Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση , αλλαγή ονόματος ΔΕΗ και ηλεκτροδοτηση


thanos8527

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλους . Πρόσφατα ενοικίασα σπίτι στο οποίο ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε κάνει διακοπή ρεύματος . Το Σάββατο θα μετακομίσω και την Τρίτη που πέρασε πήρα στην ΔΕΗ για αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό . Το πρόβλημα είναι ότι θέλουν περίπου 8 εργάσιμες για να επανασυνδέσουν το ρεύμα (ουσιαστικά να έρθει κάποιος να γυρίσει τον διακόπτη στο ρολόι ). Όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να μην έχω ρεύμα  για τόσες μέρες . Όταν ρώτησα αν υπάρχει κάποια λύση , μου είπαν ουσιαστικά ότι δεν υπάρχει και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας . Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει νόμιμος τρόπος να ηλεκτροδοτηθεί πριν έρθει ο υπάλληλος ;  Παρακαλώ αν κάποιος όντως ξέρει να μου πει . Δεν με ενδιαφέρει απάντηση του τύπου να πάω εγώ να ανοίξω τον διακόπτη γιατί δεν θέλω να μπλέξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι παρανομο να ανεβασεις τον μικροαυτοματο, αν αυτο ειναι που σου στερει ρευμα. Παρανομο ειναι να σπασεις τις σφραγιδες και ν'αρχισεις να πειραζεις το ρολοι εσωτερικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον διακόπτη εννοώ στο ρολόι . Δεν έχει σφραγίδα . Αυτός που ήρθε να κόψει το ρεύμα δεν ήξερε πως και του έδειξε ο ιδιοκτήτης . Παρόλα αυτά στην ΔΕΗ το αναφέρει ξεκάθαρα σαν ρευματοκλοπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μετρητες δεν κόβονται πλεον ρίχνοντας απλα ενα διακόπτη, εχει αλλάξει το σύστημα.

Τον μετρητη δεν είναι κανεις αρμόδιος, περαν του δεδδηε να τον ανοίξει.

Θα περιμένεις οσο σου λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Οταν η ΔΕΗ δωσει εντολη σε ΔΕΔΔΗΕ το πολυ σε 2 μερες γινεται η επανασυνδεση .

Σε ποια περιοχη εισαι ?

Το πρόβλημα είναι ότι η εντολή από την ΔΕΗ στην ΔΕΔΔΗΕ θέλει πέντε εργάσιμες και μετά είναι οι δυο-τρεις της ΔΕΔΔΗΕ . Στο χαλανδρι είμαι 

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οι μετρητες δεν κόβονται πλεον ρίχνοντας απλα ενα διακόπτη, εχει αλλάξει το σύστημα.

Τον μετρητη δεν είναι κανεις αρμόδιος, περαν του δεδδηε να τον ανοίξει.

Θα περιμένεις οσο σου λένε.

Επειδή το δοκίμασα, απλά τον διακόπτη στο ρολόι κατέβασαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είπαν από τη ΔΕΗ ότι θα κάνει 5 εργάσιμες για να φτάσει το αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ; Έκανα πρόσφατα αίτηση σε ιδιωτικό πάροχο και το αίτημα είχε πάει την επόμενη ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ίδια περίπτωση, επανασύνδεση μετά από διακοπή προηγούμενου ενοικιαστή. Στην περίπτωση αλλαγής παρόχου αυτό που αλλάζει είναι ο χρόνος που θα κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ (μεγαλύτερος σε σχέση με το χρόνο που θα κάνει για επανασύνδεση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς έχουμε και καλύτερο, σε παλαιά τριπλοκατοικία με το ισόγειο χωρις ρεύμα με το ρολόι μέσα σε κάθε όροφο, ρωτήσαμε ποια μέρα θα περάσει ο υπάλληλος για να συνδέσει το ρεύμα και μας λένε σε περίπου τόσο, χαίρω πολύ.... ρωτάμε αν μπορούν να μας δώσουν κάποιο τηλέφωνο να συνεννοηθούμε με τον υπάλληλο του ΔΕΔΔΗΕ που θα έρθει αλλά δεν αναλάμβαναν να κάνουν κάτι τέτοιο. 

Τελικά δώσαμε τα κλειδιά σε έναν γείτονα και τον παρακαλεσαμε αν χτυπήσει ο υπάλληλος όλα τα κουδούνια του κτιρίου γιατί και το κουδούνι του σπιτιού ήταν σε άλλο ονομα να του ανοίξει ο γείτονας το δικό μας με κλειδιά που του δώσαμε για να μπει ο υπαλληλος μέσα, έτσι και έγινε ήρθε ένα μεσημερι χτύπησε όλα τα κουδούνια και έκανε την δουλειά ο γείτονας. 

Τώρα η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια λύση. Καλό είναι στα κενά ακίνητα να μην κόβουμε το ρεύμα αλλά σχεδόν όλοι το κόβουν για να το δηλώνουν κενό στην εφορία και να μην πληρώνουν τέλη και πάγια. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κορυφαίο είναι η ηλεκτρονική αίτηση που μου είπαν να κάνω . Αποδείχθηκε ότι δεν μπορούσα από την ιστοσελίδα και μου πρότειναν άλλο τρόπο , πάλι ηλεκτρονικό . Το οποίο για αυτούς σημαίνει ότι μου έστειλαν mail με τα έγγραφα και ζήτησαν να τα εκτπώσω και να τα στείλω με courier .... η NASA είναι πολύ μικρή λέμε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thanos8527 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι η εντολή από την ΔΕΗ στην ΔΕΔΔΗΕ θέλει πέντε εργάσιμες και μετά είναι οι δυο-τρεις της ΔΕΔΔΗΕ . Στο χαλανδρι είμαι 

Επειδή το δοκίμασα, απλά τον διακόπτη στο ρολόι κατέβασαν 

Βλακειες σου ειπαν...

6 ώρες πριν, clutcher είπε

Στο είπαν από τη ΔΕΗ ότι θα κάνει 5 εργάσιμες για να φτάσει το αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ; Έκανα πρόσφατα αίτηση σε ιδιωτικό πάροχο και το αίτημα είχε πάει την επόμενη ημέρα.

Ετσι ακριβως γινεται συστημικα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2020 στις 8:48 ΜΜ, thanos8527 είπε

Καλησπερα σε όλους . Πρόσφατα ενοικίασα σπίτι στο οποίο ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε κάνει διακοπή ρεύματος . Το Σάββατο θα μετακομίσω και την Τρίτη που πέρασε πήρα στην ΔΕΗ για αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό . Το πρόβλημα είναι ότι θέλουν περίπου 8 εργάσιμες για να επανασυνδέσουν το ρεύμα (ουσιαστικά να έρθει κάποιος να γυρίσει τον διακόπτη στο ρολόι ). Όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να μην έχω ρεύμα  για τόσες μέρες . Όταν ρώτησα αν υπάρχει κάποια λύση , μου είπαν ουσιαστικά ότι δεν υπάρχει και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας . Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει νόμιμος τρόπος να ηλεκτροδοτηθεί πριν έρθει ο υπάλληλος ;  Παρακαλώ αν κάποιος όντως ξέρει να μου πει . Δεν με ενδιαφέρει απάντηση του τύπου να πάω εγώ να ανοίξω τον διακόπτη γιατί δεν θέλω να μπλέξω 

Καλημερα... Αν φυγει η εντολη της επαναφρας  απο την Δεη και παει στον Δεδδηε αυτο θα γινει αμεσα μεσα το πολυ  σε 3 μερες...Ετσι γινεται... Φθανει ο τεχνικος να βρει και να μπει στον χωρο με τις παροχες.. Υπομονη λιγο.. Υ.γ. λενε βλακειες μερικες φορες στην Δεη..

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...