Προς το περιεχόμενο

Το Twitch ανέστειλε τον λογαριασμό του Donald Trump


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Οκ, "White/All Lives Matter" στη δεύτερη σελίδα...

Είμαστε έτοιμοι για Στάλιν και γκούλαγκ σε 3... 2... 1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, albabis είπε

ελευθερία του λόγου σημαίνει λέω ότι θέλω.Όπως λες και εσύ τώρα και εγώ και όλοι μας εδώ μέσα.

Με το σκεπτικό αυτό μπορώ άνετα τώρα να σε βρίσω από το πληκτρολόγιο χωρίς αιτιολόγηση και γιατί όχι όσο πιο χυδαία μπορώ

Η ελευθερία του λόγου είναι μεγάλο θεμα. Θα πρέπει η καθε πρόταση να είναι αιτιολογημένη και ο καταθετων την πρόταση υπόλογος....

9 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Είναι πολύ λεπτό το ζήτημα, και οι δύο μεριές έχουν επιχειρήματα. Μπορεί να κρατήσει η αντιπαράθεση σελίδες πολλές χωρίς να έχουμε κάποιο αποτέλεσμα. Και εγώ για παράδειγμα θέλω να εκφράζομαι πιο ελεύθερα για κάποιες συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων της κοινωνίας που πιστεύω θα ήταν καλύτερα ο κόσμος χωρίς αυτούς αλλά βλέπεις μπορεί κάποιος να έλεγε το ίδιο και για εμένα, οπότε...

Πόσο ακριβώς έπεσες στη σκέψη μου....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mafariel είπε

Με το σκεπτικό αυτό μπορώ άνετα τώρα να σε βρίσω από το πληκτρολόγιο χωρίς αιτιολόγηση και γιατί όχι όσο πιο χυδαία μπορώ

Η ελευθερία του λόγου είναι μεγάλο θεμα. Θα πρέπει η καθε πρόταση να είναι αιτιολογημένη και ο καταθετων την πρόταση υπόλογος....

χαχαχα πολυ ωραια το λες τωρα που η νομοθεσια εχει αλλαξει κ ειναι υπερ σου... λιγες δεκαετιες πριν ομως που θα κινδυνευες να φυγεις σε κανα μακρονησι δεν θα ελεγες τα ιδια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, albabis είπε

μιλάμε για έκφραση και για πολιτική,για ιδεολογίες δλδ.Δεν είναι άποψη να βγω και να λέω μαζευτείτε όλοι να βρίσουμε τον Retromaniac,Αυτο δεν είναι έκφραση.Αλλά το να λέω ότι θέλω σε ιδεολογικοπολιτικό επίπεδο είναι δικαίωμά μου.Συγνώμη αν σε ενοχλεί,εγώ να συνεχίσω να το κάνω και να το πιστεύω

Η ρητορική μίσους και ο ρατσισμός δεν είναι ιδεολογία. Είναι παράνομο ως πραξη. Σαν να σε λέω μ@@α εγώ στο πεζοδρόμιο επειδή έτσι γουστάρω.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

χαχαχα πολυ ωραια το λες τωρα που η νομοθεσια εχει αλλαξει κ ειναι υπερ σου... λιγες δεκαετιες πριν ομως που θα κινδυνευες να φυγεις σε κανα μακρονησι δεν θα ελεγες τα ιδια...

Καταλαβαίνεις ότι αυτός που απαντάς είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ με αυτό που σου λέει, και ότι έρχεται σε αντίθεση με την δικιά σου "ελευθερία του λόγου" που υποστηρζείς;

Σου εξηγεί ότι μερικά δεν είσαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να τα λες γιατί καταπατούν την ελευθερία του άλλου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, scyther666 είπε

Ο άλλος οκ, πες μπερδεμένος.... εσύ που δεν είσαι μπερδεμένος πιστεύεις οτι είσαι κατάλληλος για να κάνεις υποδείξεις γύρω απο τι είναι ελευθερία απόψεων και τι είναι υποκίνηση μίσους και ρατσισμού?
Ή έστω, ξέρεις κάποιον που είναι κατάλληλος να του δοθεί η αρμοδιότητα για να κάνει κάτι τέτοιο?
Ή έστω, πιστεύεις οτι υπάρχει κάποιος ο οποίος θα μπορούσε να κάνει τον διαχωρισμό αυτόν και να του δοθεί η εξουσία (!) και η αρμοδιότητα να κάνει τον διαχωρισμό αυτό πραγματικότητα?
Θεωρώ πως αυτή η λογική είναι εξίσου επικίνδυνη με αυτό που μάλλον αθώα θες να διαφυλάξεις.

χρειαζεται να εισαι ειδικος για να καταλαβεις ποτε καποιος  προωθει  ρητορικη μισους; οταν ο POTUS βαζει σε βιντεο σε πλατφορμα δημοσιου λογου,  εναν  ασπρουλιαρη  συνταξιουχο της μεσαιας ταξης που παει να παιξει γκολφ, να φωναζει white power ενω γινονται  ακομη αντιρατσιστικες  πορειες στην χωρα του, ποιο ακριβως ειναι το μηνυμα, που πιστευει ενας απλος πολιτης με μια μεσαια  μορφωση, οτι ο POTUS προωθει; μηνυμα αγαπης  και αδελφοσυνης;

το προβλημα  δεν ειναι πως οριζεται και ανιχνευεται η ρητορικη μισους απο τα social media. το προβλημα ειναι η επιλεκτικη αποσιωπηση της απο τα μεσα αυτα.

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mafariel είπε

Με το σκεπτικό αυτό μπορώ άνετα τώρα να σε βρίσω από το πληκτρολόγιο χωρίς αιτιολόγηση και γιατί όχι όσο πιο χυδαία μπορώ

Μα αυτό είναι η ελευθερία του λόγου.

Βεβαίως και να το κάνεις, αν νιώθεις πως σε εκφράζει. Αλλά να είσαι προετοιμασμένος και για τις επιπτώσεις (π.χ. Μήνυση για εξύβριση, δυσφήμιση ή και συκοφαντική δυσφήμιση).

Ελευθερία λόγου, δεν σημαίνει ανομία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Η ρητορική μίσους και ο ρατσισμός δεν είναι ιδεολογία. Είναι παράνομο ως πραξη. Σαν να σε λέω μ@@α εγώ στο πεζοδρόμιο επειδή έτσι γουστάρω.

Δεν υπαρχει ρητορικη μισους αλλα νομοι μισους.

Δεν υπαρχει ρατσισμος αλλα υποχρεωτικη μετακινηση πλυθησμων.

Η ρητορικη δεν γινεται να ειναι παρανομη γιατι ειναι συστατικο της δημοκρατιας.

Κ το να αγαπας το ειδος σου (φυλη, οικογενεια, εθνος, πολιτισμο, γλωσσα, φυλο) ειναι αγαπη προς τον ιδιο σου τον εαυτο, που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ αν θες να αγαπας κ τον διαφορετικο συνανθρωπο σου.

Το να σε βριζει καποιος στο πεζοδρομιο επειδη ετσι γουσταρει δεν ειναι πολιτικη πραξη κ δεν πρεπει να μπαινει ως παραδειγμα στην συζητηση εδω. 

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Καταλαβαίνεις ότι αυτός που απαντάς είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ με αυτό που σου λέει, και ότι έρχεται σε αντίθεση με την δικιά σου "ελευθερία του λόγου" που υποστηρζείς;

Σου εξηγεί ότι μερικά δεν είσαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να τα λες γιατί καταπατούν την ελευθερία του άλλου. 

Ακριβως φιλε μου. Κ του απαντω οτι ΤΑ ΟΡΙΑ αυτης της ελευθεριας κανονιζονται απ τον νομο. Οταν η δεξια ηταν "στα πραγματα" αυτος θα κινδυνευε. Τωρα που τα ορια εχουν παει "λιγακι παραπερα" ειναι μια χαρα κυριλε !!!

Η αληθεια ομως ειναι ΜΙΑ κ δεν την εκφραζει κανενας νομος, αριστερος η δεξιος.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι απίστευτο το πόσο μεγάλη δύναμη απέκτησαν τα social media μέσα σε τόσο μικρο χρονικό διάστημα

Παιδιά είναι ο Εκλεγμένος Πρόεδρος της χώρας  

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stafaf είπε

Κάτι Καλά Παιδιά κλαίνε που τους απέκλεισε το ...twitch. 

FB_IMG_1592933865968.jpg

ξεχασες και τον παρακατω. περιεργο που η ειδηση δεν μπηκε στο ινσομνια ακομη, εχει βουιξει το internet με το μονιμο ban του.

intro-1591988050.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως είναι λάθος να κόβεις την φωνή του άλλου , είναι σαν να πατάς απλώς mute. Το εκάστοτε πρόβλημα (ρατσισμός κτλ) πρέπει να λυθεί από την ρίζα του (εκπαίδευση, οικογένεια, κοινωνικός περίγυρος). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GrigM είπε

Μα αυτό είναι η ελευθερία του λόγου.

Βεβαίως και να το κάνεις, αν νιώθεις πως σε εκφράζει. Αλλά να είσαι προετοιμασμένος και για τις επιπτώσεις (π.χ. Μήνυση για εξύβριση, δυσφήμιση ή και συκοφαντική δυσφήμιση).

Ελευθερία λόγου, δεν σημαίνει ανομία.

Δεν είναι ελευθερία λόγου όταν έχεις συνέπειες. Ο ελεύθερος λόγος είναι χωρίς συνεπειες αλλιώς δεν θα λεγόταν ελεύθερος. Κάπου τα έχεις μπερδέψει και εσύ στο κεφάλι σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...