Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια περί ιδιοκτητών


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Φοιτητική κατοικία και κυρίως νησιά Ιονίου που έχουν Πανεπιστήμια, έχω ακούσει να παίζει. Βάζουν τα πράγματά τους οι φοιτητές σε αποθήκη και το δίνουν στους τουρίστες. Τον χειμώνα τσουπ πάλι μέσα ο φοιτητής.

Ναι το ξαναακουσα αυτο εχουν τα νοικια μεγαλυτερα αλλα δεν χρεωνουν ιουνιο με αυγουστο και δεν χρεωνουν 2βδομαδες χριστουγεννα πασχα αντιστοιχα.Αλλα σπιτι ετοιμο ιντερνετ νερο θερμανση ρευμα στην τιμη

Συμφωνω οτι υπαρχει διεκδικηση δικαστικα αν δωσει πιστολι ο ενοικιαστης αλλα ας σου χρωστανε 600-700 ευρω τρεχα στο δικηγορο πληρωνε εν το μεταξυ δικηγορο παραβολα περιμενε την εκδικαση (2-3 χρονια με αναβολες) να βγει η αποφαση αν δεν παει εφετειο (αλλα 2 χρονια απο εκει) και μετα να βγει η αποφαση να πληρωσει αν δεν πληρωνει παλι τρεχα ξαναδικαστικα για να βγει διαταγη πληρωμης.

Τον κυνηγας αλλα ζησε μαι μου αν ειναι για καθε πιστολι να κανεις αυτην την διαδικασια.Γιαυτο και ο κοσμος προτιμαει να τα κανει airbnb σου λεει τα λεφτα τα παιρνω προκαταβολικα και παιρνω παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όταν ο νόμος προβλέψει πως ένας ιδιώτης μπορεί να μου ζητήσει το εκκαθαριστικό μου για να μου νοικιάσει το σπίτι, το ξανα συζητάμε ευχαρίστως. Για την ώρα δεν τον νομιμοποιεί κανείς!

Καταρχήν για να "νομιμοποιήσεις" κάτι βασική προϋπόθεση είναι αυτό το κάτι να είναι παράνομο, κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση του ιδιώτη που ζητάει εκκαθαριστικό για να νοικιάσει το σπίτι. Εκτός και αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω, έχεις υπόψιν κάποιο νόμο που να το απαγορεύει? Ή ή κάποια δικαστική απόφαση που καταδίκασε κάποιον ιδιοκτήτη επειδή το ζήτησε?

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Είναι σα να κάνεις μια νέα γνωριμία και στο πρώτο ραντεβού να σου ζητήσει το εκκαθαριστικό σου για να δει αν είσαι ικανός να συντηρήσεις τη μελλοντική σας οικογένεια! 😛 

Εντελώς ατυχές παράδειγμα, καμία σχέση η γνωριμία και το πρώτο (που ίσως να είναι ένα από τα πολλά) ραντεβού με το κατά πάσα πιθανότητα μοναδικό ραντεβού ιδιοκτήτη/ενοικιαστή όπου ο ένας θα πρέπει να αποφασίσει αν του κάνει ο συγκεκριμένος ενοικιαστής ενώ ο άλλος θα πρέπει να αποφασίσει αν του κάνει το συγκεκριμένο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, damienmaguire είπε

Αν το σπίτι είναι βαλιου φορ μανεη μια χαρά θα πας και εκκαθαριστικο και τα πάντα μετά από κάποιο διάστημα. Μιας και τα ενοίκια έχουν ξεφύγει

αααα ενταξει αν δεν ειναι βαλιου φορ μανευ να δινουμε πιστολι αρα εχουμε το δικαιωμα.Επεκτεινεται και σε αλλα ειδη αυτο το δικαιωμα?δηλαδη αν παρω αιφον που δεν ειναι βαλιου φορ μανευ τις τελευταιες δοσεις να τις δωσω πιστολι?

Νομιζω οτι μεγαλυτερη εξασφαλιση ειναι να συμφωνησετε γραπτως οτι γινεται προπληρωμη του ενοικιου 1 του μηνα για να μειωσεις τα πιστολια.

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

αααα ενταξει αν δεν ειναι βαλιου φορ μανευ να δινουμε πιστολι αρα εχουμε το δικαιωμα.Επεκτεινεται και σε αλλα ειδη αυτο το δικαιωμα?δηλαδη αν παρω αιφον που δεν ειναι βαλιου φορ μανευ τις τελευταιες δοσεις να τις δωσω πιστολι?

Νομιζω οτι μεγαλυτερη εξασφαλιση ειναι να συμφωνησετε γραπτως οτι γινεται προπληρωμη του ενοικιου 1 του μηνα για να μειωσεις τα πιστολια.

To ενοικιο παντα προπληρωνεται πρωτη του μηνα. Στην αρχη του μηνα τελος παντων κι ας ειναι 15 με 15. Κανενα ενοικιο δεν πληρωνεται ΑΦΟΥ περασει ο μηνας. Αυτο αφορα ξενοδοχεια οπου στο τελος βγαινει ο λογαριασμος οπως και στις ταβερνες που μετα το φαγητο μετρουν τι εφαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, Joshua21 said:

Καταρχήν για να "νομιμοποιήσεις" κάτι βασική προϋπόθεση είναι αυτό το κάτι να είναι παράνομο, κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση του ιδιώτη που ζητάει εκκαθαριστικό για να νοικιάσει το σπίτι. Εκτός και αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω, έχεις υπόψιν κάποιο νόμο που να το απαγορεύει? Ή ή κάποια δικαστική απόφαση που καταδίκασε κάποιον ιδιοκτήτη επειδή το ζήτησε?

Εντελώς ατυχές παράδειγμα, καμία σχέση η γνωριμία και το πρώτο (που ίσως να είναι ένα από τα πολλά) ραντεβού με το κατά πάσα πιθανότητα μοναδικό ραντεβού ιδιοκτήτη/ενοικιαστή όπου ο ένας θα πρέπει να αποφασίσει αν του κάνει ο συγκεκριμένος ενοικιαστής ενώ ο άλλος θα πρέπει να αποφασίσει αν του κάνει το συγκεκριμένο σπίτι.

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όπως τα παρουσιάζεις. Το εκκαθαριστικό ανήκει στα προσωπικά μου δεδομένα και δεν έχω απολύτως καμία υποχρέωση να το δίνω δεξιά και αριστερά. Εκτός αν θεωρείτε φυσιολογικές ερωτήσεις τύπου "πόσα βγάζεις"? που γίνονται από άσχετους σε παρέες, συγγενικές συγκεντρώσεις κλπ κλπ.

Οι φορείς που ζητούν επισήμως τέτοια στοιχεία (όπως ας πούμε μια τράπεζα) έχουν υπογράψει συγκεκριμένους όρους και ελέγχονται σχετικά με το πως διαχειρίζονται αυτές τις πληροφορίες και έχουν ποινικές ευθύνες αν ξεφύγουν από τα συμφωνηθέντα. Ένας απλός ιδιώτης που θέλει να μου νοικιάσει ένα διαμέρισμα, τι είδους εγγυήσεις θα μου προσφέρει σχετικά με την τύχη του εγγράφου που θα του παραδώσω???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, chrisxkar said:

ωραιο ειναι το συστημα στο αμερικα που υπαρχει πιστωληπτικη αξιολογηση και δινεις αυτην την αξιολογηση οταν θες να νοικιασεις σπιτι.

Αν μεσολαβούσε κάποιος φορέας για να πάρεις την  αξιολόγηση την οποία και θα παρέδιδες στον ιδιοκτήτη χωρίς να περιέχει άλλα στοιχεία ή προσωπικές πληροφορίες, δε νομίζω να υπήρχε κάποιο πρόβλημα! 

Επιμένω όμως πως στην περίπτωση των συστηματικά κακοπληρωτών, δεν σου παρέχει καμία προστασία κανένα έγγραφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Για να ξέρεις αν θα μπορεί να ανταπεξέλθει ο μισθωτής (δικαίωμα σου) μπορείς ίσως να ρωτήσεις για την δουλειά του ή ένα τελευταίο εκκαθαριστικό. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Δες τους όρους αυτού του υποδείγματος συμβολαίου, δες τα δικαιώματα του ιδιοκτήτη και συζήτησε τα από πριν με φιλικό τρόπο με το υποψήφιο μισθωτή. Πχ πολλοί έχουν την απαίτηση αν χαλάσει ο λέβητας μετά από ένα χρόνο, να τρέχει ο ιδιοκτήτης για συντηρητή ίσως και υδραυλικό, ηλεκτρολόγο κτλ για πράγματα που προκύπτουν από την φθορά χρήσης του ενοικιαστή. Αν σου πει δεν σου δίνω εκκαθαριστικό ή πρέπει εσύ ιδιοκτήτη να μου φτιάχνεις τον λέβητα αερίου, κλιματιστικό κτλ, ή ότι μπορώ να κάνω όποια τροποποίηση στο σπίτι θέλω χωρίς να σε προειδοποιώ, τότε ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης και παίρνεις την απόφαση αν θα απορρίψεις ή σε απορρίψουν με αυτά που ζητάς. Όταν κάνεις πολύ πίσω στην αρχή σίγουρα κάτι θα βρεις μπροστά σου. Αρκετοί κοιτάνε όποια τρύπα μένει ανοιχτή να την εκμεταλλευτούνε πχ απλήρωτος λογαριασμός 8 μηνών  επειδή έλα μωρέ νερό είναι, ας μην αλλάξουμε όνομα, ρευματοκλοπή που την πλήρωσε μετά ο ιδιοκτήτης αφού σε αυτόν βρήκαν πειραγμένο τον μετρητή, ζημιές, μετατροπές στο σπίτι με το έτσι θέλω, άρνηση επίβλεψης για ζημιές κάθε εξάμηνο κτλ. Δηλαδή ξέρουν ότι με 250 ευρώ που είναι η αμοιβή δικηγόρου αργά η γρήγορα θα τα πληρώσουν τα τυχόν ενοίκια που χρωστάνε, αλλά βρίσκουν άλλες τρύπες... Συχνά στους ενοικιαστές βλέπω να καταστρέφουν μπανιέρες από χτυπήματα (έχω βάλει τάπητα μπανιέρας) και κουζίνες-έπιπλα από διαρροές και αδιαφορία επισκευής, ζήτηση για θέση πάρκινγκ ενώ δεν υπήρχε στην συμφωνία. Για κόστος 5-10 ευρώ επισκευής που μπορεί να την πλήρωνε και ιδιοκτήτης μπορεί από αδιαφορία να βγει 300 ευρώ ζημιά. Και επίσης για οποιαδήποτε βλάβη αφού δεν ζεις εκεί μπορεί να σου λέει ψέματα ότι φταίνε πχ τα ηλεκτρικά του σπιτιού.

Απ' την άλλη το υπόδειγμα-συμβόλαιο γράφει και για τα δικαιώματα το μισθωτή και τις υποχρεώσεις του εκμισθωτή.

Ίσως αν είναι από σύσταση φίλου ή γνωστού ο υποψήφιος ενοικιαστής να είναι καλύτερα τα πράγματα και να πρέπει να κάνεις και καλύτερη τιμή.

Το παρακάτω είναι δυσάρεστο, αλλά στον καπιταλισμό γενικά ισχύει ότι όσο παραπάνω μπορείς να πετύχεις την τιμή του μισθώματος τόσο καλύτερος θα είναι ο ενοικιαστής γενικά στις υποχρεώσεις του. Σε περίπτωση που νοικιάστηκε σε Αλβανό και σε χαμηλή τιμή ένα σπίτι τραβήξαμε μεγάλο μανίκι μετά (ζημιές, δικαστήριο κτλ) αν και σεβόμασταν την κατάσταση του και κάναμε και μειώσεις ενοικίου και ήμασταν εξαιρετικά φιλικοί. Γενικά το σπίτι χρειάζεται παρακολούθηση για ζημιές, αλλά και να μην αδιαφορούμε σε παράπονα ενοικιαστών.

Εκκαθαριστικό κάθε χρόνο ζητάνε πολλές τράπεζες (πχ Αττικής) μόνο και μόνο επειδή έχεις κατάθεση εκεί και δεν έχει ανοίξει ρουθούνι. Και είναι και νόμιμο για τις τράπεζες.

misthotirio_katoikias.pdf

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekkli είπε

Πόσο αφελείς είστε για να πιστεύετε ότι το εκκαθαριστικό θα σας δώσει ορθή εικόνα για το αν κάποιος είναι σωστός στις πληρωμές του ή όχι;

Αυτό ακριβώς,το εκκαθαριστικό δεν λέει απολύτως τίποτα για το αν θα πληρώνει ο άλλος ή οχι,συνεπώς δεν έχει κανένα νόημα να το δώσει.Αλλα πράγματα παίζουν ρόλο.Τα ανέφερα πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, Krusty said:

 Για να ξέρεις αν θα μπορεί να ανταπεξέλθει ο μισθωτής (δικαίωμα σου) μπορείς ίσως να ρωτήσεις για την δουλειά του ή ένα τελευταίο εκκαθαριστικό. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Δες τους όρους αυτού του υποδείγματος συμβολαίου και δες τα δικαιώματα του ιδιοκτήτη και συζήτησε τα από πριν με φιλικό τρόπο με το υποψήφιο μισθωτή. Πχ πολλοί έχουν την απαίτηση αν χαλάσει ο λέβητας μετά από ένα χρόνο να τρέχει ο ιδιοκτήτης για συντηρητή ίσως και υδραυλικό, ηλεκτρολόγο κτλ για πράγματα που προκύπτουν από την φθορά χρήσης του ενοικιαστή. Αν σου πει δεν σου δίνω εκκαθαριστικό ή πρέπει εσύ ιδιοκτήτη να μου φτιάχνεις τον λέβητα αερίου, κλιματιστικό κτλ, ή ότι μπορώ να κάνω όποια τροποποίηση στο σπίτι θέλω χωρίς να σε προειδοποιώ, τότε ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης και παίρνεις την απόφαση αν θα απορρίψεις ή σε απορρίψουν με αυτά που ζητάς. Όταν κάνεις πολύ πίσω στην αρχή σίγουρα κάτι θα βρεις μπροστά σου. Πολλοί κοιτάνε όποια τρύπα μένει ανοιχτή να την εκμετελευτούνε πχ απλήρωτος λογαριασμός επειδή έλα μωρέ νερό είναι, ας μην αλλάξουμε όνομα, ρευματοκλοπή που την πλήρωσε μετά ο ιδιοκτήτης αφού σε αυτόν βρήκαν πειραγμένο τον μετρητή, ζημιές, μετατροπές στο σπίτι με το έτσι θέλω, άρνηση επίβλεψη για ζημιές κάθε εξάμηνο κτλ Δηλαδή ξέρουν ότι με 250ευρώ που είναι η αμοιβή δικηγόρου αργά η γρήγορα θα τα πληρώσουν τα τυχόν ενοίκια που χρωστάνε, αλλά βρίσκουν άλλες τρύπες... Συχνά στους ενοικιαστές βλέπω να καταστρέφουν μπανιέρες από χτυπήματα (έχω βάλει τάπητα μπανιέρας) και κουζίνες έπιπλα από διαρροές και αδιαφορία επισκευής, ζήτηση για θέση πάρκινγκ ενώ δεν υπήρχε στην συμφωνία.

Απ' την άλλη το υπόδειγμα συμβόλαιο γράφει και για τα δικαιώματα το μισθωτή και τις υποχρεώσεις του εκμισθωτή.

Ίσως αν είναι από σύσταση φίλου ή γνωστού ο υποψήφιος ενοικιαστής να είναι καλύτερα τα πράγματα και να του κάνεις και καλύτερη τιμή.

Εκκαθαριστικό κάθε χρόνο ζητάνε πολλές τράπεζες (πχ Αττικής) μόνο και μόνο επειδή έχεις κατάθεση εκεί και δεν έχει ανοίξει ρουθούνι.

misthotirio_katoikias.pdf 115.97 kB · 1 download

Αν χαλάσει ο λεβητας στο σπίτι που νοικιάζω ο ιδιοκτήτης δεν θα το πληρώσει? Δεν είναι πάγιο του σπιτιού? Δεν θα του μείνει ο (επισκευασμένος) λέβητας όταν εγώ θα αφήσω το σπίτι? Τα ενοίκια που δίνουμε σαν εγγύηση καλύπτουν τέτοιου είδους εξτρά δαπάνες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως θα πιάσουμε το άλλο άκρο και θα ζητάμε απο τον ιδιοκτήτη να μας πληρώνει και τις λάμπες που καίγονται! 😛  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν μεσολαβούσε κάποιος φορέας για να πάρεις την  αξιολόγηση την οποία και θα παρέδιδες στον ιδιοκτήτη χωρίς να περιέχει άλλα στοιχεία ή προσωπικές πληροφορίες, δε νομίζω να υπήρχε κάποιο πρόβλημα! 

Επιμένω όμως πως στην περίπτωση των συστηματικά κακοπληρωτών, δεν σου παρέχει καμία προστασία κανένα έγγραφο...

εταιρειες αξιολογησης ειναι στις οποιες ναι μεν δεν εισαι υποχρεωμενος να ειπαγεσαι αλλα σχεδον ολοι το ζητανε αλλιως δεν σου νοικιαζουν.Δηλωνεις εισοδημα,δανεια,δηλωνει ο εκμισθωτης αν του χρωστουσες,και αν υπαρχει καποια τυχον εξωση και απο εκει και περα βγαινει μια βαθμολογια ειτε με Α,Β κτλ ειτε με %.Δεν δινονται τα προσωπικα σου στοιχεια αλλα η αξιολογηση.

Οποτε αν τυχον σου εχουν κανει εξωση κατευθειαν και ολα αριστα να ειναι πεφτεις στο πχ 50% αξιολογηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, chrisxkar said:

εταιρειες αξιολογησης ειναι στις οποιες ναι μεν δεν εισαι υποχρεωμενος να ειπαγεσαι αλλα σχεδον ολοι το ζητανε αλλιως δεν σου νοικιαζουν.Δηλωνεις εισοδημα,δανεια,δηλωνει ο εκμισθωτης αν του χρωστουσες,και αν υπαρχει καποια τυχον εξωση και απο εκει και περα βγαινει μια βαθμολογια ειτε με Α,Β κτλ ειτε με %.Δεν δινονται τα προσωπικα σου στοιχεια αλλα η αξιολογηση.

Οποτε αν τυχον σου εχουν κανει εξωση κατευθειαν και ολα αριστα να ειναι πεφτεις στο πχ 50% αξιολογηση

Δεν μου φαίνεται κακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν χαλάσει ο λεβητας στο σπίτι που νοικιάζω ο ιδιοκτήτης δεν θα το πληρώσει? Δεν είναι πάγιο του σπιτιού? Δεν θα του μείνει ο (επισκευασμένος) λέβητας όταν εγώ θα αφήσω το σπίτι? Τα ενοίκια που δίνουμε σαν εγγύηση καλύπτουν τέτοιου είδους εξτρά δαπάνες.

Με το ίδιο σκεπτικό ακριβώς δεν θα έπρεπε ο ενοικιαστής να πληρώνει συντηρητή λέβητα αερίου ή ανελκυστήρα αν ήταν κοινόχρηστος ο λέβητας. Αφού όταν θα φύγει ο ενοικιαστής θα μείνει ο λέβητας χωρίς ζημιές και καθαρός στα κοινόχρηστα. Επίσης και οι λάμπες θα μπορούσαν να θεωρηθούν πάγιο του σπιτιού. Δεν ειρωνεύομαι στα προηγούμενα. Και φυσικά και τα πάγια του σπιτιού αν φθείρονται από τη χρήση του ενοικιαστή θα πρέπει να παραδίδονται στο τέλος όπως τα παρέλαβαν. Πχ δεν μπορεί να καταστρέφει ο ενοικιαστής ένα έπιπλο κουζίνας. Αλλά ίσως κάποιοι ιδιοκτήτες να έρθουν σε συμφωνία με αυτά που γράφεις σε αντίθεση με όσα λέει το συμβόλαιο-υπόδειγμα που παρέθεσα.

Απ' την άλλη αν ο λέβητας χαλάσει πχ σε έναν μήνα από την μετακόμιση επειδή ο ιδιοκτήτης δεν τον συντηρούσε πριν, αλλάζουν τα πράγματα.

Εγγύηση συσκευών πάντως για μια ζωή ούτε τα εργοστάσια δεν δίνουν.

Τα πράγματα είναι πολύπλοκα και για τους δύο και το συμβόλαιο νομίζω λύνει αρκετά καλά πολλά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. Επίσης και όταν ο μισθωτής ξεκαθαρίσει και άλλες απαιτήσεις του ή δικαιώματα από την αρχή είναι καλύτερα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekkli είπε

Παρότι αποφεύγω να γράφω στο μπλαμπλα, μου γεννήθηκε μια απορία από την ανάγνωση αυτού του νήματος και δεν κρατιέμαι,
θα την μοιραστώ μαζί σας:

Πόσο αφελείς είστε για να πιστεύετε ότι το εκκαθαριστικό θα σας δώσει ορθή εικόνα για το αν κάποιος είναι σωστός στις πληρωμές του ή όχι;

Είτε από την μεριά των λαμογιών που έχουν λεφτά με το να είναι μπαταχτσήδες, είτε από την μεριά των ελεύθερων επαγγελματιών που δηλώνουν στην εφορία 4000€ ετήσιο εισόδημα ενώ βγάζουν 40.000€.
Από την πρώτη περίπτωση δεν πάρετε δεκάρα, από την δεύτερη, που θα μπορεί και θα θέλει να πληρώνει, δεν θα φαίνεται στο εκκαθαριστικό.

Πρώτα από όλα δείξε μας ποιος ακριβώς ισχυρίστηκε αυτό που περιγράφεις στα bold γιατί εγώ δεν πήρα χαμπάρι κανέναν, πόσο μάλλον πολλούς μια και χρησιμοποίησες πληθυντικό.

Όλοι έγραψαν πως το εκκαθαριστικό μπορεί να βοηθήσει στο να καταλάβει ο ιδιοκτήτης αν ο υποψήφιος ενοικιαστής μπορεί να πληρώνει το ενοίκιο, δεν θυμάμαι να έγραψε κάποιος ότι το εκκαθαριστικό έχει κάποιο πεδίο που λέγεται "ΛΑΜΟΓΙΟ" με συμπληρωμένο δίπλα ένα "ΝΑΙ" ή ένα "ΟΧΙ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Krusty είπε

Με το ίδιο σκεπτικό ακριβώς δεν θα έπρεπε ο ενοικιαστής να πληρώνει συντηρητή λέβητα αερίου ή ανελκυστήρα αν ήταν κοινόχρηστος ο λέβητας. Αφού όταν θα φύγει ο ενοικιαστής θα μείνει ο λέβητας χωρίς ζημιές και καθαρός στα κοινόχρηστα. Επίσης και οι λάμπες θα μπορούσαν να θεωρηθούν πάγιο του σπιτιού. Δεν ειρωνεύομαι στα προηγούμενα. Και φυσικά και τα πάγια του σπιτιού αν φθείρονται από τη χρήση του ενοικιαστή θα πρέπει να παραδίδονται στο τέλος όπως τα παρέλαβαν. Πχ δεν μπορεί να καταστρέφει ο ενοικιαστής ένα έπιπλο κουζίνας. Αλλά ίσως κάποιοι ιδιοκτήτες να έρθουν σε συμφωνία με αυτά που γράφεις σε αντίθεση με όσα λέει το συμβόλαιο-υπόδειγμα που παρέθεσα.

Απ' την άλλη αν ο λέβητας χαλάσει πχ σε έναν μήνα από την μετακόμιση επειδή ο ιδιοκτήτης δεν τον συντηρούσε πριν, αλλάζουν τα πράγματα.

Εγγύηση συσκευών πάντως για μια ζωή ούτε τα εργοστάσια δεν δίνουν.

Τα πράγματα είναι πολύπλοκα και για τους δύο και το συμβόλαιο νομίζω λύνει αρκετά καλά πολλά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. Επίσης και όταν ο μισθωτής ξεκαθαρίσει και άλλες απαιτήσεις του ή δικαιώματα από την αρχή είναι καλύτερα.

Τα κοινοχρηστα αφορουν την παρουσα χρηση και συντηριση γιαυτο τα πληρωνει αν η πολυκατοικια αλλαζε καυστηρα θα τα πληρωνε ο εκμισθωτης.Ο λεβητας ειναι δικος σου αρα εσυ τον πληρωνεις εκτος και αν θες φευγοντας να τον παρει και μαζι του.Στο ενοικιου που σου καταβαλει πληρωνει και συντηρηση του σπιτιου, αν σου χαλασει ενα επιπλο οκ στο αντικαταστει οπως επισης αν αυτος απο δικο του σφαλμα χαλασε τον καυστηρα αν εχει χαλασει απο φυσιολογικη φθορα ειναι δικη σου υποχρεωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...