Προς το περιεχόμενο

το όφελος του επιχειρηματία


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μας κέρδισε το μόντελινγκ. 

Παλιότερα ντρεπόμουν να χρεώσω κάτι που το θεωρούσα εύκολο με τη σκέψη ότι μπορεί να το υπολογίσει ένας μαθητής λυκείου. Μετά κατάλαβα ότι διάφοροι επαγγελματίες που αυτά πρέπει να τα είχαν ψωμοτύρι δεν το κατείχαν το άθλημα και άλλαξα... 

Που και πως να εξηγήσεις στο αρχικό παράδειγμα ότι ο πωλητής χάνει και λίγο ή πολύ ανάλογα με το προϊόν, ψιλά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Εγώ δεν θα σου το κάνω λιανά πως βγαίνει ο ΦΠΑ αλλά πες μου έναν Έλληνα που δεν θα το κάνει προκειμένου να γλυτώσει σε αυτή την περίπτωση 50 ευρώ.Πολλοί το προτείνουν κιόλας στον πωλητή.

Εξαίρεση  κάποιος που κόβει τιμολόγιο και το περνάει στα έξοδα της επιχείρησης οπότε τον βολεύει να γραφτεί στην απόδειξη όλο το ποσό.

και φυσικά απο τη στιγμή που το κράτος ΔΕΝ μετράει  στα φορολογικά έξοδα σου 

ΟΛΕΣ τις αποδείξεις αλλά κάποιες ή κάποιο ποσοστό, [ φροντρια,υγεια κλπ ]

θα υπάρχει φοροδιαφυγή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zoranb είπε

Tί κέρδος έχει ένας επιχειρηματίας ο οποίος κάνει το εξής…
Για ένα προϊόν αξίας €550 (μαζί με ΦΠΑ), προτείνει να κόψει απόδειξη €350 και να διευκολύνει τον αγοραστή στο να γλιτώσει €50 και να το πληρώσει €500.
Ποιός ωφελείται περισσότερο από κάτι τέτοιο; Εάν δεν λάβουμε υπόψη την παρανομία αυτής της συναλλαγής, αξίζει να δεχτεί ο πελάτης μια τέτοια προσφορά ή καλύτερα να πληρώσει κανονικά €550 χωρίς καμία διευκόλυνση;

Συνηθω κοβουν τον φπα. Δηλ η έκπτωση ειναι 24%. Παρ’ οτι ειναι γενναιοδωρη για τον αγοραστη, ο πωλητης γλιτωνε τουλαχιστον 50% απο το εναπομειναν ποσο.

φετος αλλαξαν φορολογια και ασφ εισφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδιά, δυσκολεύεστε να κάνετε το πιο απλό πραγμα?

Τελική Τιμή / 1.24 = Καθαρή Αξία

100 / 1.24 = 80.645€

και 

Καθαρή Αξία x 1.24 = Τελική Τιμή μαζί με το ΦΠΑ

80.645 * 1.24 = 100€.

 

Ο πιο εύκολος τρόπος εβερ.

 

Ναρκωτικά παίρνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πουλαει κατι 350ε αντι για 550ε το οποιο εχει αγορασει ποσο;

Αν δεν εχουμε αυτο δεν μπορουμε να ξερουμε ποσα "τσεπωνει" παραπανω.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν δεν κάνω λάθος πρώτη γυμνασίου προβλέπεται να μάθουν περί ΦΠΑ, τώρα αν είναι στούρνοι ή αδιάφοροι άλλο αυτό.

Τι να σε πω, εγώ μαθητές Β και Γ λυκείου έχω και σχεδόν κανένας δεν ξέρει να κάνει πράξεις με ποσοστά, επίσης κάποιοι δεν ξέρουν να κάνουν ούτε διαίρεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επιχειρηματιας γλυτωνει 48 ευρω ΦΠΑ (550-350) * 0.24 και δινει 50 ευρω στον πελατη

Αρα ο επιχειρηματιας χανει 2 ευρω, ο πελατης κερδιζει 50 ευρω και το κρατος χανει 48 ευρω απο αυτην την μειωμενη αποδειξη

Στο τελος της χρονιας ομως, επειδη ο επιχειρηματιας το κανει σε πολλους, θα εχει μεγαλο οφελος απο τη φορολογια κερδων του ετους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Τι να σε πω, εγώ μαθητές Β και Γ λυκείου έχω και σχεδόν κανένας δεν ξέρει να κάνει πράξεις με ποσοστά, επίσης κάποιοι δεν ξέρουν να κάνουν ούτε διαίρεση.

Το ότι δεν ξέρουν να κάνουν πράξεις με ποσοστά δεν σημαίνει πως δεν τις έχουν διδαχτεί, αυτό λέω. Σημαίνει πως είτε είναι στούρνοι, είτε αδιάφοροι, ή ακόμα μπορεί να ήταν αδιάφοροι οι καθηγητές που έπρεπε να τους τις διδάξουν.

BTW και εγώ προσωπικά τελείωσα το λύκειο χωρίς να ξέρω να κάνω διαίρεση, μετά την έμαθα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν τη διδάχτηκα. Ο λόγος που δεν την έμαθα όταν έπρεπε (στο δημοτικό) ήταν κυρίως επειδή ήμουν αδιάφορος. Ίσως βέβαια και ο δάσκαλος να μην προσπάθησε όσο θα έπρεπε, δεν ξέρω, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι συνέχεια με αποκαλούσε στούρνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Τι να σε πω, εγώ μαθητές Β και Γ λυκείου έχω και σχεδόν κανένας δεν ξέρει να κάνει πράξεις με ποσοστά, επίσης κάποιοι δεν ξέρουν να κάνουν ούτε διαίρεση.

παλιότερα όσοι δεν ήξεραν διαίρεση και κάμποση ορθογραφία εχαναν και κάμποσες χρονιές για τελειώσουν το Λύκειο. το σύστημα έχει αλλάξει και όλοι πάνε τριτοβάθμια. τα αποτελέσματα οικτρά. βέβαια τα σημερινά παιδιά έχουν αναπτύξει ικανότητες μέσα από τα παιχνίδια που δεν μπορούν να φανταστούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, archer100 είπε

Ο επιχειρηματιας γλυτωνει 48 ευρω ΦΠΑ (550-350) * 0.24 και δινει 50 ευρω στον πελατη

Αρα ο επιχειρηματιας χανει 2 ευρω, ο πελατης κερδιζει 50 ευρω και το κρατος χανει 48 ευρω απο αυτην την μειωμενη αποδειξη

Στο τελος της χρονιας ομως, επειδη ο επιχειρηματιας το κανει σε πολλους, θα εχει μεγαλο οφελος απο τη φορολογια κερδων του ετους.

Και εσύ μετεξεταστέος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Πουλαει κατι 350ε αντι για 550ε το οποιο εχει αγορασει ποσο;

Αν δεν εχουμε αυτο δεν μπορουμε να ξερουμε ποσα "τσεπωνει" παραπανω.

€350 το αγοράζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, zoranb είπε

€350 το αγοράζει!

Απο που το εβγαλες αυτο το αποτελεσμα; Το ερωτημα ειναι πως καποιος βαζει τιμη 350ε αντι για 550ε και παιρνει 500ε απο τον αγοραστη.

Δεν λεει ΠΟΣΟ αγορασε αυτος που το πουλαει το προιον.

ΥΓ: Προφανως και δεν διατυπωσες σωστα το αρχικο σου ερωτημα.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αγοράζει €350 και το πουλάει €550. Απόδειξη θα κόψει €350 (αντί €550) μαύρα θα πάρει €500 και θα διευκολύνει τον αγοραστή με €50... ποιό το περίεργο;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

ΥΓ: Προφανως και δεν διατυπωσες σωστα το αρχικο σου ερωτημα.

 

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...