Προς το περιεχόμενο

Κρέπα στην Αθήνα πρώτη φορά


markoliaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/7/2020 στις 4:27 ΠΜ, australis είπε

Το πρώτο μαγαζί με κρέπες που θυμάμαι, ήταν το 1983. Η "Φαίδρα" στα Εξάρχεια στην οδό Μετσόβου.

Κυρίως φοιτητές ήμασταν οι πρωτοι πελάτες, με υπεροχες γευσεις, φτηνες σε τιμή και πλουσιες σε μέγεθος.

Η κρέπα με πλούσια σοκολατα κουβερτουρα ηταν θεϊκη απολαυση

Απο το 88 οι τιμες ανέβηκαν, οι μεριδες μικρυναν αλλά η ατμοσφαιρα παρεμενε ιδια. Γυρω στα 92 το προφιλ των παροικουντων  άλλαξε και οι "κυριλε" μας εκτόπισαν.

Ευτυχώς όμως απο το 88 είχε ανοιξει η Ζinc στην Αραχώβης, πολύ καλη (αν και για να ειμαι ειλικρινής ποτε δεν εφτασε τη  Φαίδρα)

Η Zinc που λες,που όντως έχει πολύ καλή κρεπα,έχει μεταφερθεί στην Χαριλάου Τρικούπη και Καλλιδρομίου.Πολυ καλή κρεπα και ωραίο μαγαζι,ακριβουτσικη όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 12:40 ΠΜ, JohnGTA είπε

Τι μου θύμησες τώρα ρε ουστη.

Θεσσαλονίκη, λίγο αφότου πήρα πτυχίο. Δεν ξενυχτούσα πολύ αλλά όταν έβγαινα το γαμούσα την μάνα. Άρχισα να βγαίνω με μια κοπέλα, πήγαμε σε ενα κλαμπάκι Λαδάδικα μεριά και κατά τις 4:30 φύγαμε. Την πήγα κάτω από το σπίτι της, φιληθήκαμε και αποχαιρετηθήκαμε (δεν τολμούσα να ζητήσω παραπάνω ύστερα από πρώτο ραντεβού). Δεν είχα πολλούς φίλους εκείνον τον καιρό, και για πρώτη φορά ύστερα από αρκετό χρονικό διάστημα αισθάνθηκα πολύ ωραία. Ανέβηκα μέχρι την περιοχή όπου έμενα με τους δικούς μου, πήγα στην κρεπερί που τότε άνοιγε για πρωΐ και έφαγα κοιτώντας τον άδειο δρόμο και τον ήλιο να ανατέλει λίγο.

Τότε ήταν πολύ ωραία τα χρόνια.

Ακροβατούσες στο όριο μεταξύ "καληνυχτάκιας" και "καλημεράκιας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feticcio στη Γλυφάδα στο prime της, πριν καμιά δεκαριά χρόνια ήταν έπος. Δε σταματούσαμε να τρώμε. Τα τελευταία χρόνια έχει πέσει ποιοτικά. Δεν είναι κακή, αλλα όχι αυτό που ήταν 2008-2009 εποχές. 

 

Πως περνάνε τα χρόνια.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Βόρεια προάστια θυμάμαι δυο μαγαζιά που είχαν αξιόλογη κρέπα, δεν θυμάμαι ονόματα όμως.

Το πρώτο ήταν κάτι μεταξύ καφέ/κρεπερί κάπου χωμένο σε έναν δρόμο, αλλά είχε πελατεία λόγω της καλής τους φήμης για την κρέπα του.

Το δεύτερο είναι στην λεωφόρο Κηφισίας , 300 μέτρα πιο πάνω από το media markt. Εμφανισιακά είναι σαν μεγάλη καντίνα με ξύλινη επένδυση . Είχε αξιόλογη απόδοση τιμής/ποσότητας. 

Παραδόξως, δεν έχω βρει κάπου αλλού καλή κρέπα. Θα την έχουν ακριβή ή λάθος παρασκευασμένη. Έχω πολύ καιρό να φάω , οπότε δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, theoritikos είπε

Στα Βόρεια προάστια θυμάμαι δυο μαγαζιά που είχαν αξιόλογη κρέπα, δεν θυμάμαι ονόματα όμως.

Το πρώτο ήταν κάτι μεταξύ καφέ/κρεπερί κάπου χωμένο σε έναν δρόμο, αλλά είχε πελατεία λόγω της καλής τους φήμης για την κρέπα του.

Το δεύτερο είναι στην λεωφόρο Κηφισίας , 300 μέτρα πιο πάνω από το media markt. Εμφανισιακά είναι σαν μεγάλη καντίνα με ξύλινη επένδυση . Είχε αξιόλογη απόδοση τιμής/ποσότητας. 

Παραδόξως, δεν έχω βρει κάπου αλλού καλή κρέπα. Θα την έχουν ακριβή ή λάθος παρασκευασμένη. Έχω πολύ καιρό να φάω , οπότε δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι.

Το Κρεπηλατείον λες υποθέτω, πολύ καλή γλυκιά κρέπα, αλμυρή είναι ιεροσυλία για μένα αλλά τρώω που και που απλά όχι εκεί.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jts είπε

Το Κρεπηλατείον λες υποθέτω, πολύ καλή γλυκιά κρέπα, αλμυρή είναι ιεροσυλία για μένα αλλά τρώω που και που απλά όχι εκεί.

Ναι!! για αυτό το μαγαζί λέω. Απο τις φώτο που έχουν στο google δείχνει να έχει επεκταθεί/ανανεωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 12:47 ΠΜ, adi32 είπε

την καλυτερη κρεπα τη φτιαχνεις σπιτι σου πανευκολα

πας παιρνεις μια κρεπιερα και καθαρισες

https://www.skroutz.gr/s/86356/Severin-CM-2198.html#reviews

2018-09-07_10-21-26

...όχι, όμως ,με πατάτες τηγανιτές. Ντροπή😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theoritikos είπε

Ναι!! για αυτό το μαγαζί λέω. Απο τις φώτο που έχουν στο google δείχνει να έχει επεκταθεί/ανανεωθεί

Ναι έχει πάρει και το διπλανό χώρο και έχει για να κάτσεις αλλά το κλασσικό του κομμάτι που είναι σαν καντίνα παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να χα μια αλμυρή τώρα! Τυρί μπέικον λουκάνικο Φρανκφούρτης πατάτες τυροσαλατα κέτσαπ μουστάρδα.

Επεξ/σία από geomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Edel είπε

Feticcio στη Γλυφάδα στο prime της, πριν καμιά δεκαριά χρόνια ήταν έπος. Δε σταματούσαμε να τρώμε. Τα τελευταία χρόνια έχει πέσει ποιοτικά. Δεν είναι κακή, αλλα όχι αυτό που ήταν 2008-2009 εποχές. 

Πως περνάνε τα χρόνια.... 

ακριβώς το ίδιο νιώθω και ακόμα πιο πίσω σε έτη, κάποτε δεν σκεφτόμουν κάτι άλλο για κρέπες και στα χρόνια που ήμουν βρικόλακας ήταν μονόδρομος για τις μεταμεσονύκτιες ώρες 

τώρα γενικά δεν βρίσκω κάτι να με καλύπτει στο θέμα κρέπας ειδικά νότια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2020 στις 5:40 ΜΜ, 26ska είπε

Η Zinc που λες,που όντως έχει πολύ καλή κρεπα,έχει μεταφερθεί στην Χαριλάου Τρικούπη και Καλλιδρομίου.Πολυ καλή κρεπα και ωραίο μαγαζι,ακριβουτσικη όμως...

Περυσι το Δεκεμβρη ΄που ημουν στην Ελλάδα, είχα δει οτι έκλεισε και στενοχωρέθηκα. Οταν ξαναρθω θα την επισκευτω στη νεα διευθυνση. Ευχαριστώ για τη πληροφορία.

 

ΥΓ Δεν την θυμαμαι ακριβή, οι τιμές ήταν προσιτές. Μήπως στη νεα διευθυνση έβαλε και νεες τιμές; Τελος πάντων, σίγουρα θα την τιμήσω, να δω και το νέο χώρο.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...