Προς το περιεχόμενο

Χρηματιστηριο Αρχαριος


GBorb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες ποιες εταιρείες δίνουν σχετικά καλά μερίσματα και ρίχνε λεφτά ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να πιάσεις μια καλή μέση τιμή. Δίνε ακόμα περισσότερα αν αυτές οι εταρείες είναι προκυκλικές(πάνε με την οικονομία) και η οικονομία βιώνει μια προσωρινή ύφεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα φίλε, αφιέρωσε πέντε λεπτά να δεις αυτά που γράφω.

Έχω αρκετά καλή εμπειρία στο χρηματιστήριο. Χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, η δουλειά μου συνδέεται άμεσα με αυτό. Θεωρούμαι στους κύκλους μου από τους καλούς. Δεν σε νοιάζει, απλά προσπαθώ να σου περάσω το μήνυμα ότι ξέρω πέντε πράγματα.

Μην αρχίσεις.

Μην το πιάσεις καν. Για να βγάλεις έστω και 0.5% καθαρό κέρδος πρέπει να χύσεις ώρες και ιδρώτα πάνω από βιβλία, υπολογιστές, συγγράμματα. Να έχεις άψογη γνώση στατιστικής και πιθανοθεωρίας καθώς και κάποιο νεύρο ώστε να μην κάνεις κινήσεις πανικού.

Βάζω στοίχημα το μισό μου βασίλειο ότι τίποτα από αυτά δεν σου είναι γνωστά.

Και είναι λογικό, αφού ο μόνος λόγος που θες να ασχοληθείς με το χρηματιστήριο από το πουθενά είναι κατά πάσα πιθανότητα επειδή θεωρείς ότι υπάρχουν εύκολα χρήματα εκεί.

Σε χιλιοπαρακαλώ, μην ασχοληθείς. Τουλάχιστον όχι τώρα, μάθε βασικές αρχές οικονομικής θεωρίας, στατιστική και πιθανότητες (ίσως και λίγη μελέτη Επιχειρησιακής Έρευνας) και μετά δες αν όντως θες να ασχοληθείς. Ξέχνα τελείως ό,τι έχεις δει σε ταινίες/σειρές/youtube για το χρηματιστήριο και σκέψου το εξής: Αν ήταν τόσο εύκολο να γίνεις πλούσιος από το χρηματιστήριο, γιατί δεν είναι πλούσιοι όλοι αυτοί;

Αυτό που εσύ λες τώρα είναι textbook ένας τρόπος να χάσεις ένα χ ποσό για πλάκα. Θα σε φάει για πρωινό όποιος δει τέτοια καλοπροαίρεση.

Προς το παρόν άστο.

 

ΥΓ: Όλοι όσοι δίνετε συμβουλές και κανάλια του κώλου στο YT, πάω στοίχημα ούτε απέξω από το Χρηματιστήριο Αθηνών δεν έχετε περάσει. Οπότε μην λέτε αν δεν ξέρετε. Φιλικά πάντα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Κοίτα φίλε, αφιέρωσε πέντε λεπτά να δεις αυτά που γράφω.

Έχω αρκετά καλή εμπειρία στο χρηματιστήριο. Χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, η δουλειά μου συνδέεται άμεσα με αυτό. Θεωρούμαι στους κύκλους μου από τους καλούς. Δεν σε νοιάζει, απλά προσπαθώ να σου περάσω το μήνυμα ότι ξέρω πέντε πράγματα.

Μην αρχίσεις.

Μην το πιάσεις καν. Για να βγάλεις έστω και 0.5% καθαρό κέρδος πρέπει να χύσεις ώρες και ιδρώτα πάνω από βιβλία, υπολογιστές, συγγράμματα. Να έχεις άψογη γνώση στατιστικής και πιθανοθεωρίας καθώς και κάποιο νεύρο ώστε να μην κάνεις κινήσεις πανικού.

Βάζω στοίχημα το μισό μου βασίλειο ότι τίποτα από αυτά δεν σου είναι γνωστά.

Και είναι λογικό, αφού ο μόνος λόγος που θες να ασχοληθείς με το χρηματιστήριο από το πουθενά είναι κατά πάσα πιθανότητα επειδή θεωρείς ότι υπάρχουν εύκολα χρήματα εκεί.

Σε χιλιοπαρακαλώ, μην ασχοληθείς. Τουλάχιστον όχι τώρα, μάθε βασικές αρχές οικονομικής θεωρίας, στατιστική και πιθανότητες (ίσως και λίγη μελέτη Επιχειρησιακής Έρευνας) και μετά δες αν όντως θες να ασχοληθείς. Ξέχνα τελείως ό,τι έχεις δει σε ταινίες/σειρές/youtube για το χρηματιστήριο και σκέψου το εξής: Αν ήταν τόσο εύκολο να γίνεις πλούσιος από το χρηματιστήριο, γιατί δεν είναι πλούσιοι όλοι αυτοί;

Αυτό που εσύ λες τώρα είναι textbook ένας τρόπος να χάσεις ένα χ ποσό για πλάκα. Θα σε φάει για πρωινό όποιος δει τέτοια καλοπροαίρεση.

Προς το παρόν άστο.

ΥΓ: Όλοι όσοι δίνετε συμβουλές και κανάλια του κώλου στο YT, πάω στοίχημα ούτε απέξω από το Χρηματιστήριο Αθηνών δεν έχετε περάσει. Οπότε μην λέτε αν δεν ξέρετε. Φιλικά πάντα.

+από μένα αλλά και πάλι, είναι διαφορετικό πράγμα να θέλει κανείς να στηρίξει με πχ 1000€ την Τράπεζα Πειραιώς έχοντας ρευστότητα 100.000€ και δεν ξανασχοληθει με αυτό ρο χιλιάρικο, και άλλο να είναι κάποιος broker του καναπέ (ή, ακομα χειρότερα : να Φαντάζεται πως ξέρει περισσότερα από τους insiders.... ) και να ιδρώνει κάθε μέρα στο in.gr... πιστεύοντας λως καταλαβαίνει την πραγματικότητα της παγκόσμιας οικονομίας....

Προσωπικά, θα στήριζα την σκέψη του ts για να βρουν μετοχές της εταιρείας τα παιδιά ή εγγόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τεράστια φοβία με τις μετοχές στην Ελλάδα επειδή η Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη. Σιγά μη χρειάζεται κάποιος διδακτορικό για να αγοράσει μετοχές με ορίζοντα 30 ετών (και να έχει κέρδος ...0,5%!). 

Λοιπόν, εγώ θα σε συμβούλευα να πας σε degiro που έχει όλες τις μεγάλες ελληνικές εταιρείες, πολλές επιλογές από ξένα χρηματιστήρια και πολύ μικρά κόστη συναλλαγών. Ακόμα και αν δε σκοπεύεις να κάνεις συναλλαγές αλλά να αγοράσεις κάτι και να το αφήσεις (και καλά θα κάνεις), δεν αξίζουν καθόλου στήριξη οι ελληνικές τράπεζες όταν χρεώνουν την ίδια υπηρεσία 10 φορές πιο ακριβά. 

Επίσης, να κοιτάξεις και για etfs, πχ etf που να ακολουθούν δείκτες όπως STOXX 600 (600 μεγαλύτερες εταιρείες στην Ευρώπη),  S&P 500 (500 μεγαλύτερες εταιρείες στις ΗΠΑ) κοκ. 

Εκεί ο κίνδυνος να χάσεις λεφτά επειδή πέτυχες την εταιρεία-απατεώνα είναι προφανώς μηδενικός και αν τα etfs έχουν έδρα την Ευρώπη (θα δεις ucits στο όνομα τους), τότε δεν πληρώνεις καθόλου φόρο πουθενά, ούτε σε κέρδη, ούτε σε μερίσματα. Δε σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις μετοχές ελληνικής επιχείρησης που πράγματι μπορεί σήμερα να είναι και αύριο να μην είναι (σκέψουν αν ήσουν Μολδαβός ή Λευκορώσος, θα αγόραζες κατ' ανάγκη μετοχές στα τοπικά χρηματιστήρια;)

 

Επεξ/σία από obby
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, obby είπε

Υπάρχει τεράστια φοβία με τις μετοχές στην Ελλάδα επειδή η Ελλάδα είναι υπανάπτυκτη. Σιγά μη χρειάζεται κάποιος διδακτορικό για να αγοράσει μετοχές με ορίζοντα 30 ετών (και να έχει κέρδος ...0,5%!). 

Λοιπόν, εγώ θα σε συμβούλευα να πας σε degiro που έχει όλες τις μεγάλες ελληνικές εταιρείες, πολλές επιλογές από ξένα χρηματιστήρια και πολύ μικρά κόστη συναλλαγών. Ακόμα και αν δε σκοπεύεις να κάνεις συναλλαγές αλλά να αγοράσεις κάτι και να το αφήσεις (και καλά θα κάνεις), δεν αξίζουν καθόλου στήριξη οι ελληνικές τράπεζες όταν χρεώνουν την ίδια υπηρεσία 10 φορές πιο ακριβά. 

Επίσης, να κοιτάξεις και για etfs, πχ etf που να ακολουθούν δείκτες όπως STOXX 600 (600 μεγαλύτερες εταιρείες στην Ευρώπη),  S&P 500 (500 μεγαλύτερες εταιρείες στις ΗΠΑ) κοκ. 

Εκεί ο κίνδυνος να χάσεις λεφτά επειδή πέτυχες την εταιρεία-απατεώνα είναι προφανώς μηδενικός και αν τα etfs έχουν έδρα την Ευρώπη (θα δεις ucits στο όνομα τους), τότε δεν πληρώνεις καθόλου φόρο πουθενά, ούτε σε κέρδη, ούτε σε μερίσματα. Δε σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις μετοχές ελληνικής επιχείρησης που πράγματι μπορεί σήμερα να είναι και αύριο να μην είναι (σκέψουν αν ήσουν Μολδαβός ή Λευκορώσος, θα αγόραζες κατ' ανάγκη μετοχές στα τοπικά χρηματιστήρια;)

H degiro παρολο που ειναι καλη, λογω νομοθεσίας δεν επιτρεπει το κεφαλαιο σου να ειναι ελευθερο και σε αναμονή για να αγοράσεις, αλλα το δεσμεύει και το επενδυει απο μονη της σε αμοιβαία με οτι αυτο σημαίνει

 

"Σας υπενθυμίζουμε ότι στη DEGIRO όλα τα χρήματα που δεν χρησιμοποιήθηκαν επενδύονται αυτόματα σε ΑΚΧΑ μέσω πάγιας εντολής. Οι αρνητικές αποδόσεις, λόγω των επιτοκίων της αγοράς και του κόστους των αμοιβαίων κεφαλαίων, αντισταθμίζονται μόνο για τα πρώτα 2500 ευρώ σε συμμετοχές στα ΑΚΧΑ. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να γίνεις trader κάτσε κάνε υποθετικά τρειντς χωρίς πραγματικά λεφτά να δεις τι μπορείς να καταφέρεις 

Αν θες να γίνεις επενδυτής αρχικά θες πολύ μεγαλύτερο κεφάλαιο για ουσιαστικςς απολαβες οι οποίες είναι απίστευτα μακροπρόθεσμες και όσο περισσότερος χρόνος περνάει τοσα πράγματα αλλάζουν που δεν είναι στον έλεγχο σου

Οποία και αν είναι η φάση, τι σε κάνει να νομίζεις θα γίνεις πλούσιος βάζοντας τα χρήματα σου σε ένα αντικείμενο που σου είναι παντελώς άγνωστο?

Επεξ/σία από Nero55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοιξεις λογαριασμο σε ελληνικη χρηματιστηριακη θυγατρικη τραπεζας πχ alpha finance η τυπικη προμηθεια για online συναλλαγες ειναι 0,35%. Απο εκει και περα χρειαζονται και καποιες γνωσεις και το καταλληλο ψυχολογικο  υποβαθρο για να μην χασεις χρηματα. Αν το δεις σαν τζογο θα σου παρουν και τα σωβρακα. Προτεινω να διαβασεις για το αντικειμενο ξεκινωντας με καποιο εισαγωγικο βιβλιο οπως το

The Big Secret for the Small Investor: A New Route to Long-Term Investment Success του Joel Greenblatt  που ειναι πετυχημενος διαχειριστης κεφαλαιων και οχι φιδεμπορας και σταδιακα να μαθεις πως να διαχειριζεσαι το χαρτοφυλακιο σου. Βιβλια βρισκεις με την σεσουλα τζαμπε στο ιντερνετ, απλα προσεχε τι διαβαζεις γιατι εχουν γραφει πολλες μπαρουφες για γρηγορο ευκολο κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους λίγους είναι επιστήμη, έρευνα, μαθηματικά κτλ. Για τους πολλούς, είναι τζόγος χωρίς κοινωνικό ταμπού και καθαρή συνείδηση. Δεν θα το παραδεχθούν φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, patclo είπε

Αν ανοιξεις λογαριασμο σε ελληνικη χρηματιστηριακη θυγατρικη τραπεζας πχ alpha finance η τυπικη προμηθεια για online συναλλαγες ειναι 0,35%.

Η ελάχιστη χρέωση βέβαια είναι 8 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, valkon είπε

Για τους λίγους είναι επιστήμη, έρευνα, μαθηματικά κτλ. Για τους πολλούς, είναι τζόγος χωρίς κοινωνικό ταμπού και καθαρή συνείδηση. Δεν θα το παραδεχθούν φυσικά.

Για τους άπειροελάχιστους είναι σωστή πληροφοριοδότηση εκ των έσω σε συνδιασμό με κορυφαίους οικονομολόγους/αναλυτές οι οποίοι βρίσκονται κυρίως σε μεγάλες τράπεζες/funds και μπορούν να αξιοποιήσουν τη πληροφορία.

Αν μάθεις βασικά οικονομικά και στατιστική μόνος απλά θα καταλάβεις γιατί δε πρέπει να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο. Με πλεονέκτημα 0.5% θες υπεράπειρες ανταλλαγές για να ανακαλύψεις το κέρδος σου. Η διακύμανση είναι τόσο μεγάλη που δεν αξίζει, ποτέ δεν θα καταφέρεις να κάνεις αρκετές ανταλλαγές για να αξιοποιήσεις κάτι τέτοιο. Καλύτερα πήγαινε παίξε ρουλέτα

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι με τις μετοχές και το χρηματιστήριο το κέρδος σου είναι η ζημιά ενός άλλου, κάποιου που είτε του πουλάς μετοχές είτε από τον οποίο αγοράζεις. Οπότε πας να παίξεις ένα παιχνίδι που δεν ξέρεις και βρίσκεσαι απέναντι σε κάποιον που μάλλον είναι επαγγελματίας, οπότε μπορείς να προβλέψεις πιο θα είναι το αποτέλεσμα.

Δε θα σου πω να μη επενδύσεις , αλλά θα σου πω να μην παίξεις. Αν θες να επενδύσεις λοιπόν και αφού δε ξέρεις καλύτερα είναι να αγοράσεις ένα Αμοιβαίο Κεφάλαιο που θα επιλέξεις γιατί επενδύει σε μια αγορά που σε ενδιαφέρει, και αυτό θα το κάνεις γιατί αντί να παίξεις εσύ θα δώσεις τα χρήματα σου σε ένα επαγγελματία να τα επενδύσει σε μια αγορά που επιθυμείς εσύ ο οποίος έχει και τη γνώση και το χρόνο να το κάνει. 

Τέλος θα σου πω ότι δεν υπάρχει πιο ανόητο πράγμα από το να πάρεις μια οποιαδήποτε μετοχή και να την κρατάς για πάντα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, obby είπε

Η ελάχιστη χρέωση βέβαια είναι 8 ευρώ.

Ισχύει. Αν παίζεις πάρα πολύ μικρά ποσά το 8 ευρω μπορεί να ειναι μεγαλύτερο από 0,35% της αξίας. Απο την άλλη αν τον ενδιαφέρει ελληνική μετοχή έχει το πλεονέκτημα οτι σίγουρα θα ειναι καταχωρημένη στο ονομα του και όχι σε omnibus account και καποια στοιχειώδη τηλεφωνική υποστήριξη σε οτι θέμα προκύψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι η ερώτηση του παιδιού άλλη είναι και όχι το αν θα πρέπει να αγοράσει ή να ασχοληθεί και γενικά δεν θέλει να του δώσετε συμβουλές για το που θα επενδύσει.

Έχει πάρει την απόφαση να στηρίξει κάποια εταιρεία για προσωπικούς του λόγους και απλά θέλει όσοι γνωρίζετε να του πείτε πως είναι πιο ασφαλές-σωστό να το κάνει μέσω μετοχών.

Εκτός αν κατάλαβα τόσο λάθος.

Επεξ/σία από argimeg
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Για τους άπειροελάχιστους είναι σωστή πληροφοριοδότηση εκ των έσω σε συνδιασμό με κορυφαίους οικονομολόγους/αναλυτές οι οποίοι βρίσκονται κυρίως σε μεγάλες τράπεζες/funds και μπορούν να αξιοποιήσουν τη πληροφορία.

Αν μάθεις βασικά οικονομικά και στατιστική μόνος απλά θα καταλάβεις γιατί δε πρέπει να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο. Με πλεονέκτημα 0.5% θες υπεράπειρες ανταλλαγές για να ανακαλύψεις το κέρδος σου. Η διακύμανση είναι τόσο μεγάλη που δεν αξίζει, ποτέ δεν θα καταφέρεις να κάνεις αρκετές ανταλλαγές για να αξιοποιήσεις κάτι τέτοιο. Καλύτερα πήγαινε παίξε ρουλέτα

Συμφωνώ πολύ σε αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω και την δική μου εμπειρία.

Μιας και στην τράπεζα δεν κερδίζεις ΤΙΠΟΤΑ με λεφτά που κάθονται αποφάσισα κι εγώ να ρίξω λεφτά που ΔΕΝ χρειάζομαι άμεσα (όχι ότι δεν σε τσούζει αν χαθούν).

Πρώτη και κύρια συμβουλή ΔΙΑΒΑΣΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΔΙΑΒΑΣΕ. Άκου γνώμες, postαρε στο insomnia, διάβασε στο reddit, διάβασε στο investopedia, στο capital, στο euro2day, όπου μπορείς να βρεις πληροφορία. Είναι λεφτά που κάπως έχεις κερδίσει. Δεν είναι νούμερα στην οθόνη αυτά που πας να δώσεις στις εταιρίες.

Το έκανα επί ένα μήνα πριν μεταφέρω λεφτά στην DEGIRO (ναι είναι η καλύτερη λύση για την Ελλάδα, βέβαια ένας φίλος μου μετέφερε ότι πια έχει αναμονή για την ταυτοποίηση που δείχνει αυξημένο όγκο ενδιαφερομένων * (κρατάμε το *)).  Η μόνη εμπειρία που είχαν στο παρελθόν με αγορές, trading και "επενδύσεις" είναι τα κρυπτονομίσματα.

ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ ακριβώς τι αγοράζεις. Όπως (μιας και είμαστε insomnia) ξέρεις γιατί θα δώσεις τα λεφτά σου στην intel ή στην amd, στην xiaomi ή στην apple κλπ , θα πρέπει να κατανοείς τι αγοράζεις.

ΜΗΝ ΓΙΝΕΙΣ day trader. ΜΗΝ αγοράζεις και πουλάς κάθε μέρα, μην κοιτάς τους δείκτες. μην πουλάς στην πρώτη χασούρα, μην πουλάς στην πρώτη άνοδο. ΘΕΣΕ τιμές στόχους αγοράς και πώλησης όπου με βάση ότι έχεις διαβάσει θα είσαι ευχαριστημένος με την κίνηση σου. Και φυσικά μην μπλέξεις με OPTIONS.

Αν θες λοιπόν επένδυση των χρημάτων σου αποφάσισε τη επένδυση θα είναι αυτή. Βραχυχρόνια ή μακροχρόνια. Για μακροχρόνια με ορίζοντα 20-25ετίας η καλύτερη λύση είναι τα ETFs όπως ανέφερε και ο @obby.  Σε αυτά καλό θα είναι να τα χειριστείς ως αποταμιευτικό λογαριασμό και να συμπληρώνεις το περίσσευμα σου με τακτικές αγορές και να είσαι ψυχολογικά έτοιμος για πτώσεις 40-60%. Αλλά ΔΕΝ χάνεις αν ΔΕΝ πουλήσεις. Πρέπει να το κατανοήσεις αυτό βαθιά μέσα σου και να φτιάξεις στομάχι. Μακροχρόνια θα κερδίσεις (αν δεν καταστραφεί ο κόσμος) και το θέμα στην Ελλάδα είναι taboo σε σχέση με την Αμερική και αρκετές χώρες της Ευρώπης όπου η αποταμίευση για την συνταξιοδότηση γίνεται καθαρά με επενδύσεις σε etfs, αμοιβαία και δεν ξέρω τι άλλο.

Αν θες μικρότερης διάρκειας επένδυση 5-10 χρόνια μπορείς να πειραματιστείς με μετοχές. Διάλεξε κάποιες εταιρίες από κλάδους που θεωρείς ότι ξέρεις τι γίνεται (ΠΑΝΤΑ κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα από σένα και τα έχει μάθει συντομότερα από εσένα. ) Όπως ανέφεραν το κέρδος σου στο χρηματιστήριο είναι η χασούρα κάποιου άλλου. Φρόντισε λοιπόν να μην είσαι αυτός που θα μείνει με την καυτή πατάτα στο χέρι ως τελευταίος γιατι... κάηκες.

Το χρηματιστήριο, η οικονομία θα σκάσει. Ναι θα έρθει αυτή η μέρα. Έρχεται πάντα. Με περιοδικότητα, με τακτικότητα, με σημάδια. Την τελευταία φορά ήταν η κρίση των ακινήτων στις ΗΠΑ, την προτελευταία ήταν το dot com bubble. Αν είσαι μέσα και το καταλάβεις ή θα κινηθείς ΑΜΕΣΑ ή θα εγκλωβιστείς μέχρι να ανακάμψει για να μην πουλήσεις με χασούρα (να θες να πουλήσεις).

Η δική μου εμπειρία λοιπόν είναι ότι αφού είχα ακολουθήσει όλα τα παραπάνω μπήκα πριν τον κοροναϊό. Ε γ*****κε το σύμπαν. Πτώχευσα; Δεν έχω να φάω; Όχι γιατί έβαλα λεφτά που δεν χρειαζόμουν άμεσα. Με έτσουξε; ΠΟΛΥ. Κάποιοι όμως το 99 στην Ελλάδα έβγαλαν δις με το χρηματιστήριο και κάποιο άλλοι αυτοκτόνησαν. Έτσι είναι γιατί έτσι πάει 😛

 

*Ο αστερίσκος λοιπόν πάει στην προσωπική μου άποψη ότι η φούσκα ακόμα δεν έχει σκάσει. Το Ελληνικό χρηματιστήριο είναι ένα μυγόσκατο μπροστά στα του εξωτερικού. Πριν το κοροναϊό είχαν αρχίσει σημάδια ανάκαμψης. Εταιρίες έκαναν *2 *3 από το πουθενά. Πολύ μικρή ρευστότητα προκαλούσε τεράστιες ποσοστιές μεταβολές. Αυτό ξαφνικά έπαψε. Υπήρξε παγκόσμια πτώση στους δείκτες της τάξης του 40%. ΑΛΛΑ η Αμερική ακόμα τρέχει. Δεν είναι φυσιολογικό . Ίσως είναι ο Trump μέχρι τις εκλογές, ίσως είναι τα αρνητικά επιτόκια που οδηγούν όλους στο να βάζουν τα λεφτά τους στα χρηματιστήρια από το να αγοράζουν ομόλογα ή προθεσμίες, ίσως είναι ο ανάδρομος ερμής. Κανείς δεν ξέρει. 

Οπότε θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις διάβασμα και ξεκίνα με μικροποσά. Ίσως είσαι τυχερός και περάσεις την επόμενη φούσκα ανώδυνα. Ίσως μπεις σε καλό σημείο. Ίσως είσαι σταθερός και κάνοντας  DCA σε 25 χρόνια να είσαι εκατομμυριούχος.

Άντε και καλό ΣΚ

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...