Προς το περιεχόμενο

ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.


discord11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω μια απορια. Αυτη ειναι η αποδειξη πληρωμης αποδοχων μου για 15 ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ.

Ακομα δεν εχω πληρωθει και δεν ξερω αν θα παρω 503 η 425 . Λογικα θα παρω 425 οπως το καταλαβαινω.

Αυτο ομως που δεν μπορω να καταλαβω ειναι εκει που γραφει ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ : 390 ευρω. Αυτο πως υπολογιζεται μπορει να μου εξηγησει κανεις?

 

Ευχαριστω

106572625_309453910193087_5915124783413461222_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός είναι 650 και αναφέρεται σε 25 μέρες ασφάλισης το μήνα. Αφού το εκκαθαριστικό που δείχνεις είναι για 15, τότε:

650*(15/25)=390.

503 είναι τα μεικτά του μήνα, μαζί με τα νυχτερινά κλπ. Από αυτά αφαιρούνται οι ασφαλιστικές εισφορές (15.33%). Σε εσένα έχει και μια κράτηση 2-3 ευρώ αλλά δεν μπορώ να δω καλά στην εικόνα τι είναι ("κάτι" εργαζομένων).

Άρα θα πάρεις αυτό που μένει, δηλαδή περίπου 425. 

Καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την πληροφορια. Δεν παει δηλαδη αναλογα ποσες μερες εισαι ασφαλισμενος * ωρομισθιο? Δηλαδη (15)μερες ασφαλισης επι 8 ωρες = 120 ωρες επι 3.90(μικτο ωρομισθιο) = 468

 

Αρα 468+ τις προαυξησεις απο νυχτερινα αργειες κτλπ (μειων) - τις κρατησεις απο το ικα??

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το μεικτο ωρομισθιο ειναι 3.90 . Πως βγαινει αυτο ? Εφοσον τα 650 ειναι ο βασικος οπως αναφερατε στις 25 ημερες δεν παει δηλαδη 25ημερες x 8 ωρες = 200 ωρες χ 3.90 ωρομισθιο= 780 επρεπε να ειναι ο βασικος μισθος για 25 ημερες?

Επεξ/σία από discord11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, discord11 είπε

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το μεικτο ωρομισθιο ειναι 3.90 . Πως βγαινει αυτο ? Εφοσον τα 650 ειναι ο βασικος οπως αναφερατε στις 25 ημερες δεν παει δηλαδη 25ημερες x 8 ωρες = 200 ωρες χ 3.90 ωρομισθιο= 780 επρεπε να ειναι ο βασικος μισθος για 25 ημερες?

Θα σου εξηγήσω πως βγαίνει. Τα 650 του μηνιαίου μισθού τα διαιρείς με το 25 για να βρεις το ημερομίσθιο, μετά το ημερομίσθιο το πολλαπλασιάζεις επί 6 για να βρεις τον εβδομαδιαίο μισθό, και τέλος διαιρείς τον εβδομαδιαίο μισθό με το 40 για να βρεις το ωρομίσθιο.

650/25=26, 26*6=156, 156/40=3,9

Επίσης το ημερομίσθιο δεν αντιστοιχεί σε 8 ώρες όπως νομίζεις, αντιστοιχεί σε 6 ώρες και 40 λεπτά

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Θα σου εξηγήσω πως βγαίνει. Τα 650 του μηνιαίου μισθού τα διαιρείς με το 25 για να βρεις το ημερομίσθιο, μετά το ημερομίσθιο το πολλαπλασιάζεις επί 6 για να βρεις τον εβδομαδιαίο μισθό, και τέλος διαιρείς τον εβδομαδιαίο μισθό με το 40 για να βρεις το ωρομίσθιο.

650/25=26, 26*6=156, 156/40=3,9

Ευχαριστω για την πληροφορια. Αν δηλαδη εγω τον Ιουλιο δουλεψω 21 μερες μεσα στον μηνα θα κανω αυτο που ειπε ο φιλος προηγουμενως? Δηλαδη 650*(21/25)???

Επεξ/σία από discord11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, discord11 είπε

Ευχαριστω για την πληροφορια. Αν δηλαδη εγω τον Ιουλιο δουλεψω 21 μερες μεσα στον μηνα θα κανω αυτο που ειπε ο φιλος προηγουμενως? Δηλαδη 650*(21/25)???

Προφανώς ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, discord11 είπε

Ευχαριστω για την πληροφορια. Αν δηλαδη εγω τον Ιουλιο δουλεψω 21 μερες μεσα στον μηνα θα κανω αυτο που ειπε ο φιλος προηγουμενως? Δηλαδη 650*(21/25)???

Δουλεύεις ως μισθωτός ή μεροκάματο;

Θα σου πω τι θεωρώ εγώ. Δεν έχω πηγές. Αν κάποιος άλλος έχει ή θέλει να με διορθώσει, παρακαλώ να το κάνει.

Ο μηνιαίος μισθός είναι για εργασία 40 ωρών την εβδομάδα επί ένα μήνα και θεωρεί 6ήμερη εργασία (άρα 6ω και 40 λεπτά την ημέρα), όπως είπε και ο Joshua21.

Aν δουλεύεις 6ήμερο (οπότε το νόμιμο ωράριο θα είναι 6 ώρες και 40 λεπτά ώστε να βγαίνει 40 ώρες την εβδομάδα) ή 5ημερο (οπότε το ωράριο είναι 8ωρο) και στις 2 περιπτώσεις έχεις δουλέψει το ίδιο (δηλαδή 40 ώρες την εβδομάδα), αλλά ο 6ήμερος έχει 6 ημέρες εργασίας ενώ ο 5μερος έχει 5.

Για να παίρνουν όλοι όσοι δούλεψαν έναν πλήρη μήνα για 40ωρο/εβδομάδα τον ίδιο αριθμό ενσήμων (= ημερών εργασίας), γίνεται η σύμβαση ότι όποιος δούλεψε πλήρες ωράριο για ένα μήνα, θα πάρει 25 ένσημα (δηλαδή θα θεωρείται ότι δούλεψε 25 μέρες).

Αν διαιρέσεις το μισθό σου με το 25, θα βρεις το ημερομίσθιο που έχεις αν δουλεύεις 6ω 40 λεπτά επί 6ήμερο. Αν διαιρέσεις το ημερομίσθιο δια 6ω40λ = 6+2/3 = 6,66666 θα πάρεις το ωρομίσθιο.

Αν δουλέψεις όλες τις εργάσιμες του μήνα (=5 μέρες την εβδομάδα αν είσαι 5μερος ή 6 μέρες αν είσαι 6ήμερος), θα πάρεις 650 μεικτά (= όσα συμφώνησες ότι θα παίρνεις μηνιαίως για πλήρη μήνα) και θα πάρεις και 25 ένσημα.

Τώρα, για το μήνα Ιούνιο που σου έβαλε 15 αντί για 25 ένσημα, σημαίνει ότι έγινε αναλογικός υπολογισμός.

Μήπως ξεκίνησες τη δουλειά Παρασκευή 12 Ιουνίου (αν είσαι πενθήμερος) ή Σάββατο 13 Ιουνίου (αν είσαι 6ήμερος);

 

11 ώρες πριν, dtzgr είπε

Σε εσένα έχει και μια κράτηση 2-3 ευρώ αλλά δεν μπορώ να δω καλά στην εικόνα τι είναι ("κάτι" εργαζομένων).

Άκυρο αυτό, δεν έβλεπα καλά την εικόνα από κινητό. Δεν υπάρχει άλλη κράτηση, μόνο το νόμιμο 15,33% για ΙΚΑ.

 

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Θα σου εξηγήσω πως βγαίνει. Τα 650 του μηνιαίου μισθού τα διαιρείς με το 25 για να βρεις το ημερομίσθιο, μετά το ημερομίσθιο το πολλαπλασιάζεις επί 6 για να βρεις τον εβδομαδιαίο μισθό, και τέλος διαιρείς τον εβδομαδιαίο μισθό με το 40 για να βρεις το ωρομίσθιο.

650/25=26, 26*6=156, 156/40=3,9

Επίσης το ημερομίσθιο δεν αντιστοιχεί σε 8 ώρες όπως νομίζεις, αντιστοιχεί σε 6 ώρες και 40 λεπτά

για αυτό το λόγο (επειδή μετράει το 6ημερο ή οι 6 ώρες και 40 λεπτά/μέρα) μπορείς να βρεις το μεικτό ωρομίσθο κάνοντας απευθείας 650/25=26 και μετα 26/6.666 = 3.90 όπου το 6.666 αντιστοιχεί στις 6 ώρες και 40 λεπτά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Δουλεύεις ως μισθωτός ή μεροκάματο;

Θα σου πω τι θεωρώ εγώ. Δεν έχω πηγές. Αν κάποιος άλλος έχει ή θέλει να με διορθώσει, παρακαλώ να το κάνει.

Ο μηνιαίος μισθός είναι για εργασία 40 ωρών την εβδομάδα επί ένα μήνα και θεωρεί 6ήμερη εργασία (άρα 6ω και 40 λεπτά την ημέρα), όπως είπε και ο Joshua21.

Aν δουλεύεις 6ήμερο (οπότε το νόμιμο ωράριο θα είναι 6 ώρες και 40 λεπτά ώστε να βγαίνει 40 ώρες την εβδομάδα) ή 5ημερο (οπότε το ωράριο είναι 8ωρο) και στις 2 περιπτώσεις έχεις δουλέψει το ίδιο (δηλαδή 40 ώρες την εβδομάδα), αλλά ο 6ήμερος έχει 6 ημέρες εργασίας ενώ ο 5μερος έχει 5.

Για να παίρνουν όλοι όσοι δούλεψαν έναν πλήρη μήνα για 40ωρο/εβδομάδα τον ίδιο αριθμό ενσήμων (= ημερών εργασίας), γίνεται η σύμβαση ότι όποιος δούλεψε πλήρες ωράριο για ένα μήνα, θα πάρει 25 ένσημα (δηλαδή θα θεωρείται ότι δούλεψε 25 μέρες).

Αν διαιρέσεις το μισθό σου με το 25, θα βρεις το ημερομίσθιο που έχεις αν δουλεύεις 6ω 40 λεπτά επί 6ήμερο. Αν διαιρέσεις το ημερομίσθιο δια 6ω40λ = 6+2/3 = 6,66666 θα πάρεις το ωρομίσθιο.

Αν δουλέψεις όλες τις εργάσιμες του μήνα (=5 μέρες την εβδομάδα αν είσαι 5μερος ή 6 μέρες αν είσαι 6ήμερος), θα πάρεις 650 μεικτά (= όσα συμφώνησες ότι θα παίρνεις μηνιαίως για πλήρη μήνα) και θα πάρεις και 25 ένσημα.

Τώρα, για το μήνα Ιούνιο που σου έβαλε 15 αντί για 25 ένσημα, σημαίνει ότι έγινε αναλογικός υπολογισμός.

Μήπως ξεκίνησες τη δουλειά Παρασκευή 12 Ιουνίου (αν είσαι πενθήμερος) ή Σάββατο 13 Ιουνίου (αν είσαι 6ήμερος);

Άκυρο αυτό, δεν έβλεπα καλά την εικόνα από κινητό. Δεν υπάρχει άλλη κράτηση, μόνο το νόμιμο 15,33% για ΙΚΑ.

Η επιχειρηση αρχισε να λειτουργει 8 Ιουνιου λογο καραντινας ηταν κλειστη. Εγω επιασα το πρωτο μου μεροκαματο 11 Ιουνιου Πεμπτη. Δουλεψα 16 μεροκαματα ολο τον Ιουνιο. Η συμβαση μου γραφει ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. Ειμαι 5νθημερος 8αωρο. Το θεμα ειναι οτι 5νθημερος 8αωρο δεν θα βγαινει ποτε 25 μερες τον μηνα. Θα βγαινει 20-21 μερες. Αρα ουσιαστικα ποσα θα παιρνω? 650x21/25? Η συμβαση μου γραφει 650 μεικτα. Αλλα οπως προαενεφερα δεν θα τυχει ποτε να δουλεψω 25 ημερες με 5νθημερο..

43 λεπτά πριν, logistoulis είπε

για αυτό το λόγο (επειδή μετράει το 6ημερο ή οι 6 ώρες και 40 λεπτά/μέρα) μπορείς να βρεις το μεικτό ωρομίσθο κάνοντας απευθείας 650/25=26 και μετα 26/6.666 = 3.90 όπου το 6.666 αντιστοιχεί στις 6 ώρες και 40 λεπτά 

εγω ομως δεν δουλευω 6ημερο 6 ωρες και 40 λεπτα δουλευω 5νθημερο 8αωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, discord11 είπε

 

εγω ομως δεν δουλευω 6ημερο 6 ωρες και 40 λεπτα δουλευω 5νθημερο 8αωρο...

Δεν έχει σημασία, δεν παίρνεις 20-21 ένσημα το μήνα, παίρνεις 25 γιατί μετράει σα να δουλεύεις 6ημερο , οπότε όλα υπολογίζονται με βάση αυτό

Στο μόνο που θα υπήρχε ουσιαστική διαφορά αν δούλευες 6ημερο θα ήταν στο πόσες μέρες άδεια θα δικαιουσουν και στο πόσες ώρες θα μπορούσαν να σε βάλουν υπερωρίες/υπεργασια

Αλλά σε νορμάλ συνθήκες εφόσον δουλευεις 40 ώρες την εβδομάδα η αμοιβή είναι ίδια είτε δουλεύεις 5μερες είτε 6 και υπολογίζεται με τη λογική του 6ημερου.

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να καταλαβω η συμβαση για τον μεικτο μισθο 650 ειναι για 25 μερες ή μπορει να ειναι και για 21 μερες αν ειναι για 8ωρο? γιατι αν κανεις 650/21= 30,9/8ωρες= 3.90

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Δεν έχει σημασία, δεν παίρνεις 20-21 ένσημα το μήνα, παίρνεις 25 γιατί μετράει σα να δουλεύεις 6ημερο , οπότε όλα υπολογίζονται με βάση αυτό

Στο μόνο που θα υπήρχε ουσιαστική διαφορά αν δούλευες 6ημερο θα ήταν στο πόσες μέρες άδεια θα δικαιουσουν και στο πόσες ώρες θα μπορούσαν να σε βάλουν υπερωρίες/υπεργασια

Αλλά σε νορμάλ συνθήκες εφόσον δούλευες 40 ώρες την εβδομάδα η αμοιβή είναι ίδια είτε δουλεύεις 5μερες είτε 6 και υπολογίζεται με τη λογική του 6ημερου.

Ναι αλλα επειδη θα κανω 21 μεροματα θα πιανεται ολοκληρο το 650? η θα παει οπως τωρα με τα 15 μεροκαματα 650χ21/25?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα σαν υπάλληλος (και όχι ως εργάτης εκεί μετράνε αλλιώς τα πράγματα) δεν έχει σημασία αν θα κάνεις 21 ή 22 μεροκάματα κάθε μήνα ή και 20 σε κάνα Φεβρουάριο

Θα αμοιβεσαι σταθερα για 25 και εφόσον δουλέψεις ολόκληρο το μήνα η αμοιβή σου θα είναι πάντα η ίδια

Απλά σου εξηγω ότι τα 25 βγαίνουν με τη λογική του 6ημερου

Κάποτε παλιότερα οι άνθρωποι δούλευαν σταθερά 6 μέρες, αυτό ήταν το στάνταρ και με βάση αυτή τη λογική συνεχίζουν και μετράνε

Και ακόμα και σήμερα δηλαδή αν θέλει ο εργοδότης σου μπορεί να σε έχει 6μερο απλά καθιερώθηκε το 5νθημερο εδώ και αρκετά χρόνια και πλέον θεωρούμε στάνταρ αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Σου είπα σαν υπάλληλος (και όχι ως εργάτης εκεί μετράνε αλλιώς τα πράγματα) δεν έχει σημασία αν θα κάνεις 21 ή 22 μεροκάματα κάθε μήνα ή και 20 σε κάνα Φεβρουάριο

Θα αμοιβεσαι σταθερα για 25 και εφόσον δουλέψεις ολόκληρο το μήνα η αμοιβή σου θα είναι πάντα η ίδια

Απλά σου εξηγω ότι τα 25 βγαίνουν με τη λογική του 6ημερου

Κάποτε παλιότερα οι άνθρωποι δούλευαν σταθερά 6 μέρες, αυτό ήταν το στάνταρ και με βάση αυτή τη λογική συνεχίζουν και μετράνε

Και ακόμα και σήμερα δηλαδή αν θέλει ο εργοδότης σου μπορεί να σε έχει 6μερο απλά καθιερώθηκε το 5νθημερο εδώ και αρκετά χρόνια και πλέον θεωρούμε στάνταρ αυτό

Συγγνωμη αλλα συνεχιζω να μην καταλαβαινω. Αρα δηλαδη εγω αν κανω 20-21 μεροκαματα θα πληρω τις προυποθεσεις για τα 650 μεικτα? Γιατι εφοσον εκανα 15 αυτον τον μηνα το διαιρεσαν δια 25 ημερες...650χ15/25= 390 ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ. Καταλαβες τι θελω να πω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, discord11 είπε

Συγγνωμη αλλα συνεχιζω να μην καταλαβαινω. Αρα δηλαδη εγω αν κανω 20-21 μεροκαματα θα πληρω τις προυποθεσεις για τα 650 μεικτα? Γιατι εφοσον εκανα 15 αυτον τον μηνα το διαιρεσαν δια 25 ημερες...650χ15/25= 390 ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ. Καταλαβες τι θελω να πω??

Όταν είσαι από την πρώτη μέρα του μήνα μέχρι την τελευταία θα παίρνεις ολόκληρο μισθό, τέλος

Όταν πιάνεις δουλειά μέσα στο μήνα (ή φεύγεις μες στο μήνα) προφανώς δεν μετράνε 25 μετράνε με συγκεκριμένους κανόνες που δεν τους θυμάμαι απέξω τώρα , δεν είναι απαραίτητο ότι θα πάει οι μέρες που εργάστηκες δια του 25 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...