Προς το περιεχόμενο

Αγορά pc για music production (450 max)


jeanfookey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι νέος στον χώρο των pc και ψάχνω να πάρω ένα μηχάνημα για μουσική παραγωγή. Δεν το έχω με το να το φτιάξω εγώ, οπότε κοιτάω για κάτι έτοιμο. Τσεκάροντας εδώ το φόρουμ έχω πάρει περίπου μία ιδέα. Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αυτό το μηχάνημα στα 450 ευρώ, όσο είναι περίπου και το budget μου. Θεωρείται πως είναι καλή αγορά ή να κοιτάξω κάτι άλλο;

https://www.tetrabyte.gr/gaming/desktop-laptop/gaming-pc-builds/titan-3400g-gaming-pc-build-ryzen-5-3400g-240gb-16gb-detail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jeanfookey είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι νέος στον χώρο των pc και ψάχνω να πάρω ένα μηχάνημα για μουσική παραγωγή. Δεν το έχω με το να το φτιάξω εγώ, οπότε κοιτάω για κάτι έτοιμο. Τσεκάροντας εδώ το φόρουμ έχω πάρει περίπου μία ιδέα. Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αυτό το μηχάνημα στα 450 ευρώ, όσο είναι περίπου και το budget μου. Θεωρείται πως είναι καλή αγορά ή να κοιτάξω κάτι άλλο;

https://www.tetrabyte.gr/gaming/desktop-laptop/gaming-pc-builds/titan-3400g-gaming-pc-build-ryzen-5-3400g-240gb-16gb-detail

Όχι δεν ειναι καλη αγορά

Τι εννοείς όταν λες music production; Ερασιτεχνικά; Επαγγελματικά; Ποια προγραμματα χρησιμοποιείς; Οθόνη/ες έχεις;Καρτα ήχου έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξοπλισμό κλπ για μουσική παραγωγή έχω εννοείται. Το Ableton χρησιμοποιώ κυρίως και 2-3 vsts, όχι τίποτα το τρομερό. Είχα ένα macbook και πλέον θέλω να πάω σε κάτι σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, jeanfookey είπε

Εξοπλισμό κλπ για μουσική παραγωγή έχω εννοείται. Το Ableton χρησιμοποιώ κυρίως και 2-3 vsts, όχι τίποτα το τρομερό. Είχα ένα macbook και πλέον θέλω να πάω σε κάτι σταθερό.

Στο budget που διαθέτεις θα πας σε κάτι όπως το παρακάτω, με μεγάλο ssd δίσκο και 16GB RAM. Στο μέλλον αν θελήσεις προσθέτεις και άλλο δίσκο και επιπλέον 16 GB RAM (εννοείται πως αναβαθμίζεται και ο επεξεργαστής).

Από digital master, με δωρεάν συναρμολόγηση και διαθεσιμότητα 4-7 μέρες (πάρε τηλ. καλύτερα πριν τη παραγγελία για σιγουριά)

image.png.d3980b0106b0a8087f2694d8758078fb.png 

Επεξ/σία από c_access
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jeanfookey είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι νέος στον χώρο των pc και ψάχνω να πάρω ένα μηχάνημα για μουσική παραγωγή. Δεν το έχω με το να το φτιάξω εγώ, οπότε κοιτάω για κάτι έτοιμο. Τσεκάροντας εδώ το φόρουμ έχω πάρει περίπου μία ιδέα. Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αυτό το μηχάνημα στα 450 ευρώ, όσο είναι περίπου και το budget μου. Θεωρείται πως είναι καλή αγορά ή να κοιτάξω κάτι άλλο;

https://www.tetrabyte.gr/gaming/desktop-laptop/gaming-pc-builds/titan-3400g-gaming-pc-build-ryzen-5-3400g-240gb-16gb-detail

Να μαζέψεις παραπάνω και να πας είτε σε 3600x είτε σε Intel 10th gen. Κανενα εκατονπενηνταρι δλδ 

Θα σε βγάλει δύο συνθέσεις ο @tanasen01 που το κατέχει καλά  το music άθλημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα σε intel 10th gen ή από amd μόνο zen2 επεξεργαστές (3600Χ όπως είπε και ο radiohead). Λογικά μέσα στον Ιούλιο, άντε αρχές Αυγούστου θα βγουν και zen2 APU's 4200G, 4400G, 4700G. 

39 λεπτά πριν, radiohead είπε

Θα σε βγάλει δύο συνθέσεις ο @tanasen01 που το κατέχει καλά  το music άθλημα

Δύο κιόλας; :D Δε μπορώ τώρα έχω διάβασμα δίνω αύριο μάθημα (Ψηφιακά-Αρχιτεκτονική-Δίκτυα) για ένα μεταπτυχιακό που κάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Κοίτα σε intel 10th gen ή από amd μόνο zen2 επεξεργαστές (3600Χ όπως είπε και ο radiohead). Λογικά μέσα στον Ιούλιο, άντε αρχές Αυγούστου θα βγουν και zen2 APU's 4200G, 4400G, 4700G. 

Δύο κιόλας; :D Δε μπορώ τώρα έχω διάβασμα δίνω αύριο μάθημα (Ψηφιακά-Αρχιτεκτονική-Δίκτυα) για ένα μεταπτυχιακό που κάνω... 

Άντε με το καλό. Ας περιμένει μια μέρα ο ts δε χάλασε ο κοσμος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σου χρωστούσα. Μια αρκετά πάνω από το budget σου:

spacer.png

Και μια με όσες υποχωρήσεις γίνεται για να έρθει πιο κοντά στο budget σου, χωρίς σκληρό όμως που θα χρειαστεί να προσθέσεις αργότερα.

spacer.png

Η βάση όπως κατάλαβες είναι ο επεξεργαστής. Αν είχες να δώσεις παραπάνω θα σου έλεγα με χίλια να πας στον 3700Χ ή στον i7-10700K. 

Αν θέλεις καλύτερη διαθεσιμότητα πες να ψάξουμε και κάνα άλλο κατάστημα, γιατί αυτό μπορεί να πάρει 2-3 βδομάδες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...