Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Apple Pay σε iPhone 7 plus


Hatsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να δροσίζεστε σε καμία παραλία. 
 

Λοιπόν, έχω την εξής απορία/πρόβλημα. Ένας φίλος από Γερμανία αγόρασε το iPhone 11 Pro και μου έστειλε την παλιά του συσκευή, ένα iPhone 7 Plus το οποίο του έπεσε κιόλας και έσπασε η οθόνη. Πήγα σε ένα κατάστημα και άλλαξα την οθόνη, γενικά η συσκευή λειτουργεί κανονικά σε όλα χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός από το Apple Pay. Έχω περάσει την κάρτα της Alpha και ενώ μου ζητάει κανονικά το δακτυλικό αποτύπωμα και βγαζει και το μήνυμα «να πλησιάσω την συσκευή κοντά το τερματικό», όταν «ακουμπάω» την συσκευή στο τερματικό δεν κάνει τπτ. Η κάρτα λειτουργεί κανονικά στο Apple Pay σε ένα iPhone 6s που έχω οπότε δεν είναι από εκεί το πρόβλημα. 
 

Παρατήρησα αργότερα ότι το region ήταν USA αλλά αυτό δεν πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο έτσι δεν είναι? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω η πρέπει πάλι να το πάω σε μάστορα? Μπορώ να καταλάβω με κάποιο τρόπο αν έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα? Κάποια εφαρμογή που να δίνει αναφορά συσκευής? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iMarilina είπε

Δες να αλλάξεις το region πρώτα 

Λες να φταίει κάτι τέτοιο ε? Θα δοκιμάσω αν και πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά δεν πρέπει να φταίει. Γιατί αν πας κάπου διακοπές δεν αλλάζεις region. Τωρα ισως επειδη ειναι εκτος ευρωπης? Δοκιμασε το δεν χανεις κατι.

Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει το nfc ? περναει το κινητο ? κανει ηχο και στην απορριπτει ? Η νεκρο τελειως !?

Κάνε μια επαναφορά μέσω iTunes. Να κατεβασει το λογισμικο απο την αρχη και να το περασει.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexakos89 είπε

Κανονικά δεν πρέπει να φταίει. Γιατί αν πας κάπου διακοπές δεν αλλάζεις region. 

Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει το nfc ? περναει το κινητο ? κανει ηχο και στην απορριπτει ?

Κάνε μια επαναφορά μέσω iTunes. Να κατεβασει το λογισμικο απο την αρχη και να το περασει.

Έκανα επαναφορά εννοείται. Όχι δεν κάνει κανέναν ήχο ούτε καν μου απορρίπτει την συναλλαγή, το κινητό απλά φτάνει μέχρι το τελευταίο βήμα που λέει να πλησιάσω την συσκευή στο τερματικό για να γίνει η συναλλαγή, όταν πλησιάζω το κινητό στο POS απλά δεν συμβαίνει τίποτα. Λες να μην δουλεύει το NFC? Δεν θα έπρεπε να μου βγαζει ότι έχει κάποιο πρόβλημα? Υπάρχει τρόπος να το δω αυτό κάπως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Έκανα επαναφορά εννοείται. Όχι δεν κάνει κανέναν ήχο ούτε καν μου απορρίπτει την συναλλαγή, το κινητό απλά φτάνει μέχρι το τελευταίο βήμα που λέει να πλησιάσω την συσκευή στο τερματικό για να γίνει η συναλλαγή, όταν πλησιάζω το κινητό στο POS απλά δεν συμβαίνει τίποτα. Λες να μην δουλεύει το NFC? Δεν θα έπρεπε να μου βγαζει ότι έχει κάποιο πρόβλημα? Υπάρχει τρόπος να το δω αυτό κάπως? 

Κάνε αλλαγη region. Ισως επειδη ειναι εκτος ευρωπης να παιζει κατι.

Δεν ξέρω πως να το τεσταρεις. Μόνο αν έχεις nfc tags να δεις αν τα διαβαζει.

Ενδέχεται από την αλλαγή οθόνης να έγινε κάτι? που το πηγές? Σε εξουσιοδοτημένο η στης γειτονιάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Κάνε αλλαγη region. Ισως επειδη ειναι εκτος ευρωπης να παιζει κατι.

Δεν ξέρω πως να το τεσταρεις. Μόνο αν έχεις nfc tags να δεις αν τα διαβαζει.

Ενδέχεται από την αλλαγή οθόνης να έγινε κάτι? που το πηγές? Σε εξουσιοδοτημένο η στης γειτονιάς?

Το πήγα στο irepair. Έχω κάνει και άλλες επισκευές εκεί και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Νταξει δεν το λες και κατάστημα της γειτονιάς. Θα ξανά δοκιμάσω μήπως και γίνει τίποτα μετα την αλλαγή region. Μήπως φταίει αυτό. NFC tags δεν έχω οπότε με βλέπω να πηγαίνω πάλι για επισκευή μιας και θα αλλάξω μπαταρία σε λίγο έτσι και αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Το πήγα στο irepair. Έχω κάνει και άλλες επισκευές εκεί και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Νταξει δεν το λες και κατάστημα της γειτονιάς. Θα ξανά δοκιμάσω μήπως και γίνει τίποτα μετα την αλλαγή region. Μήπως φταίει αυτό. NFC tags δεν έχω οπότε με βλέπω να πηγαίνω πάλι για επισκευή μιας και θα αλλάξω μπαταρία σε λίγο έτσι και αλλιώς. 

Από εδώ που έχω διαβάσει γενικά δεν λένε και τα καλύτερα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Από εδώ που έχω διαβάσει γενικά δεν λένε και τα καλύτερα πάντως.

Χμμμμμ δεν το ήξερα αυτό. Ελπίζω να μην έγινε καμία χαζομάρα 😕 

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου το κλείσανε καλά αυτή την φορά το κινητό, κάποια λαστιχακια ήταν έξω και τα έκοψα εγώ γιατί με ενοχλούσαν. Τι να πω θα πάω να το δω αν δεν δουλέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Χμμμμμ δεν το ήξερα αυτό. Ελπίζω να μην έγινε καμία χαζομάρα 😕 

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου το κλείσανε καλά αυτή την φορά το κινητό, κάποια λαστιχακια ήταν έξω και τα έκοψα εγώ γιατί με ενοχλούσαν. Τι να πω θα πάω να το δω αν δεν δουλέψει. 

Κατα τα αλλα δεν είχες κάποιο πρόβλημα. Είναι σίγουρα όλα τα πράγματα μέσα ? 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα λες να μην είναι μέσα? Όντως τότε πρέπει να έχει θέμα το ίδιο το nfc. Κρίμα που δεν μπορώ να τρέξω κανένα diagnostics tool να δω απευθείας το πρόβλημα (αν είναι μέσα το nfc 😂). Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...