Προς το περιεχόμενο

ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.


discord11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι ο φιλος Joshua21 ειπε πιο πανω οτι αν δουλεψω 21 μερες η αμοιβη μου θα ειναι 650χ21/25 = 546.

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Προφανώς ναι.

Εισαι σιγουρος για αυτο? εγω δεν ειμαι 6ημερος ειμαι 5νθημερος 8αωρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι μισθωτός 8ωρος 5θημερος, αν δουλέψεις όλες τις εργάσιμες του μήνα (όσες και να είναι), θα πάρεις όλο το μισθό και 25 ένσημα.

Ο Ιούνιος ήταν εξαίρεση γιατί ήταν σαν να σου έγινε πρόσληψη 11 Ιουνίου οπότε πήρες αναλογικά το τμήμα του μισθού που αντιστοιχεί στο μέρος του μήνα που δούλεψες. Υπάρχουν κανόνες γι' αυτό, όπως είπε ο λογιστουλης, και φαίνεται ότι αυτοί οι κανόνες έβγαλαν ότι πρέπει να πάρεις το 60% του μισθού για τον Ιούνιο, το οποίο σημαίνει 390€ και 15 ένσημα.

Όταν είσαι μισθωτός και δουλεύεις όλο το μήνα κανονικά και δεν έχεις άδειες άνευ αποδοχών, απεργίες κλπ, τότε παίρνεις όλο το μισθό και 25 ένσημα, ανεξάρτητα πόσες ήταν πραγματικά οι εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, discord11 είπε

Γιατι ο φιλος Joshua21 ειπε πιο πανω οτι αν δουλεψω 21 μερες η αμοιβη μου θα ειναι 650χ21/25 = 546.

 

Το 546 που έχει πάει 550 τώρα προκύπτει από το ΙΚΑ του εργαζόμενου

Ο μεικτός μισθός περιέχει και το ΙΚΑ που σου αναλογεί και αυτό σου παρακρατείται το 21 και 25 δεν καταλαβαίνω πού κολλάνε για τον καθαρό μισθό

 

Τώρα που το ΙΚΑ σου 15.33% θα παίρνεις 650*0.8467= 550.36€

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε
5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Θα σου εξηγήσω πως βγαίνει. Τα 650 του μηνιαίου μισθού τα διαιρείς με το 25 για να βρεις το ημερομίσθιο, μετά το ημερομίσθιο το πολλαπλασιάζεις επί 6 για να βρεις τον εβδομαδιαίο μισθό, και τέλος διαιρείς τον εβδομαδιαίο μισθό με το 40 για να βρεις το ωρομίσθιο.

650/25=26, 26*6=156, 156/40=3,9

Επίσης το ημερομίσθιο δεν αντιστοιχεί σε 8 ώρες όπως νομίζεις, αντιστοιχεί σε 6 ώρες και 40 λεπτά

για αυτό το λόγο (επειδή μετράει το 6ημερο ή οι 6 ώρες και 40 λεπτά/μέρα) μπορείς να βρεις το μεικτό ωρομίσθο κάνοντας απευθείας 650/25=26 και μετα 26/6.666 = 3.90 όπου το 6.666 αντιστοιχεί στις 6 ώρες και 40 λεπτά 

Φυσικά και μπορείς να το βρεις και έτσι, αλλά όταν το εξηγείς σε κάποιον που δεν ξέρει και πολλά έτσι μπορεί να μπερδευτεί, καλύτερα να του εξηγήσεις ότι με δεδομένο τον μηνιαίο μισθό κάνεις πρώτα αναγωγή σε ημερομίσθιο, μετά σε εβδομαδιαίο μισθό και τέλος σε ωρομίσθιο.

52 λεπτά πριν, discord11 είπε

Γιατι ο φιλος Joshua21 ειπε πιο πανω οτι αν δουλεψω 21 μερες η αμοιβη μου θα ειναι 650χ21/25 = 546.

Εισαι σιγουρος για αυτο? εγω δεν ειμαι 6ημερος ειμαι 5νθημερος 8αωρο....

Πριν δεν μου είχες διευκρινίσει ότι εργάζεσαι 5μερο και 8ωρο, τώρα που μου το διευκρίνησες θα σου απαντήσω ότι αν δουλέψεις 21 ημέρες μέσα στο μήνα θα πάρεις ολόκληρο μισθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φυσικά και μπορείς να το βρεις και έτσι, αλλά όταν το εξηγείς σε κάποιον που δεν ξέρει και πολλά έτσι μπορεί να μπερδευτεί, καλύτερα να του εξηγήσεις ότι με δεδομένο τον μηνιαίο μισθό κάνεις πρώτα αναγωγή σε ημερομίσθιο, μετά σε εβδομαδιαίο μισθό και τέλος σε ωρομίσθιο.

Πριν δεν μου είχες διευκρινίσει ότι εργάζεσαι 5μερο και 8ωρο, τώρα που μου το διευκρίνησες θα σου απαντήσω ότι αν δουλέψεις 21 ημέρες μέσα στο μήνα θα πάρεις ολόκληρο μισθό.

Οκ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε υπομονη να πληρωθεις εναν ολοκληρο μηνα και θα δεις πως βγαινουν τα νουμερα μια χαρα οπως στα λενε απο πανω.

Αν ο μηνας εχει 30 μερες κατα μεσο ορο , εχει 4-5 κυριακες συν 1 ρεπο ανα εβδομαδα ,βγαινουν απο 8-10 μερες, τα ρεπο σου αφαλιζονται κανονικα σαν να εργαζεσαι οποτε σα μισθωτος εχεις παντα 25 ενσημα το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι τελευταιο θα ηθελα να ρωτησω. Αν μεσα στον Ιουλιο παραδειγμα τυχει και κανω 25 μεροκαματα 8αωρα. Γιατι μπορει να φυγει καποιος   με αδεια. Ο βασικος   μου θα ανεβει απο 650 σε παραπανω; η θα πανε σαν υπερεργασια/υπερωρια αυτα; Με συγχωρειτε που ρωταω τοσα πραγματα αλλα πρωτη φορα στην ζωη μου δουλευω με τελειως νομιμο μισθο. Παντα δουλευα η με την ωρα fixed χρηματα ή με μεροκαματο και εχω μπερδευτει με ολα αυτα

Επεξ/σία από discord11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dtzgr είπε

Ο,τι κάνεις πάνω απο τις 40 ώρες την εβδομάδα ή 8 ώρες την ημέρα πάνε ως περεργασία / υπερωρία και τα πληρώνεσαι επιπλέον.

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dtzgr είπε

Ο,τι κάνεις πάνω απο τις 40 ώρες την εβδομάδα ή 8 ώρες την ημέρα πάνε ως περεργασία / υπερωρία και τα πληρώνεσαι επιπλέον.

Θεωρητικά αυτό, γιατί στην πράξη... πολλά δεν γίνονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...