Προς το περιεχόμενο

ISPConfig Internal Server Error 500


paim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ας ξεκινήσω με το ότι είμαι κάπως αρχάριος όσον αφορά Server Admnistration. Θέλησα να δημιουργήσω ένα καινούριο subdomain και να στήσω ένα wordpress. Όλα πήγαν καλά, μέχρι που το wordpress όταν στήθηκε δεν με άφηνε να κάνω install plugins, και όπως αποδείχθηκε είχε θέμα με τα δικαιώματα στους φακέλους. Η ιστοσελίδα διαθέτει ένα ISPConfig Panel. Όπως λοιπόν έφτιαχνα τα δικαιώματα στους φακελούς (από ότι φάνηκε ήθελε περισσότερα δικαιώματα το wp-content) μέσω της κονσόλας του server, πιθανώς όπως έγραφα, έτρεξα κάποιο command σε λάθος path και κατέστρεψα τα permissions και άρα δεν μου φορτώνει το CPanel! Δυστυχώς δεν ξέρω που και πως έχει γίνει η στραβή, αλλά είμαι πολύ σίγουρος ότι κάτι τέτοιο έγινε. 

Το πιο πιθανώ είναι το πρόβλημα να δημιουργήθηκε μετά τις παρακάτω εντολές (δεν ξέρω μήπως κάποια στιγμή της έτρεξα και σε λάθος φάκελο(?))

chown -R www-data:www-data /var/www
find web/ -type d -exec chmod 755 {} \;
find web/ -type f -exec chmod 644 {} \; 

Αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Το log βγάζει τα εξής error:

mod_fcgi: error reading data from FastCGI

End of script output before headers: index.php

Είμαι 100% σίγουρος ότι φταίνε τα δικαιώματα, απλά έχω χαθεί και δεν ξέρω σε ποια αρχεία πρέπει να ανατρέξω. Έχω ξεσκονίσει όλο το google αλλά δεν έχει δουλέψει τίποτα. Δεν έχω βρει όμως κάτι straightforward. 

Ελπίζω να έχει κάποιος κάποια ιδέα γιατί το CPanel ISPConfig μου είναι αρκετά χρήσιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 τα δικαιώματα που έδωσες δίνουν read permissions σε όλους, πιθανόν η ζημιά να έγινε από το chown στο dir /var/www.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Kebab είπε

 τα δικαιώματα που έδωσες δίνουν read permissions σε όλους, πιθανόν η ζημιά να έγινε από το chown στο dir /var/www.

Έχεις κάποια ιδέα ποια αρχεία χρειάζεται να αλλάξω τα δικαιώματα? Ή πως θα καταφέρω τέλος πάντων να ξανα φορτώσω το isp config?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, paim είπε

Έχεις κάποια ιδέα ποια αρχεία χρειάζεται να αλλάξω τα δικαιώματα? Ή πως θα καταφέρω τέλος πάντων να ξανα φορτώσω το isp config?

δεν ξέρω καθόλου τι είναι το isp config ☹️ ούτε από wordpress, οπότε και φοβάμαι μην σου δημιουργήσω κενά ασφαλείας, εγώ έκρινα με βάση το error που σου δίνει, όπου θα πρέπει να δώσεις read (ίσως και execute) permissions στο /var/www ήτοι 744 (ή 755), αλλά όπως σου έγραψα δεν ξέρω την λειτουργία του server σου μην ανοίξουμε καμιά "τρύπα". Καλύτερα να περιμένεις λίγο όλο και κάποιος θα ξέρει καλύτερα. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι τα ελέγχεις τα δικαιώματα πριν τα αλλάξεις ώστε να μπορείς να πας πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kebab είπε

δεν ξέρω καθόλου τι είναι το isp config ☹️ ούτε από wordpress, οπότε και φοβάμαι μην σου δημιουργήσω κενά ασφαλείας, εγώ έκρινα με βάση το error που σου δίνει, όπου θα πρέπει να δώσεις read (ίσως και execute) permissions στο /var/www ήτοι 744 (ή 755), αλλά όπως σου έγραψα δεν ξέρω την λειτουργία του server σου μην ανοίξουμε καμιά "τρύπα". Καλύτερα να περιμένεις λίγο όλο και κάποιος θα ξέρει καλύτερα. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι τα ελέγχεις τα δικαιώματα πριν τα αλλάξεις ώστε να μπορείς να πας πίσω.

Ένα hosting control panel είναι.

Ελπίζω να βρεθεί κάποιος, αυτή τη στιγμή το control panel είναι τελείως off....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύθηκε! 

Πέρα απο τα δικαιώματα είχε αλλάξει (Τώρα πως δεν γνωρίζω γιατί το path δεν είναι παρόμοιο με τα πάνω που έχω γράψει) και το group σε www-data:www-data στον φάκελου του ispconfig.

Συνεπώς είχε πάρει η μπάλα με δικαιώματα και το .php-fcgi-starter, το script έναρξης. Έτσι επανέφερα τα δικαιώματα του folder php-fcgi-scripts σε 755, μαζί και του εσωτερικού φακέλου ispconfig καθώς και των αρχείων.

Και επίσης αλλάχθηκε το γρουπ σε ispconfig:ispconfig, και των φακέλων και του .php-fcgi-starter και επανήρθε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...