Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία download ενημερώσεων από Google Play Store


kallidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ και μερικές εβδομάδες το κατέβασμα ενημερώσεων εφαρμογών από το Google Play Store αλλά και των e-mails (ακόμη και η διαγραφή των) καθυστερεί υπερβολικά σε όλα τα κινητά και tablets που συνδέω στον router μου. Ο,τιδήποτε άλλο που έχει σχέση με μεταφορά από Internet λειτουργεί κανονικά. Η γραμμή μου είναι Vodafone VDSL. Έλεγξα τις ρυθμίσεις του router μου (Fritz!Box 7490) και δεν βρήκα κανενός είδους περιορισμό.

Κάποιες ώρες (το πρωί πριν από τις 7 ή το βράδυ μετά τις 11) το κατέβασμα γίνεται σχεδόν κανονικά, με νορμάλ ταχύτητες όπως παλαιότερα. Θέμα εισόδου άλλου στο WiFi μου δεν υπάρχει.

Έχει κανείς κάποια ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει;

Ξανασετάρισμα του router θα ήθελα να το αποφύγω όσο γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από kallidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε εμένα το κάνει και μάλιστα στις εφαρμογές που προσπαθώ να αναβαθμίσω το κυκλάκι δίπλα, γυρνάει και ξαναγυρνάει μέχρι το άπειρο.. Μετά από ώρες φτιάχνει απο μόνο του, ή μερικές φορές με επανεκίνηση του κινητού. Δεν νομίζω οτι είναι θέμα ρούτερ. Μάλλον κάτι με το android παίζει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε ολοι vodafone xDSL? Εμενα αρχισε παλι απο το πρωι να αργει να γεμισει φωτο σε  fb & twitter, να φορτωνει σελιδες ο chrome, και τα downloads απο google playstore...λεει συνεχεια waiting to download. Αμα γυρισω σε 4G κατεβαζει αμεσως, αρα μαλλον δικτυο ειναι το προβλημα, οχι android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα

Κι εγώ με Vodafone. Αργή σύνδεση σε όλα και ενημερώσεις εφαρμογών από Google play απλά δε ξεκινάνε. Με δεδομένα όλα καλά. 

Πάντως πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα και από Google γιατί όταν καθαρίζω cache και δεδομένα από Google play κατεβάζει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, costas80 είπε

Παιδιά αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα

Κι εγώ με Vodafone. Αργή σύνδεση σε όλα και ενημερώσεις εφαρμογών από Google play απλά δε ξεκινάνε. Με δεδομένα όλα καλά. 

Πάντως πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα και από Google γιατί όταν καθαρίζω cache και δεδομένα από Google play κατεβάζει κανονικά. 

Πρόβλημα από Google και όχι μόνο, εγώ έχω πρόβλημα και με τη διαγραφή των e-mails, που καθυστερεί αφάνταστα (εφαρμογές Gmail, Outlook & Yahoo) ενώ όλα τα άλλα (Κατέβασμα e-mail, εφαρμογές Facebook, Youtube, Messenger, το TikTok και το Popcorn, που χρησιμοποιεί η κόρη μου κλπ.) λειτουργούν άψογα. Ακόμη και όταν το κινητό μου είναι η μοναδική συσκευή που έχει συνδεθεί στο WiFi τα προβλήματα εμφανίζονται. Εδώ και μισή ώρα αδυνατεί να κατεβάσει δυο ενημερώσεις εφαρμογών μεγέθους μόλις 42ΜΒ συνολικά (για τις οποίες με κανονικές συνθήκες θα χρειαζόταν το πολύ 15 δευτερόλεπτα). Έχω επίσης παρατηρήσει ότι μερικές φορές (όχι πάντα), όταν τρέχω κάποια από τις εφαρμογές, που δεν έχουν πρόβλημα και παράλληλα τρέχει το Google Play Store στο παρασκήνιο, οι ενημερώσεις γίνονται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πρόβλημα με το Play Store, δεν έκανε αναβάθμιση στις εφαρμογές και είχα βρεί λύση.Ελπίζω να βοηθήσει αυτό το θέμα.Με διαγραφή cache και διαγραφή δεδομένων δεν είχε φτιάξει.

Η λύση στο τελευταίο μου post:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/693101-αλλαγή-κινητού-και-google-account/

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Είχα πρόβλημα με το Play Store, δεν έκανε αναβάθμιση στις εφαρμογές και είχα βρεί λύση.Ελπίζω να βοηθήσει αυτό το θέμα.Με διαγραφή cache και διαγραφή δεδομένων δεν είχε φτιάξει.

Η λύση στο τελευταίο μου post:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/693101-αλλαγή-κινητού-και-google-account/

Δυστυχώς ούτε αυτό έφερε αποτέλεσμα. Δοκίμασα και όσα περιγράφονται εδώ αλλά και πάλι τίποτε. Μάλλον μας κάνει πλάκα η Vodafone ή η Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/7/2020 στις 7:32 ΜΜ, pp6210 είπε

Εχετε ολοι vodafone xDSL? Εμενα αρχισε παλι απο το πρωι να αργει να γεμισει φωτο σε  fb & twitter, να φορτωνει σελιδες ο chrome, και τα downloads απο google playstore...λεει συνεχεια waiting to download. Αμα γυρισω σε 4G κατεβαζει αμεσως, αρα μαλλον δικτυο ειναι το προβλημα, οχι android

Το πρόβλημα επανήλθε σε μένα  μια βδομάδα τώρα, και έχω ανοίξει ticket στη Voda απο 10/7... μέχρι και χτες έχω μιλήσει με 4 διαφορετικούς τεχνικούς, όλοι τους κάνουν οτι το ακουνε πρώτη φορά, μόνο ένας ψιλοπαραδέχτηκε (μετά απο δική μου ανάλυση) οτι είναι θέμα δικτυακό - dns και όχι της γραμμής vdsl. Σύνδεση playstation network, με τον εταιρικό server για Microsoft Teams και youtube όλα μια χαρά.

Ενδοιαμέσως, έχω αλλάξει τους dns στο ρούτερ σε dns google χωρίς αποτέλεσμα (παλιότερα είχε δουλέψει), ξαναέβαλα τον dns που είχε (που περιέργως είναι ίδιο με το LAN IP Address - αλλά μόνο έτσι δουλεύει η Vodafone TV). ούτε οταν βάλω google dns στις ρυθμίσεις wifi του S9 βλέπω διαφορά... Απελπισία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/7/2020 στις 2:55 ΜΜ, pp6210 είπε

Το πρόβλημα επανήλθε σε μένα  μια βδομάδα τώρα, και έχω ανοίξει ticket στη Voda απο 10/7... μέχρι και χτες έχω μιλήσει με 4 διαφορετικούς τεχνικούς, όλοι τους κάνουν οτι το ακουνε πρώτη φορά, μόνο ένας ψιλοπαραδέχτηκε (μετά απο δική μου ανάλυση) οτι είναι θέμα δικτυακό - dns και όχι της γραμμής vdsl. Σύνδεση playstation network, με τον εταιρικό server για Microsoft Teams και youtube όλα μια χαρά.

Ενδοιαμέσως, έχω αλλάξει τους dns στο ρούτερ σε dns google χωρίς αποτέλεσμα (παλιότερα είχε δουλέψει), ξαναέβαλα τον dns που είχε (που περιέργως είναι ίδιο με το LAN IP Address - αλλά μόνο έτσι δουλεύει η Vodafone TV). ούτε οταν βάλω google dns στις ρυθμίσεις wifi του S9 βλέπω διαφορά... Απελπισία!

Τα νεώτερα είναι οτι ενώ το θέμα έχει πρακτικά διορθωθεί (έχω google play updates και εικόνες στη ροή του twitter) από την περασμένη Τετάρτη 22/7, φυσικά δεν κάνω restart οτι και αν λέει το speedtest για να μην χαλάσει. Το ανησυχητικό είναι οτι η Vodafone εστειλε 2 μερες μετά sms οτι το θεμα παραμένει ανοικτό και θα μας ενημερώσουν οταν επιλυθεί.... που σημαίνει μάλλον οτι είναι θέμα χρόνου να ξαναεμφανιστεί? θα δείξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι αντιμετωπίζω αλλο κουλο με το playstore δεν κανει ενημέρωση μου λεει οτι δεν εχω επαρκή χωρο μνημης ενω υπαρχει χωρος στην sd & στην εσωτερική. Έκανα εκκαθάριση στο  playstore & στο service αλλα τίποτα δεν κανει ενημέρωση ουτε 1.8mb  συσκευή Honor 9lite με Vodafone σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sysyfos είπε

Εγω πάλι αντιμετωπίζω αλλο κουλο με το playstore δεν κανει ενημέρωση μου λεει οτι δεν εχω επαρκή χωρο μνημης ενω υπαρχει χωρος στην sd & στην εσωτερική. Έκανα εκκαθάριση στο  playstore & στο service αλλα τίποτα δεν κανει ενημέρωση ουτε 1.8mb  συσκευή Honor 9lite με Vodafone σύνδεση.

Λογικά πρέπει να αδειασεις τον εσωτερικό χώρο. Πόσο υπόλοιπο έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...