Προς το περιεχόμενο

Tablet για ανάγνωση ebook και Note keeping


AlexKG5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Όπως λέω και στον τίτλο αναζητώ τάμπλετ για άνετη ανάγνωση Ebook (pdf και epub) αλλά και γράψιμο σημειώσεων τόσο από διαλέξεις όσο και προσωπικές. Μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει το iPad 2019 με Apple Pencil και το Samsung Galaxy Tab s6 lite που έρχεται μαζί με το Pen. Επίσης πήρε κάπου το μάτι μου το Remarkable 2 που βρίσκεται σε προπαραγγελία ακόμα και υπόσχεται την αίσθηση χαρτιού στο γράψιμο. Λίγο μονοσήμαντο για τα λεφτά του από τη μια αλλά άμα κάνει άριστα αυτό που υπόσχεται δεν με ενοχλεί καθόλου. Η μόνη χρήση που το θέλω είναι για να έχω κάπου όλο το ακαδημαϊκό μου υλικό νοικοκυρεμένα. 

Καθώς έχω χάσει επαφή με τις εξελίξεις στα τάμπλετ, θα ήθελα οι πιο γνώστες να μου πείτε την άποψη σας για τις επιλογές αυτές και να συμπληρώσετε μοντέλα που διαφεύγουν της προσοχής μου. 

Παρακάτω ακολουθεί και η φόρμα αγοράς: 

Spoiler
1) Το ποσό που διαθέτουμε: 200-400 €

 

2) Την χρήση του tablet (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): PDF, ePub, Word

 

 

3) Το μέγεθος και ανάλυσή της οθόνης που θα θέλαμε: Κάτι βολικό για ανάγνωση και μελέτη

 

 

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (hdmi, type-c, gps, φλας στην κάμερα, μαγνητικό πληκτρολόγιο κ.λ.π.): Υποστήριξη Pen

 

 

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες;  Όχι

 

 

6) Μας ενδιαφέρει το Mobile internet 3G-4G; Όχι

 

 

7) Επιθυμούμε να χει υποστήριξή από ROMs, root κτλ; Όχι

 

 

😎 Μας ενδιαφέρει η επίσημη εγγύηση στην Ελλάδα; Όχι

 

 

9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό ή θέλουμε dual boot; Όχι

 

 

10) Μας ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία; Ιδανικά ναι

 

 

11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; Από οπουδήποτε

 

 

12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης); Όχι

 

 

13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο ή και για μεταχειρισμένο; Και για τα 2

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

 

Επεξ/σία από AlexKG5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά επειδή πριν κάποιο διάστημα έψαχνα για κάτι αντίστοιχο από διάφορες πηγές/ reviews μάλλον ισχύουν τα παρακάτω:

Τα ipad είναι ίσως η καλύτερη επιλογή. Δεν είναι πολύ υπερεκτιμημένα (όπως πολλά άλλα apple προϊόντα) και μάλλον ακόμα είναι αρκετά επίπεδα πάνω από τον ανταγωνισμό. Πρέπει να έχεις βέβαια στο νου σου οτι μπορεί να ανέβει το κόστος (πχ αν θυμάμαι καλά το apple pen έχει 100+, οι εφαρμογές συνήθως κοστίζουν κλπ).

Το remarkable 2 έχει e-ink οθόνη οπότε αν και η ανάγνωση θα είναι λίγο πιο ξεκούραστη και η μπαταρία θα διαρκεί περισσότερο από την άλλη σε περιορίζει πχ σε υπογραμμίσεις με διαφορετικά χρώματα, γραφήματα, εικόνες κλπ + έχει χρόνο παράδοσης σε κάνα 6μηνο. Κάποιοι λένε οτι το re2 προσομοιάζει καλύτερα την γραφή σε χαρτί αλλά η διαφορά δεν είναι τόσο αισθητή αν έχεις paperlike screen protector σε ipad.

Επεξ/σία από sakura22
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου στα ίδια έχω καταλήξει κι εγώ από αυτά που βλέπω. Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα στο iPad Air και στο Samsung Tab S6 με μια ελαφριά προτίμηση προς το 2 καθώς τα 100+€ για το Pencil με βγάζουν λίγο εκτός μπάτζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες παρακολουθώ στενά το θέμα μιας και σκεφτόμουν να αγοράσω μεταχειρισμένο το Remarkable 1
έχω ακριβώς τις ίδιες ανάγκες από το tablet με τον @AlexKG5 - λόγω χαμηλότερου budget, βέβαια, κοιτούσα να πάρω το Galaxy Tab A μαζί με S Pen.

Νομίζω πως το S6 προς το οποίο κλίνεις είναι καλύτερη λύση από το Ipad. Αν προχωρήσεις στην αγορά και δεν σου κάνει κόπο, θα διάβαζα ένα μινι review της εμπειρίας σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ποστάρω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο νήμα! Ανάμεσα στο s6 8/256 και στο s7 6/128 ποιο θα προτείνατε; Με το πρόγραμμα €πιστροφής στο πλαίσιο να ισχύει μόνο για το s6 αξίζει να πάω σε αυτό ή για 20% παραπάνω στην τιμή αξίζει το μικρό s7 μιας και budget για s7 plus δεν παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2020 στις 4:26 ΜΜ, AlexKG5 είπε

Ποστάρω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο νήμα! Ανάμεσα στο s6 8/256 και στο s7 6/128 ποιο θα προτείνατε; Με το πρόγραμμα €πιστροφής στο πλαίσιο να ισχύει μόνο για το s6 αξίζει να πάω σε αυτό ή για 20% παραπάνω στην τιμή αξίζει το μικρό s7 μιας και budget για s7 plus δεν παίζει;

S6 λόγο amoled και τιμής χωρίς δεύτερη σκέψη. Έχω το s6 6/128 φοβερό σε όλα και απίστευτη οθόνη. Θα το δώσω μόνο και μόνο γιατί εγώ θα πάω στο plus αφού αυτό έχει amoled και πολύ μεγαλύτερη οθόνη που θέλω. Μάλιστα έχω βάλει και το s6 μου αγγελία εδώ το οποίο είναι σαν καινούριο και με καλή τιμή. Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά, αξίζει και συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...