Προς το περιεχόμενο

Ερασιτεχνης // Επιλογη Φωτογραφικης μηχανης /// μεχρι 250-300 ευρω


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλημερα στην παρεα,

θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες και βεβαια ολους οσους θελουνε να μας βοηθησουνε.

θα ηθελα να αγορασω μια απλη φωτογραφικη μηχανη για να μπω και εγω στον χωρο της φωτογραφιας, εντελως ερασιτεχνικα. Να φωτογραφιζω τοπια, λουλουδια, προσωπα.

κοιταζω καποια πραγματα , και οπου δω βιτρινα με φωτογραφικες μηχανες καθομαι και τις χαζευω.

ας πουμε τρα τρια παρακατω μοντελα,

Nikon Coolpix B-500

SONY Cyber-shot DSC-HX60

Kodak »AZ521-BK«

για την χρηση που την θελω ειμαι στην σωστη κατευθυνση?

 

ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια, και εννοειται οτι αν εχετε υποψη καποιο αλλο μοντελο, ευπροσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

Καλημερα στην παρεα,

θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες και βεβαια ολους οσους θελουνε να μας βοηθησουνε.

θα ηθελα να αγορασω μια απλη φωτογραφικη μηχανη για να μπω και εγω στον χωρο της φωτογραφιας, εντελως ερασιτεχνικα. Να φωτογραφιζω τοπια, λουλουδια, προσωπα.

κοιταζω καποια πραγματα , και οπου δω βιτρινα με φωτογραφικες μηχανες καθομαι και τις χαζευω.

ας πουμε τρα τρια παρακατω μοντελα,

Nikon Coolpix B-500

SONY Cyber-shot DSC-HX60

Kodak »AZ521-BK«

για την χρηση που την θελω ειμαι στην σωστη κατευθυνση?

ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια, και εννοειται οτι αν εχετε υποψη καποιο αλλο μοντελο, ευπροσδεκτο.

ΚΑΜΙΑ απο τις παραπανω.

Εαν θελεις να πας σε bridge για να εχεις το μεγαλο και φθηνο zoom τότε πας με κλειστα τα ματια στην LUMIX FZ300

https://www.amazon.de/Panasonic-DMC-FZ300EGK-Premium-Bridgekamera-Weitwinkel-Objektiv-Spritzwasserschutz/dp/B0127HAGK2/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=Panasonic+Lumix+DMC-FZ300&qid=1593501929&s=ce-de&sr=1-3

 

-----

Εαν παλι το μεγαλο zoom δεν ειναι προτεραιοτητα τοτε μπορουμε να παμε σε μηχανες με εναλλάξιμους φακους και με μεγαλυτερο και καλύτερο αισθητηρα. Βεβαιως εκει παμε σε μεγαλύτερο budget.....

Πχ (και οχι απολυτως δεσμευτικα):

Μια Nikon D3500 με δυο φακους (ωστε να εχεις και το zoom)

https://www.akalavrentzos.gr/μηχανεσ-dslr/μηχανες-dslr-nikon/nikon-d3500-kit-nikon-18-55-af-p-vr-nikon-70-300af-p-vr-θηκη.html?page=2

Ειτε και το προηγουμενο μοντελο με ενα φακο

https://www.public.gr/product/fotografia/dslr-cameras/nikon-d3300-kit-18-55mm-vr-ii-mayro/prod5760384pp/

Ειτε σε Canon

https://www.skroutz.gr/s/11071331/Canon-EOS-800D-Kit-EF-S-18-55mm-f-4-5-6-IS-STM-Black.html

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

ΚΑΜΙΑ απο τις παραπανω.

Εαν θελεις να πας σε bridge για να εχεις το μεγαλο και φθηνο zoom τότε πας με κλειστα τα ματια στην LUMIX FZ300

https://www.amazon.de/Panasonic-DMC-FZ300EGK-Premium-Bridgekamera-Weitwinkel-Objektiv-Spritzwasserschutz/dp/B0127HAGK2/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=Panasonic+Lumix+DMC-FZ300&qid=1593501929&s=ce-de&sr=1-3

-----

Εαν παλι το μεγαλο zoom δεν ειναι προτεραιοτητα τοτε μπορουμε να παμε σε μηχανες με εναλλάξιμους φακους και με μεγαλυτερο και καλύτερο αισθητηρα. Βεβαιως εκει παμε σε μεγαλύτερο budget.....

Πχ (και οχι απολυτως δεσμευτικα):

Μια Nikon D3500 με δυο φακους (ωστε να εχεις και το zoom)

https://www.akalavrentzos.gr/μηχανεσ-dslr/μηχανες-dslr-nikon/nikon-d3500-kit-nikon-18-55-af-p-vr-nikon-70-300af-p-vr-θηκη.html?page=2

Ειτε και το προηγουμενο μοντελο με ενα φακο

https://www.public.gr/product/fotografia/dslr-cameras/nikon-d3300-kit-18-55mm-vr-ii-mayro/prod5760384pp/

Ειτε σε Canon

https://www.skroutz.gr/s/11071331/Canon-EOS-800D-Kit-EF-S-18-55mm-f-4-5-6-IS-STM-Black.html

ΑΨΟΓΟΣ!!!

σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και για τις προτασεις.

με εβαλες και στο τρυπακι να διαβασω να διαβασω τι ειναι το bridge και τι το spiegelcamera. (καθρεφτες)

η panasonic που εβαλες πρωτη μου κινησε την περιεργεια, αν και βγαινει λιγο πανω απο το μπατζετ μου.

δεν θα ηθελα να παρω κατι με αποσπωμενους φακους θα με δυσκολευε και θα απαιτουσε πολλα παραπανω απο οτι θα μπορουσα να κανω.

να σε ρωτησω κατι αλλο , γιατι δεν το καταλαβα καλα.

αυτη η  UHS καρτα μνημης που αναφερει, ειδα σε καποια σχολια οτι τους δυσκολευει..με οτι συνεπαγεται αυτο.

εσυ τι λες, δεν υπαρχει προβλημα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

ΑΨΟΓΟΣ!!!

σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και για τις προτασεις.

με εβαλες και στο τρυπακι να διαβασω να διαβασω τι ειναι το bridge και τι το spiegelcamera. (καθρεφτες)

η panasonic που εβαλες πρωτη μου κινησε την περιεργεια, αν και βγαινει λιγο πανω απο το μπατζετ μου.

δεν θα ηθελα να παρω κατι με αποσπωμενους φακους θα με δυσκολευε και θα απαιτουσε πολλα παραπανω απο οτι θα μπορουσα να κανω.

να σε ρωτησω κατι αλλο , γιατι δεν το καταλαβα καλα.

αυτη η  UHS καρτα μνημης που αναφερει, ειδα σε καποια σχολια οτι τους δυσκολευει..με οτι συνεπαγεται αυτο.

εσυ τι λες, δεν υπαρχει προβλημα νομιζω.

UHS-1 ειναι κατηγορια ταχυτητας για τις καρτες μνημης SD. Δεν ξερω τι ακριβως αναφερουν οτι τους δυσκολευει. Κανονικα καλο ειναι να επιλεγεις γρηγορες καρτες μνημης (σε ταχυτητα εγγραφης) για να μην εχεις καθυστερησεις μεγαλες οταν τραβας συνεχομενες φωτο ή 4k VIDEO.

Δεχεται καρτες τυπου SD, SDHC, SDXC. Ενοειται οτι θα πας σε μεγαλης χωρητικοτητας καρτα δηλαδη SDXC (αυτες ειναι που εχουν χωρητικοτητες πανω απο 32gb) και καλο ειναι να ειναι Class-1 (UHS-1).

Για το παραπανω ποσό μην το συζητας. Το αξίζει. Και λογω του φακού της που ειναι σταθερα φωτεινός στο f/2.8 σε ολο το ευρος του zoom. Αυτο σημαινει τεραστια διαφορα στην φωτεινοτητα και στην ταχυτητα του κλειστρου στην πλειονοτητα των φωτο. Επισης ειναι και weatherproof. Που σημαινει οτι φωτογραφιζεις και με ψιλοβροχο και στην παραλια να σε πιτσιλαει το κυμα (αν και εκει το προβλημα θα ειναι το αλατι εαν το αφησεις να στεγνωσει πανω).

Βεβαιως εχεις μονο 12mp αναλυση αλλα θα σου ελεγα οτι ειναι υπερακετα για οτι κι αν θελεις μιας και εχεις και zoom απο 25-600mm και δεν θα χρειαζεσαι να κανεις ψηφιακο zoom στην πραξη.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να πας σε μεταχειρισμένη με τα λεφτά αυτά. Ανώτερη πολύ ποιότητα σε όλα και πολύ μεγαλύτερο ... προσδόκιμο επιβίωσης.

 

Σύγκρινε βαθμολογία στο imaging μιας μεταχειρισμένη Nikon D3200 σε σχέση με την πρώτη που αναφέρεις. 

https://cameradecision.com/compare/Nikon-Coolpix-B500-vs-Nikon-D3200

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ημουν σημερα σε ενα Media Markt και εννοειται οτι πηγα εκει στις φωτογραφικες (για αυτο πηγα και εκει αλλωστε)

πηρα στε χερια μου αυτην ....(φωτο) ...

εκατσε στο χερια μου σαν να ηταν παντα εκει... εβγαλα 4-5 φωτογραφιες τα ραφια , τα φωτα και το πατωμα 😅 και δεν ηθελα να την αποχωριστω .

γκατ ντεμετ ...

προεκυψαν κατι αλλα εξοδα , αλλιως θα την ειχα χτυπησει στο φτερο.

 

 

Anmerkung 2020-07-03 203956.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

Ημουν σημερα σε ενα Media Markt και εννοειται οτι πηγα εκει στις φωτογραφικες (για αυτο πηγα και εκει αλλωστε)

πηρα στε χερια μου αυτην ....(φωτο) ...

εκατσε στο χερια μου σαν να ηταν παντα εκει... εβγαλα 4-5 φωτογραφιες τα ραφια , τα φωτα και το πατωμα 😅 και δεν ηθελα να την αποχωριστω .

γκατ ντεμετ ...

προεκυψαν κατι αλλα εξοδα , αλλιως θα την ειχα χτυπησει στο φτερο.

Anmerkung 2020-07-03 203956.png

Θα εξακολουθησω να επιμενω για την FZ300 ως ανωτερη μηχανη. Μπορει η FZ72 να ειναι πιο νεα με μεγαλυτερης αναλυσης αισθητηρα και 60Χ zoom αλλα καλυτερες φωτογραφιες δεν θα βγαλεις. Η φωτεινοτητα του φακου θα εξακολουθει να δινει προβαδισμα στην FZ300 ειδικα οταν οι συνθηκες φωτισμου δυσκολευουν. Μην ξεχνας οτι οι bridge εχουν τον ιδιο μικρο αισθητηρα με τις απλες compact. Το 40Χ ειναι υπεραρκετο και το 60Χ θα το χρησιμοποιησεις ελαχιστα. 
 

Γνωμη μου παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Θα εξακολουθησω να επιμενω για την FZ300 ως ανωτερη μηχανη. Μπορει η FZ72 να ειναι πιο νεα με μεγαλυτερης αναλυσης αισθητηρα και 60Χ zoom αλλα καλυτερες φωτογραφιες δεν θα βγαλεις. Η φωτεινοτητα του φακου θα εξακολουθει να δινει προβαδισμα στην FZ300 ειδικα οταν οι συνθηκες φωτισμου δυσκολευουν. Μην ξεχνας οτι οι bridge εχουν τον ιδιο μικρο αισθητηρα με τις απλες compact. Το 40Χ ειναι υπεραρκετο και το 60Χ θα το χρησιμοποιησεις ελαχιστα. 
 

Γνωμη μου παντα.

ας λεω εγω...

εχω ηδη σταμπαρει αυτην που ειπες... πηρα και το οκ  απο την γυναικα (μην το ξεχναμε ποτε αυτο) ...

και εχει μπει στο προγραμμα...

παντως να ξερεις οτι σε ευχριστω για την προταση σου, ειλικρινα δεν ειχα ιδεα και θα πηγαινα να παρω οτι ναναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

ας λεω εγω...

εχω ηδη σταμπαρει αυτην που ειπες... πηρα και το οκ  απο την γυναικα (μην το ξεχναμε ποτε αυτο) ...

και εχει μπει στο προγραμμα...

παντως να ξερεις οτι σε ευχριστω για την προταση σου, ειλικρινα δεν ειχα ιδεα και θα πηγαινα να παρω οτι ναναι.

Επειδη τις εβαλα προσφατα σε αλλο θεμα για να παρεις μια ιδεα οι παρακατω φωτο ειναι απο την FZ300 (εκτος απο τις 2 του iPhone). Βεβαια ειναι καλοκαιρι με ηλιο. Εντος σπιτιου και σε low lightδεν αναμενεις εφαμιλες με DSLR αλλα σιγουρα καλυτερες απο αλλες αντιστοιχες μηχανες. (πατα το βελακι πανω δεξια στο πλαισιο)

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
50 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Επειδη τις εβαλα προσφατα σε αλλο θεμα για να παρεις μια ιδεα οι παρακατω φωτο ειναι απο την FZ300 (εκτος απο τις 2 του iPhone). Βεβαια ειναι καλοκαιρι με ηλιο. Εντος σπιτιου και σε low lightδεν αναμενεις εφαμιλες με DSLR αλλα σιγουρα καλυτερες απο αλλες αντιστοιχες μηχανες. (πατα το βελακι πανω δεξια στο πλαισιο)

στην οι φωτος με τις μπαλες στην πισινα ειναι απιστευτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατσε να σου βαλω και μερικες απο κλειστη πισινα με χαμηλο φωτισμο. Αναγκαστικα εκει οι ταχυτητες κλειστρου πεφτουν δραματικα (απο πχ 1/1600 παει στο 1/400, 1/160, 1/60) και το ISO ανεβαινει (προσωπικα προσπαθω να το κρατησω στα 400 αλλα το παω εως και 800). Οποτε το παγωμα της κινησης δεν ειναι το επιθυμητο, η φωτο στο χερι δυσκολευονται να μην ειναι κουνημενες κλπ. Γενικα καταληγεις να παιρνεις λιγες αξιολογες φωτο αλλα τουλαχιστον φευγεις με καποιες φωτο αποδεκτες. Θελει προσπαθεια αλλα ειναι οριακα εφικτο. Αυτο με φακο στο F/2.8 και οχι στο f/5.6 (2 f-stop κατω σημαινουν 4 φορες λιγοτερο φως στον αισθητηρα σου!).

Σε αυτες τις φωτιστικες συνθηκες (στο χερι με ταχυτητα 1/60, ISO 160)

29612298095-042bb7be52-o.jpg

 

Μπορεις να βγαλεις αυτη την φωτο (στο χερι με ταχυτητα 1/40, ISO 400)

28986549544-6c11f193f4-o.jpg

 

και αυτη αν και σαφεστατα δεν ειναι οπως οι προηγουμενες στην ανοιχτη πισινα. (στο χερι με ταχυτητα 1/400, ISO 800)

28988338913-b7a582a8d1-o.jpg

 

ή και αυτη (δεν ειναι η καλύτερη μου αλλα ειναι τραβηγμενη στο χερι με ταχυτητα 1/20 για να εχω ISO 100)

29577634886-cbdbdc260b-o.jpg

 

Με DSLR δεν θα εβγαζα καλυτερες εαν δεν ειχα φακο των 800+ ευρω. Εαν ειχα ομως θα ηταν κλασεις καλυτερες!!!

19 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

στην οι φωτος με τις μπαλες στην πισινα ειναι απιστευτη....

Εαν ειχα και ενα πολωτικο φιλτρο CPL σε αυτη την φωτο θα ηταν πιο εντυπωσιακη

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...