Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια περί ιδιοκτητών


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορεί να διασφαλιστεί η φερεγγυότητα του μισθωτή. Γι' αυτό Πολλοί ιδιοκτήτες προτιμούν να έχουν κλειστά τα ακίνητά τους. Μπορείς να ζητήσεις μία εγγύηση που να σου καλύψει το κόστος της διαταγής αποδόσεως μισθίου αν δεν πληρώνει ο μισθωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και ο νέος ενοικιαστής μπορεί να ζητήσει στοιχεία του προηγούμενου ενοικιαστή από τον ιδιοκτήτη, ώστε να έχει και αυτός μια εικόνα σχετικά με το προφίλ του ιδιοκτήτη.
Επίσης αν ποτε κάποιος ιδιοκτήτης μου ζητούσε εκκαθαριστικό, δε νομίζω πως θα συζητούσαμε περισσότερο. Πρώτον γιατί δεν έχει καμία δουλειά με το εκκαθαριστικό και δεύτερον γιατί η εικόνα του εκκαθαριστικού αφορά τον προηγούμενο χρόνο. 

:) 

  • Like 14
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και ο νέος ενοικιαστής μπορεί να ζητήσει στοιχεία του προηγούμενου ενοικιαστή από τον ιδιοκτήτη, ώστε να έχει και αυτός μια εικόνα σχετικά με το προφίλ του ιδιοκτήτη.
Επίσης αν ποτε κάποιος ιδιοκτήτης μου ζητούσε εκκαθαριστικό, δε νομίζω πως θα συζητούσαμε περισσότερο. Πρώτον γιατί δεν έχει καμία δουλειά με το εκκαθαριστικό και δεύτερον γιατί η εικόνα του εκκαθαριστικού αφορά τον προηγούμενο χρόνο. 

:) 

Ακριβώς,  σιγά μην δώσουμε και DNA.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και ο νέος ενοικιαστής μπορεί να ζητήσει στοιχεία του προηγούμενου ενοικιαστή από τον ιδιοκτήτη, ώστε να έχει και αυτός μια εικόνα σχετικά με το προφίλ του ιδιοκτήτη.
Επίσης αν ποτε κάποιος ιδιοκτήτης μου ζητούσε εκκαθαριστικό, δε νομίζω πως θα συζητούσαμε περισσότερο. Πρώτον γιατί δεν έχει καμία δουλειά με το εκκαθαριστικό και δεύτερον γιατί η εικόνα του εκκαθαριστικού αφορά τον προηγούμενο χρόνο. 

:) 

Αυτό στα bold το λες από θέση ισχύος, επειδή ξέρεις πολύ καλά ότι η πλειοψηφία των ιδιοκτητών στην Ελλάδα δεν ζητάει τίποτα τέτοιο. Αν όμως ήσουν στις ΗΠΑ πχ που αν δεν τους δώσεις πρόσφατη απόδειξη μισθοδοσίας, συστατική επιστολή από προηγούμενο μισθωτή κτλ δεν παίρνουν καν την αίτηση σου, απλά θα έδινες αδιαμαρτύρητα ότι σου ζητούσαν.

 

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold το λες από θέση ισχύος, επειδή ξέρεις πολύ καλά ότι η πλειοψηφία των ιδιοκτητών στην Ελλάδα δεν ζητάει τίποτα τέτοιο. Αν όμως ήσουν στις ΗΠΑ πχ που αν δεν τους δώσεις πρόσφατη απόδειξη μισθοδοσίας, συστατική επιστολή από προηγούμενο μισθωτή κτλ δεν παίρνουν καν την αίτηση σου, απλά θα έδινες αδιαμαρτύρητα ότι σου ζητούσαν.

Για πες μας με τις χαμηλότερες αποδείξεις τι γίνεται στην Αμερική; Με τις συμφωνίες να σε πετάνε έξω για 2 μήνες το καλοκαίρι ώστε να τα κάνουν Airbnb και πολλά τέτοια όμορφα που γίνονται εδώ. Οπότε δεν υπάρχει νόημα η σύγκριση. Επίσης ούτε όλα αυτά τα στοιχεία σου εξασφαλίζουν ότι ο άλλος θα είναι σωστός, σου εξασφαλίζουν ότι εν δυνάμει είναι σωστός και από την εμπειρία μου άτομα που είναι τσιμα τσιμα είναι πολύ πιο σωστοί στις πληρωμές και με καλύτερο πρόσωπο από κάτι άλλους που στο παρουσιάζουν και σαν χάρη να σε πληρώσουν. Αν υπήρχε πιστοποιητικό φιλότιμου τότε ναι θα υπήρχε εξασφάλιση όλα τα άλλα  είναι τρίχες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παθών ιδιοκτήτης (πρώτη φορά εκμίσθωσα και μου κατσε το τζακποτ :)) πραγματικά θα έπρεπε να υπάρξει κάποιος τρόπος να διασφαλιστεί ότι ο άνθρωπος που βάζεις στο σπίτι σου θα το φροντίσει και θα είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του.

Αυτό που λέει ο Joshua άνωθεν για τα δικαιολογητικά που απαιτούνται στις ΗΠΑ είναι πράγματι μια λυση. Δεν ξέρω αν είναι η βέλτιστη. Θα μπορούσε το κράτος να μελετήσει τι έχουν κάνει τα άλλα κράτη για να αντιμετωπίσουν αυτό το φαινόμενο και να κινηθεί ανάλογα.

Πάντως κάτι πρέπει να γίνει γιατί επικρατεί αναρχία -και από τη μεριά των ιδιοκτητών βεβαίως. Δεν είναι όλοι καλοί και άγιοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold το λες από θέση ισχύος, επειδή ξέρεις πολύ καλά ότι η πλειοψηφία των ιδιοκτητών στην Ελλάδα δεν ζητάει τίποτα τέτοιο. Αν όμως ήσουν στις ΗΠΑ πχ που αν δεν τους δώσεις πρόσφατη απόδειξη μισθοδοσίας, συστατική επιστολή από προηγούμενο μισθωτή κτλ δεν παίρνουν καν την αίτηση σου, απλά θα έδινες αδιαμαρτύρητα ότι σου ζητούσαν.

Γιατί δεν επενδύεις λοιπόν στις ΗΠΑ για να μη χάνεις τα λεφτά σου.( Επειδή ξέχασα, θύμισε από που ξεκίνησε η παγκόσμια κρίση και πώς)

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Geo4ever είπε

Για πες μας με τις χαμηλότερες αποδείξεις τι γίνεται στην Αμερική; Με τις συμφωνίες να σε πετάνε έξω για 2 μήνες το καλοκαίρι ώστε να τα κάνουν Airbnb και πολλά τέτοια όμορφα που γίνονται εδώ. Οπότε δεν υπάρχει νόημα η σύγκριση. Επίσης ούτε όλα αυτά τα στοιχεία σου εξασφαλίζουν ότι ο άλλος θα είναι σωστός, σου εξασφαλίζουν ότι εν δυνάμει είναι σωστός και από την εμπειρία μου άτομα που είναι τσιμα τσιμα είναι πολύ πιο σωστοί στις πληρωμές και με καλύτερο πρόσωπο από κάτι άλλους που στο παρουσιάζουν και σαν χάρη να σε πληρώσουν. Αν υπήρχε πιστοποιητικό φιλότιμου τότε ναι θα υπήρχε εξασφάλιση όλα τα άλλα  είναι τρίχες

Με μπέρδεψες, από τη μια μου ζητάς να σου πω τι γίνεται στην Αμερική, από την άλλη όμως είναι φως φανάρι πως δεν θέλεις να ακούσεις τίποτα μια και έχεις βγάλει ήδη τα συμπεράσματα σου.

Πάντως σίγουρα όλα αυτά δεν σε εξασφαλίζουν, βοηθάνε όμως στο να πάρεις μια ιδέα.

4 λεπτά πριν, panosripper είπε

Γιατί δεν επενδύεις λοιπόν στις ΗΠΑ για να μη χάνεις τα λεφτά σου.( Επειδή ξέχασα, θύμισε από που ξεκίνησε η παγκόσμια κρίση και πώς)

Και ποιος σου είπε ότι χάνω λεφτά? (Μαθήματα ιστορίας παραδίδω μόνο Παρασκευές)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Geo4ever είπε

Για πες μας με τις χαμηλότερες αποδείξεις τι γίνεται στην Αμερική; Με τις συμφωνίες να σε πετάνε έξω για 2 μήνες το καλοκαίρι ώστε να τα κάνουν Airbnb και πολλά τέτοια όμορφα που γίνονται εδώ. Οπότε δεν υπάρχει νόημα η σύγκριση. Επίσης ούτε όλα αυτά τα στοιχεία σου εξασφαλίζουν ότι ο άλλος θα είναι σωστός, σου εξασφαλίζουν ότι εν δυνάμει είναι σωστός και από την εμπειρία μου άτομα που είναι τσιμα τσιμα είναι πολύ πιο σωστοί στις πληρωμές και με καλύτερο πρόσωπο από κάτι άλλους που στο παρουσιάζουν και σαν χάρη να σε πληρώσουν. Αν υπήρχε πιστοποιητικό φιλότιμου τότε ναι θα υπήρχε εξασφάλιση όλα τα άλλα  είναι τρίχες

Οι μειωμένες αποδείξεις είναι ελληνική πατέντα και φταίει η η κείμενη νομοθεσία που αφήνει τέτοιο "παράθυρο” , το αστείο είναι ότι βολεύει και τις δύο πλευρές αλλά πάντα ο κακός είναι ο ιδιοκτήτης . Άποψη μου είναι ότι ,λαμογιά κάνεις στην εφορία ,  κάποια στιγμή γυρνάει μπούμερανγκ και το πληρώνεις διπλό . Αυτό με το arbnb ομολογώ πρώτη φορά το ακούω , φαντάζομαι αφορά φοιτητική κατοικία . Πολύ ευφάνταστο μου ακούγεται , ο όποιος τουρίστας θα κάνει κι ένα ξεσκονισμα στις γνώσεις του κατά την διάρκεια των διακοπών του 😁 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Οι μειωμένες αποδείξεις είναι ελληνική πατέντα και φταίει η η κείμενη νομοθεσία που αφήνει τέτοιο "παράθυρο” , το αστείο είναι ότι βολεύει και τις δύο πλευρές αλλά πάντα ο κακός είναι ο ιδιοκτήτης . Άποψη μου είναι ότι ,λαμογιά κάνεις στην εφορία ,  κάποια στιγμή γυρνάει μπούμερανγκ και το πληρώνεις διπλό . Αυτό με το arbnb ομολογώ πρώτη φορά το ακούω , φαντάζομαι αφορά φοιτητική κατοικία . Πολύ ευφάνταστο μου ακούγεται , ο όποιος τουρίστας θα κάνει κι ένα ξεσκονισμα στις γνώσεις του κατά την διάρκεια των διακοπών του 😁 .

Κυρίως φοιτητές ή σπουδαστές ιεκ και εμποροπλοιαρχοι τα προτιμούν για ευνόητους λόγους αλλά πίστεψε με μου έχει τύχει να μου το λέει ο άλλος σοβαρά ότι εντάξει μωρέ 2 μήνες είναι πήγαινε στους γονείς σου. Και μίλαγε σοβαρά είναι το κακό εννοείται ότι δεν το δέχτηκα και πετάχτηκα έξω γιατί με είχε χωρίς συμβόλαιο για να μην χάνει το αγροτικό ρεύμα που είχε. Βεβαια η τιμή ήταν πολύ καλή για το σπίτι αλλά τι να λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπήρξε και παλαιότερα εδώ ένα ακριβώς ίδιο θέμα,κάποια στιγμή κλειδώθηκε,αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσε να υπάρχει κάτι σαν Τειρεσίας,  αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και rating για τον ιδιοκτήτη όμως.  Έτσι το δέχομαι,  όχι όμως να γυρνάμε με τα εκκαθαριστικά στο χέρι. 

Θα το έδειχνα μόνο αν κατέβαζε την τιμή στο 50% πριν το δει,  γιατί άμα το δει μετά θα ζητάει τα διπλά. 

Επεξ/σία από ptwma
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εκκαθαριστικό είναι προσωπικό δεδομένο, δεν ειναι φειγ βολαν. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι και νόμιμο να το ζητάει κανείς. Εμενα προσωπικά σαν πρώην ενοικιαστής καλοπληρωτης, αν ο ιδιοκτήτης μου ζηταγε εκκαθαριστικό θα μου ηταν αρκετό για να μην το νοικιάσω το σπίτι.

Επεξ/σία από citiz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...