Προς το περιεχόμενο

Internet στο εξοχικό (Nova ή Cosmote)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να αποκτήσω ίντερνετ στο σπίτι μου σε ορεινό χωριό και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (πιθανόν δωρεάν) από Nova (η δική μου εταιρία) ή Cosmote (του πατέρα μου).

Το σπίτι δεν έχει σύνδεση τηλεφώνου (ούτε πρίζες δηλαδή). Προσφέρει κάποια εταιρία δυνατότητα μεταφοράς του ήδη υπάρχοντος ίντερνετ σε άλλο μέρος;

Είχα πετύχει μια διαφήμιση της Cosmote τις προάλλες που έλεγε για εξοχικό, όμως δε με ενδιέφερε τότε και δεν της έδωσα προσοχή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μπεις καν στον κόπο για σταθερό ίντερνετ αν δεν υπάρχει υποδομή. Αν δεν υπάρχει καθόλου καλωδίωση μπορεί να σου πουν ότι θα τους πάρει μήνες πολλούς μέχρι να έρθουν εκεί ή μπορεί να μην έρθουν καν. Οι προσφορές για τα εξοχικά είναι αστείες το λιγότερο, θυμάμαι μία φορά ρώτησα (Cosmote) και μου είπαν πως θα διαλέξω το πρόγραμμα που θέλω, 6 μήνες θα έχει ίντερνετ και 6 μήνες δεν θα έχει. Τους μήνες που δεν έχει απλά θα πληρώνω 2€ λιγότερο κάθε μήνα στο πάγιο.
Μεταφορά μπορείς να κάνεις σε όλες τις εταιρίες με κάποιο κόστος (35€ περίπου νομίζω πήραν σε μία μεταφορά που έκανα) αρκεί να μπορούν να κάνουν σύνδεση εκεί.

Η καλύτερη λύση (αν είναι για καλοκαιρινό εξοχικό όσο καταλαβαίνω) είναι mobile data hotspot και ρέγουλα. 

 

Επεξ/σία από Cell_7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, αναγκαστικά πρέπει να έχετε κάποια DSL σύνδεση, άρα υποχρεωτικά να υπάρχει ενεργή τηλεφωνική γραμμή, ακόμη και στην περίπτωση προγράμματος "Εξοχικό".

Το μόνο που μπορεί να έχετε είναι να είναι ενεργό το COSMOTE WiFi στην σύνδεση που έχει ο πατέρας σου και να συνδεθείς ασύρματα σε τυχόν τέτοιο δίκτυο στην γειτονιά σου (αν το έχει ενεργό άλλος πελάτης της εταιρείας).

Άλλες λύσεις να σου δώσει ασύρματη πρόσβαση κάποιος γείτονας ή μέσω δεδομένων κινητής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Για να υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, αναγκαστικά πρέπει να έχετε κάποια DSL σύνδεση, άρα υποχρεωτικά να υπάρχει ενεργή τηλεφωνική γραμμή, ακόμη και στην περίπτωση προγράμματος "Εξοχικό".

Το μόνο που μπορεί να έχετε είναι να είναι ενεργό το COSMOTE WiFi στην σύνδεση που έχει ο πατέρας σου και να συνδεθείς ασύρματα σε τυχόν τέτοιο δίκτυο στην γειτονιά σου (αν το έχει ενεργό άλλος πελάτης της εταιρείας).

Άλλες λύσεις να σου δώσει ασύρματη πρόσβαση κάποιος γείτονας ή μέσω δεδομένων κινητής.

Και πως ενεργοποιώ το WiFi fon του πατέρα μου για να πάω έτοιμος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jkoukos είπε

Το link που έδωσα έχει όλες τις πληροφορίες για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας και την χρήση της.

Α οκ ευχαριστώ. Δεν πήγα σπίτι να το τσεκάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Από το link του jkoukos :


          1. Ενεργοποίησε το COSMOTE WiFi εδώ.


          2. Αφού ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση, αναζήτησε στη συσκευή σου το ασύρματο δίκτυο με το όνομα (SSID) "COSMOTE WiFi Fon" και επίλεξε το.


          3. Χρησιμοποίησε το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης της COSMOTE Double Play σύνδεσής σου στη σελίδα που θα σου εμφανιστεί. Αυτό θα χρειαστεί να το κάνεις μόνο την 1η φορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οδηγίες του jkoukos για ένα περίεργο λόγο δε μου ανοίγουν στο ipad. Δείχνει μια κενή άσπρη οθόνη.

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη προϋπόθεση; Κάτι διάβασα ότι πρέπει να έχεις σύνδεση Cosmote στο κινητό για να έχεις πρόσβαση; Κάποιοι έλεγαν ότι θα πρέπει το κινητό να φαίνεται στο ίδιο όνομα με την σταθερή σύνδεση. Αν ισχύουν δεν κάνουμε δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπαίνω στο cosmote wifi fon με τους κωδικούς της double play της γυναίκας μου και με wind και με vodafone οπότε όχι δεν έχει τις προϋποθέσεις που λες.

      Ας τα πάρουμε πάλι από την αρχή:

      1. Μπες στην σελίδα ενεργοποίησης του cosmote wifi fon.

      2. Αφού δεν έχεις κινητό cosmote κατέβα στην παράγραφο " Είσαι συνδρομητής μόνο COSMOTE Double Play;"

      3. Για να ενεργοποιήσεις το COSMOTE WiFi πατάς "Ενεργοποίηση COSMOTE WIFI".

      4. Από την καρτέλα που θα σου ανοίξει (αν έχεις λογαριασμό) βάζεις τα στοιχεία σου ή αλλιώς πατάς "Φτιάξε το δικό σου" για να κάνεις καινούριο λογαριασμό.

      5. Όταν φτιάξεις το λογαριασμό και μπεις επιλέγεις ενεργοποίηση cosmote wifi και δίνεις τα στοιχεία που σου ζητάει.


       6. Αφού ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση, αναζήτησε στη συσκευή σου το ασύρματο δίκτυο με το όνομα (SSID) "COSMOTE WiFi Fon" και επίλεξε το.


      7. Χρησιμοποίησε το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης της COSMOTE Double Play σύνδεσής σου στη σελίδα που θα σου εμφανιστεί. Αυτό θα χρειαστεί να το κάνεις μόνο την 1η φορά.

 

    Υ.Γ. Αν βαριέσαι να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία ή δεν θέλεις να κάνεις λογαριασμό, πάρε απλά (από το σταθερό του πατέρα σου) την Εξυπηρέτηση πελατών της cosmote 13888 (ΔΩΡΕΑΝ από σταθερό cosmote) και ζήτα να σου ενεργοποιήσουν αυτοί την υπηρεσία cosmote wifi. Κανονικά λόγω προσωπικών δεδομένων πρέπει να πάρει ο πατέρας σου τηλέφωνο αλλά .....

Επεξ/σία από afm
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψη ότι στην σύνδεση του πατέρα σου, πρέπει να υπάρχει κάποιο Speedport του ΟΤΕ και να είναι σε αυτό ενεργό το WiFi Fon, διαφορετικά δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις από άλλο δίκτυο. Η όλη λειτουργία στηρίζεται σε δούναι και λαβείν. Δηλαδή διαθέτουμε το δικό μας WiFi Fon για να έχουμε δυνατότητα χρήσης άλλου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2020 στις 2:06 ΜΜ, broxopios είπε

Καλησπέρα.

Θέλω να αποκτήσω ίντερνετ στο σπίτι μου σε ορεινό χωριό και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (πιθανόν δωρεάν) από Nova (η δική μου εταιρία) ή Cosmote (του πατέρα μου).

Το σπίτι δεν έχει σύνδεση τηλεφώνου (ούτε πρίζες δηλαδή). Προσφέρει κάποια εταιρία δυνατότητα μεταφοράς του ήδη υπάρχοντος ίντερνετ σε άλλο μέρος;

Είχα πετύχει μια διαφήμιση της Cosmote τις προάλλες που έλεγε για εξοχικό, όμως δε με ενδιέφερε τότε και δεν της έδωσα προσοχή. 

Πήρα εγώ πριν 10 ημέρες τηλέφωνο να ρωτήσω για το νησί της Σάμου αν γίνεται να βάλω internet . Για να μην στα πολυλογώ η Cosmote δίνει λύσεις αλλά ζητάνε κλασικά συμβόλαιο για 24 μήνες το ελάχιστο με 36 ευρώ το μήνα. Τους ακύρωσα και θα κάνω δουλειά μέσω κινητού.

Στις 5/7/2020 στις 8:42 ΠΜ, jkoukos είπε

Υπόψη ότι στην σύνδεση του πατέρα σου, πρέπει να υπάρχει κάποιο Speedport του ΟΤΕ και να είναι σε αυτό ενεργό το WiFi Fon, διαφορετικά δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις από άλλο δίκτυο. Η όλη λειτουργία στηρίζεται σε δούναι και λαβείν. Δηλαδή διαθέτουμε το δικό μας WiFi Fon για να έχουμε δυνατότητα χρήσης άλλου.

Το Fon πλέον δεν λειτουργεί σε πλατφόρμες Windows. Με απλά λόγια δεν συνδέεται ούτε το Laptop ούτε το PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο σημείο ανέφερα ότι δουλεύει σε υπολογιστές κλπ. Αναφέρθηκα γενικά πως δουλεύει και όχι σε ποιες συσκευές.

Ίσα-ίσα που το γνωρίζω και το έχω αναφέρει καιρό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Γεια σας, είδα ότι στην περιοχή που θέλω να βάλω internet έχει μόνο η Cosmote (Vodafone, Wind, Forthnet δεν υποστηρίζουν). Η Cosmote λοιπόν έχει ένα αδιανόητο πρόγραμμα για εξοχικό με παροχή ίντερνετ έως 24Mbps, για 6 μήνες και πληρωμή κάθε μήνα €20.88 (!). Δηλαδή το κόστος ανά μήνα που θα έχεις ίντερνετ ανέρχεται στα €41.76...

Υπάρχει κάποια εναλλακτική; Είδα τη Sky Telecom, αν και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη θα είναι. Mobile internet γενικά έχει άθλιο σήμα, ίσως μόνο η Cosmote θα μπορούσε να καλύψει βασικές ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2021 στις 11:39 ΜΜ, butters είπε

Γεια σας, είδα ότι στην περιοχή που θέλω να βάλω internet έχει μόνο η Cosmote (Vodafone, Wind, Forthnet δεν υποστηρίζουν). Η Cosmote λοιπόν έχει ένα αδιανόητο πρόγραμμα για εξοχικό με παροχή ίντερνετ έως 24Mbps, για 6 μήνες και πληρωμή κάθε μήνα €20.88 (!). Δηλαδή το κόστος ανά μήνα που θα έχεις ίντερνετ ανέρχεται στα €41.76...

Υπάρχει κάποια εναλλακτική; Είδα τη Sky Telecom, αν και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη θα είναι. Mobile internet γενικά έχει άθλιο σήμα, ίσως μόνο η Cosmote θα μπορούσε να καλύψει βασικές ανάγκες.

Για σταθερό ιντερνετ εφόσον δεν υποστηρίζει την περιοχή η νοβα, δυστυχώς αυτό το πρόγραμμα είναι το φθηνότερο που μπορείς να επιλέξεις.

Εγώ έχω ένα στικάκι με 20 gb shared με το κινητό και κόστος κάτω από 10€ αλλά ψάχνομαι για σταθερό, οπότε με ενδιαφέρει και μένα το ζήτημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...