Προς το περιεχόμενο

Απομακρυσμένο δίκτυο δύο υπολογιστών!


monoxromos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας.

Θέλω να μεταφέρω ήχο από έναν υπολογιστή σε κάποιον άλλον που είναι  περίπου 1 Km μακριά.

Τα δύο σημεία έχουν οπτική επαφή.

Μου είπαν οτι  με την χρήση αυτών των δύο συστημάτων https://www.skroutz.gr/s/11346773/Ubiquiti-NanoBeam-AC-Gen2.html

μπορώ να κάνω δίκτυο χωρίς internet μεταξύ δύο υπολογιστών σαν  να τους έχω συνδέσει με ένα καλώδιο!

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2020 στις 8:55 ΜΜ, monoxromos είπε

Γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας.

Θέλω να μεταφέρω ήχο από έναν υπολογιστή σε κάποιον άλλον που είναι  περίπου 1 Km μακριά.

Τα δύο σημεία έχουν οπτική επαφή.

Μου είπαν οτι  με την χρήση αυτών των δύο συστημάτων https://www.skroutz.gr/s/11346773/Ubiquiti-NanoBeam-AC-Gen2.html

μπορώ να κάνω δίκτυο χωρίς internet μεταξύ δύο υπολογιστών σαν  να τους έχω συνδέσει με ένα καλώδιο!

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστω πολύ

Το πρώτο που πρέπει να λυθεί είναι, Directional ή Parabolic antenna?

Μετά αναλόγως την απόφαση, θέλει 2 κομμάτια, 1 για κάθε σημείο και σετάρισμα του δικτύου.

image.png.b6cb80df1135a29800655c4588006cb3.png

https://tienda.siliceo.es/es/kit-antenas-wifi/881-kit-wifi-antenas-hasta-5km-con-2-parabolicas.html

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ασφαλώς δυο κάτοπτρα.αλλά πρακτικά πως υλοποιείται; Γιατί στην πλευρά του δέκτη δεν υπάρχει ιντερνετ είναι σχεδόν στο βουνό,μόνο ρεύμα έχει εκεί...

Επεξ/σία από monoxromos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, monoxromos είπε

Ναι ασφαλώς δυο κάτοπτρα.αλλά πρακτικά πως υλοποιείται; Γιατί στην πλευρά του δέκτη δεν υπάρχει ιντερνετ είναι σχεδόν στο βουνό,μόνο ρεύμα έχει εκεί...

Δεν σε απασχολεί το internet. Τοπικό δίκτυο φτιάχνεις. Σαν να έχεις 2 υπολογιστές πάνω σε ένα router και να δουλευουν σε δίκτυο. Το ίδιο προσπαθείς να κάνεις και εδώ. 

Στη μια μεριά να έχει modem router και συνδεδεμένο υπολογιστή

Στην άλλη μεριά ο απομακρυσμένος υπολογιστής, απευθείας στην κεραία. Θα παίρνει IP και θα δουλευει σαν να τον είχες απευθειας πάνω στο router του αρχικού σημείου.

Κάποιος έχει τις ίδιες απορίες με σένα, τις ίδιες ώρες!!!  https://www.facebook.com/groups/telnetd/permalink/2700146143423797/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει μαι σχετικα οικονομικη λύση γυρω στα 800 ευρώ όλο το σύστημα της εταιριας  DEVA αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορω να στείλω σήμα mpx....

Επεξ/σία από monoxromos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο σύστημα είναι αυτό που κοστίζει 800€; Με περίπου 150€ έχεις αξιόπιστη ασύρματη ζεύξη. Από εκεί και πέρα θέλεις κάποιες συσκευές για μετατροπή του ήχου σε Ethernet πακέτα για μεταφορά τους μέσω της ζεύξης;

Τώρα πως μεταφέρεις τοπικά τον ήχο από έναν υπολογιστή στον άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1000 μέτρα απόσταση και με καθαρή οπτική επαφή, τα PowerBeam που αναφέρεις είναι περιττός πλεονασμός και άσκοπα έξοδα. Να έλεγα ότι είσαι στα 10+ χιλιόμετρα, να συμφωνούσα.

Μια χαρά θα κάνεις δουλειά με 2 Ubiquiti LiteBeam AC Gen2, στο μισό κόστος. Αυτά όσον αφορά την ασύρματη ζεύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το ξέρω. Και σε ρώτησα πριν, πως το κάνεις τοπικά, αλλά απάντηση δεν έδωσες.

Διότι είτε τοπικά είτε με ασύρματη ζεύξη. η επικοινωνία 2 υπολογιστών μεταξύ τους είναι μέσω ΙΡ δικτύου. Εκτός αν έχεις άλλες συσκευές ενδιάμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν ξέρεις, ρώτα πρώτα και μετά μπορείς να εκφέρεις τη γνώμη σου ελεύθερα.

Φυσικά μέσα από ένα δίκτυο δεν περνά τίποτα άλλο πέραν Ethernet πακέτων. Έχει ήδη αναφερθεί αυτό, όπως και οι συσκευές που κάνουν την κατάλληλη μετατροπή του ήχου σε κατάλληλη μορφή για να παίξει μέσω ΙΡ.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη υμίν, ελεύθερο βήμα είναι, μια γνώμη παίρνουμε δεν σημαίνει ότι  τα ακολουθούμε όλα.

Ασφαλώς μέσα από  ένα δίκτυο  μεταδίδεται και ηχητικό σήμα (stream audio).η εξειδικευμένη ερώτηση ήταν πως μπορεί να  κωδικοποιηθεί ο ήχος ώστε να λαμβάνεται με έξοδο mpx.

Μάλλον θέλει κάποιο ειδικό  κωδικοποιητή, το ψάχνουμε ρωτώντας.

Ευχαριστω για την βοήθεια σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...