Προς το περιεχόμενο

Το Twitch ανέστειλε τον λογαριασμό του Donald Trump


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostool13 είπε

Βλέπω για πολλοστή φορά το "επιχείρημα" για "ιδιωτικές πλατφόρμες" που μπορούν να κάνουν ότι θέλουν... έι, ψιτ, Αϊνστάιν, και η εταιρεία τηλεφωνίας σου ιδιωτική είναι... πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα αν μπλοκάρει τις μισές ιστοσελίδες επικαλούμενη "ρατσιστικό περιεχόμενο"... η αν σου κόψει τη δική σου πρόσβαση προς τα έξω επειδή είχες κάνει μια "αμφιλεγόμενη" ανάρτηση στο facebook πριν μερικά χρόνια... ε?

Σε άλλα νέα, tweets τύπου "kill all white men", γραπτές οδηγίες για σωστό τρόπο καταστροφής μνημείων κτλ που αποτελούν ξεκάθαρη υποκίνηση βίας (ρητά προβλεπόμενη εξαίρεση της διάταξης για ελευθερία του λόγου, και όχι απλά wishful thinking βάσει του τι θεωρεί κανείς ρατσιστικό και τι όχι), όχι απλά δεν έχουν οδηγήσει σε κλείσιμο λογαριασμών αλλά γίνονται και trending κατά καιρούς... Αλλά τι φτουράει μια έκκληση για γενοκτονία ολόκληρης φυλής μπροστά στη χρήση της λέξης "Hombre".  

Άσε, από τέτοιους ντεμέκ "πονόψυχους" και "καλούληδες" έχουμε χορτάσει...

"επικαλούμενη ρατσιστικό περιεχόμενο" και "αμφιλεγόμενη ανάρτηση". Για σενα δηλ όλα είναι υπο αμφισβήτηση... Δεν υπάρχει επίσημος ορισμός του ρατσισμού.

Άκου φιλαράκι, όλες αυτές οι εταιρίες έχουν ενα γκρουπ από εγκεφάλους, νομικούς και επιστήμονες, πολύ ανώτερους απο το δικό σου μυαλό και ξέρουν πολύ καλά τι είναι ρατσιστικό και τι όχι.

Και δεύτερο, για κάθε συμμετοχή σε όλες αυτές τις εταιρείες, άνοιξε μια φορά τα στραβά σου και διάβασε τους όρους χρήσης. Αν δεν σ αρέσουν, να μην συμμετέχεις.

Οχι όμως να συμφωνείς αρχικά και μετά να κράζεις. Αυτά αλλού...

Ασε τις εξυπνάδες και τις αμφιβολίες για το περιεχόμενο στους ειδικούς.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν θα αναφερθώ στο τι είναι και τι όχι ρατσιστικό, οποίος έχει μυαλό μπορεί να καταλάβει, αλλά αλήθεια αν ήμουν ο Τραμπ θα τους είχα τσακίσει στους φορολογικούς ελέγχους και όταν θα έβρισκα κάτι, που κάτι θα υπάρχει μετά θα τους 3λ3γα τι είναι και τι όχι ρατσισμός .... Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, lost2 είπε

Δεν θα αναφερθώ στο τι είναι και τι όχι ρατσιστικό, οποίος έχει μυαλό μπορεί να καταλάβει, αλλά αλήθεια αν ήμουν ο Τραμπ θα τους είχα τσακίσει στους φορολογικούς ελέγχους και όταν θα έβρισκα κάτι, που κάτι θα υπάρχει μετά θα τους 3λ3γα τι είναι και τι όχι ρατσισμός .... Απλά τα πράγματα.

Έτσι πρέπει να είναι ο κυβερνήτης. Σε κάθε απόπειρα ελέγχου του έργου του και επιβολή ισονομίας να ανταποδίδει για να προειδοποιεί ότι δεν είναι ανέχτο να είναι ίσος με τους άλλους και ότι δεν πρέπει να ελέγχετε...

πραγματικά είσαι lost^2

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

23 λεπτά πριν, lost2 είπε

Δεν θα αναφερθώ στο τι είναι και τι όχι ρατσιστικό, οποίος έχει μυαλό μπορεί να καταλάβει, αλλά αλήθεια αν ήμουν ο Τραμπ θα τους είχα τσακίσει στους φορολογικούς ελέγχους και όταν θα έβρισκα κάτι, που κάτι θα υπάρχει μετά θα τους 3λ3γα τι είναι και τι όχι ρατσισμός .... Απλά τα πράγματα.

δεν γίνεται αυτό, σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον. Κανα χαστουκάκι max. Χρειάζεται τις εταιρείες εντος αμερικανικού εδάφους

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, kostool13 είπε

Βλέπω για πολλοστή φορά το "επιχείρημα" για "ιδιωτικές πλατφόρμες" που μπορούν να κάνουν ότι θέλουν... έι, ψιτ, Αϊνστάιν, και η εταιρεία τηλεφωνίας σου ιδιωτική είναι... πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα αν μπλοκάρει τις μισές ιστοσελίδες επικαλούμενη "ρατσιστικό περιεχόμενο"... η αν σου κόψει τη δική σου πρόσβαση προς τα έξω επειδή είχες κάνει μια "αμφιλεγόμενη" ανάρτηση στο facebook πριν μερικά χρόνια... ε?

Βρε τσακαλάκο, ο πάροχος ίντερνετ δεν έχει καμία δουλειά και μάλιστα απαγορεύεται να ξέρει τι ποστάρω στο ίντερνετ, οπότε εκτός κι αν με υποδείξει η δίωξη ηλ. εγκλ. δεν έχει καμία τέτοια αρμοδιότητα και γενικώς this is not what I signed up for! Επίσης ήδη φιλτράρει παράνομο περιεχόμενο, και πάλι όμως μετά από υπόδειξη της πολιτείας κι όχι δική του πρωτοβουλία. Δε νομίζω η πολιτεία να κυνηγά αυταπέγγελτα το ρατσιστικό περιεχόμενο στο ιντερνετ γιατί θα είχε ξεμείνει από υπαλλήλους!

2 ώρες πριν, kostool13 είπε

Σε άλλα νέα, tweets τύπου "kill all white men", γραπτές οδηγίες για σωστό τρόπο καταστροφής μνημείων κτλ που αποτελούν ξεκάθαρη υποκίνηση βίας (ρητά προβλεπόμενη εξαίρεση της διάταξης για ελευθερία του λόγου, και όχι απλά wishful thinking βάσει του τι θεωρεί κανείς ρατσιστικό και τι όχι), όχι απλά δεν έχουν οδηγήσει σε κλείσιμο λογαριασμών αλλά γίνονται και trending κατά καιρούς... Αλλά τι φτουράει μια έκκληση για γενοκτονία ολόκληρης φυλής μπροστά στη χρήση της λέξης "Hombre". 

Τα tweets ή posts που περιγράφεις δεν μένουν online. Εγώ δεν έχω δει κάτι που υποκινεί σε βία να γίνεται trending ποτέ... έχεις κάποιο παράδειγμα ή μιλάς στον αέρα; Και μη μου δείξεις κάποιο random account που δεν ακολουθεί κανείς, γιατί αντίστοιχα θα βρω κι εγώ κάποιο της αντίθετης πλευράς να σου δείξω και δεν έχει νόημα. Όχι screenshots που τη μια στιγμή ήταν και την άλλη όχι... Κάτι που να δείχνει πως οι εταιρίες αυτές όντως τάσσονται υπέρ της πλευράς που υποστηρίζει αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Retromaniac είπε

από την άλλη αν είχαν απαγορεύσει τον Χίτλερ η ανθρωπότητα θα είχε γλιτώσει από την μεγαλύτερη κτηνωδια στην ιστορία της.

Οπότε θεωρείς πως ένας άνθρωπος ήταν ο μοναδικός υπεύθυνος για έναν ολόκληρο πόλεμο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scyther666 είπε

Οπότε θεωρείς πως ένας άνθρωπος ήταν ο μοναδικός υπεύθυνος για έναν ολόκληρο πόλεμο.
 

Ήταν ο υπεύθυνος για την ΕΝΑΡΞΗ του πολέμου... Μετά ακολούθησαν και άλλοι εγκληματίες πολέμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Ήταν ο υπεύθυνος για την ΕΝΑΡΞΗ του πολέμου... Μετά ακολούθησαν και άλλοι εγκληματίες πολέμου.

Οπότε υπήρχαν πάρα πολλοί οι οποίοι συμφώνουσαν μαζί του. Αυτοί είναι λιγότερο ένοχοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Οπότε υπήρχαν πάρα πολλοί οι οποίοι συμφώνουσαν μαζί του. Αυτοί είναι λιγότερο ένοχοι?

Φίλε λες για τους άλλους ότι έχουν πρόβλημα αντίληψης αλλά τελικά... Αυτό που λεω εγώ είναι ότι χωρίς αυτόν δεν θα είχε ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ο 2ος παγκόσμιος πόλεμος. Από εκεί και πέρα όλοι οι υπόλοιποι εγκληματίες πολέμου είναι ΕΞΙΣΟΥ ένοχοι για τα εγκλήματα πουλέμου που διέπραξαν. Δεν ξεκίνησαν όμως αυτοί τον πόλεμο.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, αν κάποιος είχε απαγορέψει το βιβλίο του Χιτλερ θα είχαμε γλυτώσει απο τον πόλεμο... όπως συμφωνείς πως δεν ήταν ο μόνος με αυτές τις ιδέες.
Εφόσον λοιπόν υπήρχαν πολλοί, με αυτές τις ιδέες, είχε τόση μεγάλη σημασία το ποιός το ξεκίνησε?
Γιατί κατηγορείς αυτόν που το ξεκίνησε και λες οτι "αν δεν είχε συμβεί αυτό θα είχαμε γλυτώσει" και δεν κατηγορείς αυτούς που το συνέχισαν και να πεις για αυτους οτι "αν δεν είχε συμβεί αυτό θα είχαμε γλυτώσει"?
Πες οτι ο χιτλερ είχε γράψει όσα βιβλία ήθελε. Αν δεν υπήρχαν οι άλλοι με τα άρρωστα μυαλά θα είχε γίνει κάτι? Οχι.
Αρα πως αποδίδεις στον χιτλετ το "αν δεν ειχε συμβεί αυτό θα είχαμε γλυτώσει"?
Πολλά αν είχαν γίνει διαφορετικά "θα είχαμε γλυτώσει".

8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Φίλε λες για τους άλλους ότι έχουν πρόβλημα αντίληψης αλλά τελικά... Αυτό που λεω εγώ είναι ότι χωρίς αυτόν δεν θα είχε ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ο 3ο παγκόσμιος πόλεμος. Από εκεί και πέρα όλοι οι υπόλοιποι εγκληματίες πολέμου είναι ΕΞΙΣΟΥ ένοχοι για τα εγκλήματα πουλέμου που διέπραξαν. Δεν ξεκίνησαν όμως αυτοί τον πόλεμο.

o 3oς?

Προσωπικά, θεωρώ πως η λογική του "ποιος το ξεκίνησε πρώτος" μου θυμίζει παιδικά χρόνια με παιδάκια που τσακώνονται και οταν τους ρωτάνε "τι κάνετε?" το ένα θα προσπαθήσει να αποφύγει πάσα ευθύνη με την δικαιολογία "αυτός το ξεκίνησε".
Άσε που ο Χιτλερ δεν ξεκίνησε τίποτα μόνος του. Δεν μπορείς να ξεκινήσεις κάτι μόνος σου. Κάποιοι πρέπει να συμφωνούν μαζί σου.
Ακόμα και να ακολουθήσουμε την λογική σου, δεν ξεκίνησε τίποτα απο ένα μοναδικό άτομο.

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, αν κάποιος είχε απαγορέψει το βιβλίο του Χιτλερ θα είχαμε γλυτώσει απο τον πόλεμο... όπως συμφωνείς πως δεν ήταν ο μόνος με αυτές τις ιδέες.
Εφόσον λοιπόν υπήρχαν πολλοί, με αυτές τις ιδέες, είχε τόση μεγάλη σημασία το ποιός το ξεκίνησε?
Γιατί κατηγορείς αυτόν που το ξεκίνησε και λες οτι "αν δεν είχε συμβεί αυτό θα είχαμε γλυτώσει" και δεν κατηγορείς αυτούς που το συνέχισαν και να πεις για αυτους οτι "αν δεν είχε συμβεί αυτό θα είχαμε γλυτώσει"?
Πες οτι ο χιτλερ είχε γράψει όσα βιβλία ήθελε. Αν δεν υπήρχαν οι άλλοι με τα άρρωστα μυαλά θα είχε γίνει κάτι? Οχι.
Αρα πως αποδίδεις στον χιτλετ το "αν δεν ειχε συμβεί αυτό θα είχαμε γλυτώσει"?
Πολλά αν είχαν γίνει διαφορετικά "θα είχαμε γλυτώσει".

o 3oς?

σορρυ πατηθηκε το 3.

Φίλε ακριβώς αυτό λέμε. Ότι υπάρχουν πολύ με το μίσος και το ρατσισμό μέσα τους που συντηρείται από την δικιά σου "ελευθερία λόγου". Και χάρης σε αυτή την "ελευθερία λόγου" αρκεί ένα τρελός αποφασισμένος και με την ικανότητα να επηρεάζεις τις μάζες για να ξεκινήσει η μεγαλύτερη αιματοχυσία στην γη. Αν είχε κοπεί από την πολιτική για τις ρατσιστικές τους ιδέες από την πολιτική εξαρχής πως ακριβώς θα ξεκινούσε ο 2ος παγκόσμιος πόλεμος;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

σορρυ πατηθηκε το 3.

Φίλε ακριβώς αυτό λέμε. Ότι υπάρχουν πολύ με το μίσος και το ρατσισμό μέσα τους που συντηρείται από την δικιά σου "ελευθερία λόγου". Και χάρης σε αυτή την "ελευθερία λόγου" αρκεί ένα τρελός αποφασισμένος και με την ικανότητα να επηρεάζεις τις μάζες για να ξεκινήσει η μεγαλύτερη αιματοχυσία στην γη. Αν είχε κοπεί από την πολιτική για τις ρατσιστικές τους ιδέες από την πολιτική εξαρχής πως ακριβώς θα ξεκινούσε ο 2ος παγκόσμιος πόλεμος;

Οι μάζες που αναφέρεις προφανώς μοιράζονται τις ίδιες ιδέες με τον mastermind που κατηγορείς.
Αυτό σημαίνει οτι είναι λιγότερο υπευθυνες? Για εμένα οχι.
Ο Χίτλερ ή ο Trump ή ο οποιοσδήποτε άλλος έγραψαν μια-δυο-τρεις βλακείες όπως γράφουν πολλοί σε καθημερινή βάση, παντού. Αυτό απο μόνο του δεν ειναι κάτι "κακό". Γιατί αυτό δεν σημαίνει οτι α)θα επρεπε να σταματουν να μιλάνε οι άνθρωποι υπο τον φόβο του μην ξεκινήσουν τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο β)θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος που θα επιτρέπει/απαγορεύει το τι θα μπορεί να λέγεται, λες και αυτος ξέρει καλύτερα από όλους τους άλλους.
Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τον trump, καλύτερα να κατευθύνεις την ενόχληση σου προς όλους αυτούς που τον ψήφισαν. Γιατί αυτός βγήκε και είπε δυο βλακείες. Υπήρχε όμως μια τεράστια μάζα που ταυτίστηκε και είπε "ναι ρε φιλε αυτό σκέφτομαι και εγώ, αυτό θέλω, αυτό γουστάρω". Βέβαια..... ανάμεσα τους θα βρεις πολλούς ανθρώπους που μέχρι τώρα θαυμάζεις. Και κάπου εκεί θα μπερδευτείς και θα αρχίσεις να σκέφτεσαι πως τα πράγματα δεν είναι μαύρο/ασπρο όπως νόμιζες.

Προσωπικά θεωρώ πιο ζημιογόνους για τον πολιτισμό και την κοινωνία την μάζα των youtubers/streamers/instagram thots από τον trump. Θεωρώ πως αυτοί σπρώχνουν ηθικές αξίες όλο και πιο χαμηλά και έχουν μάλλον το ίδιο ή και μεγαλύτερο κοινό απο τον trump. Aν είχα να ψηφίσω μεταξύ του μέλλοντος που θα σχημάτιζε η Belle Delphine ή ο Trump, δώστε μου απο τώρα το maga καπελάκι μου.

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scyther666 είπε

Οι μάζες που αναφέρεις προφανώς μοιράζονται τις ίδιες ιδέες με τον mastermind που κατηγορείς.
Αυτό σημαίνει οτι είναι λιγότερο υπευθυνες? Για εμένα οχι.
Ο Χίτλερ ή ο Trump ή ο οποιοσδήποτε άλλος έγραψαν μια-δυο-τρεις βλακείες όπως γράφουν πολλοί σε καθημερινή βάση, παντού. Αυτό απο μόνο του δεν ειναι κάτι "κακό". Γιατί αυτό δεν σημαίνει οτι α)θα επρεπε να σταματουν να μιλάνε οι άνθρωποι υπο τον φόβο του μην ξεκινήσουν τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο β)θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος που θα επιτρέπει/απαγορεύει το τι θα μπορεί να λέγεται, λες και αυτος ξέρει καλύτερα από όλους τους άλλους.
Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τον trump, καλύτερα να κατευθύνεις την ενόχληση σου προς όλους αυτούς που τον ψήφισαν. Γιατί αυτός βγήκε και είπε δυο βλακείες. Υπήρχε όμως μια τεράστια μάζα που ταυτίστηκε και είπε "ναι ρε φιλε αυτό σκέφτομαι και εγώ, αυτό θέλω, αυτό γουστάρω". Βέβαια..... ανάμεσα τους θα βρεις πολλούς ανθρώπους που μέχρι τώρα θαυμάζεις. Και κάπου εκεί θα μπερδευτείς και θα αρχίσεις να σκέφτεσαι πως τα πράγματα δεν είναι μαύρο/ασπρο όπως νόμιζες.

Δεν έχει σημασία αν συμφωνούν και αν μοιράζονται τις ίδιες σκέψεις. Κόβεις το κεφάλι του φιδιού για να μην ξεκινήσει ο πόλεμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Δεν έχει σημασία αν συμφωνούν και αν μοιράζονται τις ίδιες σκέψεις. Κόβεις το κεφάλι του φιδιού για να μην ξεκινήσει ο πόλεμος.

Δεν έχει σημασία?
Οκ τότε μάλλον κάπως εσύ θεωρείς οτι ΜΟΝΟ απο τον χιτλερ θα μπορουσε να ξεκινήσει κάτι τέτοιο και απο κανέναν άλλο που όμως μοιράζεται το ίδιο μυαλό. Πες οτι ο χιτλερ δεν έγραφε ποτέ. Έχεις κάποια εγγύηση πως δεν θα έκανε κανένας άλλος το ίδιο? Εφόσον έχουμε σαν δεδομένο και συμφωνούμε πως πολλοί άλλοι μοιράζονταν/μοιράζονται το ίδιο μυαλό.
Η δική μου λογική λέει πως αν δεν ήταν ο χιτλερ μπορεί να ήταν κάποιος άλλος. Οπότε τι θα λέγαμε τότε? κόψτε το ένα κεφάλι, κόψτε το άλλο κεφάλι, κόψτε το παράλλο κεφάλι, και κάποια στιγμή αυτός που θα αποφάσιζε ποιό κεφάλι να κοπεί, καθότι άνθρωπος και αυτός, θα αποφάσιζε να κοπεί το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...