Προς το περιεχόμενο

Top 3 της τελευταίας δεκαετίας


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα πρόσθετα στην λίστα και αυτά :

Nier:Automata για το σενάριο και την μουσική

Τα fire emblem του 3ds για το gameplay

Horizon Zero dawn για τα γραφικά και το gameplay του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2020 στις 12:30 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Ας πω κι εγώ:

1) Final Fantasy VII R χρόνια είχα να κλάψω τόσο με game.- Πες το νοσταλγία, πες το μουσικάρες, πες ότι ήταν το αγαπημένο παιχνίδι της παιδικής μου ηλικίας (μαζί με τα Pokemon και τα Crash), πάντως είναι απολαυστικό σε αυτό που είναι. 🤔

Επιτελους καποιος με γουστο.. 😎 

Top 3 ειναι αδυνατο τι μας βαζεις τωρα, τελος παντων το #1 μου δεν αλλαζει τα αλλα 2 αν με ρωτησεις σε 2 ωρες πιθανοτατα να εχουν αλλαξει.. :P 

1. Final Fantasy VII Remake: Απλα τελειο δεν εχω να πω κατι αλλο, οι προσδοκίες ηταν στο θεο και δεν απογοητευσε, ναι για οσους δεν ειναι φανς (η ανηκουν στους κολλημενους με το OG) δεν ειναι τελειο αλλα για εμενα προσωπικά ηταν, το εκανα platinum και στο δευτερο playthrough εννοειται ειδα ξανα ολα τα cut-scenes και τραβηξα απειρες φωτογραφιες.. 

2. Bioshock Infinite: Καθαρα και μονο για την ιστορια και τους χαρακτηρες θα το βαλω στο #2, ηταν ενα παιχνιδι που το σκεφτομουν μερες αφου το τερματισα επισης αρκετες φορες εχω κατσει να ξαναδω το τελος και καποιες στιγμες στο yt. Το ξερω οτι δεν αρεσε σε ολους οσο το πρωτο αλλα εγω προσωπικα το λατρεψα.

3. Red Dead Redemption 2: Αν και ξεκιναει αργα και ειχα θεμα με τα controls (και θυμαμαι το ειχα "θαψει" στις πρωτες ωρες) το παιχνιδι τελικα ειναι απλα καταπληκτικο, ο Arthur ειναι μακραν καλυτερος χαρακτηρας απο τον John Marston και η αναπτυξη του γινεται με μοναδικο τροπο κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου. Ισως το RDR1 να το προτιμω απο αποψη gameplay και να εριξα περισσοτερες ωρες αλλα το 2 δεν παει πισω μιλαμε για εναν καταπληκτικο τιτλο. Γενικα η Rockstar δινει ρεστα storytelling και δεν παιρνει αρκετα credits imo.

Ναι αφησα απ'εξω Bloodborne κλπ για την ωρα γιατι ηθελα να επικεντρωθω σε παιχνιδια που με εκαναν να σκεφτω λιγο παραπανω με την ιστορια τους με παιχνιδια που αγαπησα τους χαρακτηρες, οχι σε καθαρα gameplay-based παιχνιδια αρα:

Honorable mention: Bloodborne :P 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πολύ σκέψη και έχοντας παίξει μόνο ότι κυκλοφόρησε σε PS4 (ευελπιστώ κάποια στιγμή στο μέλλον να ασχοληθώ και με παιχνίδια του switch όπως το zelda botw) θα πω:

1) Bloodborne. Απλά δεν έχω λόγια... Πρώτη φορά που καταπιάστηκα με souls τίτλο και έπαθα πλάκα. Δεν ξέρω εάν στο μέλλον θα μπορούσα βέβαια να ξαναπεράσω αυτό το μαρτύριο 😂 λόγω δυσκολίας αλλά με άνεση μπαίνει για μένα στην 3αδα των καλύτερων τίτλων αυτής τη γενιάς.

2) Witcher 3. Μόνο τα dlc του να πιάσω είναι καλύτερα από το 99% των παιχνιδιών που κυκλοφορούν εκεί έξω.

3) Read dead redemption 2. Δεν ήμουν τρελός fan του 1ου αλλά αυτό το λάτρεψα. Πραγματικά έχουν κάνει ασύλληπτη δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ADHD είπε

Top 3 ειναι αδυνατο τι μας βαζεις τωρα

 

1 ώρα πριν, red1 είπε

Δεν γίνεται μονο 3 ρε φίλε :D ...

Παιδιά το εξήγησα, το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά αυτός είναι και ο σκοπός. Θέλω να τα βάλετε κάτω και να κάνετε "σκληρή" επιλογή μεταξύ των παιχνιδιών που έχετε στο μυαλό σας ως άξια για να βάλετε στο τοπ 3 σας και να "παλέψουν" στην σκέψη σας για το ποιο θα κατακτήσει θέση στο προσωπικό σας βάθρο. 

Μην νομίζετε ότι για εμένα ήταν εύκολο όταν έχω πραγματικά άπειρα παιχνίδια που ήταν έτοιμα να τα βάλω στο βάθρο όταν τελικά σταμάτησα και σκέφτηκα "χχχμμμμμ ίσως όχι γιατί...". Αυτό επίσης θα σας αναγκάσει να ιεραρχήσετε πράγματα σε τομείς που έχουν αξία για εσάς τώρα και επίσης για τους περισσότερους δεν θα υπάρχει ο παράγοντας της νοσταλγίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Dark souls 3 - Το μοναδικο παιχνίδι της τελευταίας 10ετιας που έκανα 3 play through και αν είχα χρόνο άνετα το ξανά έπαιζα.

2) RDR 2 - Η δουλειά που κάνανε οι άνθρωποι, ούτε που τη φανταζόμουν.  Απίστευτο παιχνίδι, δεν χρειάζεται να πω παραπάνω.

3) Diablo 3 - Ξέρω ότι δεν θα είναι σε πολλές λίστες αλλά εγώ από όταν βγήκε και για αρκετά χρόνια έριξα εκατοντάδες ευχαριστες ώρες παιχνιδιού (ήμουν και ελεύθερος τότε) Το μοναδικό παιχνίδι που έχω για PC και για PS4.

Honorable mention - Monster Hunter World, μακάρι να είχα ελεύθερο χρόνο να το ευχαριστιομουν όπως του άξιζε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ την τελευταία δεκαετία μια αποτυχία στο βιντεοπαιχνίδια, όχι γιατί δεν είχε τις καλές της στιγμές, αλλά γιατί δε μπορεί ούτε κατά διάνοια να συγκριθεί με την προηγούμενη. Τα καλύτερα παιχνίδια που έπαιξα ήταν ούτε λίγο ούτε πολύ, remaster παλαιότερων τιτλων. Για να είμαι όμως δίκαιος, και επειδή δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να αφήσω τα remaster από έξω, θα μιλήσω για τα καλύτερα 3 + 3 παιχνίδια που έπαιξα (original και remaster).


ORIGINAL


3) Hotline Miami 2 (+1)


Αρρωστημένο και μακάβριο arcade με ένα άκρως εθιστικό gameplay που θα σε κάνει να μην προλαβαίνεις να μετράς ήττες και να μη σε νοιάζει. Αυτό βέβαια δεν θα έλεγε κάτι από μόνο του αν το licensed soundtrack του δεν ήταν ότι καλύτερο έχω ακούσει σε βιντεοπαιχνίδι με όλα τα κομμάτια να είναι επιλεγμένα ένα προς ένα. 


2) Super Meat Boy


105 πίστες των 10 δευτερολεπτων και 6 βασικά bosses μπορει να μην ακουγονται πολλά. Όταν όμως καταφέρετε να τα τελειωσετε, το πιθανότερο είναι πως θα μετράτε πάνω από 6000 θανάτους και ακόμα δε θα έχετε νιώσει ούτε το 10% της δυσκολίας που θα ακολουθήσει στις σκοτεινες εκδοχες των πιστων και τα μαζοχιστικά Warp Zones των 3 lives με τα γραφικά και τον ηχο να μεταμορφώνονται σε επιπεδο Atari Lynx και Game Boy ωστε να θυμιζουν τις βασανιστικες δυσκολιες των παιχνιδιων εκεινων των εποχων. Βάλτε και τα Warp Zones που ξεκλειδωνουν κρυφους χαρακτηρες που δε σας δινουν καθολου τυχαια απειρες ζωες και οι 6000 ζωές θα φτάσουν τις 15000 πρωτου προλαβετε να συνειδητοποιήσετε ότι έχετε ήδη κλείσει 200 ώρες παιχνιδιού. Το Super Meat Boy είναι το platform που θα σας κάνει να κλάψετε και προσωπικά συμβουλεύω αν νευριάζετε εύκολα, να το παίξετε αφού καλύψετε τους τοίχους με φελιζόλ και την οθόνη της τηλεόρασης με εξτρα γυαλί. Είναι το Platinum trophy που ολοι θελουν αλλά κανένας δε θα δει, τουλάχιστον όχι με σώας τας φρένας. Δυστυχώς το SMB προσφέρει μια από τις εθιστικότερες εμπειρίες που έχουν υπάρξει σε βιντεοπαιχνίδι, οπότε απλά προτείνω να αγνοήσετε αυτά που λέω και να μην κάνετε το λάθος να το κατεβάσετε, ποτέ.


1) Terraria


Τα λόγια είναι περιττά όταν ένα παιχνίδι λίγων megabyte μπορεί να προσφέρει μερικές εκατοντάδες ώρες gameplay. Οι περισσότεροι το γνωρίζουν σαν κλώνο του Minecraft αλλά ας παραδεχτούμε το ότι οι περισσότεροι νομίζουν πως το Minecraft ειναι ενα παιχνιδι που απλά χτίζεις πράγματα με τουβλάκια που είναι μόλις το 1/3 του μηχανισμού του, και το Terraria έχει αρκετές φορές πιο μεγάλο βάθος. Φτιάξτε τον ιδανικό κόσμο, βρείτε χιλιάδες μυστικά αντικειμενα που θα σας βοηθησουν να φτιαξετε τον τελειο χαρακτηρα ωστε να αντιμετωπίσετε τους άπειρους αντιπαλους και μυστικά bosses, και όταν νιώσετε πως είστε έτοιμοι, καλέστε τα superbosses για να κλέψετε τα πολυτιμότερα αντικείμενα του παιχνιδιού, αν τα νικήσετε. Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμο των αντικειμενων που μπορειτε να συλλέξετε (παρατησα το παιχνιδι με ενα καστρο στο οποιο ειχα αποθηκη με ραφια των 300+ μπαουλων x 40 αντικειμενα το καθενα, χωρις να υπολογιζω τα αντικειμενα που γινονται stack εως 999) που ειναι και το εθιστικοτερο στοιχειο του παιχνιδιου αφου ειτε σας αρεσουν οι μαχες, το χτισιμο, η εξερευνηση, ή η δημιουργια αντικειμενων, καθε ωρα που αφιερωνετε στο παιχνιδι κανει τη διαφορα στην εξελιξη του παιχνιδιου.
[εναλλακτική επιλογή: Minecraft. Το μόνο στοιχείο στο οποίο υπερέχει το Minecraft ειναι στα γραφικά (αν και προτιμω τις 2 διαστασεις του Terraria) και στις πανεμορφες ατμοσφαιρικές του μουσικές. Δυστυχως εχει πλεον τόσα άκυρα DLC που το θεωρω περισσότερο αστείο παρά μια σοβαρη gaming επιλογη.]


REMASTER


3) Crash Bandicoot: N. Sane Trilogy


Για εμένα αυτό ήταν το απόλυτο value for money της δεκαετίας. Το αγόρασα με ελαφρά τη καρδία γνωρίζοντας πως θα πρέπει να ξαναζήσω τις φρικτές πίστες του πρώτου Crash Bandicoot τις οποίες έκανα πολλά για να σβησω από το PS1 partition του εγκεφάλου μου αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα. Μπορεί να πήρα και τα 3 platinum trophy αλλα τρέμω στην ιδεα ότι σε μια 20ετια θα δουμε ενα Reremaster στο Playstation 7.


2) Persona 4: Golden


Ένα από τα κορυφαία RPG όλων των εποχών και ένα από τα παιχνίδια που σε κάνουν να σκέφτεσαι που θα μπορούσε να είχε φτάσει το PS Vita αν ειχε περισσότερες τετοιες επιλογες. Για όσους δεν έχουν παιξει ποτέ τίτλο της σειράς, στο Persona επιλέγεις πως θα περνάς τη μέρα σου, με κάθε σου πράξη να κυλάει τη μέρα μερικές ώρες, προσθέτοντας μια δόση στρατηγικής αν θες τα επιθυμητά αποτελεσματα πριν φτάσουν συγκεκριμένες ημερομηνιες. Θα δυναμωσεις τον χαρακτηρα σου με μαχες ή θα διαβασεις για ενα επερχομενο διαγωνισμα στο σχολείο; Θα βγεις με εναν χαρακτηρα για να δυναμωσουν οι δεσμοι μεταξυ σας ή θα περάσεις τον χρόνο σου κάνοντας βόλτες έξω και σπαταλώντας τα λεφτά σου σε ανούσια junk food; Βάλε σε όλα αυτά και ένα κανάλι που ρουφάει τους χαρακτήρες στον εφιαλτικό του κόσμο και έδεσε το γλυκό. Επίσης ο κάθε χαρακτήρας έχει μια... Persona, κάτι σαν τα Guardian Forces του FFVIII. Στο πιο soft βεβαια.


1) Wipeout Omega Collection


Εδώ θα πρέπει να αποκαλύψω ένα μυστικό. Η σειρά Wipeout ήταν ανεκαθεν ο λόγος που αγόραζα κάθε νέο Playstation. Το Wipeout 3: Special Edition του PS1 (3 Wipeout σε 1) ήταν για εμενα μια απο τις μεγαλυτερες gaming εκπληξεις, και το Wipeout Pulse του PSP ήταν ένα από τα μεγαλυτερα καψιματα που εχω ρίξει σε φορητη κονσολα. Το μόνο που δε μου άρεσε ηταν η επιλογη κομματιων, λυπηρο αν σκεφτουμε οτι η σειρα αυτη ειχε πάντα δυνατο soundtrack. Από την άλλη το να ξαναπαιζω σε υψηλη αναλυση πιστες που δεν ειχα παιξει ουτε 10000 φορές ήταν αυτό ακριβώς που ήθελα.


 

Spoiler

Όταν βγει το επερχομενο Tony Hawk's Pro Skater 1+2, υπολογίστε το σαν το καλύτερο μου παιχνίδι για την δεκαετία αυτή

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Witcher 3

2) Xenoblade Chronicles 1 (δεν έχω παίξει το Χ ακόμα)

3) Δεν υπάρχει 3. Μετά από τα 2 παραπάνω παιχνίδια, ακολουθούν αρκετά παιχνίδια που μου άρεσαν πάρα πάρα πολύ αλλά δεν μπορούν να πάρουν μία από τις 2 πρώτες θέσεις. Μεταξύ αυτών Fallout New Vegas, Dragon Age Origins, Portal 2, The Last of Us 1 Remastered, Persona 5, Dragon Quest XI, Borderlands 2,  Mass Effect 2.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zelda Breath of the wild

dark souls

hollow knight 

Στις 4/7/2020 στις 12:22 ΠΜ, dekulinkgr είπε

Και εγω σε τυχαια σειρα

1)Bloodborne

Τι να πει κανεις για αυτην την απιστευτη παιχνιδαρα.Ο λογος που πηρα playstation.Ηταν ο πρωτος τιτλος soulsborne που επαιξα,αν ειχα παιξει το demon souls ή το dark souls πρωτα τοτε πιθανον να  ηταν αυτα στην θεση του,αλλα το setting,η ατμοσφαιρα το πιο γρηγορο paced combat του το βαζει πιο πανω απο τα αλλα souls.Με αυτα τα παιχνιδια παντως αλλα και με το εξαιρετικο sekiro η from software καθιερωθηκε για μενα σαν την 2η καλυτερη εταιρεια στο χωρο.gameplay πανω απ'ολα.Περιμενω το eldin ring

2) Zelda:breath of the wild 

Ειναι φαν της σειρας zelda,ειναι η αγαπημενη μου σειρα.Δεν θεωρω ομως οτι ειναι το καλυτερο zelda που εχω παιξει.Αλλα αυτη η αισθηση ελευθεριας,ο ζωντανος κοσμος,η εξερευνηση με καθηλωσανε για 400 ωρες.Ανυπομονω για το Botw 2.

3) Hollow knight

Μιξη metroid με dark souls στοιχεια.Απιστευτη ατμοσφαιρα αναλογη των souls παιχνιδιων.Μαζι με το super metroid τα θεωρω τα καλυτερα του ειδους.Απαραιτητο must play.Και εδω περιμενω το silksong.

Honarable mentions :

mario odyssey 

Donkey kong tropical freeze

Portal 2

Ωραίος ίδια γουστα έχουμε ,αντί για bloodborne έβαλα το πρώτο σολς και συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα λες .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Νομίζω πως όποιος δεν έχει βάλει στην 3άδα το Zelda BOTW είναι επειδή απλά δεν το έπαιξε ακόμη.

1. Zelda Breath of the Wild

2. Xenoblade Chronicles (δυσκολεύομαι να επιλέξω μεταξύ του 1 & 2)

3. Skyrim

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) RDR2. Τα λόγια είναι περιττά, το καλύτερο παιχνίδι της R* και ίσως όλων των εποχών. Και το λέω εγώ που είμαι GTA stan και δεν μου άρεσε το RDR1.
2) DMC5. Η προσοχή σε όλους τους τομείς απο παρουσίαση μέχρι gameplay είναι εξωφρενική. Δικαίως action GOTY 2019 και το best-selling της σειράς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...