Προς το περιεχόμενο

Το Twitch ανέστειλε τον λογαριασμό του Donald Trump


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Δεν έχει σημασία?
Οκ τότε μάλλον κάπως εσύ θεωρείς οτι ΜΟΝΟ απο τον χιτλερ θα μπορουσε να ξεκινήσει κάτι τέτοιο και απο κανέναν άλλο που όμως μοιράζεται το ίδιο μυαλό. Πες οτι ο χιτλερ δεν έγραφε ποτέ. Έχεις κάποια εγγύηση πως δεν θα έκανε κανένας άλλος το ίδιο? Εφόσον έχουμε σαν δεδομένο και συμφωνούμε πως πολλοί άλλοι μοιράζονταν/μοιράζονται το ίδιο μυαλό.
Η δική μου λογική λέει πως αν δεν ήταν ο χιτλερ μπορεί να ήταν κάποιος άλλος. Οπότε τι θα λέγαμε τότε? κόψτε το ένα κεφάλι, κόψτε το άλλο κεφάλι, κόψτε το παράλλο κεφάλι, και κάποια στιγμή αυτός που θα αποφάσιζε ποιό κεφάλι να κοπεί, καθότι άνθρωπος και αυτός, θα αποφάσιζε να κοπεί το δικό σου.

1ον Τόσο τρελοί και ικανοί να κάνουν κάτι τέτοιο δεν τους βρίσκεις κάθε μέρα.

2ον Ναι για τον καθένα που κάνει ρητορική μίσους και ωθεί τον κόσμο σε πόλεμο, τον κόβεις από την πολιτική.

Θα ήταν ωραίο να δούμε την αποψή σου αν ζούσες τον 2ο παγκόσμιο και είχες χάσει γυναίκα/παιδιά/γονείς από τον πόλεμο. Αν θα ήθελες ο νόμος να είχε εμποδίσει τον χίτλερ. Αν οι εκατομμύρια άνθρωποι που δολοφονήθηκαν στο αουσβιτς θα ήθελαν ο νόμος να εμποδίζει αυτούς τους ανθρώπους...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

1ον Τόσο τρελοί και ικανοί να κάνουν κάτι τέτοιο δεν τους βρίσκεις κάθε μέρα.

2ον Ναι για τον καθένα που κάνει ρητορική μίσους και ωθεί τον κόσμο σε πόλεμο, τον κόβεις από την πολιτική.

Δεν διαφωνούμε στο οτι δεν βρίσκεις καθε μέρα παραδείγματα με το μυαλό του Χιτλερ και σε θέσεις με αντίστοιχο δυναμικό, αλλά αυτό δεν ειναι και απόδειξη για το οτι αν δεν το είχε κάνει εκείνος, δεν θα το είχε κάνει κανένας. Ήταν τέτοιες οι συνθήκες, όπως είναι συνήθως σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις.

Η "πολιτική" στις μέρες μας έχει ευρύτερη έννοια απο ότι είχε τότε, όπως φαντάζομαι ξέρεις ήδη.

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mafariel είπε

Με συγχωρείς φίλε μου το ότι επικαλείται την πραγματικότητα αυτό δεν σημαίνει πως βρίσκεται σε αδιέξοδο. Πές μου σε παρακαλώ τους νόμους του Ιράν και γενικά των χωρών του Ισλάμ(νόμοι της σιωπής και του ότι πει ο Αλλαχ), τους νόμους της Δύσης όπου ο πλουσιότερος τους καθορίζει ενώ στην Κίνα το Κόμμα, και η Πρωην Σοβιετική Ενωση το αφήνω στην κρίση σου...

Δεν αντιλέγω,απλώς άλλο ήταν το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Θα ήταν ωραίο να δούμε την αποψή σου αν ζούσες τον 2ο παγκόσμιο και είχες χάσει γυναίκα/παιδιά/γονείς από τον πόλεμο. Αν θα ήθελες ο νόμος να είχε εμποδίσει τον χίτλερ. Αν οι εκατομμύρια άνθρωποι που δολοφονήθηκαν στο αουσβιτς θα ήθελαν ο νόμος να εμποδίζει αυτούς τους ανθρώπους...

Απο όλα αυτά που γράφω, έχεις σχηματίσει κάπως την εντύπωση πως εγκρίνω το τι συνέβει στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο? >< δεν ξέρω πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα...
Η σημαντική μας διαφορά σε αυτή τη διαφωνία είναι πως εσύ θεωρείς οτι βλέπεις τα πάντα ξεκάθαρα και ταυτόχρονα αποδίδεις όλα τα κακά του κόσμου σε ένα άτομο, ενώ εγώ αντιλαμβάνομαι πως υπάρχουν εκατοντάδες λόγοι που συντελούν σε τέτοιου είδους καταστάσεις τους οποίους εσύ αγνοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Δεν διαφωνούμε στο οτι δεν βρίσκεις καθε μέρα παραδείγματα με το μυαλό του Χιτλερ και σε θέσεις με αντίστοιχο δυναμικό, αλλά αυτό δεν ειναι και απόδειξη για το οτι αν δεν το είχε κάνει εκείνος, δεν θα το είχε κάνει κανένας. Ήταν τέτοιες οι συνθήκες, όπως είναι συνήθως σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις.

Η "πολιτική" στις μέρες μας έχει ευρύτερη έννοια απο ότι είχε τότε, όπως φαντάζομαι ξέρεις ήδη.

Δηλαδή επειδή υπάρχει η απειροελάχιστη πιθανότητα να το ξεκινούσε άλλος (το οποίο όπως γράφω θα πρεπει και αυτος να εμποδιστεί), δεν έπρεπε να εμποδίσουμε τον χιτλερ; Fuck Logic...

1 λεπτό πριν, scyther666 είπε

Απο όλα αυτά που γράφω, έχεις σχηματίσει κάπως την εντύπωση πως εγκρίνω το τι συνέβει στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο? >< δεν ξέρω πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα...
Η σημαντική μας διαφορά σε αυτή τη διαφωνία είναι πως εσύ θεωρείς οτι βλέπεις τα πάντα ξεκάθαρα και ταυτόχρονα αποδίδεις όλα τα κακά του κόσμου σε ένα άτομο, ενώ εγώ αντιλαμβάνομαι πως υπάρχουν εκατοντάδες λόγοι που συντελούν σε τέτοιου είδους καταστάσεις τους οποίους εσύ αγνοείς.

Δεν διαφωνώ ότι δεν υπάρχουν εκατοντάδες λόγοι. Εμποδίζεις τον ένα που οδηγεί σε εκ. θανάτους και τους άλλους τους φροντίζεις μεσω της παιδείας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δηλαδή επειδή υπάρχει η απειροελάχιστη πιθανότητα να το ξεκινούσε άλλος (το οποίο όπως γράφω θα πρεπει και αυτος να εμποδιστεί), δεν έπρεπε να εμποδίσουμε τον χιτλερ; Fuck Logic...

Προσπαθώ να σου δείξω οτι εσύ επικεντρώνεσαι σε έναν μόνο παράγοντα απο τους πολλούς.
Πες οτι ΟΚ "κόβουμε το κεφάλι" σε χιτλερ και trump.
Και τι θα γινόταν τότε? Τίποτα... γιατί το αποτέλεσμα των διαδικασιών που συζητάμε δεν προέκυψε απο τον έναν και μόνο παράγοντα που εμπόδισες εσύ.
Θα πρέπει να καταλάβεις το τι ήταν αυτό που συντέλεσε στο αποτέλεσμα που δεν σου αρέσει, και να κάνεις κάτι για αυτό.
Εσύ τώρα απλά φωνάζεις για έναν απο αυτούς αλλά δεν σε βλέπω ούτε να φωνάζεις για όλους τους άλλους παράγοντες, ούτε καν να τους λαμβάνεις υπόψη.
Ο trump ή ο χιτλερ δεν ειναι ούτε αυτοί που το ξεκίνησαν ούτε αυτοί που το έκαναν. Είναι αποτελέσματα μιας άλλης διαδικασίας. Αν θες να σταματήσεις το αποτέλεσμα, βρίσκεις τι το ξεκίνησε και σταματάς αυτό.

Η λογοκρισία που προτείνεις, δεν σταματάει κάτι, αλλά αντίθετα δημιουργεί το καθεστώς για το οποίο δυσανασχετείς.
 

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scyther666 είπε

Προσπαθώ να σου δείξω οτι εσύ επικεντρώνεσαι σε έναν μόνο παράγοντα απο τους πολλούς.
Πες οτι ΟΚ "κόβουμε το κεφάλι" σε χιτλερ και trump.
Και τι θα γινόταν τότε? Τίποτα... γιατί το αποτέλεσμα των διαδικασιών που συζητάμε δεν προέκυψε απο τον έναν και μόνο παράγοντα που εμπόδισες εσύ.
Θα πρέπει να καταλάβεις το τι ήταν αυτό που συντέλεσε στο αποτέλεσμα που δεν σου αρέσει, και να κάνεις κάτι για αυτό.
Εσύ τώρα απλά φωνάζεις για έναν απο αυτούς αλλά δεν σε βλέπω ούτε να φωνάζεις για όλους τους άλλους παράγοντες, ούτε καν να τους λαμβάνεις υπόψη.
Ο trump ή ο χιτλερ δεν ειναι ούτε αυτοί που το ξεκίνησαν ούτε αυτοί που το έκαναν. Είναι αποτελέσματα μιας άλλης διαδικασίας. Αν θες να σταματήσεις το αποτέλεσμα, βρίσκεις τι το ξεκίνησε και σταματάς αυτό.
 

Τώρα μιλάμε σοβαρά ή κοροιδευόμαστε; Δεν είπα ότι δεν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο, να φροντίσεις πχ μέσω της παιδείας την εξάλειψη του ρατσισμού.

Μιλάω για τον άμεσο κίνδυνο από έναν "ηγέτη" που οδηγεί στην αιματοχυσία. Ναί αν τον σταματούσαν το πιθανότερο είναι ότι θα  γλιτωναμε τον παγκοσμιο. Θα άξιζε η προσπάθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπα, ο trump ή ο χιτλερ δεν ειναι ούτε αυτοί που το ξεκίνησαν ούτε αυτοί που το έκαναν. Είναι αποτελέσματα μιας άλλης διαδικασίας. Αν θες να σταματήσεις το αποτέλεσμα, βρίσκεις τι το ξεκίνησε και σταματάς αυτό.
Η λογοκρισία που προτείνεις, δεν σταματάει κάτι, αλλά αντίθετα δημιουργεί το καθεστώς για το οποίο δυσανασχετείς. Είναι φασιστική διαδικασία και οπότε έχει τον κίνδυνο να δώσει φασιστικά αποτελέσματα. Γιαυτό δεν ειναι "λύση".
Άλλη λύση θα πρέπει να υπάρχει και όχι αυτή.

Το twitter το google κλπ, ειναι εταιρείες και ως εταιρείες λειτουργούν με βάση το συμφέρον τους. Δεν είναι φιλανθρωπικοί οργανισμοί. Το ότι στην παρούσα φάση είναι αντίθετοι με τον trump και οπότε επιλέγουν την λογοκρισία, δεν σημαίνει οτι αύριο δεν θα ειναι σύμμαχοι ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, κάποιου άλλου και οπότε θα επιλέξουν να λογοκρίνουν εσένα, γιατί εξυπηρετείς αντίθετα συμφέροντα.
Εκτος αν θεωρείς οτι μαγικά εσύ ή κάποιος άλλος θα έχετε πάντα εμπορικό σύμμαχο το twitter.

Τα πράγματα ειναι αρκετά πιο πολύπλοκα απο το πως τα έχεις στο μυαλό. Όπως είπα και κάποιες σελίδες πιο πριν, σαν πολιτισμός έχουμε άλυτα ζητήματα λόγω της πολύπλοκης φύσης μας. Το να πετάγεται κάποιος και να λέει "αφήστε το... εγώ βρήκα την λύση" είναι dead giveaway για το οτι δεν λαμβάνει υπόψη πάνω απο 1-2 παράγοντες.

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Όπως είπα, ο trump ή ο χιτλερ δεν ειναι ούτε αυτοί που το ξεκίνησαν ούτε αυτοί που το έκαναν. Είναι αποτελέσματα μιας άλλης διαδικασίας. Αν θες να σταματήσεις το αποτέλεσμα, βρίσκεις τι το ξεκίνησε και σταματάς αυτό.
Η λογοκρισία που προτείνεις, δεν σταματάει κάτι, αλλά αντίθετα δημιουργεί το καθεστώς για το οποίο δυσανασχετείς. Είναι φασιστική διαδικασία και οπότε έχει τον κίνδυνο να δώσει φασιστικά αποτελέσματα. Γιαυτό δεν ειναι "λύση".
Άλλη λύση θα πρέπει να υπάρχει και όχι αυτή.

Το twitter το google κλπ, ειναι εταιρείες και ως εταιρείες λειτουργούν με βάση το συμφέρον τους. Δεν είναι φιλανθρωπικοί οργανισμοί. Το ότι στην παρούσα φάση είναι αντίθετοι με τον trump και οπότε επιλέγουν την λογοκρισία, δεν σημαίνει οτι αύριο δεν θα ειναι σύμμαχοι ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, κάποιου άλλου και οπότε θα επιλέξουν να λογοκρίνουν εσένα, γιατί εξυπηρετείς αντίθετα συμφέροντα.
Εκτος αν θεωρείς οτι μαγικά εσύ ή κάποιος άλλος θα έχετε πάντα εμπορικό σύμμαχο το twitter.

Τα πράγματα ειναι αρκετά πιο πολύπλοκα απο το πως τα έχεις στο μυαλό. Όπως είπα και κάποιες σελίδες πιο πριν, σαν πολιτισμός έχουμε άλυτα ζητήματα λόγω της πολύπλοκης φύσης μας. Το να πετάγεται κάποιος και να λέει "αφήστε το... εγώ βρήκα την λύση" είναι dead giveaway για το οτι δεν λαμβάνει υπόψη πάνω απο 1-2 παράγοντες.

Φυσικά και σταματά την διάδοση ιδεών που αδιαφισβήτητα έχουν απορριφθεί από τον πολιτισμό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@scyther666 καταλαβαίνεις ότι αν κάποιος δεν παρακινεί σε ρατσιστικές πράξεις και δεν προσπαθεί να ηγηθεί και να δώσει πολιτική υπόσταση σε αυτό το συναίσθημα κάποια στιγμή θα εκλείψει? Καταλαβαίνεις ότι τον φόβο του άλλου δεν πρέπει να εκμεταλλεύεται ο οποιοδήποτε ώστε να τον χρησιμοποιεί σε αδικήματα???

Πίσω από το ρατσισμό δεν υπάρχει καμία κοινωνική ή πολιτική χροιά... υπάρχει μόνο ο φόβος και ένα υπερβολικά μεγάλο "εγώ"...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ισχυρίζεσαι οτι με το συγκεκριμένο βήμα, "φυσικά και σταματά", καταλαβαίνω οτι θεωρείς πως το συγκεκριμένο αντικείμενο ειναι ο μόνος υπεύθυνος. Αλλιώς δεν θα έλεγες "φυσικά και σταματά".
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, ΦΥΣΙΚΑ και δεν σταματά τίποτα απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nhzt είπε

"επικαλούμενη ρατσιστικό περιεχόμενο" και "αμφιλεγόμενη ανάρτηση". Για σενα δηλ όλα είναι υπο αμφισβήτηση... Δεν υπάρχει επίσημος ορισμός του ρατσισμού.

Άκου φιλαράκι, όλες αυτές οι εταιρίες έχουν ενα γκρουπ από εγκεφάλους, νομικούς και επιστήμονες, πολύ ανώτερους απο το δικό σου μυαλό και ξέρουν πολύ καλά τι είναι ρατσιστικό και τι όχι.

Ασε τις εξυπνάδες και τις αμφιβολίες για το περιεχόμενο στους ειδικούς.

Εν έτει 2020 αν κάποιος πει  _____ lives matter ή ______ lives don't matter, το αν είναι ναζί ή όχι εξαρτάται από το χρώμα με το οποίο θα συμπληρώσει το κενό. Αυτό αποφάσισε το γκρουπ των "εγκεφάλων επιστημόνων" που άφησες να αποφασίζουν για πάρτη σου. Μιλάμε για επιστημονικό ορισμό του ρατσισμού, όχι αστεία.

Η μετάφραση από την τρικυμία εν κρανίω που έγραψες όπως και όλοι οι υπόλοιποι καλοί άνθρωποι εδώ μέσα, είναι απλά ότι δε σε ενοχλεί η λογοκρισία γιατί στην παρούσα φάση οι "εγκέφαλοι" που την επιβάλλουν "τυχαίνει" να συμφωνούν με τις προσωπικές σου πεποιθήσεις. Υπήρχαν όμως περίοδοι στην ιστορία που τα επιτρεπόμενα και μη χρώματα, στα κενά που ανέφερα πιο πάνω, ήταν αντίστροφα. Η ελευθερία του λόγου για αυτό ακριβώς είναι συνταγματικό δικαίωμα, για να μην εξαρτάται από το πόσο ακροδεξιά η ακροαριστερά βρίσκεται ο λογοκριτής την εκάστοτε εποχή.

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Βρε τσακαλάκο, ο πάροχος ίντερνετ δεν έχει καμία δουλειά και μάλιστα απαγορεύεται να ξέρει τι ποστάρω στο ίντερνετ

Τα tweets ή posts που περιγράφεις δεν μένουν online. Εγώ δεν έχω δει κάτι που υποκινεί σε βία να γίνεται trending ποτέ... έχεις κάποιο παράδειγμα ή μιλάς στον αέρα; Και μη μου δείξεις κάποιο random account που δεν ακολουθεί κανείς...

Έλα "τσακαλάκο". Ο πάροχος ίντερνετ ξέρει τα στοιχεία σου, πολλά από τα οποία έχεις δώσει και στο twitter account, facebook account, κτλ... εκτός αν το επιχείρημά σου είναι ότι θα κρύβεσαι πίσω από ψεύτικα στοιχεία απλά για να μπορείς να μιλήσεις. Πέρα από αυτό δε χρειάζεται να έχει κανείς έναν υπάλληλο ανατεθειμένο πάνω σου. Μπορεί πολύ εύκολα να σε "δώσει" κάποιος, ή όπως συμβαίνει και τώρα, να έχουν ρυθμίσει ένα "AI" με μια γκάμα "προσβλητικών" λέξεων και να σε κόβει χωρίς πολλά-πολλά και χωρίς ούτε να ξέρει ούτε να νοιάζεται ποιος είσαι. 

Επίσης δεν ήξερα ότι το πόσο καταδικαστέο είναι αυτό που ποστάρει κάποιος, εξαρτάται από το πόσοι θα το διαβάσουν...

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, AtiX είπε

@scyther666 καταλαβαίνεις ότι αν κάποιος δεν παρακινεί σε ρατσιστικές πράξεις και δεν προσπαθεί να ηγηθεί και να δώσει πολιτική υπόσταση σε αυτό το συναίσθημα κάποια στιγμή θα εκλείψει? Καταλαβαίνεις ότι τον φόβο του άλλου δεν πρέπει να εκμεταλλεύεται ο οποιοδήποτε ώστε να τον χρησιμοποιεί σε αδικήματα???

Πίσω από το ρατσισμό δεν υπάρχει καμία κοινωνική ή πολιτική χροιά... υπάρχει μόνο ο φόβος και ένα υπερβολικά μεγάλο "εγώ"...

Νομίζω πως ναι.
Να ρωτησω όμως και εγώ με την σειρά μου. Συμφωνούμε πως το τι ειναι ρατσιστική πράξη θα το κρίνει ο κάθε ένας μόνος του και δεν θα σου το υπαγορέψει κάποιος άλλος? Γιατί αν είναι να στο υπαγορέψει κάποιος τότε, μάλλον σήμερα μπορεί να σου πει το ένα, αύριο μπορεί να σου πει το άλλο. Τι θα κάνεις εσύ? απλά θα εκτελείς τις ορέξεις αυτού που σου υπαγορεύει τι ειναι ρατσιστικό και τι όχι?
Μέσα στο γενικότερο κλίμα παράνοιας πήρε το μάτι μου οτι σε κάποιες σειρές, Community και It's always sunny in philadelphia, κοπηκαν/απαγορευτηκαν, πείτε το όπως θέλετε, κάποια επεισόδια επειδή είχαν αστεία με blackface.
Με ακριβώς αυτή τη λογική προτείνετε οπότε να έρχεται καποιος τρίτος και να υπαγορεύει σε εσένα ή σε εμένα το τι μπορώ να βλέπω και με τι μπορώ να γελάω και κατα συνέπεια και στους δημιουργούς των σειρών αυτών, το τι τους επιτρέπεται να λένε και τι όχι. Και αυτό δεν σας ακούγεται φασιστικό.

Θεωρείς πως υπάρχει κάποιο τέρμα σε αυτό? Απαγορευεται το ένα, απαγορευεται το άλλο, offensive το ενα, offensive το άλλο, θα τελειώσει κάπου? ή απλα θα συνεχίσουμε έτσι και το παραμικρό που ενοχλεί τον ένα και τον άλλο, απλά θα αποφασίζει μια ανώτερη αρχή πως θα έπρεπε να απαγορευτεί? Και ποιος είναι αυτός που χαρακτηριζεται ως ικανός να κάνει κάτι τέτοιο? Ποιος θα κρίνει? Σίγουρα οχι εγώ, σίγουρα οχι εσύ, σίγουρα οχι κάποιος άνθρωπος γιατί και αυτός θα ειναι σαν εμάς. Οπότε που θα τελειώσει αυτή η λογική?
Μέχρι χτες δηλαδή που εγώ θα έβλεπα το επεισοδιο εκείνο του Its always sunny in Philadelphia και θα γέλαγα, ήμουν ρατσιστής και μισούσα τους μαυρους? αν οχι, τότε γιατί μου το απαγόρεψαν?

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Νομίζω πως ναι.
Να ρωτησω όμως και εγώ με την σειρά μου. Συμφωνούμε πως το τι ειναι ρατσιστική πράξη θα το κρίνει ο κάθε ένας μόνος του και δεν θα σου το υπαγορέψει κάποιος άλλος? Γιατί αν είναι να στο υπαγορέψει κάποιος τότε, μάλλον σήμερα μπορεί να σου πει το ένα, αύριο μπορεί να σου πει το άλλο. Τι θα κάνεις εσύ? απλά θα εκτελείς τις ορέξεις αυτού που σου υπαγορεύει τι ειναι ρατσιστικό και τι όχι?
Μέσα στο γενικότερο κλίμα παράνοιας πήρε το μάτι μου οτι σε κάποιες σειρές, Community και It's always sunny in philadelphia, κοπηκαν/απαγορευτηκαν, πείτε το όπως θέλετε, κάποια επεισόδια επειδή είχαν αστεία με blackface.
Με ακριβώς αυτή τη λογική προτείνετε οπότε να έρχεται καποιος τρίτος και να υπαγορεύει σε εσένα ή σε εμένα το τι μπορώ να βλέπω και με τι μπορώ να γελάω. Και αυτό δεν σας ακούγεται φασιστικό.

Φίλε μου κάποτε δεν διωκόταν ο βιασμός, η δουλεία και αλλά πολλά πράγματα που σήμερα μας φαίνονται αυτονόητα... η κοινωνία πάει μπροστά και πραγματικά μου κάνει εντύπωση πως μετά από 70 χρόνια αγώνα ισότητας μεταξύ των ανθρώπων μιλάμε για γεγονότα όπως το blackface... εσένα μπορεί να σου φαίνεται χαριτωμένο ακόμα και αγαθό και πραγματικά να μην έγινε με τρόπο ρατσιστικό, αυτό όμως δε αναιρεί οτι για κάποιους είναι προσβολή της ύπαρξης τους και για κάποιους άλλους ευκαιρία, στην καλύτερη, για να κοροϊδέψουν... 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου κάποτε δεν διωκόταν ο βιασμός, η δουλεία και αλλά πολλά πράγματα που σήμερα μας φαίνονται αυτονόητα... η κοινωνία πάει μπροστά και πραγματικά μου κάνει εντύπωση πως μετά από 70 χρόνια αγώνα ισότητας μεταξύ των ανθρώπων μιλάμε για γεγονότα όπως το blackface... εσένα μπορεί να σου φαίνεται χαριτωμένο ακόμα και αγαθό και πραγματικά να μην έγινε με τρόπο ρατσιστικό, αυτό όμως δε αναιρεί οτι για κάποιους είναι προσβολή της ύπαρξης τους και για κάποιους άλλους ευκαιρία να κοροϊδέψουν... 

Καλά όλα αυτά, δεν διαφωνώ με κάτι... αλλά ξαναλέω.... κανένας που είναι στον πλανήτη αυτή την στιγμή δεν έχει απαντήσεις για αυτά τα ερωτήματα.
Αν θεωρείς οτι εσύ έχεις καταλάβει την λογική με την οποία γίνεται οτι γίνεται και συμφωνεις με αυτή εξήγησε μου το εξής:

Θεωρείς πως υπάρχει κάποιο τέρμα σε αυτό? Απαγορευεται το ένα, απαγορευεται το άλλο, offensive το ενα, offensive το άλλο, θα τελειώσει κάπου? ή απλα θα συνεχίσουμε έτσι και το παραμικρό που ενοχλεί τον ένα και τον άλλο, απλά θα αποφασίζει μια ανώτερη αρχή πως θα έπρεπε να απαγορευτεί? Και ποιος είναι αυτός που χαρακτηριζεται ως ικανός να κάνει κάτι τέτοιο? Ποιος θα κρίνει? Σίγουρα οχι εγώ, σίγουρα οχι εσύ, σίγουρα οχι κάποιος άνθρωπος γιατί και αυτός θα ειναι σαν εμάς. Οπότε που θα τελειώσει αυτή η λογική?
Μέχρι χτες δηλαδή που εγώ θα έβλεπα το επεισοδιο εκείνο του Its always sunny in Philadelphia και θα γέλαγα, ήμουν ρατσιστής και μισούσα τους μαυρους? αν οχι, τότε γιατί μου το απαγόρεψαν? Εσύ σήμερα κάθεσαι σπίτι με το σώβρακο, αύριο μπορεί μέσα απο κάποια διαδικασία να κριθεί επιθετικό αυτό. Θα στο απαγορέψουν οπότε.
Και μετά θα λέμε "ναι κάποτε καθόμασταν με το σώβρακο σπίτι και επίσης κυκλοφορούσαν βιαστές, τώρα όμως προοδευσαμε". Αν τώρα μου πεις οτι αυτά τα δύο δεν ειναι το ίδιο, θα σου πω "και ποιος το λέει αυτό?" Σίγουρα δεν σου έδωσαν ΕΣΕΝΑ το δικαίωμα να πεις "το να κάτσω με το σώβρακο δεν ειναι το ίδιο με το να βιάσω". Την απόφαση αυτή θα την έχει πάρει κάποιος άλλος για εσένα.
Στο κάτω κάτω ο βιασμός είναι κάτι που το 100% των θυμάτων του, δεν θα ήθελε να συμβαίνει. Το blackface όμως δεν έχει σύμφωνους το 100% των μαύρων. Οπότε με ποια λογική απαγορευεται?
Ούτε εγώ έκανα τίποτα κακό που γέλασα με το blackface στο It's always sunny, και όμως κρίθηκε απαγορευμένο με την λογική σου.
Ποιός είναι αυτός που έχει το μέτρο για να ορίζει τι θα έπρεπε και τι δεν θα έπρεπε να συμβαίνει?

Επίσης αν σε ρωτήσω γιατί το blackface ανεξάρτητα απο το context θεωρείται "προσβολή της ύπαρξης τους" είμαι περίεργος για το τι θα απαντήσεις.
Αν ντυθώ βικινγκ δηλαδή αυτόματα προσβάλω? αν ντυθώ εσκιμώος αυτόματα προσβάλω? γιατί αν ντυθώ μαυρος αυτόματα προσβάλω?
Για εμένα δεν ειναι τόσο μαύρο/ασπρο τα πράγματα.
Γιαυτό θεωρώ επικίνδυνη την λογική σας.
Αυριο μπορεί να σε δω στον δρόμο και να φοράς κάτι που ΕΜΕΝΑ με προσβαλει, (μνήμες απο το διάσημο βιντεο με τον οδηγο Uber και την μουρλη που τον "ξεμπρόστιασε" επειδη είχε μια φιγουρα χαβανέζας στο ταμπλό) να φωνάξω δηλαδή την αστυνομία αυτόματα να σε συλλάβει, χωρις πολλά πολλά εφόσον ότι και να κάτσουμε να πούμε, ε... θα εισαι προσβλητικός...
Αυτό είναι αυτόματα πρόοδος?

Επεξ/σία από scyther666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...