Προς το περιεχόμενο

Σκέφτεστε να παντρευτείτε;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Σωστό αυτό που λες ΑΛΛΑ η δημόσια παιδεία είναι σε πολύ πολύ χειρότερη κατάσταση από ότι ήταν όταν ήμασταν στο σχολείο εμείς που είμαστε τώρα 30.

Αυτό δεν το ξέρω, έχω μικρή εμπειρία από ένα σχολείο. Αλλά και πάλι το ιδιωτικό δεν το θεωρώ για κανένα λόγο μονόδρομο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το ερώτημα που πρεπει να θέσεις είναι αν μπορεί να υπάρξει γυναίκα ιδανικη για γάμο?

Οι μισες ξεβρακώνονται στο Facebook, οι αλλες μισες στο Instagram και όταν λες οτι έχεις προβλημα με αυτό σε λένε και ξενερωτο....(βασικά μαλ... σε λένε). Μερικές από αυτές τις παρουσιάζει ο γιος του Busha και γελάω με τους λιγούρηδες που κανουν like για να τις βρουν στο Instagram, λες και τους έχουν αναγκη....Είναι αυτές που πάνε 35 και οταν βγαίνεις μαζί τους σου λένε "Εκανα τη ζωή μου, τώρα θέλω να σοβαρευτω". Πως το εκλαμβάνω? Οτι το κοντερ εχει διανυσει πολλά χιλιομετρα και πρέπει να αποσυρθει....Δεν θα χάσω τον χρόνο μου με την κάθε παλαβιάρα που αποφάσισε να σοβαρευτεί πριν μείνει στο ράφι (που υπο συνθήκες θα προτιμούσε να κάνει τη ζωή της παρά να βρει χρόνο να με γνωρίσει).

Οσο υπάρχει σοβαρότης μηδεν, θα τρωω τα λεφτα μου να γουσταρω! Εξάλλου, όλα είναι συμφέροντα...Σου προσφέρει το κορμί της, της προσφέρεις τα λεφτά σου...

MGTOW FTW

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manousos82003 είπε

Το ερώτημα που πρεπει να θέσεις είναι αν μπορεί να υπάρξει γυναίκα ιδανικη για γάμο?

Οι μισες ξεβρακώνονται στο Facebook, οι αλλες μισες στο Instagram και όταν λες οτι έχεις προβλημα με αυτό σε λένε και ξενερωτο....(βασικά μαλ... σε λένε). Μερικές από αυτές τις παρουσιάζει ο γιος του Busha και γελάω με τους λιγούρηδες που κανουν like για να τις βρουν στο Instagram, λες και τους έχουν αναγκη....Είναι αυτές που πάνε 35 και οταν βγαίνεις μαζί τους σου λένε "Εκανα τη ζωή μου, τώρα θέλω να σοβαρευτω". Πως το εκλαμβάνω? Οτι το κοντερ εχει διανυσει πολλά χιλιομετρα και πρέπει να αποσυρθει....Δεν θα χάσω τον χρόνο μου με την κάθε παλαβιάρα που αποφάσισε να σοβαρευτεί πριν μείνει στο ράφι (που υπο συνθήκες θα προτιμούσε να κάνει τη ζωή της παρά να βρει χρόνο να με γνωρίσει).

Οσο υπάρχει σοβαρότης μηδεν, θα τρωω τα λεφτα μου να γουσταρω! Εξάλλου, όλα είναι συμφέροντα...Σου προσφέρει το κορμί της, της προσφέρεις τα λεφτά σου...

MGTOW FTW

Υπάρχουν γυναίκες-γυναίκες όπως και άντρες και άντρες. Εμένα οι γυναίκες φίλες μου δεν είναι αυτό το πράγμα πχ. Ξέρω γυναίκες που τα κάνουν αυτά. Αλλά δεν έχει ναλέει. Δεν με τραβάνε τέτοιες γυναίκες απλά. Είμαι ήπιων  τόνων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lactate είπε

Υπάρχουν γυναίκες-γυναίκες όπως και άντρες και άντρες. Εμένα οι γυναίκες φίλες μου δεν είναι αυτό το πράγμα πχ. Ξέρω γυναίκες που τα κάνουν αυτά. Αλλά δεν έχει ναλέει. Δεν με τραβάνε τέτοιες γυναίκες απλά. Είμαι ήπιων  τόνων.

Και μενα δεν με τραβανε. Απλα όταν βγαινεις εκδηλώνονται και τα λενε αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manousos82003 είπε

Και μενα δεν με τραβανε. Απλα όταν βγαινεις εκδηλώνονται και τα λενε αυτα....

Εγώ οι κοπέλες που ξέρω είναι σε φάση τρέχουν πάνω κάτω  σαν παλαβές (όπως και εμείς). Και άντε να βγουν χαλαρά. Νομίζω παίζει ρόλο το επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει τουλαχιστον δυο αναφορες στο mgtow και μπορω να πω πως χαιρομαι γι αυτο.

το πραγμα ειναι πολυπαραγοντικο και οσο περνουν τα χρονια τα πραγματα χειροτερευουν..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manousos82003 είπε

Δεν παιζει ρολο το επαγγελμα αλλα η σημερινη νοοτροπια του "να περναμε καλα οσο περναει και η μπογια"....

άμα  ξυπνάς κάθε μέρα  στις 6 και βαράς 72 ώρες εφημερία θα σου πω εγώ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο πράγμα ο γάμος την σήμερον ημέρα. Μην μπαίνετε σε συγκρίσεις με την προ εικοσαετίας εποχή. Η σημερινή κοινωνική ηθική επιτάσσει χαλαρότητα. Οπότε το να βρεις καποιά κοπέλα να κάνεις οικογένεια ειναι πάρα πολύ δύσκολο. Ακόμα και να βρεις την ιδάνικη, εχει γινει η χαλάρωση της ηθικής τοσο mainstream που και αυτη θα ενδώσει κάποια στιγμή.

Μακάρι να γυρίσει τούμπα όλο αυτο και να παντρέυεται ο κόσμος. Γιάτι το να φέρεις στον κόσμο ενα παιδί σε ολοκληρώνει σαν άνθρωπο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γάμος σαν τελετή και σαν θεσμός δεν μου λέει τίποτα. Δεν έχει καμία ιερότητα για μένα. Δεν με αφορά. Δεν ήταν σε κανένα πλάνο, όλοι μου οι φίλοι νόμιζαν ότι τους τρολλάρω όταν τους το είπα. 

Παντρεύτηκα πριν 6 μήνες. 

Δεν έχει αλλάξει τίποτα στο κλίμα με την κοπέλα. Τα παιδιά υπάρχουν στο σχέδιο, αλλά σε 2-3 χρόνια, δεν υπήρχαν πριν επανασυνδεθώ με την γυναίκα μου tbh, μιας και δεν με είχε "εμπνεύσει" κάποια πρώην για μητέρα των παιδιών μου.

Κάτι που άλλαξε πολύ προς το καλύτερο ο γάμος είναι το οικονομικό. Και εξηγούμαι:

-αν οποιαδήποτε από τις οικογένειες έχει σπίτι να σου παραχωρήσει στο μέρος που θες να μείνεις, θα το κάνει. 300-400-500-700 ευρώ τον μήνα; Not bad. Πολύ χαίρομαι που ευνοήθηκα από αυτό, μακάρι να ισχύει και για σας.

-επενδύσεις και εξηγούμαι ξανά. Πάντα ήθελα ένα καλό ψυγείο, αλλά σιγά μην έδινα 1000 ευρώ για ψυγείο ενώ ήμουν όπου με πάει ο άνεμος, κι ας με έπαιρνε οικονομικά. Στο επόμενο σπίτι/πόλη/χώρα μπορεί να μην χωράει, να κοστίζει πιο πολύ να το μεταφέρεις ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ απ' ότι να το αγοράσεις καινούργιο, οπότε ποτέ δεν είχα ένα καλό ψυγείο. Ενώ τώρα πήρα το ψυγείο που πάντα ήθελα και το χαίρομαι. Και αυτό εφαρμόζεται σε πάρα πολλά πράγματα μέσα στο σπίτι που ποτέ δεν πήρα γιατί δεν ήξερα που θα 'μαι, TV, κρεβάτι, ένα σύνολο επίπλων με συνολικό γούστο που μου ταιριάζει. Μπορεί να φαίνεται πολύ "μικρό" σε κάποιους αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα χρήματα που θα μου αναβάθμιζαν την ποιότητα ζωής να τα δίνω σε αλκοόλ, soft drugs κλπ. Όχι ότι πέρασα άσχημα, ίσα ίσα, αλλά δεν το λές και efficient. 

Τέλος, αυτές τις αλλάγες έφερε ο γάμος. Μπορεί να φαίνομαι πολύ ωμός και αυθάδης, αλλά αυτά ήταν για μένα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω παιδιά, αλλά ΌΧΙ να παντρευτώ.

Δυστυχώς η Ελληνίδα (γνωστή και ως Ελλεηνίδα), κοιτάει να δέσει τον γάιδαρό της (πρόσφατα χωρισμένος γιατί....δεν υπήρχε μέλλον στη σχέση,

δεν οδηγούσε πουθενά, παρόλο που συζούσαμε)

Θέλω πολύ να βρω μια γυναίκα ΣΥΝΤΡΟΦΟ, με την οποία θα κάνουμε 2 παιδιά, εννοείτε αναγνωρισμένα από εμένα, αλλά πέρα από τα συμβατικά, γάμους κλπ

Δεν καταλαβαίνετε εσείς οι γυναίκες, ότι όταν ο γάμος γίνεται ο αυτοσκοπός σας, θα καταλήξετε δυστυχισμένες. Εκτός ότι προσβάλλετε τον εαυτό σας,

προσπαθώντας να "δέσετε" ένα καλό παιδί.

Δεν με χαλάει ο γάμος αυτός κάθε αυτός, με χαλάει η νοοτροπία από πίσω, η οποία είναι 100% γαλουχημένη από την μαμά.

(Βρες κάλο παιδί, με καλό μισθό, όχι πολύ έξυπνο για να τον κάνεις ότι θες εσύ κλπ κλπ)

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βρείτε κάποια που βγάζει περισσότερα από εσάς αφού έχετε τέτοια κολλήματα ... Όλες τις φάσεις της ζωής ωραίες είναι, ο καθένας κάνει τις επίλογες του, σημαντικό είναι να συνεχίζεις να τις υποστηρίζεις όσο περνάν τα χρόνια χωρίς να το μετανειωσεις.

1 ώρα πριν, PC useras είπε

Βρε φίλε, τι κάθεσαι και ρωτάς τον κάθε ένα στο φόρουμ; Την ιστορία με το παιδί, τον πατέρα και το γάιδαρο δεν την άκουσες ποτέ; Αν σου απαντήσουν 1000 άτομα, θα ακούσεις 1000 διαφορετικές απόψεις.

Εσύ πώς νιώθεις;

Τέλειος άνθρωπος (όχι μόνο γυναίκα) δεν υπάρχει. Άρα βάζεις κάποια (λίγα) κριτήρια που θα ήθελες να πληρεί οπωσδήποτε η σύντροφός σου και ξεκινάς από εκεί.

Επίσης όταν λες οικογένεια, θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι οικογένεια σημαίνει πρώτα η γυναίκα σου. Παιδιά μπορεί να μην έρθουν ποτέ. Διάφοροι παράγοντες έχουν ρίξει τα ποσοστά φυσιολογικής σύλληψης (τουλάχιστον στην Ελλάδα που γνωρίζω) στο 50%. Άρα τα μισά ζευγάρια δεν μπορούν τη σήμερον ημέρα να κάνουν παιδιά και από αυτούς κάποιοι θα καταφέρουν με εξωσωματική ενώ κάποιοι άλλοι όχι... Ακόμα κι αν κάνεις παιδιά, σε 18-25 χρόνια μεγαλώνουν και φεύγουν. Κι έτσι μένεις πάλι με τον πυρήνα της οικογένειάς σου, δηλαδή τη γυναίκα σου.

Άσε τον κάθε πικραμένο να λέει ό,τι θέλει. Εσύ να αποφασίσεις για τη ζωή σου.

Και μόνος σου μπορείς να μείνεις σχετικά εύκολα όποτε θες. Όμως αν δεν αφήσεις τον εαυτό σου να δοκιμάσεις τη χαρά του έρωτα (ως συναίσθημα και όχι ως πράξη) πρωτίστως και της δημιουργίας της οικογένειας στη συνέχεια, δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις αν άξιζε τον κόπο ή όχι.

Και τρεις πρακτικές ερωτήσεις:

Αν υπάρχουν πολλοί σαν εσάς που δεν κάνουν παιδιά:

1) Ποιος θα μας πληρώνει τις συντάξεις αν δεν υπάρχουν νέοι άνθρωποι να δουλέψουν; Οι νεοφερμένοι κάτοικοι της Ελλάδος;

2) Ποιος θα σας κοιτάξει έστω και για να σας βάλει στο γηροκομείο όταν δε θα μπορείτε να πάρετε τα πόδια σας; Οι ωραίες και μοιραίες κοπελιές που πηδούσ@τ3 στα νιάτα σας και που θα είναι πλέον γιαγιάδες;

Από που ακριβώς τα βγάζεις αυτά τα νούμερα; 50% δεν μπορεί να συλλάβει φυσιολογικά; Έχεις καμία πηγή, η στο είπε ένας ταρίφας όταν περνούσατε την Πατησιων φάση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δική μου άποψη στο θέμα γάμος και οικογένεια είναι λιγάκι περίεργη

Από τη μία θα ήθελα να κάνω οικογένεια και παιδιά, από την άλλη δεν μπορώ να μην έχω τον δικό μου χώρο, δεν νομίζω πως θα μπορούσα να ζήσω έτσι. Επίσης, επειδή είμαι αρκετά περίεργος στο θέμα του ύπνου, δεν μπορώ με την καμία να κοιμηθώ με άλλον/η στο κρεβάτι μου, οπότε θέλω, αν ποτέ το κάνω, να έχουμε ξεχωριστές κρεβατοκάμαρες (lol). Sex is nice, pillowtalk is nice ΑΛΛΑ ο ύπνος είναι ύπνος.

Όσον αφορά το θέμα γάμος σαν θεσμός και τελετή, είμαι φανατικά κατά. Δεν προσφέρει τίποτα απολύτως. Είσαι μαζί με έναν άνθρωπο και περνάτε καλά? GREAT μείνετε μαζί για όσο θέλετε. Σταματήσατε να περνάτε καλά? απλά χωρίστε και τραβήξτε ο καθένας το δρόμο του. Ο γάμος το μόνο που κάνει είναι αυτό το ΄΄ απλά χωρίστε ΄΄ να το μετατρέπει σε μία πολυέξοδη και χρονοβόρα διαδικασία με δικηγόρους, δικαστήρια κτλ 

Επίσης εννοείτα θα έχουμε χωριστά ταμεία, τραπεζικούς λογαριασμούς κτλ. Χορηγός δεν γίνομαι καμιάς, τα δικά σου δικά σου και τα δικά μου δικά μου και για τα κοινά έξοδα (παιδιά, λογαριασμοί κτλ ) βάζουμε από κοινού

Με όλα αυτά βέβαια που ανέφερα καμία δεν πρόκειται να με δει σοβαρά για οικογένεια οπότε να είχαμε να λέγαμε. Εφήμερες σχέσεις μέχρι να ψοφήσουμε

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...