Προς το περιεχόμενο

Κρέπα στην Αθήνα πρώτη φορά


markoliaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι περίπου στα μέσα των 90s να δοκιμάζω κρέπα πρώτη φορά στο Μπουρνάζι μετά από ξενύχτι...Υπάρχει κανας  παλιότερος να μας πει περίπου ποτέ άρχισε να ανθίζει το θέμα κρέπας στην Αθήνα. Γιατί θυμάμαι σίγουρα ότι δεν ξέραμε τι είναι η κρέπα στα τέλη 80s, Κάποια δειλά βήματα έγιναν αρχές 1992, θυμάμαι και ένα επεισόδιο στους απαράδεκτους που λένε για την κρέπα που τότε ακόμα ήταν κάτι το πρωτόγνωρο. Επίσης να μας πει και που έχει φάει τις καλύτερες κρέπες γλυκες-αλμυρες ώστε να ξέρουμε για το μέλλον ή και μαγαζιά που κλείσανε αλλά υπάρχουν νοσταλγικά. Δυστυχώς δεν θυμάμαι κάποιο συγκεκριμένο του παρελθόντος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Μεσσηνία την ξέραμε πολλές δεκαετίες πιο πριν ως "πέτουλα". Την τρώγαμε συνήθως με μυζήθρα ή ταχίνι.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μου θύμησες τώρα ρε ουστη.

Θεσσαλονίκη, λίγο αφότου πήρα πτυχίο. Δεν ξενυχτούσα πολύ αλλά όταν έβγαινα το γαμούσα την μάνα. Άρχισα να βγαίνω με μια κοπέλα, πήγαμε σε ενα κλαμπάκι Λαδάδικα μεριά και κατά τις 4:30 φύγαμε. Την πήγα κάτω από το σπίτι της, φιληθήκαμε και αποχαιρετηθήκαμε (δεν τολμούσα να ζητήσω παραπάνω ύστερα από πρώτο ραντεβού). Δεν είχα πολλούς φίλους εκείνον τον καιρό, και για πρώτη φορά ύστερα από αρκετό χρονικό διάστημα αισθάνθηκα πολύ ωραία. Ανέβηκα μέχρι την περιοχή όπου έμενα με τους δικούς μου, πήγα στην κρεπερί που τότε άνοιγε για πρωΐ και έφαγα κοιτώντας τον άδειο δρόμο και τον ήλιο να ανατέλει λίγο.

Τότε ήταν πολύ ωραία τα χρόνια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, JohnGTA said:

Τι μου θύμησες τώρα ρε ουστη.

Θεσσαλονίκη, λίγο αφότου πήρα πτυχίο. Δεν ξενυχτούσα πολύ αλλά όταν έβγαινα το γαμούσα την μάνα. Άρχισα να βγαίνω με μια κοπέλα, πήγαμε σε ενα κλαμπάκι Λαδάδικα μεριά και κατά τις 4:30 φύγαμε. Την πήγα κάτω από το σπίτι της, φιληθήκαμε και αποχαιρετηθήκαμε (δεν τολμούσα να ζητήσω παραπάνω ύστερα από πρώτο ραντεβού). Δεν είχα πολλούς φίλους εκείνον τον καιρό, και για πρώτη φορά ύστερα από αρκετό χρονικό διάστημα αισθάνθηκα πολύ ωραία. Ανέβηκα μέχρι την περιοχή όπου έμενα με τους δικούς μου, πήγα στην κρεπερί που τότε άνοιγε για πρωΐ και έφαγα κοιτώντας τον άδειο δρόμο και λίγο ηλιοβασίλεμα.

Τότε ήταν πολύ ωραία τα χρόνια.

Αν σου χε κάτσει, δε θα σκεφτόσουν την κρέπα, just saying

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Ψιτ είπε

Αν σου χε κάτσει, δε θα σκεφτόσουν την κρέπα, just saying

Δεν είμαι τέτοιος τύπος. Προχώρησα με αυτήν την κοπέλα αργότερα και είχαμε και σχέση για αρκετό καιρό.

Κάθε πράγμα όταν το αισθάνεται κάποιος φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Τι μου θύμησες τώρα ρε ουστη.

Θεσσαλονίκη, λίγο αφότου πήρα πτυχίο. Δεν ξενυχτούσα πολύ αλλά όταν έβγαινα το γαμούσα την μάνα. Άρχισα να βγαίνω με μια κοπέλα, πήγαμε σε ενα κλαμπάκι Λαδάδικα μεριά και κατά τις 4:30 φύγαμε. Την πήγα κάτω από το σπίτι της, φιληθήκαμε και αποχαιρετηθήκαμε (δεν τολμούσα να ζητήσω παραπάνω ύστερα από πρώτο ραντεβού). Δεν είχα πολλούς φίλους εκείνον τον καιρό, και για πρώτη φορά ύστερα από αρκετό χρονικό διάστημα αισθάνθηκα πολύ ωραία. Ανέβηκα μέχρι την περιοχή όπου έμενα με τους δικούς μου, πήγα στην κρεπερί που τότε άνοιγε για πρωΐ και έφαγα κοιτώντας τον άδειο δρόμο και λίγο ηλιοβασίλεμα.

Τότε ήταν πολύ ωραία τα 

Ηλιοβασίλεμα το πρωί??

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, lostgravity είπε

Ηλιοβασίλεμα το πρωί??

ωχ τώρα το είδα μλκ χίλια συγγνώμη. Ανατολή του ηλίου προφανώς εννοούσα.

Σορρυ🤣

Γιατί προσπαθείτε όλοι να μου χαλάσετε την ανάμνηση😰

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι κάπου είχα πάει με τους γονείς μου και είχα φάει κρέπα τελη 90, αλλα εχω ξεχάσει το μαγαζί. Σαν φαγητό και γεύση δεν με τρέλανε αν και μου έλεγαν συνέχεια ότι θα τρελαθώ όταν το φάω. Πρέπει να ήταν είτε στο Alaska στην Κηφισιά που εκεί έτρωγα και τα πρώτα παγωτά της φωτιάς είτε στο zonars.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο μαγαζί με κρέπες που θυμάμαι, ήταν το 1983. Η "Φαίδρα" στα Εξάρχεια στην οδό Μετσόβου.

Κυρίως φοιτητές ήμασταν οι πρωτοι πελάτες, με υπεροχες γευσεις, φτηνες σε τιμή και πλουσιες σε μέγεθος.

Η κρέπα με πλούσια σοκολατα κουβερτουρα ηταν θεϊκη απολαυση

Απο το 88 οι τιμες ανέβηκαν, οι μεριδες μικρυναν αλλά η ατμοσφαιρα παρεμενε ιδια. Γυρω στα 92 το προφιλ των παροικουντων  άλλαξε και οι "κυριλε" μας εκτόπισαν.

Ευτυχώς όμως απο το 88 είχε ανοιξει η Ζinc στην Αραχώβης, πολύ καλη (αν και για να ειμαι ειλικρινής ποτε δεν εφτασε τη  Φαίδρα)

 

 

Επεξ/σία από australis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Stergios74 είπε

Αυτά ήταν ξενύχτια φίλε μου! Εικοσιτετραωρα! 

Κράξτεεεεε🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Γκοτζιλας στο Μπουρναζι δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.....απο την πραλινα με ποναγαν τα σφραγισματα....αυτα ειναι.

Υπάρχει ακόμα και ακόμα θα σε πονέσουν αν φας! Gorilla's βασικά είναι! 

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...