Προς το περιεχόμενο

Το Twitch ανέστειλε τον λογαριασμό του Donald Trump


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, albabis είπε

Δυστυχώς και τα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης,μπήκαν για τα καλά,μαζί με την τηλεόραση στον χώρο της άσκησης επιρροής στους ψηφοφόρους.Είμαι ο τελευταίος που συμφωνεί με τον Τράμπ,αλλά το να στερείς μία έκφραση,όσο και αν αυτή είναι ρητορική μίσους ή φασιστική ή οτιδήποτε άλλο,είναι μεγαλύτερος φασισμός και έλλειψη δημοκρατίας.

Σε αλλα νεα γνωστος ιεραρχης της ψωροκωσταινας, καταδικαστηκε σημερα για ομοφοβικο παραληρημα. Φασισμος, φασισμος, του στερουνε την ελευθερη εκφραση... Επρεπε να τον επιβραβευσουν με λογαριασμους στα social media για να εκφραζεται ακομα πιο ελευθερα κι «ας εισαι ο τελευταιος που συμφωνει μαζι του», πανω απ´ολα δημοκρατια.

 

Λοιπον καντε μας μια χαρη. Αφου στο σχολειο δεν ανοιγατε που δεν ανοιγατε βιβλιο, τουλαχιστον καθιστε και μαθετε τωρα τι σημαινουν οι οροι που επικαλειστε, πχ φασισμος, δημοκρατια κλπ. Αλλιως μην τους χρησιμοποιειτε. Το να συμμετεχεις στην διαδοση ρητορικης μισους δε σε κανει δημοκρατη, ουτε υπερμαχο της ελευθεριας εκφρασης, αντιθετως σε κανει ιεροκηρυκα κι αγγελιοφορο της ρητορικης μισους και της προπαγανδας των εκφραστων της. Η ρητορικη μισους με βαση τα φυλετικα χαρακτηριστικα ειναι ρατσισμος ο οποιος ειναι συνυφασμενος με τον φασισμο. Βασικο αξιωμα της δημοκρατιας ειναι ο σεβασμος στον συνανθρωπο και η ισοτητα ολων. Εαν λοιπον βλεπεις την διαδοση ρατσιστικων και φασιστικων εκφρασεων ως απαυγασμα δημοκρατιας, τοτε προφανως τα εχεις κανει κουλουβαχατα μεσα στο κεφαλι σου. Κι εσυ κι οσοι σου κανανε like. 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, KilliK είπε

 

δεν ειναι προσωπικη αποψη, ειναι η αντικειμενικη αληθεια. 

Μάλλον και εσύ σαν τον Retromaniac, πιστεύεις οτι όσες περισσότερες φορές επαναλάβεις την άποψη σου, κάπως θα γίνει και γεγονός.

@Retromaniac σου παραθέττω άλλο ένα παράδειγμα άλυτων προβλημάτων του πολιτισμού μας. Παιδιά φιλικά σας το λέω, ξυπνήστε... Μιλάτε τόσες σελίδες απλά για να υπερασπιστείτε τα πιστεύω σας χωρίς αποδείξεις, χωρίς επιχειρήματα, χωρίς παραδείγματα.
Φανταστείτε πολιτικούς με την δική σας συμπεριφορά να κάθονται σε ένα τραπέζι και να "συζητούν" για να λυθεί κάτι. Απλά ο κάθε ένας θα επαναλαμβάνει την άποψη του χωρίς εξηγήσεις. Απλή επανάληψη μέχρι να βαρεθεί ο άλλος. Γιαυτό είμαστε εδώ που είμαστε.
Και θες μετά να ισχυριστείς οτι έχουν λυθεί τα πάντα >< πως? εδώ πολύ βασικά πράγματα απο ότι φαίνεται, μας διαφεύγουν παντελώς!

Επεξ/σία από scyther666
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Μάλλον και εσύ σαν τον Retromaniac, πιστεύεις οτι όσες περισσότερες φορές επαναλάβεις την άποψη σου, κάπως θα γίνει και γεγονός.

αν νομιζεις οτι ειναι καθαρα θεμα  προσωπικης αποψης  οτι ενας λευκος που φωναζει white power ειναι ρατσιστης, τοτε λυπαμαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Μάλλον και εσύ σαν τον Retromaniac, πιστεύεις οτι όσες περισσότερες φορές επαναλάβεις την άποψη σου, κάπως θα γίνει και γεγονός.

@Retromaniac σου παραθέττω άλλο ένα παράδειγμα άλυτων προβλημάτων του πολιτισμού μας. Παιδιά φιλικά σας το λέω, ξυπνήστε... Μιλάτε τόσες σελίδες απλά για να υπερασπιστείτε τα πιστεύω σας χωρίς αποδείξεις, χωρίς επιχειρήματα, χωρίς παραδείγματα.
Φανταστείτε πολιτικούς με την δική σας συμπεριφορά να κάθονται σε ένα τραπέζι και να "συζητούν" για να λυθεί κάτι. Απλά ο κάθε ένας θα επαναλαμβάνει την άποψη του χωρίς εξηγήσεις. Απλή επανάληψη μέχρι να βαρεθεί ο άλλος. Γιαυτό είμαστε εδώ που είμαστε.
Και θες μετά να ισχυριστείς οτι έχουν λυθεί τα πάντα >< πως? εδώ πολύ βασικά πράγματα απο ότι φαίνεται, μας διαφεύγουν παντελώς!

Με αποδείξεις, παραδείγματα, λογική και ότι άλλο θες έχουμε χρησιμοποιήσει. Ξέρεις τι γίνεται; Μπορείς να νομίζεις ότι όντως τόση ώρα δεν λέμε τίποτα, αλλά δεν μπορώ να κανω κάτι για αυτό. Εμείς και προσωπικά εγώ, έχω πει και πιστεύω ότι το έχω αναλύσει και οτι όποιος θέλει και μπορεί να καταλάβει, έχει καταλάβει. Αν ακόμη μου λές ότι δεν ανέλυσα τίποτα, τότε συγνώμη τι άλλο θες από μένα; Εγω πάντως δεν έχω σίγουρα απαιτήσεις από σένα μετά από τόσα που είπα και δεν κατάλαβες καν ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΠΑ...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, aypnia είπε

Να πω την αλήθεια μου δεν θα ήθελα να κερδίσει.  Γιατί πάνω από όλα είμαι Έλληνας.

Είναι σαφής η στάση του απέναντι στην Τουρκία και τον Ερντογάν.

Μόνο κακό μπορεί να κάνει στα εθνικά μας συμφέροντα η παραμονή του.

Ο Τραμπ στο τηλέφωνο: Ο κολλητός του Ερντογάν και το "είσαι ηλίθια" στη Μέρκελ

https://www.news247.gr/kosmos/o-tramp-sto-tilefono-o-kollitos-toy-erntogan-kai-to-eisai-ilithia-sti-merkel.7671513.html

Υπάρχει συμφωνία Τραμπ - Ερντογάν για τη Λιβύη, ισχυρίζεται ο Τσαβούσογλου

https://www.protothema.gr/world/article/1018336/tsavousoglou-uparhei-sumfonia-trab-erdogan-gia-ti-livui/

Εξοργισμένη η Άγκυρα με το βιβλίο του Μπόλτον - Έπαινοι Τούρκου αξιωματούχου για τον Τραμπ

https://www.protothema.gr/world/article/1020465/exorgismeni-i-agura-me-to-vivlio-tou-bolton-epainoi-tourkou-axiomatouhou-gia-ton-trab/

Γερουσιαστής Μενέντεζ: Η διεθνής κοινότητα να καταδικάσει την ακραία επιθετικότητα της Τουρκίας

https://www.protothema.gr/politics/article/1020653/gerousiastis-menedez-i-diethnis-koinotita-na-katadikasei-tin-akraia-epithetikotita-tis-tourkias/

ΗΠΑ: Το Στέιτ Ντιπάρτμεντ καλωσορίζει την επικοινωνία Μητσοτάκη - Ερντογάν

https://www.protothema.gr/greece/article/1021815/ipa-to-steit-dipartmed-kalosorizei-tin-epikoinonia-mitsotaki-erdogan/

Ο Τραμπ είπε ηλίθια τη Μέρκελ; Εμείς οι Έλληνες τόσα χρόνια τι κάναμε;

Ισχυρίζεται ο Τσαβόσογλου, ο Τσαβούσογλου. Μη ξεχνάμε τι έλεγαν οι Τούρκοι και για Ιταλία.

Προφανώς δε ξέρεις ποιος είναι ο Μπόλτον, μάθε τι σχέση είχε με όλους τους πολέμους που έκαναν οι ΗΠΑ τελευταία και ποιος έβριζε Τραμπ που δεν έκανε πόλεμο με Ιραν.

Αν πιστεύεις ότι προτεραιότητα έχει ο πόλεμος απ τη διπλωματία τι να πω.

 

Επεξ/σία από Theodore1890
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

 Να φτιάξετε δικά σας κοινωνικά δίκτυα αν νιώθετε καταπίεση alt right παιδάκια

Αυτο ακριβως. Στην τελικη ολες αυτες οι πλατφορμες ειναι ιδιωτικες επιχειρησεις και μπορουν να μπαναρουν οποιον γουσταρουν. Θυμαμαι πριν κατι χρονια που οι χρυσαυγιτες σκουζανε για λογοκρισια στο facebook. Φαντασου τωρα οι νεοναζι οπαδοι του Κλανιδιαρη να μη μπορουν να ποσταρουν σελφιες χασκογελωντας στους φουρνους του Αουσβιτς στο σαιτ ενος Εβραιου. Ας μαζευτουν ολα τα λαμπρα μυαλα του ακροδεξιου χωρου και να πανε να φτιαξουν δικα τους σοσιαλ μιντια "μονο για Ελληνες", "μονο για λευκους" κτλ κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Ο Τραμπ είπε ηλίθια τη Μέρκελ; Εμείς οι Έλληνες τόσα χρόνια τι κάναμε;

Ισχυρίζεται ο Τσαβόσογλου, ο Τσαβούσογλου. Μη ξεχνάμε τι έλεγαν οι Τούρκοι και για Ιταλία.

Προφανώς δε ξέρεις ποιος είναι ο Μπόλτον, μάθε τι σχέση είχε με όλους τους πολέμους που έκαναν οι ΗΠΑ τελευταία και ποιος έβριζε Τραμπ που δεν έκανε πόλεμο με Ιραν.

Αν πιστεύεις ότι προτεραιότητα έχει ο πόλεμος απ τη διπλωματία τι να πω.

Δεν με ενδιαφέρει αν είπε ηλίθια την Μέρκελ, δεν είμαι Γερμανός.

Με ενδιαφέρει όμως το ότι έχει τις σχέσεις που έχει με τον Ερντογάν.

Είναι επικίνδυνες για τη χώρα μου.

Δεν με ενδιαφέρει τι είναι ο Μπόλτον και οι πολέμοι του και το Ιραν.

Με ενδιαφέρει η δική μου χώρα, δεν είμαι Ιρανός.

Προφανώς εσένα δεν σε ενδιαφέρει η χώρα μας και τα συμφέροντα της.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Το ποιος ορίζει τα δύο άκρα είναι ένα άλλο λεπτό ζήτημα...

Εμ εδώ είναι και το ζουμί κύριε γιατί αυτό εδώ είναι η πραγματική δύναμη που πολεμάνε όλοι να αποκτήσουν και άσε τα κορόιδα να μαλώνουν μεταξύ τους για το τι θεωρείται και τι όχι ρητορική μίσους. 

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ελευθερία του λόγου δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είσαι ελεύθερος να υποκινείς το μίσος και το ρατσισμό. Έχεις μπερδευτεί κάπου.

Πως ακριβώς υποκινεί το μίσος και τον ρατσισμό; Με ποιον τρόπο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νυφίτσα καιρός είναι να μπει εκεί που πρέπει...

Το μεγαλύτερο φασιστόμουτρο και ο μεγαλύτερος ρατσιστής που έχει υπάρξει στον κόσμο μας τις τελευταίες γενιές...

Επιτέλους οι Αμερικανοί ξυπνάνε από τον λήθαργο... Αναρωτιέμαι ποιος τους έβαλε σε αυτόν τον λήθαργο αλλά αυτό πλέον δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να προλάβουν το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsarouc είπε

 

Το μεγαλύτερο φασιστόμουτρο και ο μεγαλύτερος ρατσιστής που έχει υπάρξει στον κόσμο μας τις τελευταίες γενιές...

 

 Μπαα. Υπαρχει και αυτο το @ 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Retromaniac είπε

omg, όχι, όχι, όχι... Ελευθερία του λόγου δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είσαι ελεύθερος να υποκινείς το μίσος και το ρατσισμό. Έχεις μπερδευτεί κάπου.

Και δεν έχει μπερδευτεί μόνο αυτός φίλε. Πολύς κόσμος ανακαλύπτω ότι είναι μπερδεμένος και αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο από όλα.

4 ώρες πριν, albabis είπε

ελευθερία του λόγου σημαίνει λέω ότι θέλω.Όπως λες και εσύ τώρα και εγώ και όλοι μας εδώ μέσα.

Λάθος. Μπορείς εδώ μέσα να γράψεις κάτι κακό για την μάνα και τον πατέρα κάποιου άλλου? Μπορείς να καταραστείς η να βωμολοχήσεις για κάποιον? 

ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΑ βλέπω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ενδιαφερον παντως που εχετε μπερδεψει τις ιδιωτικες πλατφορμες με οτι συνεπαγεται αυτο , που ειναι τα  social media με το  δικαιωμα σας   στην  ελευθερια εκφρασης εστω και οπως την εννοουν οι ακραιοι πασης φυσεως .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, maniacos93 είπε

-Χτυπάμε τον φασισμό με φασισμό...

Twitch 2020

Δεν είναι φασισμός αυτό. Είναι λογοκρισία. Φασισμός είναι όταν πλάγια ειρωνεύεσαι δημόσια (που αυτό όταν το λέει ένας αρχηγός κράτους / πλανητάρχης καταλήγει σε ΒΡΙΣΙΑ στην κυριολεξία) μια μάζα ανθρώπων που δεν θέλεις.

4 ώρες πριν, Mafariel είπε

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχουν χαθεί τα όρια. Δε υπάρχει πλέον γκρίζο μόνο άσπρο και μαύρο(μια έκφραση που σύμφωνα με τις τελευταίες εξελιξεις μπορεί να θεωρηθεί και ρατσιστική)

Γιατι το "Black lives matter" να μην θεωρείται ρατσιστικό ενώ αντιθέτως το "White lives matter" να είναι... η έκφραση στην περιπτωση αυτή θα πρέπει να είναι "All lives Matter"

Σε μια κοινωνια που διαμορφώθηκε με το σκεπτικό πως ότι δε ταιριάζει με την τάση της εποχής ειναι ρατσισμός και φυσικά τα πάντα επιτρέπονται αρκεί να χαίρει της επικρότησης των πολλών(likes,tweets Κτλ), η λογοκρισία αποτελεί μια ακόμη παράμετρος του πόσο αρρωστοι είμαστε

Άρρωστοι δεν λες τίποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δίνεις ξεχωριστή αξία στους ανθρώπους βάσης φυλής ναί ή οχι; Εγώ αυτό κατακρίνω, όχι τι αγαπάς. Στο είπα και στην πρώτη απάντηση. Δεν ξέρω γιατί μου έγραψες όλο αυτό το σεντόνι γιατί πράγμα αγαπάς αφού δεν μίλησα για αυτό.

Αυτο που προσπαθεις να κανεις ειναι ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ το οποιο εγω εχω γραμμενο αδερφε. Εσυ εξεταζεις τους ανθρωπους αναλογα την θεωρηση τους επι των φυλων (ρατστιστες-αντιρατσιστες). Για μενα οι φυλες ειναι απλες ποικιλιες του ανθρωπινου ειδους, οχι κοινωνικο/πολιτικο χαρακτηριστικο κ ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ εναν ανθρωπο βαση καποιου βιολογικου χαρακτηριστικου του. Οπως δεν γινεται να κρινω καποιον απο το τι ειδος στομαχι εχει. Αξια δινω (η παιρνω) απο το ποσο κοβει το νιονιο του, το οποιο ειναι καθαρα ατομικο θεμα (εδω θεωρω οτι η μιση Ελλαδα το λιγοτερο ειναι για τα μπαζα, οποτε μπορεις να με πεις ρατσιστη επι αυτου αν θες, γιατι πραγματι γενικευω).

Αλλο ενα παραδειγμα---> καποιοι θεωρουν οτι υπαρχει ο καπιταλισμος εναντιον του κομμουνισμου. Προσωπικα θεωρω κατι τετοιο ΒΛΑΚΩΔΕΣ, διοτι κ τα δυο ειναι καθαρα οικονομικες κ καθαρα υλιστικες θεωριες. Τα θεωρω τις δυο οψεις του ιδιου νομισματος (που αποδεικνυεται σημερα πλεον, βλεποντας ολους αυτους τους πρωην "προλεταριους" που φοναζαν μπροστα απ την πρεσβεια, να κοπτονται για τις πολυεθνικες κ την λογοκρισια που μας επιβαλουν !! χαχαχα!! πως αλλαζουν οι καιροι...). Αν θες κατι αντιθετο αυτων των δυο, πρεπει να ψαξεις σε αλλο συστημα κ οχι οικονομικο- π.χ. χριστιανισμος, οπου οι αξιες αναγονται σε κατι διαφορετικο (να πας στον παραδεισο, η να πλησιασεις τον θεο κλπ). Δλδ κατι ιδεαλιστικο, οχι υλιστικο.

Γι αυτο σου μιλαω για αγαπη. Αυτο βλεπω οτι πεθαινει κ οτι χρειαζομαστε μεταξυ μας. Οχι μλκσμνς νομους του καθε τυχαρπαστου που βρεθηκε σε μια θεση εξουσιας με το κομποδεμα καποιου πολυεκατομμυριουχου. Νομοι φτιαγμενοι απο ηγετες-μαριονεττες που το μονο που τους νοιαζει ειναι η εξουσια, η υστεροφημια κ ο χρηματισμος, δεν γινεται να φερουν κατι καλο στην κοινωνια. Μονο περισσοτερη δυστυχια. Κ αν οι νομοι εχουν μια ομορφη επιφαση για να μοιαζουν οτι ειναι για εμας, ο τροπος που θα εφαρμοστουν δεν θα ειναι τετοιος. 

Σκουπιδια κυβερνανε σαν σκουπιδια. Οποιοι κ αν ειναι οι νομοι φιλε. 

Εγω το ξερω αυτο. Εσυ που χανεις τον χρονο σου να πεισεις καναν αναποφασιστο, κερδιζεις τπτ τουλαχιστον, η ακολουθεις χωρις να βλεπεις το ρεμα μπροστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εμ εδώ είναι και το ζουμί κύριε γιατί αυτό εδώ είναι η πραγματική δύναμη που πολεμάνε όλοι να αποκτήσουν και άσε τα κορόιδα να μαλώνουν μεταξύ τους για το τι θεωρείται και τι όχι ρητορική μίσους. 

Πως ακριβώς υποκινεί το μίσος και τον ρατσισμό; Με ποιον τρόπο; 

Βάλε το μυαλό σου να σκεφτεί. Μην τα θέλεις όλα στο πιάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...