Προς το περιεχόμενο

i5-9600K (εχω κολλησει σε λιγότερα GHz)


nmembers68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.εχω τον επεξεργαστη: Intel Core i5 9600k με την εξης μητρικη: gigabyte b365m ds3h.Στο site της intel γραφει οτι ειναι κλειδωμενο στα 3,70 GHz με μεγιστο τα 4,6 GHz .Έχω ρυθμίσει στο Power Plan των Windows στις υψηλες επιδοσεις και εχω κανει τεστ με το Cinebench και ανοιχτο το CPU-Z και η μεγιστη συχνοτητα του δεν ξεπερνουσε τα 4,29GHz.Και σκετο ανοιχτο να ειναι διχως να εχω καποιο προγραμμα ανοιχτο ειναι στα 4,3GHz(οσο το εχω στις υψηλες επιδοσεις).Πηγα στο Bios να δω αν ειναι ενεργοποιημενο το Turbo Mode της Intel και ειναι στο Enable.Τι και αν εχω ρυθμισει το Clock Ratio στα 3,7 και το Uncore Ratio στα 4,6 ,τι και αν εκανα και το αντιστροφο δεν αλλαξε κατι.Παντως αμα βαλω το Power Plan των Windows στην εξοικονομιση ή στην εξισσοροπηση ενεργειας τα GHz μειωνονται στα 2-1 GHz και οταν κανω κατι (πχ παιζω παιχνιδια) αυξανονται αλλα οχι πιο πανω απο 4,3GHz.πως γινεται να φτασω τα 4,6 GHz ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στιγμιότυπο οθόνης (26).png

1o.jpg

3o.jpg

2o.jpg

4o.jpg

6o.jpg

5o.jpg

8o.jpg

7o.jpg

Επεξ/σία από nmembers68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο επεξεργαστής κάνει μόνος του Overclock όταν ζητείται αυξημένο φορτίο και μόνο σε single threaded εφαρμογές. Αν βέβαια του το επιτρέπει και η καλή θερμική απαγωγή. Όπως όλοι οι επεξεργαστές, αν η θερμοκρασία είναι αυξημένη, κάνει throttling.

Proc Core i5 9600K
1 Active Core 4.6 GHz
2 Active Cores 4.5 GHz
4 Active Cores 4.4 GHz
6 Active Cores 4.3 GHz

Δοκίμασε να τρέξεις ένα benchmark να δεις.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα δε γινεται να πας πανω απο 4.3 all core turbo με B365 chipset οπως δειχνει και η παραπανω εικονα του zx1234r, τα 4.6 ειναι το μεγιστο οταν δουλευει ενας πυρηνας μονο.

Μπορεις να δοκιμασεις να αλλαξεις τα turbo ratiο, και να τα βαλεις ολα στο 46 και να δοκιμασεις εαν δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ο επεξεργαστής κάνει μόνος του Overclock όταν ζητείται αυξημένο φορτίο και μόνο σε single threaded εφαρμογές. Αν βέβαια του το επιτρέπει και η καλή θερμική απαγωγή. Όπως όλοι οι επεξεργαστές, αν η θερμοκρασία είναι αυξημένη, κάνει throttling.

Proc Core i5 9600K
1 Active Core 4.6 GHz
2 Active Cores 4.5 GHz
4 Active Cores 4.4 GHz
6 Active Cores 4.3 GHz

Δοκίμασε να τρέξεις ένα benchmark να δεις.

για την θερμικη απαγωγη χρησιμοποιω την υδροψυξη Corsair H60i,οποτε λιγο δυσκολα να ανεβασει υψηλες θερμοκρασιες.Οσο για το benchmark εκανα με το Cinebench για να τον τρεξει στο 100% αλλα παλι εκει στα 4,29 GHz ηταν.

 

29 λεπτά πριν, panoc είπε

Κανονικα δε γινεται να πας πανω απο 4.3 all core turbo με B365 chipset οπως δειχνει και η παραπανω εικονα του zx1234r, τα 4.6 ειναι το μεγιστο οταν δουλευει ενας πυρηνας μονο.

Μπορεις να δοκιμασεις να αλλαξεις τα turbo ratiο, και να τα βαλεις ολα στο 46 και να δοκιμασεις εαν δουλευει.

μπα το εκανα τωρα,τα εβαλα ολα 46 αλλα ματαια τα ιδια αποτελεσματα εχω.παντως με αυτη την μητρικη που εχω δεν με επιτρεπει να κανω και Overclock,διοτι εψαξα πως μπορω να το φτασω κοντα στα 5 GHz που ειδα googlαρωντας αλλα και στο youtube και ειδα οτι πρεπει να εχω τουλαχιστον αυτη την μητρικη "MSI Socket 1151 Z390-A PRO" για να μου επιτραπει το Overclok.ε μετα ειπα να βολευτω με τα 4,6 GHz απο το turbo mode...αλλα παπαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2020 στις 9:54 ΠΜ, panoc είπε

οπως σου εγραψα δε γινεται oc με b365 θες z390 chipset.

turbo 4.6 ειναι μονο για ενα πυρηνα δυστυχως.

εγινε καταλαβα.Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...