Προς το περιεχόμενο

Παράδοση πεζοδρόμιο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα χειρωνακτικές εργασίες για να βγάζω χαρτζιλίκι όταν ήμουν φοιτητής. Αν κάτι μπορώ να το κουβαλήσω, θα το κουβαλήσω, δεν πρόκειται να πληρώσω άλλον να το κάνει. Παρόλαυτα, μέσα έπεσες, έχω πράγματι πρόβλημα στην μέση μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, lightsout είπε

Έκανα χειρωνακτικές εργασίες για να βγάζω χαρτζιλίκι όταν ήμουν φοιτητής. Αν κάτι μπορώ να το κουβαλήσω, θα το κουβαλήσω, δεν πρόκειται να πληρώσω άλλον να το κάνει. Παρόλαυτα, μέσα έπεσες, έχω πράγματι πρόβλημα στην μέση μου.

By the way και εγώ τα ίδια έκανα πιτσιρικάς όσο και αν μου έλεγαν να προσέχω. Το παντρεύεσαι το πρόβλημα στη μέση για μία ζωή να ξέρεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, lightsout είπε

Έκανα χειρωνακτικές εργασίες για να βγάζω χαρτζιλίκι όταν ήμουν φοιτητής. Αν κάτι μπορώ να το κουβαλήσω, θα το κουβαλήσω, δεν πρόκειται να πληρώσω άλλον να το κάνει. Παρόλαυτα, μέσα έπεσες, έχω πράγματι πρόβλημα στην μέση μου.

Να προσέχεις πάντως με αυτήν την λογική.

Φιλικά στο λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lightsout είπε

Δεν είναι κανόνας η παράδοση στο πεζοδρόμιο, έχει να κάνει με το κατάστημα και την μεταφορική ή το πρακτορείο με το οποίο συνεργάζεται.

Για παράδειγμα, το ΙΚΕΑ συνεργάζεται με μεταφορική εταιρεία και η παράδοση γίνεται μέσα στον χώρο του πελάτη. Ας μένει και στο τελευταίο πάτωμα ουρανοξύστη. Αυτό ισχύει για την Αθήνα, δεν ξέρω την πολιτική παράδοσης στην επαρχία. Το ίδιο ισχύει και με τη SATO. Γι'αυτό και υπάρχει διαφορετική χρέωση ανά όροφο. Από τα leroy merlin η παράδοση γίνεται στο πεζοδρόμιο. Έχω ανεβάσει μεταλλική ντουλάπα εξωτερικού χώρου 70 κιλών και μου έφυγε η μαγκιά. Ο μεταφορέας μου είχε πει ότι με ένα εικοσαρικάκι θα την ανέβαζε. Τα ήπια σε μπύρες και παυσίπονα. 

Σε κάθε όμως περίπτωση, όπως αναφέρθηκε ήδη σε παραπάνω σχόλια, οι όροι παράδοσης πάντα αναγράφονται (ή κοινοποιούνται στο κατάστημα αν η αγορά γίνεται δια ζώσης). 

Λογικά αν δώσεις το κατιτίς στους μεταφορείς θα τα φέρουν μέχρι επάνω.

Προφανως και καποιες εταιρειες εχουν αλλες συμφωνιες με τους μεταφορεις και φυσικα και πληρωνονται για να βαζουν επιπλα στο σπιτι καποιου. Οι μεταφορικες παντως αυτο το "guideline" εχουν, παραδοσεις στο πεζοδρομιο εκτος αν εχει συμφωνηθει κατι αλλο (τωρα αν αυτο το κατι αλλο συμφωνηθηκε απο την εταιρεια η απο εσενα δεν αλλαζει η ουσια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εφτιαξα σπιτι και μονο οταν παρηγγειλα πλακακια το ακουσα αυτο. ολοι οι αλλοι τα φεραν στον1ο ειτε με ασανσέρ ειτε οχι. δηλαδη μια γιαγια που θελει ψυγειο πρεπει να βρει αλλους 2 να της το κουβαλησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Προφανως και καποιες εταιρειες εχουν αλλες συμφωνιες με τους μεταφορεις και φυσικα και πληρωνονται για να βαζουν επιπλα στο σπιτι καποιου. Οι μεταφορικες παντως αυτο το "guideline" εχουν, παραδοσεις στο πεζοδρομιο εκτος αν εχει συμφωνηθει κατι αλλο (τωρα αν αυτο το κατι αλλο συμφωνηθηκε απο την εταιρεια η απο εσενα δεν αλλαζει η ουσια).

Δεν υπάρχει κάποιο γενικό "guideline" ούτε κάποια γενική "νόρμα", έχει να κάνει αποκλειστικά με τη συμφωνία του καταστήματος με την μεταφορική/courier. Πρόκειται για παροχή υπηρεσίας με το ανάλογο κόστος. Τα καταστήματα που επιλέγουν να παρέχουν στους τελικούς πελάτες παράδοση στο πεζοδρόμιο, το κάνουν ώστε το τελικό κόστος να παραμένει χαμηλό άρα και πιο ελκυστικό. Αυτά σε σχέση με τις παραδόσεις εντός της ίδιας πόλης. 

Όταν οι παραγγελίες μεγάλων δεμάτων αφορούν σε παραδόσεις από επαρχία προς Αθήνα ή το αντίστροφο, γενικότερα όπου υπάρχει μεγάλη χιλιομετρική απόσταση και διαφορετικοί νομοί, τότε σχεδόν πάντα η παράδοση γίνεται στο πεζοδρόμιο γιατί την μεταφορά τη διεκπαιρεώνει πρακτορείο και τα πρακτορεία κάνουν αποκλειστικά παραδόσεις στο πεζοδρόμιο. 

Το πρακτορείο μεταφορών διαφέρει από την μεταφορική εταιρεία/courier. 

10 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

εγω εφτιαξα σπιτι και μονο οταν παρηγγειλα πλακακια το ακουσα αυτο. ολοι οι αλλοι τα φεραν στον1ο ειτε με ασανσέρ ειτε οχι. δηλαδη μια γιαγια που θελει ψυγειο πρεπει να βρει αλλους 2 να της το κουβαλησουν?

Λακιώτης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, aizensama24 είπε

 

Τα γνωστά καταστήματα δεν έχουν καλή βαθμολογία στο σκρουτζ αλλά έστω ξέρεις ότι σε αυτά τα βασικά πράγματα δεν θα σε προδώσουν. 

Πολυθρόνες από πρακτικέρ πήρα πέρυσι. Παράδοση στο πεζοδρόμιο. Με 10 ευρώ τις ανέβασαν στον 1ο. Όχι φιλοδώρημα, συμφωνημένη τιμή από πρακτικέρ ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lightsout είπε

Δεν υπάρχει κάποιο γενικό "guideline" ούτε κάποια γενική "νόρμα", έχει να κάνει αποκλειστικά με τη συμφωνία του καταστήματος με την μεταφορική/courier. Πρόκειται για παροχή υπηρεσίας με το ανάλογο κόστος. Τα καταστήματα που επιλέγουν να παρέχουν στους τελικούς πελάτες παράδοση στο πεζοδρόμιο, το κάνουν ώστε το τελικό κόστος να παραμένει χαμηλό άρα και πιο ελκυστικό. Αυτά σε σχέση με τις παραδόσεις εντός της ίδιας πόλης. 

Όταν οι παραγγελίες μεγάλων δεμάτων αφορούν σε παραδόσεις από επαρχία προς Αθήνα ή το αντίστροφο, γενικότερα όπου υπάρχει μεγάλη χιλιομετρική απόσταση και διαφορετικοί νομοί, τότε σχεδόν πάντα η παράδοση γίνεται στο πεζοδρόμιο γιατί την μεταφορά τη διεκπαιρεώνει πρακτορείο και τα πρακτορεία κάνουν αποκλειστικά παραδόσεις στο πεζοδρόμιο. 

Το πρακτορείο μεταφορών διαφέρει από την μεταφορική εταιρεία/courier. 

Λακιώτης??

Δεν θελεις προφανως να καταλαβεις τι σου λεει ο αλλος.

Πηγαινε σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μεταφορικη και πες θελω ΑΥΤΟ τον καναπε πχ να τον πατε σε ΑΥΤΗΝ την διευθυνση.

ΟΛΕΣ θα τον αφησουν στο πεζοδρομιο, αυτο ειναι το guideline.

Τωρα αν ΕΣΥ (η η εταιρεια) πληρωσεις παραπανω για να τον ανεβασουν πανω η να τον βαλουν μεσα ΑΥΤΟ ειναι αλλο θεμα.

Ελπιζω τωρα να καταλαβες τι σου λενε ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν θελεις προφανως να καταλαβεις τι σου λεει ο αλλος.

Πηγαινε σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μεταφορικη και πες θελω ΑΥΤΟ τον καναπε πχ να τον πατε σε ΑΥΤΗΝ την διευθυνση.

ΟΛΕΣ θα τον αφησουν στο πεζοδρομιο, αυτο ειναι το guideline.

Τωρα αν ΕΣΥ (η η εταιρεια) πληρωσεις παραπανω για να τον ανεβασουν πανω η να τον βαλουν μεσα ΑΥΤΟ ειναι αλλο θεμα.

Ελπιζω τωρα να καταλαβες τι σου λενε ολοι.

Το θέμα που άνοιξε ο TS δεν αφορά στις υπηρεσίες που παρέχουν οι μεταφορικές και πώς αυτές δουλεύουν, το θέμα αφορά στην τελική παράδοση ενός προϊόντος μέσω καταστήματος λιανικής. 

Τώρα μήπως κατάλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να πω που αφησαν διαδρομο 150 κιλων στην εισοδο και μας βγηκε ο κ..ος να τον παμε δευτερο οροφο.Το μεγαλυτερο προβλημα ηταν ο ογκος του και οχι το βαρος του.Αν ποτε θελω να τον πεταξω θα τον ριξω απο το μπαλκονι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τελικά την εταιρία και τους είπα να τον ανεβάσουν και θα τους δώσω κάτι παραπάνω αλλά χωρίς μετρητά γιατί δεν έχω καθόλου πάνω μου ή αλλιώς να τον φέρουν άλλη μέρα που θα έχω άτομα στο σπίτι να τον ανεβάσουμε μαζί. Μου λένε θα τον ανεβάσουν και να τα βρω με τους οδηγούς στην εχτρα πληρωμή. Ο οδηγός έρχεται και μου λέει ότι δε μπορεί να τον ανεβάσει και να κατέβω να τον πάρω, του εξηγώ τι μου είπανε και μου λέει όχι δε μπορεί, τότε λέω οχ αντίο πολυθρόνα... Μετά από λίγη ώρα με ξαναπαίρνει και μου λέει να κατέβω να τον πάρω γιατί δε μπορεί να τον αφήσει εκεί επειδή δε χωράει να περάσει άνθρωπος και του λέω δε γίνεται και τελικά αποφασίζει να τον ανεβάσει για εχτρα λεφτά. Του εξηγώ ότι δεν έχω μετρητά αλλά να μου δώσει τον τραπεζικό του λογαριασμό να του καταθέσω χρήματα που με βοήθησε και μου λέει ότι όχι δε μπορεί να δεχτεί πληρωμή με κατάθεση ή κάρτα και απλά έφυγε.....για να πω την αλήθεια ένιωσα άσχημα, ήθελα να τον πληρώσω αλλά δε μπορώ να πιστέψω πως γίνεται να μην έχει τραπεζικό λογαριασμό. Δεν είναι κάτι δύσκολο να μου στείλει το κωδικό του να του βάλω τα λεφτά. 

Ψιλοσοκαρίστικε ο τύπος με αυτό που του είπα. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πως κουβάλησε τέτοιο πράγμα δύο ορόφους, είναι τεράστιο, λογικά είχε βοήθεια...

Καλά νέα - πήρα τη καρέκλα στο διαμερισμά μου στην ίδια τίμη

Κακά νέα - Έχω γίνει ο πιο μισητός άνθρωπος ανάμεσα σε διανομείς και λογικά μου έχουν ρίξει κατάρες

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Πήρα τελικά την εταιρία και τους είπα να τον ανεβάσουν και θα τους δώσω κάτι παραπάνω αλλά χωρίς μετρητά γιατί δεν έχω καθόλου πάνω μου ή αλλιώς να τον φέρουν άλλη μέρα που θα έχω άτομα στο σπίτι να τον ανεβάσουμε μαζί. Μου λένε θα τον ανεβάσουν και να τα βρω με τους οδηγούς στην εχτρα πληρωμή. Ο οδηγός έρχεται και μου λέει ότι δε μπορεί να τον ανεβάσει και να κατέβω να τον πάρω, του εξηγώ τι μου είπανε και μου λέει όχι δε μπορεί, τότε λέω οχ αντίο πολυθρόνα... Μετά από λίγη ώρα με ξαναπαίρνει και μου λέει να κατέβω να τον πάρω γιατί δε μπορεί να τον αφήσει εκεί επειδή δε χωράει να περάσει άνθρωπος και του λέω δε γίνεται και τελικά αποφασίζει να τον ανεβάσει για εχτρα λεφτά. Του εξηγώ ότι δεν έχω μετρητά αλλά να μου δώσει τον τραπεζικό του λογαριασμό να του καταθέσω χρήματα που με βοήθησε και μου λέει ότι όχι δε μπορεί να δεχτεί πληρωμή με κατάθεση ή κάρτα και απλά έφυγε.....για να πω την αλήθεια ένιωσα άσχημα, ήθελα να τον πληρώσω αλλά δε μπορώ να πιστέψω πως γίνεται να μην έχει τραπεζικό λογαριασμό. Δεν είναι κάτι δύσκολο να μου στείλει το κωδικό του να του βάλω τα λεφτά. 

Ψιλοσοκαρίστικε ο τύπος με αυτό που του είπα. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω πως κουβάλησε τέτοιο πράγμα δύο ορόφους, είναι τεράστιο, λογικά είχε βοήθεια...

Καλά νέα - πήρα τη καρέκλα στο διαμερισμά μου στην ίδια τίμη

Κακά νέα - Έχω γίνει ο πιο μισητός άνθρωπος ανάμεσα σε διανομείς και λογικά μου έχουν ρίξει κατάρες

Δεν υπάρχεις πραγματικά.

Αν δεν ήξερα ότι είσαι τρολλάς θα το πίστευα δεν σε κάνω πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Δεν υπάρχεις πραγματικά.

Αν δεν ήξερα ότι είσαι τρολλάς θα το πίστευα δεν σε κάνω πλάκα.

Ναι, δεν έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να κοροιδεύω στο ινσόμνια. Έχω και φωτογραφία της πολυθρόνας που είναι στο κουτί ακόμη.

 Δε τρολλάρω και στο θέμα που είχα κάνει τότε, ούτε εκεί τρόλλαρα απλά δεν είχα πληροφορηθεί/ερευνήσει επαρκώς για κάποια θέματα σχετικά με την αγορά του real estate τα οποία έψαξα μετά, ακόμη και εκεί δεν ήμουν 100% εκτός. Πολλά από όσα έλεγα ίσχυαν.

Σταμάτα να απαντάς στα θεματά μου με την ίδια καραμέλα. Εξαιτίας σου έφαγα 10 μέρες ban. Ψάξε να δεις πόσους έχω βοηθήσει σε θέματα εργασίας ειδικά όσα αφορούν το διαδίκτυο, ένα θέμα που γνωρίζω καλύτερα.   

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, aizensama24 είπε

Ναι, δεν έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να κοροιδεύω στο ινσόμνια. Έχω και φωτογραφία της πολυθρόνας που είναι στο κουτί ακόμη.

 Δε τρολλάρω και στο θέμα που είχα κάνει τότε, ούτε εκεί τρόλλαρα απλά δεν είχα πληροφορηθεί/ερευνήσει επαρκώς για κάποια θέματα σχετικά με την αγορά του real estate τα οποία έψαξα μετά, ακόμη και εκεί δεν ήμουν 100% εκτός.

Σταμάτα να απαντάς στα θεματά μου με την ίδια καραμέλα. Εξαιτίας σου έφαγα 10 μέρες ban. Ψάξε να δεις πόσους έχω βοηθήσει σε θέματα εργασίας ειδικά όσα αφορούν το διαδίκτυο, ένα θέμα που γνωρίζω καλύτερα.   

Αυτό ακριβώς. Δεν έχεις.

Και συγγνώμη αν το παίρνεις προσωπικά, αλλά εκ φύσεως το ινσομνια επηρεάζει πολύ κόσμο που ενδεχομένως να μην ξέρει καλύτερα. Αισθάνομαι άσχημα να λέγονται τέτοια πράγματα γιατί όντως μπορεί κάποιος να τα πιστέψει και να καταστραφεί.

Καλά εκεί για το real estate το τερμάτισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, lightsout είπε

Το θέμα που άνοιξε ο TS δεν αφορά στις υπηρεσίες που παρέχουν οι μεταφορικές και πώς αυτές δουλεύουν, το θέμα αφορά στην τελική παράδοση ενός προϊόντος μέσω καταστήματος λιανικής. 

Τώρα μήπως κατάλαβες?

Τελικη παρδοση προιοντος απο καταστημα ΜΕΣΩ μεταφορικης.

Πραγματικα αν δεν μπορεις να το κατανοησεις αυτο δεν φταιω εγω.

ΥΓ: Μπορει να συγχεεις τα καταστηματα που εχουν δικα τους φορτηγα και διανομεις με τις μεταφορικες που συνεργαζονται κατα κορον με τα περισσοτερα καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...