικογένειας. Οι λόγοι για αυτό δεν μου είναι ακόμα σαφείς, όλοι μέσα στην οικογένεια μου με αγάπησαν και με αγαπάνε (όσοι είναι εν ζωή), μάλλον διαφορά βιώματα, καταστάσεις, προβλήματα υγείας και ανημπορια, ψυχολογικά της μητέρας μου, συντηρητισμος από ορισμένους μέσα στην οικογένεια σε διάφορα θέματα και πολλά άλλα που μπορεί να μην είμαι σε θέση να σκεφτώ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Άλλο η οικογένεια, άλλο ο γάμος. Οικογένεια, ναι, σκέφτομαι ότι ίσως -κάποια στιγμή- να κάνω. Γάμο, το έχω αποκλείσει. Δε μου προσφέρει απολύτως τίποτα.

Έχεις δίκιο. Όταν λέω γάμος στην ουσία εννοώ την οικογένεια, είτε θρησκευτικός, είτε πολιτικός, είτε σύμφωνο είτε απλά μένουμε με το σύντροφο μας και κάνουμε παιδιά ξέρω γω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lactate είπε

Γενικά τον γάμο τον έχω στο μυαλό  μου σαν κάτι που όλοι κάνουμε (ντάξει έστω πολλοί). Δεν το είχα καθορισμένο παντρευόμαστε σε αυτή την  ηλικία πχ και κάνουμε παιδιά σε αυτή την ηλικία. Ένιωθα ότι απλά "έρχεται". Αλλά συνέβησαν κάποια απότομα πράγματα στη ζωή μου (έχασα 2 πολύ δικά μου  άτομα) και μου μπήκαν οι σκέψεις της οικογένειας στο μυαλό. Επίσης είμαι 28 και κάποιος μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία σε πιάνει μια ψιλοκρίση σιγά σιγά για αυτό το θέμα. Εσείς τι λέτε; Για τους εαυτούς σας εννοώ. Σας απασχολεί το θέμα να κάνετε οικογένεια; 

Mπορείς να κάνεις οικογένεια χωρίς να παντρευτείς ή απλά για την χαρτούρα να πάτε στο Δημαρχείο.
28 με 32 είναι μια καλή περίοδος για οικογένεια απλά τώρα πρέπει να σκεφτείς τα οικονομικά σου δεδομένα αν σου το επιτρέπουν,και γενικά αν είστε έτοιμοι για παιδιά....αν ναι,προχώρα και μην το σκέφτεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blackdeagle είπε

Mπορείς να κάνεις οικογένεια χωρίς να παντρευτείς ή απλά για την χαρτούρα να πάτε στο Δημαρχείο.
28 με 32 είναι μια καλή περίοδος για οικογένεια απλά τώρα πρέπει να σκεφτείς τα οικονομικά σου δεδομένα αν σου το επιτρέπουν,και γενικά αν είστε έτοιμοι για παιδιά....αν ναι,προχώρα και μην το σκέφτεσαι...

Δεν είμαι σε φάση αλλά θέλω. Να τελειώσω με το φανταριλίκι και μετά να δω από δουλειά (τώρα δουλειά έχω απλά θα σταματήσει για το φανταριλικι). Φανταζομαι κάτι  θα βρεθει και θα μπορέσω όμως (οικονομικά). Θα ήθελα να έχω παιδιά νέος. Βλέπω κάτι καθηγητές μου που κάναν οικογένεια 45-50  και δεν μαρέσει. Έχουν ένα παιδί τρέχουν σε διαλέξεις ανά την υφήλιο και το παιδί μεγαλώνει λες και έχει πατέρα ναυτικό. Γενικά άλλαξαν πολλά στη ζωή μου, δεν με νοιάζει ούτε "φήμη-δόξα-καριέρα".Μια δουλειά στο αντικείμενο μου με έναν αξιοπρεπή μισθό θα ήταν το τέλειο. Για μένα βάρυνε απότομα η σημασία της οικογένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γαμος σημερα, ειδικα για τους νεους ανδρες που σεβονται τον εαυτο τους, θεωρω πως δεν πολυπαιζει σαν ιδεα. βασικα δεν θεωρω οτι πολυπαιζει η εννοια της δεσμευσης στις νεες γενιες.

να δεσμευτεις σε τι; σε εναν γαμο με καποιον/α που πριν απο σενα θα ηταν με αλλα 10 ατομα ωσπου "να βρει τον εαυτο του" και να "αποκτησει εμπειριες"; μπα. εξαιρετικα δυσκολο (κυριως για τους ανδρες θα ελεγα) να βρεθει σωστο ταιρι σημερα, ποσο μαλλον να θελουν ατομα και γαμο. τα σοσιαλ μιντια παιζουν επισης αρνητικο ρολο

τι προσφερει ο γαμος σε εναν αντρα που ΔΕΝ το προσφερει σε μια γυναικα; υπαρχει καποιο κερδος ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τον αντρα; γιατι μονο κοινα (πχ ενα παιδι) η αποκλειστικα για τη γυναικα (πχ διατροφη) μπορω να σκεφτω. 

  • Like 9
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, lactate είπε

Δεν είμαι σε φάση αλλά θέλω. Να τελειώσω με το φανταριλίκι και μετά να δω από δουλειά (τώρα δουλειά έχω απλά θα σταματήσει για το φανταριλικι). Φανταζομαι κάτι  θα βρεθει και θα μπορέσω όμως (οικονομικά). Θα ήθελα να έχω παιδιά νέος. Βλέπω κάτι καθηγητές μου που κάναν οικογένεια 45-50  και δεν μαρέσει. Έχουν ένα παιδί τρέχουν σε διαλέξεις ανά την υφήλιο και το παιδί μεγαλώνει λες και έχει πατέρα ναυτικό. Γενικά άλλαξαν πολλά στη ζωή μου, δεν με νοιάζει ούτε "φήμη-δόξα-καριέρα".Μια δουλειά στο αντικείμενο μου με έναν αξιοπρεπή μισθό θα ήταν το τέλειο. Για μένα βάρυνε απότομα η σημασία της οικογένειας.

Για τους καθηγητές στα 45 και 50, στο είπανε οι ίδιοι η το υποθέτεις εσύ; Μπορεί να είχανε παντρευτεί μικρότεροι και να χώρισαν μετά η να έχουν παιδί από προηγούμενη συζηγο. Επίσης και να μην είχανε τα συνέδρια και τις διαλέξεις, το παιδί που έχει πατέρα και μητέρα εργαζόμενους και περιμένει να επιστρέψει ο γονέας αργά το βράδυ από το 10ωρο και το 12ωρο και ο γονέας είναι αλαφιασμενος να κάνει δουλειές στο σπίτι να μαγειρέψει και ένα σωρό, μην νομίζεις πάλι σαν να έχει πατέρα ναυτικό είναι. 

Ο μισθός που λες αξιοπρεπης μεν αλλά και αυτός αλλάζει ανάλογα τις υποχρεώσεις και τις απαιτήσεις. Για βάλε κάτω τα έξοδα για ενα παιδί να δεις 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντρεύεσαι μόνο όταν θες να κάνεις οικογένεια (παιδιά). Να έχεις στο νου σου ότι όσο τις έχεις γκόμενες σου κάνουν όλα τα χατίρια.Μόλις μπει το στεφάνι αποκτάν ΜΟΝΟ δικαιώματα.

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kr0m είπε

ο γαμος σημερα, ειδικα για τους νεους ανδρες που σεβονται τον εαυτο τους, θεωρω πως δεν πολυπαιζει σαν ιδεα. βασικα δεν θεωρω οτι πολυπαιζει η εννοια της δεσμευσης στις νεες γενιες.

να δεσμευτεις σε τι; σε εναν γαμο με καποιον/α που πριν απο σενα θα ηταν με αλλα 10 ατομα ωσπου "να βρει τον εαυτο του" και να "αποκτησει εμπειριες"; μπα. εξαιρετικα δυσκολο (κυριως για τους ανδρες θα ελεγα) να βρεθει σωστο ταιρι σημερα, ποσο μαλλον να θελουν ατομα και γαμο. τα σοσιαλ μιντια παιζουν επισης αρνητικο ρολο

τι προσφερει ο γαμος σε εναν αντρα που ΔΕΝ το προσφερει σε μια γυναικα; υπαρχει καποιο κερδος ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τον αντρα; γιατι μονο κοινα (πχ ενα παιδι) η αποκλειστικα για τη γυναικα (πχ διατροφη) μπορω να σκεφτω. 

Έχω συμμαθητές που έχουν παντρευτεί (28 είμαι οπότε ελπίζω να είμαι ακόμα στην κατηγορία νέος :P). Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα  άλλαζε η ζωή μου στα πλαίσια ενός γάμου.  Ξέρω ότι μαρέσουν πολύ τα παιδιά πάντως, ακόμα και στη δουλειά δηλαδή μαρέσει να έχω παιδιά. Η διατροφή είναι αν κάποιος χωρίσει, οπότε δεν μπορώ να τη  βάλω στα +/- του γάμου. Επίσης καταλαβαίνω ότι είναι πολλές ευθύνες και θέλεις μια α οικονομική κατάσταση. Πχ δεν έχω δικό μου αυτοκίνητο και δεν μπορώ να με φανταστώ με 2 παιδιά και τη γυναίκα μου να πάμε όλοι μαζί βόλτα με το λεωφορείο.

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Για τους καθηγητές στα 45 και 50, στο είπανε οι ίδιοι η το υποθέτεις εσύ; Μπορεί να είχανε παντρευτεί μικρότεροι και να χώρισαν μετά η να έχουν παιδί από προηγούμενη συζηγο. Επίσης και να μην είχανε τα συνέδρια και τις διαλέξεις, το παιδί που έχει πατέρα και μητέρα εργαζόμενους και περιμένει να επιστρέψει ο γονέας αργά το βράδυ από το 10ωρο και το 12ωρο και ο γονέας είναι αλαφιασμενος να κάνει δουλειές στο σπίτι να μαγειρέψει και ένα σωρό, μην νομίζεις πάλι σαν να έχει πατέρα ναυτικό είναι. 

Ο μισθός που λες αξιοπρεπείς μεν αλλά και αυτό αλλάζει ανάλογα τις υποχρεώσεις και τις απαιτήσεις. 

Να μου πουν τι; Το ότι παντρεύτηκαν το ξέρω γιατί με κάλεσαν στους γάμους τους και μετά στα βαφτήσια :P
Επίσης άλλο 10ωρο άλλο αυτό που κάνουν αυτοί. Που φεύγεις 10 μέρες Dubai γυρνάς μια μέρα και μετα ξαναχάνεσαι κάπου (ειδικά οι φτασμένοι που όλο τρέχουν σε σεμινάρια που μιλάνε στο εξωτερικό). Ξέρω έναν, από λεφτά δεν ξέρει τι έχει αλλά τι να το κάνεις; Να στέλνεις τα λεφτά σε γυναίκα και παιδί και να ζουν τη ζωή τους μόνοι τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Σαν παντρεμενος με παιδι θα σου πω απλα οτι μετανιωνω που δεν το εκανα νωριτερα. Βεβαια ευχαριστω το θεο που βρηκα σωστη γυναικα κ μεσα στα χρονια επηξε κ το δικο μου μυαλο.ισως αν εκανα παιδι στα 20 με 22 να μην μπορουσα να διαχειριστω σωστα τα πραγματα.οπως κ να χει, επειδη ακουγοντε πολλες αποψεις, θα σου πω οτι δεν αλλαξε τπτ με τον γαμο και δεν ανεβηκαν καθολου τα εξοδα με το παιδι.οταν εχεις παιδι στο σπιτι, ελατωνεις κ τις ανουσιες εξοδους σου γιατι θελεις να μην χανεις λεπτο απο τις στιγμες που μεγαλωνει, ετσι τα εξοδα απο καφεδες,ποτα κ φαγητα σου βγαζουν τα εξοδα ενος παιδιου(μιλαω για ηλικια μεχρι 5χρονων).

Να θυμασαι ομως κατι, αν παντρευτεις ξεχνατε και οι 2 το εγω κ μπαινει το εμεις, οταν ερθει κ το παιδι ,τοτε η σειρα ειναι πρωτα το παιδι και μετα εμεις.

Οπως και να χει η χαρα της συνδημιουργειας (γιατι ειναι δωρο θεου και οχι δημιουργημα δικο μας) δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο. Μπορει να χεις την χειροτερη μερα της ζωης σου, μολις μπεις σπιτι και σου σκασει ενα χαμογελο το παιδι σου,σου περνανε ολα...απλα λιωνεις

Το τελευταίο το πιστεύω απόλυτα, το έχω ακούσει από όλους και φαίνεται και απόλυτα λογικό. Με αγχώνουν πολλές ιστορίες που ακούω για απιστίες, ότι όλες θέλουν φραγκάτο γκόμενο και με κάνουν και νιώθω "ανεπαρκής" πολλές  φορές. Κατα τ'αλλα είμαι  άνθρωπος δοτικός  και  που αγαπάει και εργατικός. Αν αυτά μπορούν να φτιάξουν οικογένειες έχει  καλώς. Αλλά γόνος γνωστής οικογενείας ΔΕΝ είμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...