Προς το περιεχόμενο

Χρηματιστηριο Αρχαριος


GBorb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα in-out αν θες να είναι κερδοφόρα τα κάνεις σε timeframe 1-3 μήνες.

Αν θες να επενδύσεις και να ξεχάσεις για χρόνια δες τις αγορές χρυσού-ασημιού.

Το να στηρίξεις μια εταιρεία τώρα που λες με το να αγοράσεις μετοχές δεν αλλάζει κάτι για την εταιρεία. Αγόρασε το προϊόν ή τις υπηρεσίες της αν θες να την στηρίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2020 στις 8:04 ΜΜ, valkon είπε

Για τους λίγους είναι επιστήμη, έρευνα, μαθηματικά κτλ. Για τους πολλούς, είναι τζόγος χωρίς κοινωνικό ταμπού και καθαρή συνείδηση. Δεν θα το παραδεχθούν φυσικά.

Έρευνα κάνουν πολλοί. Είναι ανταγωνιστικό το παιχνίδι.

Σε γενικές γραμμές ισχύει η υπόθεση της αποτελεσματικής αγοράς(efficient market hypothesis). Με απλά λόγια οι επαγγελματίες επενδυτές αναλύουν κάθε διαθέσιμη πληροφορία για έκαστη εταιρεία διαμορφώνοντας τιμές που αντανακλούν όλη τη διαθέσιμη πληροφόρηση, ώστε να μην αφήνουν περιθώρια κέρδους πάνω από αυτά που δίνει το χρηματιστήριο αν ρίξεις λεφτά και τα ξεχάσεις για Χ διάστημα. Μόνο περιστασιακά μπορεί να πετύχει κάποιος υπεραποδόσεις.

Εκτός από την περίπτωση που μια επενδυτική εταιρεία εφαρμόζει πρωτοποριακές και απόρρητες μεθόδους  πρόβλεψης. Όπως είναι η χρήση νευρωνικών δικτύων για τη μοντελοποίηση διαφόρων αγορών. Όχι τα πακέτα νευρωνικών δικτύων που πουλάνε διάφοροι επιτήδειοι στον απλό κόσμο. Μιλάμε για χρήση ΑΙ σε συνδυασμό με πολύ καλή γνώση μιας αγοράς και των παραμέτρων που την επηρεάζουν. Προφανώς τέτοιες τεχνολογίες μετά από Χ διάστημα απαξιώνονται γιατί ενσωματώνονται στα μοντέλα όλο και περισσότερων.

Ο μέσος άνθρωπος δεν έχει τα κατάλληλα εργαλεία για τέτοιες αναλύσεις και μπορεί να επωφεληθεί μόνο από περιπτώσεις πανικού(σε μεγάλες υφέσεις) όπου υπάρχει μαζικό ξεπούλημα μετοχών για να καλυφθούν απώλειες από άλλες θέσεις.

Κάθε φορά που ακούς άτομα να σου υπόσχονται πολλά λεφτά στο χρηματιστήριο αν υπάρχει μελέτη, γνώσεις, μαθηματικά κλπ. καταλαβαίνεις ότι από πίσω κρύβεται κάποιος απατεώνας που θέλει να πουλήσει βιβλία με "μυστικές τακτικές" ή καμία χρηματιστηριακή που τα κονομάει από το συνεχές μπες-βγες όπως προείπαν κάποιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι κάθεστε και γράφετε σεντόνια με συμβουλές και "συμβουλές" και προσωπικές εκτιμήσεις κλπ κλπ. Ήθελα να ξερα δεν διαβάζετε τα ποστ ή απλά γράφετε ότι θέλετε για να το παίξετε σπουδαίοι και έξυπνοι?

Ο άνθρωπος το γράφει ξεκάθαρα

Στις 3/7/2020 στις 4:50 ΜΜ, GBorb είπε

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες ομως θα επιμεινω και θα πω οτι τα λεφτα θα ειναι λιγα και δεν τα υπολογιζω. Ειναι συμβολικη κινηση για εταιρια που με ενδιαφερει. Απλα θελω να μαθω διαδικασια και να αποφυγω να πληρωνω καθε λιγο και λιγακι μονο και μονο επειδη εχω λιγες μετοχες.

δεν τον ενδιαφέρει να γίνει μεγάλος και τρανός trader ούτε να βγάλει κέρδη απ' το χρηματιστήριο.

Επεξ/σία από supermanbee
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, supermanbee είπε

Τι κάθεστε και γράφετε σεντόνια με συμβουλές και "συμβουλές" και προσωπικές εκτιμήσεις κλπ κλπ. Ήθελα να ξερα δεν διαβάζετε τα ποστ ή απλά γράφετε ότι θέλετε για να το παίξετε σπουδαίοι και έξυπνοι?

Ο άνθρωπος το γράφει ξεκάθαρα

δεν τον ενδιαφέρει να γίνει μεγάλος και τρανός trader ούτε να βγάλει κέρδη απ' το χρηματιστήριο.

οκ το σβήνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2020 στις 12:47 ΜΜ, momotis είπε

Nα κάνω τις συστάσεις στο μώβ πρωτοπορο.

Lol. 

Στις 3/7/2020 στις 12:47 ΜΜ, momotis είπε

Nα κάνω τις συστάσεις στο μώβ πρωτοπορο.

Lol again.

Επεξ/σία από Helionar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά χρησιμοποιώ degiro. πλέον έχουν βγει και κάποιες που δεν έχουν καθόλου χρεώσεις πχ robinhood revolut κλπ.

μερικά από αυτά που γράφονται εδώ μέσα είναι μπούρδες, άλλα πολύ σωστά.

γράψε ποιες μετοχές σκοπεύεις να αγοράσεις για να σου πούμε γνώμες.

good luck. τα investments είναι ένας υπέροχος κόσμος (και δύσκολος, όπως όλα τα υπέροχα πράγματα στην ζωή.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2020 στις 5:37 ΜΜ, JohnGTA είπε

 Θεωρούμαι στους κύκλους μου από τους καλούς. 

ΥΓ: Όλοι όσοι δίνετε συμβουλές και κανάλια του κώλου στο YT, πάω στοίχημα ούτε απέξω από το Χρηματιστήριο Αθηνών δεν έχετε περάσει. Οπότε μην λέτε αν δεν ξέρετε. Φιλικά πάντα.

Πάρε και λίγους καλούς μώβ ακόμα,βοηθάνε το σαρκασμό που δε κατάλαβες.Φιλικά πάντα.

spacer.png

 

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://stockmarketbasics.thinkific.com/courses/StockMarketAdvancedCourse

Αναφορά σε κείμενο

Πώς να αποτιμήσετε μια επικερδής εταιρεία - Discounted Cash Flow

Μόνο 250€ το μάθημα. Αντί να τα βγάλει από το χρηματιστήριο σε μία ώρα με τις τρελές του γνώσεις(όχι γραμματικής πάντως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτησεις για τους γνώστες: Η degiro γιατί χρεώνει τόσο χαμηλές προμήθειες σε σχέση με τις τράπεζες; Επίσης στο custody profil έχεις τη μετοχή ή το δικαίωμα επί της μετοχής; Πώς μπορείς να επιβεβαιώσεις οτι πράγματι έχεις τη μετοχή;

Επεξ/σία από leoroni92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 12:48 ΜΜ, leoroni92 είπε

Ερώτησεις για τους γνώστες: Η degiro γιατί χρεώνει τόσο χαμηλές προμήθειες σε σχέση με τις τράπεζες; Επίσης στο custody profil έχεις τη μετοχή ή το δικαίωμα επί της μετοχής; Πώς μπορείς να επιβεβαιώσεις οτι πράγματι έχεις τη μετοχή;

Λόγω του ότι είναι πολύ πίσω οι τράπεζες δυστυχώς.

 

Στο εξωτερικό υπάρχουν πλατφόρμες πχ Robinhood που δεν χρεώνουν καθόλου προμήθειες. Μακάρι να έρθουν και στην Ελλάδα να σωθούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ να κάνω μερικές ερωτήσεις έχω ανοίξει λογαριασμό στην degiro και έχω κάνει την πρώτη κατάθεση για την ενεργοποίηση αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι η τράπεζα κρατάει προμήθεια 7€. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος να μειώσω την προμήθεια. 
Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να βάζω στην degiro 50-100€ το μήνα και να τα επενδύω σε s&p500 με πλάνο 15ετίας-20ετίας.
Επίσης κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω. Τώρα για να ενεργοποιήσω τον λογαριασμό έστειλα 20€, μπορώ με αυτά να αγοράσω stocks η πρέπει το min ποσό να είναι 58.99€ (Όσο είναι το Vanguard S&P 500) αυτή την στιγμή;
Ακούγονται χαζές ερωτήσεις το ξέρω αλλά όπως και να έχει δεν σκοπεύω ακόμα να κάνω καμιά μεγάλη κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilisios είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ να κάνω μερικές ερωτήσεις έχω ανοίξει λογαριασμό στην degiro και έχω κάνει την πρώτη κατάθεση για την ενεργοποίηση αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι η τράπεζα κρατάει προμήθεια 7€. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος να μειώσω την προμήθεια. 
Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να βάζω στην degiro 50-100€ το μήνα και να τα επενδύω σε s&p500 με πλάνο 15ετίας-20ετίας.
Επίσης κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω. Τώρα για να ενεργοποιήσω τον λογαριασμό έστειλα 20€, μπορώ με αυτά να αγοράσω stocks η πρέπει το min ποσό να είναι 58.99€ (Όσο είναι το Vanguard S&P 500) αυτή την στιγμή;
Ακούγονται χαζές ερωτήσεις το ξέρω αλλά όπως και να έχει δεν σκοπεύω ακόμα να κάνω καμιά μεγάλη κίνηση.

7ε εννοείς σου κρατάει η τράπεζα σου για την αποστολή εμβάσματος; Αν ναι, φτιάξε revolut κ στείλε απο εκει προς degiro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, fmarulezkd είπε

7ε εννοείς σου κρατάει η τράπεζα σου για την αποστολή εμβάσματος; Αν ναι, φτιάξε revolut κ στείλε απο εκει προς degiro. 

Δυστυχώς από ότι έψαξα δεν δέχονται μεταφορά χρημάτων από revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

7ε εννοείς σου κρατάει η τράπεζα σου για την αποστολή εμβάσματος; Αν ναι, φτιάξε revolut κ στείλε απο εκει προς degiro. 

Καποιο λαθος στην μεταφορα πρεπει να εκανες, 1ευρω ειναι εθνικη πειραιως, δεν ξερω ποια τραπεζα εχεις βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...