Προς το περιεχόμενο

AOC 24g2u 169E


imdenq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Βρήκα την συγκεκριμένη οθόνη στα 100 € μεταχειρισμένη. Αξίζει σαν οθόνη ? γιατί από ότι βλέπω μάλλον είχε τα ψιλοπροβληματάκια της με θέματα pixel κλπ

Μήπως να μην το ρισκάρω για μεταχειρισμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και καινούργια να την πάρεις, μπορεί και να έχει πάνω της λίγες ωρες χρήσης!

Για 100 ευρώ αν είναι από γνωστό και σε καλή κατάσταση είναι super, ειδικά αν είναι μέσα στην εγγύηση 

Αλήθεια, κανένα κρυφό μενού με τις ώρες λειτουργίας δεν έχει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AccountSaver είπε

Ενημερωτικά.

Σήμερα παρέλαβα και εγώ. Να πω ότι έξω το σφράγισμα είναι με ταινία της AOC αυτοκόλλητη.

Εσωτερικά η οθόνη όλα ήταν σφραγισμένα και πρόσεξα μικρο-λεπτομέρειες για αν ,έχουν ξανά ανοιχθεί , τίποτα.

Πάνω αριστερά αυτοκόλλητο ενεργειακής κλάσης και κάτω αριστερά επίσης G2 Series κτλ. μαζί με τα χαρακτηριστικά.

Έκανα , test και δεν βρήκα κάποιο νεκρό pixel.

Με ενημέρωσαν επίσης ότι δεν έχει zero-dead pixel policy και θέλουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 με 3 pixel για να μπεί στην εγγύηση ,χαζό μεν. Αλλά αυτό είπε,αυτό γράφω.

 

Και σε εμενα ηταν κλειστη η ταινια AOC. Μαλλον ηταν και η δικια μου κλειστη απλα εχει τελειως γτπ QoS και γινεται οτι ναναι στο εργοστασιο... Μαλλον λεω να την κρατησω την δικια μου μιας και δεν εχει dead pixels ή backlight bleeding. Εχει βεβαια λιγο ips glow.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yiankap είπε

Καλησπέρα. Βρήκα την συγκεκριμένη οθόνη στα 100 € μεταχειρισμένη. Αξίζει σαν οθόνη ? γιατί από ότι βλέπω μάλλον είχε τα ψιλοπροβληματάκια της με θέματα pixel κλπ

Μήπως να μην το ρισκάρω για μεταχειρισμένη;

Υπόψη, άλλη η 24g2u και άλλη η 24g2u5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, hellojim είπε

Και σε εμενα ηταν κλειστη η ταινια AOC. Μαλλον ηταν και η δικια μου κλειστη απλα εχει τελειως γτπ QoS και γινεται οτι ναναι στο εργοστασιο... Μαλλον λεω να την κρατησω την δικια μου μιας και δεν εχει dead pixels ή backlight bleeding. Εχει βεβαια λιγο ips glow.. 

Προφανώς θα την κρατήσεις. Κι εμένα σφραγισμένη ήταν, μέχρι και λίγες δαχτυλιες είχε το πάνελ φαντασου, δεν ξέρω αν ήταν επιστροφή πάντως μια χαρά δουλεύει κιας έχει και bleed σε όλες τις γωνιές εμενα δεν ενοχλει καθόλου σε γκέιμινγκ και νορμάλ χρήση. Και με αυτό το μελάνι.. και εμένα νομίζω είχε αλλά δεν έδωσα καν σημασία, τώρα αν είχε μελάνι πάνω στο πάνελ θα τανε άλλη ιστορία. Με τέτοια χαρακτηριστικά και ρυθμιζόμενη βάση για 170 ευρώ μην είσαι τόσο παραπονιαρης αφού δουλεύει μια χαρά κρατα τη άποψη μου.

Επεξ/σία από imdenq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να σχολιάσω λίγο αυτο με τα καμμένα pixel παντως που συζητάτε σαν πρόβλημα της συγκεκριμένης οθόνης. Ποιος σας είπε οτι δεν παρατηρείται και σε άλλες οθόνες και πολυ πιο ακριβες μαλιστα; Προφανως και η συγκεκριμένη οθόνη, ειδικά στην τιμη αυτη που πωλείται, εχει πωληθει παρα πολυ οπότε θεωρω λογικό καποιοι να εχουν τυχει σε κομμάτια με κάποιο καμμένο pixel. Ειναι καθαρα βαση πιθανοτήτων. Ειχα Dell και HP οθονες με καμμένα pixel, δε σημαινει οτι ηταν προβληματικο το εκάστοτε μοντέλο.

Btw την παρελαβα κι εγώ χτες, με την ταινία της AOC σφραγισμένη. Δεν πρόλαβα να την ανοίξω, θα το κάνω σήμερα.

Επεξ/σία από metalmike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για οποιαδήποτε οθόνη και να παίρναμε θα κάναμε έλεγχο για καμμένα pixels 

Και μια στο εκατομμύριο να είναι η πιθανότητα να έρθει ένα pixel καμένο, με 1920*1080 = 2073600 συνολικά pixels είναι αρκετά πιθανό να  πιθανό να σου συμβεί. Το θέμα είναι να μην είναι σε σημείο που φαίνεται και να σε ενοχλεί. Αν το δικό μου ήταν σε καμιά γωνία, δεν θα έμπαινα στον κόπο ούτε να το γράψω στο forum.

Πιστεύω αρκετοί έχουν στην κατοχή τους συσκευές με καμμένα pixels (Οθόνες, τηλεοράσεις, κινητά  κτλ) και δεν το έχουν παρατηρήσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την dell u2410f δέκα χρόνια και δεν έχω ούτε ένα καμένο pixel.

Σκεφτόμουν να πάρω αυτήν εδώ που είναι σε προσφορά σαν αντικαταστάτρια λόγω των 144Hz αλλά διαβάζοντας για καμένα pixel μου έφυγε η όρεξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, MINDER είπε

Έχω την dell u2410f δέκα χρόνια και δεν έχω ούτε ένα καμένο pixel.

Σκεφτόμουν να πάρω αυτήν εδώ που είναι σε προσφορά σαν αντικαταστάτρια λόγω των 144Hz αλλά διαβάζοντας για καμένα pixel μου έφυγε η όρεξη.

Το οτι δεν έχεις καμμένο pixel (δεν εχει να κανει απαραιτητα παντα με τα χρονια) ειναι τυχαίο. Μπορει ο επόμενος που πηρε το ιδιο μοντέλο να εχει. Αυτο θελω να πω πιο πανω, δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο μοντελο και εταιρια αλλα με όλα τα μοντέλα και ολες τις εταιριες. Δε θα επρεπε δηλαδη να σε επηρρεάζει που 2-3-4 ατομα ειχαν καμμενο pixel στην οθονη που παρέλαβαν. Οι υπολοιποι 20-30-40 μπορει να μην εχουν. Κυριως αυτοι που εχουν ειναι που ποσταρουν κιολας για το προβλημα, καποιος που δεν εχει ισως να μην ποσταρει ποτε οτι ειναι οκ η οθονη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, metalmike είπε

Το οτι δεν έχεις καμμένο pixel (δεν εχει να κανει απαραιτητα παντα με τα χρονια) ειναι τυχαίο. Μπορει ο επόμενος που πηρε το ιδιο μοντέλο να εχει. Αυτο θελω να πω πιο πανω, δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο μοντελο και εταιρια αλλα με όλα τα μοντέλα και ολες τις εταιριες. Δε θα επρεπε δηλαδη να σε επηρρεάζει που 2-3-4 ατομα ειχαν καμμενο pixel στην οθονη που παρέλαβαν. Οι υπολοιποι 20-30-40 μπορει να μην εχουν. Κυριως αυτοι που εχουν ειναι που ποσταρουν κιολας για το προβλημα, καποιος που δεν εχει ισως να μην ποσταρει ποτε οτι ειναι οκ η οθονη του.

 

Γενικοτερα δεν μπορεις να συγκρινεις το Quality of Service της Dell με την AOC. Ολα αυτα συμβαινουν λογω αυτου. Και επισης αυτος ειναι και ο λογος που εχει τοσο χαμηλες τιμες, λογω ελλειψης QoS.

Προφανως μπορει να εχεις dead pixels και σε dell και σε eizo, απλα η πιθανοτητα να εχεις εκει και η πιθανοτητα σε AOC νομιζω ειναι πολυ διαφορετικη :P

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, hellojim είπε

Γενικοτερα δεν μπορεις να συγκρινεις το Quality of Service της Dell με την AOC. Ολα αυτα συμβαινουν λογω αυτου. Και επισης αυτος ειναι και ο λογος που εχει τοσο χαμηλες τιμες, λογω ελλειψης QoS.

Προφανως μπορει να εχεις dead pixels και σε dell και σε eizo, απλα η πιθανοτητα να εχεις εκει και η πιθανοτητα σε AOC νομιζω ειναι πολυ διαφορετικη :P

H dell είχε εγγύηση για 0 pixel οπότε να υποθέσω ισχύει το γνωστό ότι πληρώσεις παίρνεις.

Κατά τα άλλα αξίζει από πλευράς ποιότητας εικόνας σε σχέση με την dell πέρα από τα 144Ηz ; Αξίζει να την αλλάξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για αυτο οι σοβαρες εταιρειες που εχουν σοβαρο Quality δινουν πχ zero pixel policy σε κάποια, αρκετά ή όλα τα μοντέλα τους.

Γενικά το quality το πληρώνεις στην τιμή αλλά εκτός από την ποιότητα κερδίζεις ακριβώς από την πολύ μικρότερη πιθανότητα εμφάνισης προβλήματος και από το συνεπακόλουθο κόστος ευκαιρίας που συνεπάγεται μία επιστροφή, μπλέξιμο με σέρβις, να μείνεις χωρίς οθονη, τηλεφωνα, νευρα, κτλ.

Το κοστος ευκαιριας οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν εχουν μαθει να το συνυπολογιζουν στη ζωη τους και κινουνται με αποκλειστικο γνωμονα το τυρακι μιας τιμης αλλα η φακα και ο ελεφαντας στο δωματιο ειναι σε αρκετες περιπτωσεις αυτα που πληρωνεις σε χαμενο χρονο, τηλεφωνα, βενζινες, νευρα, ασχημη ψυχολογια, μη παραγωγικοτητα πρεπει να προστιθενται στο κοστος αποκτησης μια συσκευης και το συνολικο κοστος μπορει να ειναι πολλαπλασιο της τιμης αγορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...