Προς το περιεχόμενο

Χανονται οι μηνες ανεργιας;


artist1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rmacobra είπε

Ας απαντησουν οι εξυπνοι απο πανω ;)

Η αληθεια ειναι πως απο οτι καταλαβα και η μητερα μου ρωτησε για την καρτα και δεν θυμαται αν ρωτησε και για τους μηνες! Αδικα πηγε με λιγα λογια το βασικο δεν ρωτησε, παντως η υπάλληλος δεν της ειπε πως δεν θα χαθουν οι μηνες ανεργιας της. Παντως το λεει οντως ξεκαθαρα και στο site τους αφου δεν εχει δουλεψει 70 μεροκαματα πρεπει να θεωρηθούν συνεχόμενοι οι μηνες ανεργιας. Αν μαθω θα ενημερωσω.

Επισης ενω ειχε υπογραψει συμβαση για συγκεκριμενο παραρτημα τους, την πηραν τηλεφωνο και της ειπαν πως θα την στειλουν αλλου ΜΕ ΑΛΛΟ ΩΡΑΡΙΟ διακοπτόμενο και σε αλλη περιοχη, προφανως θα επρεπε να γινει και νεα συμβαση υποθετω αφου η ήδη υπαρχουσα αναγραφει αλλες ωρες και καταστημα. Οποτε και δεν πηγε στην δουλεια σημερα γιατι τους ειπε αρχικα πως θα το σκεφτει αλλα μιας και ακουσε πως αργουν κανα 3μηνο  να   πληρωνουν δεν θελει τελικα. Τωρα αν δεν παει αλλες δυο μερες στην δουλεια θα της κανουν οικειοθελή αποχώρηση σωστα; Αν γινει αυτο θα την πληρωσουν όμως ή στην οικειοθελή αποχώρηση εχουν  δικαιωμα  να πουν πως εφυγε μονη της και να μην την πληρωσουν; Αν της πουν να της κανουν απόλυση υπογράφει; Ή οταν υπογράφεις πρεπει να χεις πληρωθει ολα οσα σου χρωστανε;

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Μολις γυρισε η μητερα μου απο τον ΟΑΕΔ και της ειπαν και με μια μερα εργασιας χανονται οι μηνες και να βγαλει καινουργια καρτα!

Τι να πω τα χω χαμένα....και τους το ειπε αυτο με τα 70 μεροκαματα και της λενε οχι και με την 1η μερα ακυρωνεται η καρτα. Και η καρτα της ειναι ακυρωμένη.

Eνταξει η καρτα ακυρωθηκε αλλα αν βγαλει καινουργια δεν θα αναγνωριζονται ως συνεχομενοι μηνες ανεργιας; 

Θα καλεσω εγω αυριο να ρωτησω γιατι η μανα μου μαλλον δεν τα ρωτησε σωστα ή δεν την ενημερωσαν σωστα θελω να ελπιζω.

Δεν ήθελα να σε κακοκαρδίσω χθες βράδυ γιατί  δεν έπρεπε να κοιμηθείς μ΄αυτό στο μυαλό σου...

Το Μάρτιο του 2019 που πέρασα από σύμβουλο στον ΟΑΕΔ τον ρώτησα - επειδή κολλάω οικοδομικά
ένσημα - για το αν θα μπορούσα να κάνω  κάποια ένσημα σε χαμαλίκια σε συνεργεία ανακαινίσεων
και με απάντησε ότι η σποραδική ή περιστασιακή απασχόληση δεν ισχύει πια.
Αυτό συνέβη σε μένα πριν ένα χρόνο και στο γράφω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είναι κάτι από
εγκύκλιο αλλά μια προσωπική εμπειρία.

Τώρα αν γνωρίζουν κάτι παραπάνω οι συμφορουμίτες που απάντησαν, για την περιστασιακή εργασία,
ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν με την εμπειρία τους και να σε κατευθύνουν πως να κινηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, artist1 είπε

Θα καλεσω εγω αυριο να ρωτησω γιατι η μανα μου μαλλον δεν τα ρωτησε σωστα ή δεν την ενημερωσαν σωστα θελω να ελπιζω.

Αυτό . Στο site του ΟΑΕΔ:

http://www.oaed.gr/sychnes-eroteseis-deltio-anergias

Με το άρθρ. 92 του ν. 4461/2017 (Α’/38/28.03.2017) δίνεται η ευκαιρία σε όσους απασχολούνται περιστασιακά να αναγνωρίζουν συνεχόμενο χρόνο ανεργίας αφαιρούμενου του χρονικού διαστήματος που απασχολήθηκαν καθώς και κάθε χρονικού διαστήματος κατά το οποίο δεν ήταν εγγεγραμμένοι άνεργοι. Οι προϋποθέσεις είναι οι εξής:

    Ο αριθμός των ενσήμων που πραγματοποίησαν εντός του δωδεκαμήνου που προηγείται της αίτησής τους να μην υπερβαίνει τα εβδομήντα.
    Κατά την ημερομηνία έναρξης του δωδεκάμηνου πριν την αίτηση να ήταν εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων.
    Να μην έχει διαγραφεί το/τα δελτίο/α τους για άλλο λόγο εκτός της πρόσληψης μέσα στο δωδεκάμηνο που προηγείται της αίτησής τους.

Εφόσον το αίτημά σας εγκριθεί βάσει του άρθρου 92 του ν.4461/2017, στην βεβαίωση χρόνου ανεργίας θα αναφέρεται συνεχόμενος χρόνος ανεργίας αφαιρουμένων:

    των διαστημάτων απασχόλησης καθώς και
    του χρόνου που πιθανόν μεσολαβεί μέχρι την επανεγγραφή στο μητρώο ανέργων, τα οποία δεν προσμετρώνται στον συνολικό χρόνο ανεργίας.

 

Ενημέρωσέ μας αν κατάργησαν την εγκύκλιο . Μου έχει τύχει να χάσω τρίμηνα που δικαιούμουν λόγω άγνοιας υπαλλήλου .

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, artist1 είπε

Μολις γυρισε η μητερα μου απο τον ΟΑΕΔ και της ειπαν και με μια μερα εργασιας χανονται οι μηνες και να βγαλει καινουργια καρτα!

Τι να πω τα χω χαμένα....και τους το ειπε αυτο με τα 70 μεροκαματα και της λενε οχι και με την 1η μερα ακυρωνεται η καρτα. Και η καρτα της ειναι ακυρωμένη.

Eνταξει η καρτα ακυρωθηκε αλλα αν βγαλει καινουργια δεν θα αναγνωριζονται ως συνεχομενοι μηνες ανεργιας; 

Θα καλεσω εγω αυριο να ρωτησω γιατι η μανα μου μαλλον δεν τα ρωτησε σωστα ή δεν την ενημερωσαν σωστα θελω να ελπιζω.

Ο υπάλληλος δεν ήξερε την τύφλα του μάλλον,ή έχουν αλλάξει τους νόμους και δεν ενημερώνουν τις εγκύκλιους...
Αν το ψάξεις στο ιντερνετ λεει για 70 μεροκαματα.....τελος παντων αν ισχυει τι να πω, αυτη ειναι η χωρα του mr,bean

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αν βγαλει νεα καρτα αυτοματα θεωρειται νεα ανεργος αρα οτι μηνες ειχε πηγαινουν στον καδο αρα χανει και μορια για καποια αιτηση μεσω οαεδ. απλα τα πραματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έξτρα ερώτηση χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ:

Αφού από ό,τι μας λες έχασε που έχασε τις μέρες της, γιατί η μητέρα σου δεν συνεχίζει με την δουλειά της ή να βρει άλλη; Άλλωστε, καλή η κάρτα ανεργίας αλλά σαν την πραγματική δουλειά δεν έχει. Και το λέω ως εργαζόμενος που μέχρι τα 23 μου έτρωγα από την μανα και τον πατέρα μου.

4 ώρες πριν, Rmacobra είπε

Ας απαντησουν οι εξυπνοι απο πανω ;)

Δέχομαι την διόρθωση με τιμή. Συγγνώμη, έπεσα έξω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Έξτρα ερώτηση χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ:

Αφού από ό,τι μας λες έχασε που έχασε τις μέρες της, γιατί η μητέρα σου δεν συνεχίζει με την δουλειά της ή να βρει άλλη; Άλλωστε, καλή η κάρτα ανεργίας αλλά σαν την πραγματική δουλειά δεν έχει. Και το λέω ως εργαζόμενος που μέχρι τα 23 μου έτρωγα από την μανα και τον πατέρα μου.

Δέχομαι την διόρθωση με τιμή. Συγγνώμη, έπεσα έξω.

Δεν είναι για την κάρτα μόνο  , θέλει η γυναίκα να κάνει αίτηση στα κοινωφελή προγράμματα και χρειάζεται μόρια (μήνες ανεργίας) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν είναι για την κάρτα μόνο  , θέλει η γυναίκα να κάνει αίτηση στα κοινωφελή προγράμματα και χρειάζεται μόρια (μήνες ανεργίας) 

Ακριβως αυτο, επισης πως το λενε μερικοι λες και ειναι ευκολο να βρεις δουλεια.

Ειναι πολυ μεγαλη σε ηλικια και ανειδίκευτη πως να βρει δουλεια αφου ολοι θα προτιμήσουν νεοτερους η μονη ελπιδα ειναι τα κοινωφελη.

4 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Έξτρα ερώτηση χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ:

Αφού από ό,τι μας λες έχασε που έχασε τις μέρες της, γιατί η μητέρα σου δεν συνεχίζει με την δουλειά της ή να βρει άλλη; Άλλωστε, καλή η κάρτα ανεργίας αλλά σαν την πραγματική δουλειά δεν έχει. Και το λέω ως εργαζόμενος που μέχρι τα 23 μου έτρωγα από την μανα και τον πατέρα μου.

Δέχομαι την διόρθωση με τιμή. Συγγνώμη, έπεσα έξω.

Ειναι μεγαλη σε ηλικια και ανειδίκευτη πως να βρει δουλεια αφου ολοι θα προτιμήσουν νεοτερους η μονη ελπιδα ειναι τα κοινωφελη.

Επισης οπως διαβασες σε αυτην την δουλεια κανουν 3 και 5 μηνες απο οτι εμαθε απο τους υπολοιπους για να τους πληρωσουν , να πηγαινεις για δουλεια τζαμπα και να αγωνιας ΑΝ θα πληρωθεις καποτε.

Eσυ το λες σαν κατι ευκολο επειδη εισαι μικρος και θα χεις τελειωσει κατι. μπες λιγο και στην θεση του αλλου ομως. Δεν ειναι για ολους το ιδιο ευκολο  ουτε ειναι ολοι νεοι.

Αμέσως να τον βγαλουμε τον αλλον τεμπέλη χωρις να ξερουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, artist1 είπε

Ακριβως αυτο, επισης πως το λενε μερικοι λες και ειναι ευκολο να βρεις δουλεια.

Ειναι πολυ μεγαλη σε ηλικια και ανειδίκευτη πως να βρει δουλεια αφου ολοι θα προτιμήσουν νεοτερους η μονη ελπιδα ειναι τα κοινωφελη.

Ειναι μεγαλη σε ηλικια και ανειδίκευτη πως να βρει δουλεια αφου ολοι θα προτιμήσουν νεοτερους η μονη ελπιδα ειναι τα κοινωφελη.

Επισης οπως διαβασες σε αυτην την δουλεια κανουν 3 και 5 μηνες απο οτι εμαθε απο τους υπολοιπους για να τους πληρωσουν , να πηγαινεις για δουλεια τζαμπα και να αγωνιας ΑΝ θα πληρωθεις καποτε.

Ντάξει προφανώς καταλαβαίνω τι λες.

Πάντως, και δεν θέλω να ακουστώ μαλάκας, ίσως αυτό να βγει σε καλό. Η ανεργία, πόσο μάλλον μακροχρόνια, επηρεάζει αρνητικά έναν άνθρωπο. Ποτέ δεν είναι αργά αν θέλει να ξαναρχίσει την ζωή της η γυναίκα, γερή να είναι μόνο.

Εγώ δεν θα το κοιτούσα τόσο αρνητικά όσο λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Ντάξει προφανώς καταλαβαίνω τι λες.

Πάντως, και δεν θέλω να ακουστώ μαλάκας, ίσως αυτό να βγει σε καλό. Η ανεργία, πόσο μάλλον μακροχρόνια, επηρεάζει αρνητικά έναν άνθρωπο. Ποτέ δεν είναι αργά αν θέλει να ξαναρχίσει την ζωή της η γυναίκα, γερή να είναι μόνο.

Εγώ δεν θα το κοιτούσα τόσο αρνητικά όσο λες.

Δουλευει σε οτι βρει περιστασιακά μονο πχ σε σπιτια και θελει να δουλευει αλλα δεν βρίσκεις και ολο κλαιει οταν βλεπουμε αγγελιες και ζητανε ολο μικρες αυτο το πραγμα με την ηλικια ειναι ρατσισμος ! Το να δουλευει σε ενα σπιτι την εβδομαδα ειναι ίσον με το μηδεν. Αμα θες εσυ και εχεις γνωστους που να ενδιαφέρονται για καθαριότητα σε σπιτια (να μην ειναι κανας ομως οπως αυτος ο τυφλος τοτε που το παιζε τυφλος για την ακριβεια) πες μας αφου θες να βοηθησεις.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, artist1 είπε

Δουλευει σε οτι βρει περιστασιακά μονο πχ σε σπιτια και θελει να δουλευει αλλα δεν βρίσκεις και ολο κλαιει οταν βλεπουμε αγγελια και ζητανε ολο μικρες αυτο το πραγμα με την ηλικια ειναι ρατσισμος ! Το να δουλευει σε ενα σπιτι την εβδομαδα ειναι ίσον με το μηδεν. Αμα θες εσυ και εχεις γνωστους που να ενδιαφέρονται για καθαριότητα σε σπιτια (να μην ειναι κανας ομως οπως αυτος ο τυφλος τοτε που το παιζε τυφλος για την ακριβεια) πες μας αφου θες να βοηθησεις.

Ναι κοίτα δεν είχα αυτό στο μυαλό μου, και προφανώς δεν πρόκειται να γίνει μέσα στα πλαίσια ενός ανώνυμου φόρουμ.

Να μάθει μια τέχνη το έχει σκεφτεί; Αν πάει σε απογευματινό ΕΠΑΛ με στοιχειώδη προσπάθεια περνάει σε όποιο ΑΕΙ θέλει τζαμπέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Ναι κοίτα δεν είχα αυτό στο μυαλό μου, και προφανώς δεν πρόκειται να γίνει μέσα στα πλαίσια ενός ανώνυμου φόρουμ.

Να μάθει μια τέχνη το έχει σκεφτεί; Αν πάει σε απογευματινό ΕΠΑΛ με στοιχειώδη προσπάθεια περνάει σε όποιο ΑΕΙ θέλει τζαμπέ.

Καλα εσυ μας δουλευεις μου φαινεται θα παει σε ΕΠΑΛ  στα 60+ ; Και ποτε στα 70 θα χει τελειωσει το ΑΕΙ; 

Τι να σου πω μετα το παιζεις πως απαντας και σοβαρα. Και ακομα και ετσι να ναι θα παρουν καποια 70 χρονων χωρις προυπηρεσια που ΜΟΛΙΣ τελειωσε το ΑΕΙ; Εδω μετα τα 50 και δεν βρίσκεις δουλεια ακομα και με προυπηρεσια. 

Σοβαρεψου λιγο και μην παιζεις με τον πονο των αλλων.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, artist1 είπε

Καλα εσυ μας δουλευεις μου φαινεται θα σε ΕΠΑΛ  στα 60+ ; Και ποτε στα 70+ θα χει τελειωσει το ΑΕΙ; 

Τι να σου πω μετα το παιζεις πως απαντας και σοβαρα. Και ακομα και ετσι να ναι θα παρουν καποια 70 χρονων χωρις προυπηρεσια που ΜΟΛΙΣ τελειωσε το ΑΕΙ;

Καταρχάς δεν προσδιόρισες την ηλικία της μητέρας σου, πώς να ξερω;
Κατά δεύτερον, έχω διδάξει σε φροντιστήριο για κάποιον καιρό και είχα δύο μαθητές που μπήκαν πανεπιστήμιο ο ένας στα 35 και ο άλλος στα 42.

Τώρα ντάξει δεν θα αναλωθώ σε αμερικανιές τύπου "Ό,τι θες καταφέρνεις" απλώς η τεχνική κατάρτιση, όπως και να το κάνεις, σου δίνει κάτι ανώτερο από, όπως λες εσύ, "Να ψάχνεις και να ζητάς σπίτια να τακτοποιείς".

Αυτά τα δύο λόγια από εμένα, καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Καταρχάς δεν προσδιόρισες την ηλικία της μητέρας σου, πώς να ξερω;
Κατά δεύτερον, έχω διδάξει σε φροντιστήριο για κάποιον καιρό και είχα δύο μαθητές που μπήκαν πανεπιστήμιο ο ένας στα 35 και ο άλλος στα 42.

Τώρα ντάξει δεν θα αναλωθώ σε αμερικανιές τύπου "Ό,τι θες καταφέρνεις" απλώς η τεχνική κατάρτιση, όπως και να το κάνεις, σου δίνει κάτι ανώτερο από, όπως λες εσύ, "Να ψάχνεις και να ζητάς σπίτια να τακτοποιείς".

Αυτά τα δύο λόγια από εμένα, καλή τύχη.

Εχεις θεματα ανθρωπε μου! Αφου το εγραψα πιο πανω πως ειναι πολυ μεγαλη σε ηλικια που δυσκολα βρίσκει δουλεια εσυ λες το 35 να ελεγα πολυ μεγαλο;

Επισης δειξε σεβασμο σε οσους "τακτοποιουν σπιτια" ή ειναι καθαριστες σε παρακαλω. Αν δεν ηταν εκεινοι θα βρομίζαμε κανουν την δυσκολότερη δουλεια.

Μου αρεσει που επιμενεις κιολας, αντε και στα 80 θα κανει και μεταπτυχιακο!

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, artist1 είπε

Εχεις θεματα ανθρωπε μου! Αφου το εγραψα πιο πανω πως ειναι πολυ μεγαλη σε ηλικια που δυσκολα βρίσκει δουλεια εσυ λες το 35 να ελεγα πολυ μεγαλο;

Επισης δειξε σεβασμο σε οσους "τακτοποιουν σπιτια" ή ειναι καθαριστες σε παρακαλω. Αν δεν ηταν εκεινοι θα βρομίζαμε κανουν την δυσκολότερη δουλεια.

Μου αρεσει που επιμενεις κιολας, αντε και στα 80 θα κανει και μεταπτυχιακο!

Εμένα μου αρέσει που αφήνεις μια απάντηση, κάθεσαι σκέφτεσαι κάτι πιο πικάντικο, και την ξαναστέλνεις (!!!).

Τέσπα οκ φιλαράκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...