Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε καταγραφικό (dvr)


dimitris_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει καλά από καταγραφικά (dvr)??  Μου έκλεψαν το κινητό μου προχθές και μέσα είχα μια εφαρμογή για το dvr. Πέρασα την εφαρμογή ξανά σε μια συσκευή που δανείστηκα, αλλα μου έχουν σπάσει τα νεύρα γιατί δεν μου δουλεύει. Ενω από ip τοπικά μπαίνει, μέσω του domain δεν μπαίνει. Όταν γράφω το domain σε ένα browser απο pc αλλα και από το κινητό αντί να με πάει στο καταγραφικό με πάει στην ip του router..... Mου εχει τύχει ξανά αυτό παλιά αλλα δεν θυμαμαι πως το έλυσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Το πιο βασικό έχεις αλλάξει κωδικό ώστε αυτός που σου έκλεψε το κινητό να μην μπορεί να μπει και να δει τα πάντα?

Τι μάρκα καταγραφικο έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_p είπε

Γεια σας. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει καλά από καταγραφικά (dvr)??  Μου έκλεψαν το κινητό μου προχθές και μέσα είχα μια εφαρμογή για το dvr. Πέρασα την εφαρμογή ξανά σε μια συσκευή που δανείστηκα, αλλα μου έχουν σπάσει τα νεύρα γιατί δεν μου δουλεύει. Ενω από ip τοπικά μπαίνει, μέσω του domain δεν μπαίνει. Όταν γράφω το domain σε ένα browser απο pc αλλα και από το κινητό αντί να με πάει στο καταγραφικό με πάει στην ip του router..... Mου εχει τύχει ξανά αυτό παλιά αλλα δεν θυμαμαι πως το έλυσα....

Προφανώς το καταγραφικό είναι σε άλλη πόρτα. Πρέπει να δεις τι πόρτα ακούει το καταγραφικό. Το βλέπεις μέσα απο το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ανάφερα όλα δούλευαν σωστά μέχρι και την στιγμή της κλοπής μια και πριν 5 λεπτά τον είχα δει να μπαίνει και να κάνει διάρρηξη στο σπιτι μου.Δεν αλλαξα και δεν φταίει προφανώς καμιά ρυθμιση αφού όλα δούλευαν σωστά πριν. Τον κωδικό πρόσβασης φυσικά και τον αλλαξα. Οι 2 πόρτες στο port forward ειναι ανοιχτές και δεν τιθετε θέμα ip καθώς ειναι static.Πραγματικά εχω κολλήσει. Να εχει μπλοκάρει το router της vodafone? Λόγο voip δεν εχω άλλο να δοκιμασω. Του έκανα 4-5 επανεκινησεις αλλα τίποτα....

To μηχανημα ειναι το TD-2708AS-CL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Oπως ανάφερα όλα δούλευαν σωστά μέχρι και την στιγμή της κλοπής μια και πριν 5 λεπτά τον είχα δει να μπαίνει και να κάνει διάρρηξη στο σπιτι μου.Δεν αλλαξα και δεν φταίει προφανώς καμιά ρυθμιση αφού όλα δούλευαν σωστά πριν. Τον κωδικό πρόσβασης φυσικά και τον αλλαξα. Οι 2 πόρτες στο port forward ειναι ανοιχτές και δεν τιθετε θέμα ip καθώς ειναι static.Πραγματικά εχω κολλήσει. Να εχει μπλοκάρει το router της vodafone? Λόγο voip δεν εχω άλλο να δοκιμασω. Του έκανα 4-5 επανεκινησεις αλλα τίποτα....

To μηχανημα ειναι το TD-2708AS-CL

Το domain, τον κωδικό που άλλαξες το όνομα χρήστη αλλά και την πόρτα τα βάζεις σωστά? λες οτι έχεις 2 πόρτες, δοκίμασες και με τις 2 και πάλι δεν μπορείς να συνδεθείς?

Επίσης το δοκιμάζεις απο το ίδιο δίκτυο ή απο τα δεδομένα? 

Αν μπαίνεις απο το ίδιο δίκτυο μπορεί γιαυτό να μην μπορείς να μπεις. Δοκίμασε με τα δεδομένα

Ποια εφαρμογή έχεις να το ψάξω λίγο ?

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Oπως ανάφερα όλα δούλευαν σωστά μέχρι και την στιγμή της κλοπής μια και πριν 5 λεπτά τον είχα δει να μπαίνει και να κάνει διάρρηξη στο σπιτι μου.Δεν αλλαξα και δεν φταίει προφανώς καμιά ρυθμιση αφού όλα δούλευαν σωστά πριν. Τον κωδικό πρόσβασης φυσικά και τον αλλαξα. Οι 2 πόρτες στο port forward ειναι ανοιχτές και δεν τιθετε θέμα ip καθώς ειναι static.Πραγματικά εχω κολλήσει. Να εχει μπλοκάρει το router της vodafone? Λόγο voip δεν εχω άλλο να δοκιμασω. Του έκανα 4-5 επανεκινησεις αλλα τίποτα....

To μηχανημα ειναι το TD-2708AS-CL

Δοκιμάζεις από το internet στον ίδιο χώρο; Αν δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις το wifi και να έχεις δεδομένα λειτουργεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης στο noip, εχω αλλάξει και στο καταγραφικό τον admin κωδικό για ασφαλεια. Το παράξενο ειναι στο dvr στο test ddns που κανω βγαζει οκ χωρείς κανένα σφάλμα. Οι 2 πόρτες ειναι η 80 και η 6036. H εφαρμογή ειναι αυτή εδώ, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tvt.network&hl=el και πριν δούλευε με την πορτ 80. Μέσω δικτύου δεν με έβαζε στο domain και πριν.Γι αυτό δοκιμάζω με data.

Τους κωδικούς τους βγάζω σωστά σίγουρα. Γυρνάω το κινητό σε wifi και με την ip του dvr η εφαρμογή δουλεύει και μπαίνει κανονικα. Γυρνάω σε data, επιλέγω το domain και πάπαλα. Αυτό που με οδηγεί στον router, εχω φάει ωρες και δεν εχω βρει άκρη. Έχω φάει τρελό κόλλημα.....😐

 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Eχω αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης στο noip, εχω αλλάξει και στο καταγραφικό τον admin κωδικό για ασφαλεια. Το παράξενο ειναι στο dvr στο test ddns που κανω βγαζει οκ χωρείς κανένα σφάλμα. Οι 2 πόρτες ειναι η 80 και η 6036. H εφαρμογή ειναι αυτή εδώ, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tvt.network&hl=el και πριν δούλευε με την πορτ 80. Μέσω δικτύου δεν με έβαζε στο domain και πριν.Γι αυτό δοκιμάζω με data.

Τους κωδικούς τους βγάζω σωστά σίγουρα. Γυρνάω το κινητό σε wifi και με την ip του dvr η εφαρμογή δουλεύει και μπαίνει κανονικα. Γυρνάω σε data, επιλέγω το domain και πάπαλα. Αυτό που με οδηγεί στον router, εχω φάει ωρες και δεν εχω βρει άκρη. Έχω φάει τρελό κόλλημα.....😐

δοκίμασε να αλλάξεις πόρτα απο 80 κάντο 4500 για παράδειγμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Eχω αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης στο noip, εχω αλλάξει και στο καταγραφικό τον admin κωδικό για ασφαλεια. Το παράξενο ειναι στο dvr στο test ddns που κανω βγαζει οκ χωρείς κανένα σφάλμα. Οι 2 πόρτες ειναι η 80 και η 6036. H εφαρμογή ειναι αυτή εδώ, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tvt.network&hl=el και πριν δούλευε με την πορτ 80. Μέσω δικτύου δεν με έβαζε στο domain και πριν.Γι αυτό δοκιμάζω με data.

Τους κωδικούς τους βγάζω σωστά σίγουρα. Γυρνάω το κινητό σε wifi και με την ip του dvr η εφαρμογή δουλεύει και μπαίνει κανονικα. Γυρνάω σε data, επιλέγω το domain και πάπαλα. Αυτό που με οδηγεί στον router, εχω φάει ωρες και δεν εχω βρει άκρη. Έχω φάει τρελό κόλλημα.....😐

Το test που κάνεις στο dvr είναι κίνηση προς τα έξω και προφανώς είναι οκ εφόσον δεν έχει αλλάξει τίποτα. Αλλά η κίνηση προς τα μέσα, και συγκεκριμένα απο το κινητό σου με δεδομένα, στο ρούτερ και απο εκεί στο dvr είναι θέμα routing. Όπως είπαμε πολλές φορές όλοι, τσέκαρε τις πόρτες. Αν χτυπάς την εξωτερική σου Ip στην πόρτα 80, Θα σου έρθει το ρούτερ. Αν χτυπάς την εξωτερική σου Ip στην πόρτα 6036 και υπάρχει κανόνας Port forward στο ρούτερ, τότε θα σου έρθει το dvr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα εχω κάνει όλα αυτά! 

ip1.png

ip2.png

router.png
 

Tην άλλαξα σε 4500 και παλι τα ίδια. Με την παραπάνω ρύθμιση στο router και πορτ την 6036 δούλευαν όλα μια χαρά..... Οταν γράφω στο pc πχ όνομα domain:4500 η την 6036 που είχα πριν, μετά από λίγο βγάζει σφάλμα και δεν ανοιγει τίποτα.

Λευκή σελίδα  με το μηνυμα (Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε αυτόν τον ιστότοπο) 

Η εφαρμογή του κινητού είμαι απολύτως σίγουρος οτι δούλευε στην 80 μια και όταν περνάς το domain την βάζει αυτόματα.

Με την ip του dvr .250 με βάζει κανονικά στο καταγραφικό. Παρατήρησα ότι και όταν γράφω την external ip και το port, βγαζει ξανά το ίδιο σφαλμα. Άρα να υποθέσω ότι κάτι δεν πάει καλά με το router? 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπών μετά από παίδεμα βρέθηκε το πρόβλημα. Ειχα στην άκρη ενα router της wind technicolor στο οποίο πέρασα τους κωδικούς vdsl επισης ανοιξα την 4500 πόρτα για το dvr και ως εκ θαύματος που λένε μπήκα με το domain κανονικα!! Βάζω ξανά πάνω το H300 της vd του κανω 2-3 φορες επαναφορά στα εργοστασιακά με της ιδιες ακριβώς ρυθμίσεις και ξεμπλόκαρε και δουλεύει κανονικά. Αυτό που δεν καταλαβαινω ειναι τι είχε κολλήσει? αφού η πόρτα έδειχνε να ειναι open?

Παντως παρατήρησα μερικά πράγματα.

1 Στο ddns domain μπαίνω κανονικά και από data στο κινητό καθώς και απείθειας από το δίκτυο μου (wifi και lan από το desktop).

2 Στο dvr αναφέρει την 80 σαν πόρτα web και την 4500 που εχω βάλει τώρα σαν πόρτα server. Η εφαρμογή του κινητού συνδέεται με την 80.Με την 4500 δεν μπαίνει.

3 Με το router της vd όταν γράφω το domain στον browser με πάει στο router. Oμως με το technicolor της wind μου ανοίγει κανονικά το domain από το pc χωρείς καν να γράψω κανένα port. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Στην τελική ευτυχώς έλυσα το πρόβλημα έστω και μετά από αρκετό ψάξιμο.😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...