Προς το περιεχόμενο

αδυναμια εκκινησης ryzen5 συστημα


vampirion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον εχω το εξης θεμα: ο υπολογιστης συχνα αλλα οχι παντα "κολλαει" στη φορτωση του λειτουργικου, μενει εκει στο logo της aorus φορτωνοντας τα windows μεχρι να χρειαστει να κανω χειροκινητα reboot, συχνα  μια δυο οι τρεις φορες η στη χειροτερη να τα παρω στη κρανα κ να βγαλω τη μπαταρια της μητρικης για να μηδενησω bios, οποτε ξεκιναει, το προβλημα εχει παρουσιαστει εδω κ ενα χρονο περιπου, νομιζα πως ηταν απο ενα δισκο με bad sectors που ειχα ο οποιος αφαιρεθηκε αλλα το προβλημα επιμενει, επισης παλιοτερα ειχα κανει dual boot με linux γιατι ηθελα να τα δοκιμασω, παραθετω screenshot με τα specs του pc, καθε ιδεα για πιθανη λυση ειναι ευπροσδεκτη ευχαριστω

system.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο πρόβλημα και δίνεις λίγα δεδομένα.

 

1) όταν βγάζεις τη μπαταρία ανοίγει πάντα με τη 1η ? 

 

2) Οι ram είναι σε xmp ? Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το xmp ?

3) από ότι καταλαβαίνω μέχρι το bios φτανει πάντα . Ή όχι ? 

4) λες στο κάνει 1 χρόνο.  Μήπως στο κάνει πιο συχνά καλοκαίρι ? Τα fan λειτουργούν κανονικά ? 

5) προβλήματα έχεις μόνο στο cold boot ? Αν φτάσεις στα windows κ κανείς επανεκκίνηση ? 

6) αν ανοίξει το pc κατά τη λειτουργία του είναι όλα κανονικά ή έχεις crashes / blue screen / restarts ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα να βαλω ολα τα bios που βρηκα στο site δεν μπαινει κανενα, ειτε με το Bios utility ειτε απο qflash, χρειαστηκε να βγαλω τη μπαταρια παλι για να λογκαρω, επισης αποσυνδεσα καθε δευτερευοντα δισκο κ εχω μονο το μεγαλο ssd πανω, ειναι μια προχειρη λυση αλλα τι να κανεις, δεν μπορω να καταλαβω γτ δεν κανει update bios, πεταει error κατι για read error. δεν ξερω τι αλλο να κανω 
:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια σοβαρή πιθανότητα να τα έχει παίξει το τσιπάκι του bios και σε αυτή την περίπτωση η λύση είναι αυτή.

https://www.ebay.com/itm/BIOS-CHIP-GIGABYTE-GA-AX370-GAMING-K5-GA-X170-WS-ECC-GA-B150-HD3-GA-B250M-HD3-/382044426126

Το παραγγέλνεις και όταν έρθει αφαιρείς με ένα τσιμπιδάκι χρησιμοποιώντας το σαν μοχλό ανασηκώνοντας με προσοχή το παλαιό το βγάζεις και κουμπώνεις το νέο ( έτσι τουλάχιστον το είχα κάνει  εγώ σε παλαιά μητρική. Ζητάς από τον πωλητή να έχει το τελευταίο firmware.

Είναι παλούκι πρόβλημα αν είσαι αρχάριος με τους υπολογιστές θα σε βρούνε κορόιδο αν είναι αυτό αν πας σε κομπουτεράδικο ότι χάλασα η μητρική και τέτοια για να σου πουλήσουν άλλη. 

Μπορεί να μην πάει το μυαλό σου όταν δημιουργούνται προβλήματα του στυλ να μην μπορείς να κάνεις εκκίνηση αλλά το σιγουρεύεσαι όταν πας να προγραμματίσεις νέο bios και βγάζει πρόβλημα.

Επεξ/σία από MINDER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταφερα να κανω bios update στην τελευταιαη εκδοση 50a , δυστυχως ουτε αυτο ελυσε το προβλημα κ χρειαστηκα δυο reboot για ξεκινησει, καμμια ιδεα το τι μπορει να προκαλει το θεμα? γτ απο οτι φαινεται δεν φταιει το BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vampirion είπε

καταφερα να κανω bios update στην τελευταιαη εκδοση 50a , δυστυχως ουτε αυτο ελυσε το προβλημα κ χρειαστηκα δυο reboot για ξεκινησει, καμμια ιδεα το τι μπορει να προκαλει το θεμα? γτ απο οτι φαινεται δεν φταιει το BIOS

1) Κάνε clean install τα πάντα από την αρχή. windows drivers κλπ.

2) Αν στα ξανακάνει μετά από αυτό τότε κάτι φταίει με πιθανότερα culprits το ίδιο το boot drive,  μνήμες ή μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μετα απο μερες βαλε βγαλε μνημες δισκους καλωδια σατα, αλλαγες καλωδιων τροφοδοσιας, bios update, setup windows σε διαφορετικους δισκους κ τα λοιπα το συστημα επιμενει να μπουταρει οποτε του καπνισει, μερικες φορες ξεκιναει χωρις κανενα απολυτως προβλημα και εφοσον μπει στα windows ολα τρεχουν νερακι , ουτε μπλε οθονες ουτε πρασινα αλογα, παρολα αυτα πολλες φορες πρεπει να πατησω μεχρι κ τρεις τεσσερις φορες το κουμπι του reset για να μπουταρει κανονικα, δεν ξερω αν οντως μου διαφευγει κατι, και ειμαι διατεθιμενος να δωσω μια τελευταια ευκαρια στη μητρικη πριν τη πεταξω στα σκουπιδια, καμμια ιδεα για κατι που ισως δεν δοκιμασα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσύνδεσε τον  WD σκληρό , κάτι με δίσκους παίζει. 

Yπάρχει θέμα όταν παντρεύεις sata2 με sata3 σκληρούς. Μπορείς να τον κανεις disable από τα windows και να δεις αν έφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Weiss είπε

Αποσύνδεσε τον  WD σκληρό , κάτι με δίσκους παίζει. 

Yπάρχει θέμα όταν παντρεύεις sata2 με sata3 σκληρούς. Μπορείς να τον κανεις disable από τα windows και να δεις αν έφτιαξε.

τον σκληρο τον εχω αφαιρεσει

21 ώρες πριν, niko13 είπε

Εδω που εισαι δεν τραβας ενα format? Τι εχεις να χασεις? 

 φορματ εκανα κ στους 2 ssd

16 ώρες πριν, pcmasteralex είπε

Θεμα με τροφοδοτικό; Δεν μας είπες επίσης για ram και xmp.

οι ραμ πλεον δουλευουν στοκ, και συμφωνα με ΜΕΜ test δεν εχουν προβλημα

edit: πως τεσταρω τροφοδοτικο? αν ειχε θεμα δεν θα κανε νουμερα ΚΑΙ αφου εχω μπουταρει σε windows? εφοσον μπω ολα παιζουν νερο Games browsing βιντεο ηχος etc

Επεξ/σία από vampirion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πότε ακριβώς στο έβγαλε , στο ξεκίνησε όταν αφαιρεσες τα λινουξ?  Τσέκαρε list disk,  partition list από cmd. Από bios κοίτα τις boot επιλογές,  μπορεί στις default να υπάρχει conflict σε κάποιον δίσκο. 

Από την άλλη αφού είναι θέμα μόνο boot μπορείς απλά να πατάς το sleep αντί του shutdown τουλάχιστο για κάμποσο καιρό. 

 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panoskatos είπε

Πότε ακριβώς στο έβγαλε , στο ξεκίνησε όταν αφαιρεσες τα λινουξ?  Τσέκαρε list disk,  partition list από cmd. Από bios κοίτα τις boot επιλογές,  μπορεί στις default να υπάρχει conflict σε κάποιον δίσκο. 

Από την άλλη αφού είναι θέμα μόνο boot μπορείς απλά να πατάς το sleep αντί του shutdown τουλάχιστο για κάμποσο καιρό. 

δεν ειμαι σιγουρος ποτε το εμφανησε ακριβως αλλα εχει αρκετο καιρο, νομιζω οτι εχω σβησει πλεον τα καθε καταλοιπο απο τα linux, ουτε στο bios φαινεται τιποτα ουτε καπου αλλου.θα τσεκαρω κ την εντολη που ειπες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...