Προς το περιεχόμενο

Το Facebook κάνει διαθέσιμη τη λειτουργία Dark στο iOS


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπειτα από κάτι παραπάνω από ένα χρόνο όπου και διατέθηκε το Dark Mode στο Facebook Messenger, έρχεται πλέον η αντίστοιχη λειτουργία και στην ίδια την πλατφόρμα.

Στοιχεία φανερώνουν πως το Facebook εργάζονταν στη λειτουργία Dark από τον Απρίλιο. Το Dark Mode είναι πλέον διαθέσιμο σε επιλεγμένους χρήστες και αυτοί μπορούν να το ενεργοποιήσουν μέσα από τις ρυθμίσεις της πλατφόρμας. Οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν μεταξύ «φωτεινής» ή «σκοτεινής» εμφάνισης καθώς και μία επιλογή αυτόματης αλλαγής της εμφάνισης με βάση τις ρυθμίσεις συστήματος της συσκευής.

Το Facebook επιβεβαίωσε πως η λειτουργία είναι προς το παρόν διαθέσιμη μόνο για ένα μικρό ποσοστό χρηστών παγκοσμίως, κάτι που υποδηλώνει ότι η εταιρία ενδέχεται να την αναπτύξει αργά αλλά σταθερά, αφού όμως τη δοκιμάσει σε πραγματικές συνθήκες.

Κάποιες από τις εφαρμογές του Facebook, όπως το Messenger, WhatsApp και Instagram, έχουν ήδη Dark Mode εδώ και αρκετό καιρό, οπότε μένει να δούμε για ποιο λόγο η βασική εφαρμογή της εταιρίας χρειάστηκε αρκετά περισσότερο χρόνο για να αποκτήσει αυτή τη δυνατότητα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikolaos26 είπε

Τέρμα κάτω στη σελίδα , έχει επιλογή θέματος,, Μήνες ολόκληρους τώρα....

Εγώ για πλάκα το είπα, αλλά το site είναι έτη φωτός μπροστά... I stand corrected.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω γιατί τέτοιες ειδήσεις περί "dark mode" είναι τόσο σημαντικές να γίνονται "ειδήσεις" ενώ είναι ένα φαινομενικά απλό χαρακτηριστικό.

δεν ξέρω επίσης γιατί κάτι που τελικά θέλουν μάλλον πολλοί (το dark mode και για προφανείς λόγους) αργούν τόσα χρόνια να το υλοποιήσουν στις εφαρμογές τους και όταν το κάνουν αυτό γίνεται "σημαντική είδηση"..

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Σε εμένα δεν ήρθε τίποτα! Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό 

Λέγεται A/B testing, εταιρίες εφαρμογών και websites βγάζουν καινούργια features σε περιορισμένο ποσοστό χρηστών σε συγκεκριμένες χώρες και το ανεβάζουν σταδιακά, μέχρι να γίνει release σε όλους. Ο λόγος είναι για να μαζέψουν analytics και να δουν πως συμπεριφέρονται οι χρήστες στο νέο feature. Εάν δεν το ακυρώσουν θα σου ανοίξει σε μερικές βδομάδες λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, maarinos είπε

Καλό θα ήταν να το προσθέσει και στη σελίδα τής

 

Υπάρχει πλέον dark mode και στο web page.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται τόσο testing μηνών για ένα τόσο απλό χαρακτηριστικό!

Οκ, μια αλλαγή σε χρώμα είναι δεν είναι κανένα τρελό feature από το οποίο θα προκύψουν bugs κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...