Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια περί ιδιοκτητών


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αλλη μια φορα, το εκκαθαριστικο καποιου ΔΕΝ εξασφαλιζει την αξιοπιστια του ως ενοικιαστης!! Δλδ ειναι σαν να λεμε οτι οι πλούσιοι δεν χρωστανε πουθενα ενω οι φτωχοι ειναι παντα μες στα χρεη *insert facepalm here*. Για ρωτηστε λιγο γυρω σας να δειτε ποιοι ειναι αυτοι που συνηθως ανοιγονται με μεγαλα εξοδα και μετα δεν αφηνουν λεφτα στην ακρη οχι μονο για ενοίκιο αλλα δεν μπορουν να πληρώσουν καν την παμφθηνη ΕΥΔΑΠ!

Αν θελετε να ανακαλυψετε ποσο αξιοπιστος ειναι καποιος, καντε μια ωραια ευγενικη συζητηση μαζι του/της, ζητηστε στοιχεια επικοινωνιας με τον ιδιοκτητη του προηγούμενου διαμερισματος που νοικιαζε, ζητηστε στοιχεια επικοινωνιας με καποιο ατομο του εργασιακου τους χωρου κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Τα κοινοχρηστα αφορουν την παρουσα χρηση και συντηριση γιαυτο τα πληρωνει αν η πολυκατοικια αλλαζε καυστηρα θα τα πληρωνε ο εκμισθωτης.Ο λεβητας ειναι δικος σου αρα εσυ τον πληρωνεις εκτος και αν θες φευγοντας να τον παρει και μαζι του.Στο ενοικιου που σου καταβαλει πληρωνει και συντηρηση του σπιτιου, αν σου χαλασει ενα επιπλο οκ στο αντικαταστει οπως επισης αν αυτος απο δικο του σφαλμα χαλασε τον καυστηρα αν εχει χαλασει απο φυσιολογικη φθορα ειναι δικη σου υποχρεωση

Και η φθορά χρήσης του ατομικού λέβητα για την παρούσα χρήση είναι. Αφού ο λέβητας είναι δικός μου  τον κάνω ότι θέλω και τον αφήνω χαλασμένο άμα θέλω. Νομικά βέβαια έχω και αξιώσεις για ζημιά που υφίσταμαι και δεν ευθύνομαι εγώ. Αφού περιλαμβάνει και συντήρηση το ενοίκιο θα πρέπει να πληρώνω στον ενοικιαστή και ηλεκτρολόγο και υδραυλικό και ψυκτικό, συντηρητή λέβητα κά. Επίσης "θα πρέπει να έρχομαι να αλλάζω και τις λάμπες του ενοικιαστή όταν καίγονται" γιατί είναι φθορά χρήσης και δεν είναι από ζημιά του, να φτιάχνω την βρύση αν στάζει μετά από 6 χρόνια χρήσης της κά.

Είναι το γνωστό θέμα που οι ενοικιαστές διαχωρίζουν την φθορά χρήσης (που είναι και δικιά τους χρήσης και μερικές φορές την ονομάζουν και φυσιολογική φθορά λανθασμένα) από ζημιές (αλίμονο αν φταίει και για ζημιές ο ιδιοκτήτης) και την φορτώνουν στον ιδιοκτήτη. Παραδέχομαι βέβαια αυτούς που το λένε ξεκάθαρα από την αρχή πριν έρθουν σε συμφωνία.

Επίσης είναι γνωστό ότι αρκετοί μισθωτές προσπαθούν να πουν ότι δεν έφταιγαν αυτοί σε πιθανή ζημιά σε ένα σπίτι που έχουν αυτοί τα κλειδιά τους και μόνο αυτοί ξέρουν τι έγινε, άρα φταίει το σπίτι ή είναι "φυσιολογική φθορά". Πχ δεν φταίω εγώ αν κάηκε ο θερμοσίφωνας, (σιγά μην πω ότι τον ξεχνούσα συνέχεια ανοιχτό!). Η μόνη φθορά που δεν ευθύνονται οι μισθωτές είναι η φθορά του χρόνου (πχ σκούριασαν τα κάγκελα από τον χρόνο) και η αγορά κάτι καινούργιου που μένει πάγια πχ ένας καινούργιος λέβητας ή προηγούμενη ευθύνη του ιδιοκτήτη (που όμως κανονικά έπρεπε να είχε αναφερθεί από τον μισθωτή όταν παραλάμβανε, εάν δεν είναι προφανής).

6. ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ. Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε
και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε αρίστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για να
χρησιμοποιηθεί σαν κύρια κατοικία αυτού και της οικογενείας του. Για όλη τη διάρκεια της
μίσθωσης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών και βλαβών
του μισθίου για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο
μισθωτής.

 

Όπως σε αυτό το θέμα είχα αντιρρήσεις από αρκετούς για τον λέβητα πχ εδώ, καλά θα κάνουν και οι ιδιοκτήτες να ανοίγουν τέτοια θέματα από πριν και να μην σκέφτονται μόνο ότι θα κλείσουν την συμφωνία χωρίς πολλά λόγια. Όπως βλέπετε πλήρης διαφωνία σε τόσο σημαντικά θέματα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όπως τα παρουσιάζεις. Το εκκαθαριστικό ανήκει στα προσωπικά μου δεδομένα και δεν έχω απολύτως καμία υποχρέωση να το δίνω δεξιά και αριστερά. Εκτός αν θεωρείτε φυσιολογικές ερωτήσεις τύπου "πόσα βγάζεις"? που γίνονται από άσχετους σε παρέες, συγγενικές συγκεντρώσεις κλπ κλπ.

Εγώ θα έλεγα πως τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι τα παρουσιάζεις. Το γεγονός ότι δεν έχεις υποχρέωση να δείξεις το εκκαθαριστικό σου στον ιδιοκτήτη του σπιτιού που θέλεις να νοικιάσεις, δεν σημαίνει πως είναι παράνομο να στο ζητάει (ούτε λίγο ούτε πολύ αυτό έγραψες στο προηγούμενο post). Οι άσχετες ερωτήσεις που γίνονται από άσχετους ανθρώπους είναι άσχετες με αυτό που συζητάμε.

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Οι φορείς που ζητούν επισήμως τέτοια στοιχεία (όπως ας πούμε μια τράπεζα) έχουν υπογράψει συγκεκριμένους όρους και ελέγχονται σχετικά με το πως διαχειρίζονται αυτές τις πληροφορίες και έχουν ποινικές ευθύνες αν ξεφύγουν από τα συμφωνηθέντα. Ένας απλός ιδιώτης που θέλει να μου νοικιάσει ένα διαμέρισμα, τι είδους εγγυήσεις θα μου προσφέρει σχετικά με την τύχη του εγγράφου που θα του παραδώσω???

Εγώ πάλι περισσότερο φοβάμαι που έχουν οι τράπεζες τέτοια στοιχεία, παρά αν τα είχε ένας ιδιώτης.

Άσε που τα περισσότερα από όσα ζητάνε δεν είναι "επισήμως". Επισήμως είναι υποχρεωμένες μόνο εκκαθαριστικό να ζητάνε (όχι Ε1, Ε2, Ε9 κτλ), και μόνο από τους πελάτες τους,  και αυτό για να διατηρούν αρχείο για λογαριασμό του κράτους, και όχι για προσωπική τους χρήση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2020 στις 2:28 ΠΜ, tsipakis είπε

ειπε το κορακι 

προτιμώ να είμαι κοράκι από το να είμαι γατάκι.-

Στις 1/7/2020 στις 5:09 ΠΜ, StamTheMan είπε

Παγκοσμιο σχολιο.
Η χωρα παει κατα διαολο,οι μισθοι πετσοκοβονται,αλλα εσυ συμβουλευεις τους αλλους να κανουν και αυξηση.

Δεν παει ετσι φιλαρακι,καπου το εχεις μπερδεψει το πραμα.
Ζητα εσυ αυξηση στην τριετια,και απο τον τροπο που το γραφεις σε κοβω να το ζητας και με τον αναλογο λαθος τροπο,και θα χορτασεις μπιστολι,συνεχισε ετσι.

Καλη τυχη.

30 χρόνια κάνω αυτή τη δουλειά και ξέρεις γιατί επιβιώνω; γιατί κατά 90% δεν είμαι καλούλης σαν και εσένα. Μετανιώνω μόνο για το υπόλοιπο 10%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vironas04 είπε

προτιμώ να είμαι κοράκι από το να είμαι γατάκι.-

30 χρόνια κάνω αυτή τη δουλειά και ξέρεις γιατί επιβιώνω; γιατί κατά 90% δεν είμαι καλούλης σαν και εσένα. Μετανιώνω μόνο για το υπόλοιπο 10%.

Εγω πάλι περιμενω με ανυπομονησια αυτο που ειναι μαθηματικα βεβαιο.Οταν θα παει στραφη ο τουρισμος για φετος τα airbnb θα γυρισουν σε νοικι κανονικο.Γιατι οσοι υπολογιζουν σε εισοδημα απο αυτα θα φαλληρισουν(και σαν εξτρα εισοδημα να τα χουν οι μισθοι σε πολλους εχουν πεσει).Οσοι παλι δουλευανε μαυρα εχουν ριξει τα μπιστολια της ζωης τους διοτι δεν δικαιουταν την εκπτωση.Επειδη ομως στις ειδησεις ολα πανε καλα και ουτε μια ψυχη δεν εχει χασει τη δουλεια της και ουτε μια επιχειρηση δεν εχει κλεισει κρατατε μικρο καλαθακι γιατι ερχετε κριση.Υπαρχουν ανθρωποι που ειναι με 800 ευρω 3 και βαλε μηνες ξαι περιμενουν τα 535 που εχει ανακοινωθει οτι θα ειναι κ τα τελευταια.Αρα ποσα μπιστολια εχουν πεσει?Τα ενοικια θα πεσουν θες δε θες λοιπον,οσο κ να χτυπιεσαι και ευχομαι να σου γυρισει αντιστροφα ολο αυτο το υφος.Καποιοι μαλλον εχετε φαει πολυ μπουλινγκ οταν εισασταν μικρα αλλα και μεγαλα που ησασταν παλι δε φορουσατε παντελονια για να ορθωσετε αναστημα.Και να σου πω και κατι αλλο?Δεν πιστευω οτι τα κανεις αυτα που λες wanabe ιδιοκτητης θα εισαι ...

 

 

 

ποσο χρονων εισαι δηλαδη που την κανεις αυτην την δουλεια 30 χρονια και μπαινεις σε φορουμ?πρεπει να σαι πολυ προχω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ενοικιαστής αλλά ταυτόχρονα και ιδιοκτήτης (με ποσοστό) σε άλλο ακίνητο το οποίο νοικιάζουμε.

Εκκαθαριστικό δεν έχουμε ζητήσει ποτέ, και ούτε πρόκειται να συμβεί γιατί α) το θεωρώ θράσος και ξεφτίλα και β) δεν νομιμοποιούμαι να ζητήσω κάτι τέτοιο (στην υποθετική περίπτωση που θα το ήθελα).

Και μόνο λόγω του (β) η συζήτηση μπορεί να έχει μόνο καφενειακή κατάληξη (ο καθένας να λέει τα δικά του) ενώ η ουσία είναι μία. Δεν επιτρέπεται.

Δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται στις άλλες χώρες (ξέρω τι γίνεται, έχω ζήσει σε 3 χώρες), εδώ όμως μιλάμε για Ελλάδα.

(η καφενειακή συζήτηση που έλεγα προηγουμένως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, zoupous είπε

Εγω πάλι περιμενω με ανυπομονησια αυτο που ειναι μαθηματικα βεβαιο.Οταν θα παει στραφη ο τουρισμος για φετος τα airbnb θα γυρισουν σε νοικι κανονικο.Γιατι οσοι υπολογιζουν σε εισοδημα απο αυτα θα φαλληρισουν(και σαν εξτρα εισοδημα να τα χουν οι μισθοι σε πολλους εχουν πεσει).Οσοι παλι δουλευανε μαυρα εχουν ριξει τα μπιστολια της ζωης τους διοτι δεν δικαιουταν την εκπτωση.Επειδη ομως στις ειδησεις ολα πανε καλα και ουτε μια ψυχη δεν εχει χασει τη δουλεια της και ουτε μια επιχειρηση δεν εχει κλεισει κρατατε μικρο καλαθακι γιατι ερχετε κριση.Υπαρχουν ανθρωποι που ειναι με 800 ευρω 3 και βαλε μηνες ξαι περιμενουν τα 535 που εχει ανακοινωθει οτι θα ειναι κ τα τελευταια.Αρα ποσα μπιστολια εχουν πεσει?Τα ενοικια θα πεσουν θες δε θες λοιπον,οσο κ να χτυπιεσαι και ευχομαι να σου γυρισει αντιστροφα ολο αυτο το υφος.Καποιοι μαλλον εχετε φαει πολυ μπουλινγκ οταν εισασταν μικρα αλλα και μεγαλα που ησασταν παλι δε φορουσατε παντελονια για να ορθωσετε αναστημα.Και να σου πω και κατι αλλο?Δεν πιστευω οτι τα κανεις αυτα που λες wanabe ιδιοκτητης θα εισαι ...

ποσο χρονων εισαι δηλαδη που την κανεις αυτην την δουλεια 30 χρονια και μπαινεις σε φορουμ?πρεπει να σαι πολυ προχω...

Μαλλον εννοει οτι εχουν 30 χρονια ενοικιαζομενα διαμερισματα,η τα μετραει σε σκυλισια χρονια.

Περιμενω πως και πως να σκασει η φουσκα των rbnb,μου θυμιζει κατι wannabe εισοδηματιες στην Καλαματα,που οταν τα ΤΕΙ/ΑΕΙ ηταν στις δοξες τους κατεστρεψαν οτι σπιτι ειχαν με το να τα κανουν ολα γκαρσονιερες για τους φοιτητες. Εσκασε λοιπον και αυτη η φουσκα,κλεισαν καποια τμηματα,σταματησαν να ερχονται και φοιτητες στα υπαρχοντα τμηματα,οποτε τους μειναν οι γκαρσονιερες. Να βλεπεις τωρα στο διαδρομο μια κενη κασα,και μεσα να υπαρχουν 2-3 πορτες ακομα,ρευμα/νερο σε ενα λογαριασμο για 6 γκαρσονιερες κτλ κτλ.
Ετσι θα σκασει στα μουτρα τους και το rbnb,μονο που με τον corona θα σκασει μια ωρα αρχιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zoupous είπε

Εγω πάλι περιμενω με ανυπομονησια αυτο που ειναι μαθηματικα βεβαιο.Οταν θα παει στραφη ο τουρισμος για φετος τα airbnb θα γυρισουν σε νοικι κανονικο.Γιατι οσοι υπολογιζουν σε εισοδημα απο αυτα θα φαλληρισουν(και σαν εξτρα εισοδημα να τα χουν οι μισθοι σε πολλους εχουν πεσει).Οσοι παλι δουλευανε μαυρα εχουν ριξει τα μπιστολια της ζωης τους διοτι δεν δικαιουταν την εκπτωση.Επειδη ομως στις ειδησεις ολα πανε καλα και ουτε μια ψυχη δεν εχει χασει τη δουλεια της και ουτε μια επιχειρηση δεν εχει κλεισει κρατατε μικρο καλαθακι γιατι ερχετε κριση.Υπαρχουν ανθρωποι που ειναι με 800 ευρω 3 και βαλε μηνες ξαι περιμενουν τα 535 που εχει ανακοινωθει οτι θα ειναι κ τα τελευταια.Αρα ποσα μπιστολια εχουν πεσει?Τα ενοικια θα πεσουν θες δε θες λοιπον,οσο κ να χτυπιεσαι και ευχομαι να σου γυρισει αντιστροφα ολο αυτο το υφος.Καποιοι μαλλον εχετε φαει πολυ μπουλινγκ οταν εισασταν μικρα αλλα και μεγαλα που ησασταν παλι δε φορουσατε παντελονια για να ορθωσετε αναστημα.Και να σου πω και κατι αλλο?Δεν πιστευω οτι τα κανεις αυτα που λες wanabe ιδιοκτητης θα εισαι ...

ποσο χρονων εισαι δηλαδη που την κανεις αυτην την δουλεια 30 χρονια και μπαινεις σε φορουμ?πρεπει να σαι πολυ προχω...

Και ποιος σου είπε ότι θα νοικιάσω σε αυτόν ή αυτήν με το βασικό μισθό; Θα το νοικιάσω σε όποιον θέλω, ελεύθερη αγορά έχουμε. Εκτός και αν θες να μας κάνεις κουμάντο στη περιουσία μας. 

Υ.Γ. : αν κουβαλαγες και εσύ μπάζα και εβαφες τοίχους από το γυμνάσιο, όπως εγώ, τότε θα είχες και εσύ ότι απολαμβάνω τώρα.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το   αξιοπεριεργο    ειναι   οτι   ολοι    μοιραζουν   ως   φειγ βολαν   τα   εκκαθαριστικα   τους   λογαριασμους   δεκο   κλπ   στις   εταιρειες

σταθερης   και   κινητης    τηλεφωνιας    που   ειναι   διαπιστωμενο   οτι   τα   επεξεργαζονται   δημιουργωντας   target group    αλλα

αν  το   ζητησει   ο   παροχος   στεγης   τοτε   την  ειδαν  ολοι   οψιμοι   επαναστατες   φρουροι   των   προσωπικων   δεδομενων....

Δεν  λεω   για  τραπεζες....

Ασε   που   η   πλειοψηφια   τους   δεν   εδωσε   μονο   κολο στα   φατσομπουκια  τα   τουιτερια  και  στα  ισταγκραμια....:lol:

Το  λεω  αυτο  γιατι   απο   πειρα   γνωριζω   για   μερικους/μερικες   που  εδωσαν   και  κολο....

Δεν   ειμαι  εκμισθωτης   αλλα   επειδη   ετυχε   τα  τελευταια   χρονια   να   παω   ως   μαρτυρας   τρεις   φορες  σε   τετοιες

υποθεσεις   οχι   μονο   εκκαθαριστικο   αλλα   απολυτηριο  στρατου, ποινικο   μητρωο   και  ακτινογραφια   θωρακος  θα   ζηταγα....:mrgreen:

Οσο   για   "μαυρα"  η   airbnb   η   οτι   αλλο   τα   ακουω   βερεσε   εφοσον   υπαρχει   συναινεση  απο  την  αλλη   πλευρα.

Κανενας   δεν   μπορει  να   υποχρεωσει   κανεναν  γι  αυτα   τα   καραγκιοζιλικια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κανω μερικους υπολογισμους. Με χαρτι και μολυβι για εναν ιδιοκτητη ενος ακινητου 100τμ σε μια οποιαδηποτε περιοχη της Αθηνας, σε καλη εως αριστη κατασταση αν και οχι νεοδμητο. Κι ας υπολογισω την αξια αγορας του συγκεκριμενου ακινητου στα 80.000€.

Εαν λοιπον καποιος εχει 80.000€ και τα τοποθετησει σε μια τραπεζικου τυπου επενδυση και καταφερει ενα ετησιο τοκο καπου 3,5%, θα ωφεληθει μηνιαια καπου 230€. Προ φορων και με αυτο το επιτοκιο αν και με την ανασφαλεια των διαφορων capital control οπως και "κουρεματος κεφαλαιου". Στην Ελλαδα βρισκομαστε αλλωστε και ολα ειναι πιθανα.

Τι πρεπει ομως να υπολογιζει οταν διαθετει το παραπανω ακινητο και οχι χρημα. Το οποιο ακινητο και ενοικιαζει 400€ το μηνα. Ποσα απο αυτα θα ειναι σιγουρος οτι θα μπουν στην τσεπη του; Αφου στην Ελλαδα βρισκομαστε, με τη συγκεκριμενη πρακτικη και νοοτροπια του ελληνικου κρατους αλλα και τον μονιμο φοβο μιας "στραβης" περιπτωσης ενοικιαστη. Η οποια μπορει να προκυψει απο την πρωτη στιγμη ή και μετα απο αρκετα χρονια και για τον οποιοδηποτε λογο.

Εχουμε και λεμε λοιπον. Ενοικιο 400€ τον μηνα.

μειον 60€ το μηνα αυτοτελους φορολογησης των ενοικιων ( 15% )

μειον 25€ το μηνα ΕΝΦΙΑ ( υπολογισμενο ποσο τα 300€ ετησια )

μειον υλικα για βαψιμο μετα το τελος της ενοικιασης 8€ το μηνα ( συνολικα καπου 100€ )

μειον μεροκαματα 2 ανειδικευτων εργατων και οχι καποιου εξειδικευμενου συνεργειου 35€ το μηνα ( 420€ για μια εβδομαδα δουλειας )

μειον δικαστικα εξοδα "δυσκολης περιπτωσης" 42€ το μηνα ( 500€ συνολικα για εξωδικα κι αγωγες που φυσικα ειναι το απολυτως βασικο κοστος )

Αποτελεσμα 230€ μηνιαιο οφελος απο την ενοικιαση. Η ιδια αποδοση δηλαδη με την τοποθεστηση των χρηματων στην τραπεζα.

Προφανως βεβαια, τα "μειον" δεν παει να πει οτι θα ειναι αυτα ακριβως καθως μπορει να ειναι λιγοτερα ( να μην χρειαστει νομικη προσφυγη ) αλλα και πολυ ευκολα κατα παρα πολυ μεγαλυτερα, με εκτεταμενες ζημιες και οχι ενα απλο βαψιμο, με χρονοβορα νομικη διεκδικηση, με αλλαγες στην φορολογια και μαλιστα αναδρομικα οπως αρεσκεται το ελληνικο κρατος να πραττει και αλλα μη υπολογισμενα ( απληρωτο νερο, κοινοχρηστα κτλ ). Επισης οι παραπανω υπολογισμοι δεν ζυγιζουν καθολου την προσφατη πρακτικη που πολυ ευκολα εφαρμοσε το ελληνικο κρατος βαση του "με ξενα κολυβα κανω παρτυ και κοβω ενα 40% μηνιαια για να μαζεψω ψηφαλακια και να τους τα ξαναπαρω".

Συμπερασμα; Δεν βλεπω εναν ιδιοκτητη να καταληγει ή να ειναι πλουσιος, κατα την κλασσικη εννοια των παλιων ασπρομαυρων ελληνικων ταινιων του 1960, δεν βλεπω καποιον ενοικιαστη να εχει πραγματικο προβλημα με τον ιδιοκτητη περα απο την πιθανη ζηλοφθονια του οτι αυτος ΔΕΝ διαθετει 80.000€ ή αναλογο ακινητο, μιας και το μισο ενοικιο πηγαινει σε αλλες τσεπες και τελικα η ολη κουβεντα, οσων ευχονται να ψοφησουν κατσικες απο οποια πλευρα κι αν βρισκονται, ειναι μαλλον επειδη ισχυει το "οσα δεν φτανει η αλεπου", οτι δηλαδη λειτουργει ο περιφημος κοινωνικος αυτοματισμος και η οποια οργη κι αγανακτηση στρεφεται στους ευκολους κι ορατους παντα στοχους.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...