Προς το περιεχόμενο

Το Twitch ανέστειλε τον λογαριασμό του Donald Trump


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Cell_7 είπε

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα της έκφρασης.

Άλλο το να λέω ότι μπούρδα μου έρθει στο forum όπως η Apple είναι η καλύτερη, χωρίς να επιτίθεμαι σε κανέναν αλλά σε ανούσια υλικά πράγματα, και άλλο να αρχίσω να γράφω "πας μη Έλλην βάρβαρος", ζητωκραυγές για τον ναζισμό, να μειώνω τις γυναίκες κτλπ. Πρέπει να υπάρχει μία ρέγουλα για να μην φτάνουμε στα δύο άκρα καθώς έτσι γεννιέται πολύ επιθετική συμπεριφορά. Το ποιος ορίζει τα δύο άκρα είναι ένα άλλο λεπτό ζήτημα...

Δεν διαφωνώ,εγώ είμαι κατά της οποιαδήποτε λογοκρισίας.Λογοκρισία=φασισμός,για εμένα.Το ότι θα ακούω απόψεις μίσους οι επιθετικές δεν σημαίνει ότι θα τις ασπαστώ.Για εμένα π.χ ο αντιρατσιστικός νόμος είναι ότι πιο ρατσιστικό υπάρχει.Τι θα πει θα σου απαγορεύσω να πεις κάτι.Σιγά μου μου κόψουν και την σκέψη.Γενικά είμαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης.

  • Like 21
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, albabis είπε

Δεν διαφωνώ,εγώ είμαι κατά της οποιαδήποτε λογοκρισίας.Λογοκρισία=φασισμός,για εμένα.Το ότι θα ακούω απόψεις μίσους οι επιθετικές δεν σημαίνει ότι θα τις ασπαστώ.Για εμένα π.χ ο αντιρατσιστικός νόμος είναι ότι πιο ρατσιστικό υπάρχει.Τι θα πει θα σου απαγορεύσω να πεις κάτι.Σιγά μου μου κόψουν και την σκέψη.Γενικά είμαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης.

Είναι πολύ λεπτό το ζήτημα, και οι δύο μεριές έχουν επιχειρήματα. Μπορεί να κρατήσει η αντιπαράθεση σελίδες πολλές χωρίς να έχουμε κάποιο αποτέλεσμα. Και εγώ για παράδειγμα θέλω να εκφράζομαι πιο ελεύθερα για κάποιες συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων της κοινωνίας που πιστεύω θα ήταν καλύτερα ο κόσμος χωρίς αυτούς αλλά βλέπεις μπορεί κάποιος να έλεγε το ίδιο και για εμένα, οπότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

omg, όχι, όχι, όχι... Ελευθερία του λόγου δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είσαι ελεύθερος να υποκινείς το μίσος και το ρατσισμό. Έχεις μπερδευτεί κάπου.

Ο άλλος οκ, πες μπερδεμένος.... εσύ που δεν είσαι μπερδεμένος πιστεύεις οτι είσαι κατάλληλος για να κάνεις υποδείξεις γύρω απο τι είναι ελευθερία απόψεων και τι είναι υποκίνηση μίσους και ρατσισμού?
Ή έστω, ξέρεις κάποιον που είναι κατάλληλος να του δοθεί η αρμοδιότητα για να κάνει κάτι τέτοιο?
Ή έστω, πιστεύεις οτι υπάρχει κάποιος ο οποίος θα μπορούσε να κάνει τον διαχωρισμό αυτόν και να του δοθεί η εξουσία (!) και η αρμοδιότητα να κάνει τον διαχωρισμό αυτό πραγματικότητα?
Θεωρώ πως αυτή η λογική είναι εξίσου επικίνδυνη με αυτό που μάλλον αθώα θες να διαφυλάξεις.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

omg, όχι, όχι, όχι... Ελευθερία του λόγου δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είσαι ελεύθερος να υποκινείς το μίσος και το ρατσισμό. Έχεις μπερδευτεί κάπου.

ελευθερία του λόγου σημαίνει λέω ότι θέλω.Όπως λες και εσύ τώρα και εγώ και όλοι μας εδώ μέσα.

  • Like 8
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, albabis είπε

Δεν διαφωνώ,εγώ είμαι κατά της οποιαδήποτε λογοκρισίας.Λογοκρισία=φασισμός,για εμένα.Το ότι θα ακούω απόψεις μίσους οι επιθετικές δεν σημαίνει ότι θα τις ασπαστώ.Για εμένα π.χ ο αντιρατσιστικός νόμος είναι ότι πιο ρατσιστικό υπάρχει.Τι θα πει θα σου απαγορεύσω να πεις κάτι.Σιγά μου μου κόψουν και την σκέψη.Γενικά είμαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης.

Ναι μία άποψη μπορεί να την ασπαστεί κάποιος, μπορεί και όχι. Οπότε πρέπει να ακούγεται. Θεωρείς σωστό να ασπαστεί κάποιος την ρητορική μίσους; Αν όχι, τότε να γιατί να ειπωθεί εξαρχής; Για να την ασπαστούν οι πιο αφελής;

Αν ναι, τότε δεν μιλάμε για ελευθερία γιατί ελευθερία σου τελειώνει εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου....

 

Μόλις τώρα, albabis είπε

ελευθερία του λόγου σημαίνει λέω ότι θέλω.Όπως λες και εσύ τώρα και εγώ και όλοι μας εδώ μέσα.

Όχι δεν σημαίνει αυτό...

1 λεπτό πριν, scyther666 είπε

Ο άλλος οκ, πες μπερδεμένος.... εσύ που δεν είσαι μπερδεμένος πιστεύεις οτι είσαι κατάλληλος για να κάνεις υποδείξεις γύρω απο τι είναι ελευθερία απόψεων και τι είναι υποκίνηση μίσους και ρατσισμού?
Ή έστω, ξέρεις κάποιον που είναι κατάλληλος να του δοθεί η αρμοδιότητα για να κάνει κάτι τέτοιο?
Ή έστω, πιστεύεις οτι υπάρχει κάποιος ο οποίος θα μπορούσε να κάνει τον διαχωρισμό αυτόν και να του δοθεί η εξουσία (!) και η αρμοδιότητα να κάνει τον διαχωρισμό αυτό πραγματικότητα?
Θεωρώ πως αυτή η λογική είναι εξίσου επικίνδυνη με αυτό που μάλλον αθώα θες να διαφυλάξεις.

Τουλάχιστον υπάρχουν και ξεκάθαρες περιπτώσεις που αποτελούν ορισμό. Γιατί να τις αφήσουμε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχουν χαθεί τα όρια. Δε υπάρχει πλέον γκρίζο μόνο άσπρο και μαύρο(μια έκφραση που σύμφωνα με τις τελευταίες εξελιξεις μπορεί να θεωρηθεί και ρατσιστική)

Γιατι το "Black lives matter" να μην θεωρείται ρατσιστικό ενώ αντιθέτως το "White lives matter" να είναι... η έκφραση στην περιπτωση αυτή θα πρέπει να είναι "All lives Matter"

Σε μια κοινωνια που διαμορφώθηκε με το σκεπτικό πως ότι δε ταιριάζει με την τάση της εποχής ειναι ρατσισμός και φυσικά τα πάντα επιτρέπονται αρκεί να χαίρει της επικρότησης των πολλών(likes,tweets Κτλ), η λογοκρισία αποτελεί μια ακόμη παράμετρος του πόσο αρρωστοι είμαστε

  • Like 12
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, albabis είπε

Δεν διαφωνώ,εγώ είμαι κατά της οποιαδήποτε λογοκρισίας.Λογοκρισία=φασισμός,για εμένα.Το ότι θα ακούω απόψεις μίσους οι επιθετικές δεν σημαίνει ότι θα τις ασπαστώ.Για εμένα π.χ ο αντιρατσιστικός νόμος είναι ότι πιο ρατσιστικό υπάρχει.Τι θα πει θα σου απαγορεύσω να πεις κάτι.Σιγά μου μου κόψουν και την σκέψη.Γενικά είμαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης.

Αστους αδερφε. Δεν καταλαβαινουν τα αυτονοητα. Οταν υπηρχε το ανατολικο μπλοκ κ υπηρετουσαν το Κρεμλινο ξεραν να φωναζουν για ελευθερια λογου κ να βγαζουν οτι πιο αισχρο υπηρχε ονομαζοντας το "τεχνη". Τωρα αλλαξαν αφεντικα κ υπηρετουν την Νεα Υορκη. Οποτε οτι φωναζουν εκει, φωναζουν κ οι υπολοιπες μαριονεττες. Οτι κ να πεις, χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο- τσαμπα κουραζεσαι.

Δες το κ αλλοιως- χρειαζεται καταπιεση για να δημιουργηθει πραγματικη αντισταση κ χρειαζεται σαπιλα μεσα απ την οποια θα γεννηθουν οι μελλοντικοι ηρωες. Αυτοι μας δινουν κ τα δυο. Αλλοιως θα μεινουμε ολοι βολεμενοι κ ποτε δεν θα γινει τιποτα.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι μία άποψη μπορεί να την ασπαστεί κάποιος, μπορεί και όχι. Οπότε πρέπει να ακούγεται. Θεωρείς σωστό να ασπαστεί κάποιος την ρητορική μίσους; Αν όχι, τότε να γιατί να ειπωθεί εξαρχής; Για να την ασπαστούν οι πιο αφελής;

Αν ναι, τότε δεν μιλάμε για ελευθερία γιατί ελευθερία σου τελειώνει εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου....

Όχι δεν σημαίνει αυτό...

μιλάμε για έκφραση και για πολιτική,για ιδεολογίες δλδ.Δεν είναι άποψη να βγω και να λέω μαζευτείτε όλοι να βρίσουμε τον Retromaniac,Αυτο δεν είναι έκφραση.Αλλά το να λέω ότι θέλω σε ιδεολογικοπολιτικό επίπεδο είναι δικαίωμά μου.Συγνώμη αν σε ενοχλεί,εγώ να συνεχίσω να το κάνω και να το πιστεύω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Αστους αδερφε. Δεν καταλαβαινουν τα αυτονοητα. Οταν υπηρχε το ανατολικο μπλοκ κ υπηρετουσαν το Κρεμλινο ξεραν να φωναζουν για ελευθερια λογου κ να βγαζουν οτι πιο αισχρο υπηρχε ονομαζοντας το "τεχνη". Τωρα αλλαξαν αφεντικα κ υπηρετουν την Νεα Υορκη. Οποτε οτι φωναζουν εκει, φωναζουν κ οι υπολοιπες μαριονεττες. Οτι κ να πεις, χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο- τσαμπα κουραζεσαι.

Δες το κ αλλοιως- χρειαζεται καταπιεση για να δημιουργηθει πραγματικη αντισταση κ χρειαζεται σαπιλα μεσα απ την οποια θα γεννηθουν οι μελλοντικοι ηρωες. Αυτοι μας δινουν κ τα δυο. Αλλοιως θα μεινουμε ολοι βολεμενοι κ ποτε δεν θα γινει τιποτα.

συμφωνώ απόλυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα social media είναι απαραίτητο εργαλείο για το Trump για να προωθεί τη πολιτική του απευθείας στους πολίτες χωρίς να έχει την ανάγκη των ''αντικειμενικών'' αμερικανικών media .Αν τον περιορίσουν η τον αποκλείσουν από τα social media θα πάθει μεγάλη πολιτική ζημιά και θα του κοστίσει στις προσεχείς προεδρικές εκλογές.Το συγκεκριμμένο είναι μια κίνηση PR του Τwitch για τo ικανοποιήσει το ''woke'' κοινό και για να έχει και δωρεάν διαφήμιση μιας και θα το αναφέραν όλα τα ΜΜΕ.Επί της ουσίας του Τrump του κλάσανε μια μάντρα α.......α και όσο μεγαλύτερο πόλεμο του κάνουν θα γίνεται ολοένα και ισχυρότερος  πολιτικά.Trump  for 2020.

Επεξ/σία από Raptorex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...