Προς το περιεχόμενο

Χρονισμός και αστάθεια OSZ DDR3-1600


micos000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στους hardwarάδες.

'Επεσε πρόσφατα στα χέρια μου ένας AMD A8-6600K και επειδή ο σταθερός μου είχε παλιώσει αρκετά (ATHLON 64 X2) αποφάσισα να κάνω ένα συστηματάκι. Βρήκα μεταχειρισμένη αλλά αχρησιμοποίητη μια ASROCK FM2A68M-HD+ μαζί με 4gb ram 1333 και κάθισα και έβαλα το σετάκι στον πύργο. Το δοκίμασα πριν κανά δυό μέρες και δούλευε μια χαρά. Βρήκα επίσης ένα ζευγάρι μνήμες OCZ3G1600LV2G και αποφάσισα να του δώσω μια ώθηση με τις μνήμες αυτές. Φυσικά όπως τις έβαλα τις αναγνώρισε σαν 1333 και δούλευε το pc μια χαρά για άλλες δύο μέρες.
Έλα μου όμως που αν είναι να τις αφήσω στα 1066 δεν κάνουμε κάτι και μπήκα στο bios για να αλλάξω το προφίλ στα 1600. Το σύστημα έγινε ασταθές και ψάχνοντας είδα ότι οι μνήμες δεν είναι στο qvl list της μητρικής και η κοντινότερη είναι η OCZ3G1333LV6GK. Άντε λέω να το παλέψω λίγο και ψάχνοντας βρήκα στο guru 3d ότι οι μνήμες θέλουν 1.65V και 8-8-8-24 (CAS-TRCP-TRP-TRAS), έτσι πήγα και έβαλα χειροκίνητα τις παραπάνω ρυθμίσεις στο dram timmings αλλά στα Volt δεν είχε 1.65 και το κοντινότερο ήταν 1.63 οπότε και το έβαλα εκεί. Πάλι όμως δεν πρέπει να είναι σωστά γιατί το σύστημα κάνει μόνο του επανεκκινήσεις. Το bios είναι το P5.10 και στο site της μητρικής έχει το P5.20 αλλά τις μόνος αλλαγές που βλέπω είναι update cpu micro code και improve system compatibility with Carrizo CPU, οπότε δε βλέπω το λόγο να κάνω update.

Καμία ιδέα κανείς;

Επεξ/σία από micos000
Link για την OCZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μητρική όταν την πήρα είχε 2Χ4gb 1333 και η μνήμη δούλευε κανονικά με τις αυτόματες ρυθμίσεις στο bios στα 1333. Οι osz είναι 2Χ4gb 1600άρες (gold, low voltage τις αναφέρει η ocz) αλλά με αυτόματη επιλογή στο  bios τις χρονίζει στα 1066. Όπως είπα πριν, οποιαδήποτε προσπάθεια μου μέχρι τώρα να τις ανεβάσω στα 1600 οδήγησε σε παταγώδη αποτυχία.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυκαταλαβαινω αυτο το 'low voltage' τους: αφου δινονται στα 1.65v σε τι συνισταται το low voltage?
Περιπτωση να δοκιμαζες: μηπως σου επαιζαν οι 1333 απροβληματιστα @ 1600? Η και να τις δωσεις ολες,
για 2 Χ 8 GB? Αν οχι ξαναδοκιμασε 1600, με τερμα...χαμηλωμενα τα timings! Εαν και παλι δεν κατσουν ετσι
θα επρεπε μετα, να τις τσεκαρεις με memtest μηπως οτιδηποτε δεν πηγαινει τοσο καλα μαζι τους τελικα.
🤨

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε καταρχήν ένα "καλό" bios reset (βγάλε μπαταρια +ρευμα και βαλε το jumper στη θεση για ρεσετ) , μην το κανεις μεσα απο το uefi μενου

Απενεργοποίησε το cool n quiet 

Κάνε memtest στις μνήμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που οι μνημες ειναι ενταξει μεν αλλα δεν θελουν να καθησουν στην FM2+ μητρικη,
σκεψου το ενδεχομενο να τις αλλαξεις με καποιον που να τις χρειαζεται καθως λογικα αυτες θα
ειναι dual sided και ετσι θα καθονται σωστα: σε παλιοτερα συστηματα 1156, 775 τα παντα ολα! 😎

Αυτο δεν σημαινει οτι σε APU σε παιρνει να βαλεις single, αλλα θα εχεις περισσοτερες επιλογες
και να ψαξεις για τυχον ταχυτερες ακομη 1866-2133-2400: οσο παραπανω, τοσο το καλυτερο! 😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ που δεν απάντησα νωρίτερα γιατί είχα πολύ δουλειά στο γραφείο και τώρα κάθισα να διαβάσω τα μηνύματα.

Οι ocz δουλεύουν 3 χρόνια πάνω σε μια 775 acer veriton αλλά στα 1066 οπότε δε νομίζω να έχουν κάποιο πρόβλημα. Θα κάνω όμως και ένα memtest για σιγουριά.

Τώρα τις έβαλα πίσω στον acer και από αυτό γράφω τώρα και έβαλα τις 1333 kingston που είχε η asrock όταν την πήρα και δουλεύει απροβλημάτιστα. Θα δοκιμάσω όμως  και με τέρμα κάτω τους χρονισμούς μήπως και αλλάξει κάτι και αν δε γίνει τίποτα θα το αφήσω για τώρα έτσι και μπορεί κάποια στιγμή να πάρω 2Χ8gb σε καλύτερο χρονισμό και θα ψάξω κάποια από την qvl list της μητρικής.

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα προτάσεις και ιδέες όλους σας και να υπάρξει καμιά άλλη ιδέα θα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιες απο ολες (απο τα δυο ζευγη δηλαδη) μπορεις να δουλεψεις @ 1600, ακομη και με χαλαρ(οτατ)α timings?
Αν οχι με κανενα, να ξερεις οτι: σε οσο πιο μικρη ταχυτητα κατω > 1866 => χανεις κυριως ως προς στην apu! Eνω
με κατω απο 1600: εκει η χασουρα δε μενει μονο στην apu, αλλα γενικοτερα ας πουμε καθυστερει το συστημα! ☠️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε δοκίμασα να πουσάρω τις 1333 γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω και με τι volt να τις ανεβάσω. Γενικά μου φάνηκε περίεργο με τις ocz (1600) που ενώ δουλεύει κανονικά το σύστημα, με το πρώτο ζόρι κρεμάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...