Προς το περιεχόμενο

AOC 24g2u 169E


imdenq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτελους την προλαβα :D 

Thanks TS.

Εντωμεταξυ  την ειχα στο wishlist και δεν εχω λαβει ποτε e-mail σχετικα με την διαθεσιμοτητα της.

Επεξ/σία από Amix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη πήρα και εγώ, μιας και περίμενα τη προσφορά. Η αλήθεια είναι πως ήμουν προβληματισμένος πριν το αποφασίσω εξ αιτίας των σχολίων για ανοιγμένες συσκευασίες κατά τη παραλαβή μιας και ήταν επιστροφές από άλλους πελάτες. Ας μοιραστούμε εμπειρίες όταν παραλάβουμε. Θενξ για το ποστ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Και όντως ήταν διαθέσιμη, είναι στο στάδιο της Αποστολής λέει..

εμενα γραφει αυτο, φανταζομαι και γω την προλαβα?

1247813340_Screenshot(16).png.6b5f847eb8c44a5c7e4184dec485095b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

εμενα γραφει αυτο, φανταζομαι και γω την προλαβα?

1247813340_Screenshot(16).png.6b5f847eb8c44a5c7e4184dec485095b.png

 

ναι, μεγιά !!

Εγώ έχω βάλει αποστολή στο σπίτι οπότε έχει περάσει και το στάδιο της Τιμολόγησης. Εσύ λογικά έβαλες παραλαβή από κατάστημα.

Μέσα στη μέρα θα σου έρθει μνμ για να παραλάβεις, αλλιώς πάρε τους ένα τηλέφωνο αργά το απόγευμα πριν κλείσουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, k_dinos είπε

ναι, μεγιά !!

Εγώ έχω βάλει αποστολή στο σπίτι οπότε έχει περάσει και το στάδιο της Τιμολόγησης. Εσύ λογικά έβαλες παραλαβή από κατάστημα.

Μέσα στη μέρα θα σου έρθει μνμ για να παραλάβεις, αλλιώς πάρε τους ένα τηλέφωνο αργά το απόγευμα πριν κλείσουν 

σ ευχαριστω πολυ και σ ανταποδιδω. να τις χαρουμε ;)

πραγματι για παραλαβη απ το καταστημα εβαλα. παντως οκ δε βιαζομαι απλα να προλαβω να τη τσιμπησω ηθελα, δυστυχως το υπολοιπο πισι δε μπορει να ανταπεξελθει οποτε δε θα τη χαρω στο επακρο. αν και γλυκοκοιταω που χει πεσει στα 150 γιουρια ο 3600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

σ ευχαριστω πολυ και σ ανταποδιδω. να τις χαρουμε ;)

πραγματι για παραλαβη απ το καταστημα εβαλα. παντως οκ δε βιαζομαι απλα να προλαβω να τη τσιμπησω ηθελα, δυστυχως το υπολοιπο πισι δε μπορει να ανταπεξελθει οποτε δε θα τη χαρω στο επακρο. αν και γλυκοκοιταω που χει πεσει στα 150 γιουρια ο 3600

Καλά, εγώ για αρχή θα τη βάλω πάνω σε laptop με i5 7ης γενιάς χωρίς κάρτα γραφικών (!).

Ήθελα μια οθόνη για να μου καλύψει τις ανάγκες της τηλεργασίας, ξεκίνησα να βλέπω τις πιο απλές με 60 ευρώ, το ένα έφερε το άλλο και τελικά κατέληξα σε αυτή.

Καταραμένες προσφορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρέλαβα τελικά, ήρθε με σφραγισμένη με ταινία AOC.

Πρώτες εντυπώσεις θετικές, η βάση πολύ καλή ο ήχος από την άλλη είναι χάλια, θυμίζει ραδιοφωνάκι που ακούς τους αγώνες.

Έτρεξα κάποια τεστ από youtube και βρήκα ένα κολλημένο pixel, με την υψηλή φωτεινότητα που έχει αρχικά η οθόνη φαίνεται γιατί είναι στο κέντρο σχεδόν.

Τώρα που την έριξα λίγο για να είναι πιο άνετα, δεν το παρατηρώ.

Έχει zero pixel εγγύηση η AOC ή να μην ασχοληθώ?

  EDIT: Δεν κατάλαβα πως το εννοούν

https://eu.aoc.com/en/warranty-information

Pixel Policy -ISO 9241-307 Class 1

For AOC monitors we follow Pixel Policy -ISO 9241-307 Class 1. This Pixel Policy explains the different types of pixel defects and defines acceptable defect levels for each type. To obtain service within the warranty period, the number of pixel defects on your product’s panel must exceed our Pixel Policy levels.

We strives to deliver the highest quality products and therefore use some of the industry's most advanced manufacturing processes and practice stringent quality control. However, pixel or sub pixel defects on LCD Monitor panels are sometimes unavoidable. No manufacturer can guarantee that all panels will be free from pixel defects, but we guarantees that any LCD Monitor with an unacceptable number of defects will be repaired or replaced under warranty.

Types of Pixel and Sub Pixel

  • Bright Full Pixel: all 3 Sub Pixel Red Green Blue are permanently lit, which creates a Bright Full Pixel
  • Black Full Pixel: all 3 Sub Pixel Red Green Blue are permanently unlit, which creates a Black Full Pixel
  • Sub Pixel: all other combinations of lit and dark Sub Pixels appear as other colors
Pixel-examples.png?mtime=20180328104638#asset:627620:smallSquareFit

Types of Pixel Defects with acceptable level

  • Bright Dot Defects: appear as a Full Pixel or Sub Pixel that remains permanently lit, resulting in a white or colored dot on a Black background.
  • Black Dot Defects: appear as a Full Pixel or Sub Pixel that remains permanently unlit, resulting in a black or colored dot on a White background.
Defect-examples2.JPG?mtime=20180328105357#asset:627622:mediumSquareFit Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη.

Από ότι θυμάμαι δεν είναι zero pixels η εγγύηση. Κάπου είχε γραφτεί παλαιότερα. Τα πολλά παράπονα για κολλημένα pixels ήταν ο λόγος που δεν την αγόρασα τελικά παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες της "ομυγηρης" ότι πρόκειται για οθόνη "θαύμα" τότε. Μπορεί να μην φαίνεται οπτικά πολύ, αλλά μόνο η ύπαρξη του, θα ήταν αρκετή να χαλαστώ. Προτίμησα χρώματα VA, εγγύηση 2 ετών για pixels και 27".

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, snips είπε

Καλοριζικη.

Από ότι θυμάμαι δεν είναι zero pixels η εγγύηση. Κάπου είχε γραφτεί παλαιότερα. Τα πολλά παράπονα για κολλημένα pixels ήταν ο λόγος που δεν την αγόρασα τελικά παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες της "ομυγηρης" ότι πρόκειται για οθόνη "θαύμα" τότε. Μπορεί να μην φαίνεται οπτικά πολύ, αλλά μόνο η ύπαρξη του, θα ήταν αρκετή να χαλαστώ. Προτίμησα χρώματα VA, εγγύηση 2 ετών για pixels και 27".

Ευχαριστώ!
μίλησα με το κατάστημα, και να μην το δεχτούν σαν εγγύηση με καλύπτουν οι 14 μέρες από την ημερομηνία αγοράς. 
Αν ήταν σε καμιά γωνία δεν θα με ένοιαζε, αλλά είναι το σημείο το εκνευριστικό.

Θα το δοκιμάσω σήμερα και αύριο και θα δω. Αν συνεχίζει και πέφτει το μάτι μου πάνω του θα πάρω άλλη μία όσο είναι διαθέσιμη και αυτή θα τη στείλω πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

μίλησα με το κατάστημα, και να μην το δεχτούν σαν εγγύηση με καλύπτουν οι 14 μέρες από την ημερομηνία αγοράς

Αυτό ισχύει αν δεν το έχεις ανοίξει καν το προϊόν.

Μη βασίζεται και πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2020 στις 4:22 ΜΜ, hellojim είπε

Καλη τιμη αλλα ειναι καινουργιες οι οθονες ή απλα δινουν με προσφορα αυτες που πηραν με επιστροφες;; Αυτο ειναι λιγο λοταρία.

Είχε δημιουργηθεί θέμα από 2,3 άτομα που όντως μπορεί να τους έτυχε κάτι άσχημο, δε το αμφισβητώ. Έκτοτε όμως έχουμε αγοράσει πάρα πολλοί από το συγκεκριμένο κατάστημα χωρίς πρόβλημα. Ούτε ανοιγμένες συσκευασίες, ούτε dead pixels, ούτε τίποτα. Οθονάρα! Τιμήστε την άφοβα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή προσφορά για την συγκεκριμένη οθόνη. Έχει προσπαθήσει κανείς να επιστρέψει την εν λόγο οθόνη λόγο κάποιου ελαττώματος σε προηγούμενες προσφορές (π.χ καμένο pixel)? To Eshop δέχθηκε την αντικατάσταση χωρίς πολλά, πολλά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...