Προς το περιεχόμενο

το όφελος του επιχειρηματία


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, kallair είπε

Δεν μπορεις να ελιχθεις απο την στιγμη που δεν ξερεις ποσο αγορασε το αντικειμενο ο αλλος και τι ποσοστο κερδους θελει να εχει κ σε ποσο αναγκη ειναι.

Τη στιγμή που προτείνει να κόψει απόδειξη €350 σίγουρα ξέρω πως το έχει αγοράσει λιγότερο από τόσα τουλάχιστον... σωστά;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zoranb είπε

Τη στιγμή που προτείνει να κόψει απόδειξη €350 σίγουρα ξέρω πως το έχει αγοράσει λιγότερο από τόσα... σωστά;

Ενώ αν σου προτείνει να μην κόψει καθόλου απόδειξη σημαίνει πως το έχει αγοράσει λιγότερο από μηδέν... σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zoranb είπε

Τη στιγμή που προτείνει να κόψει απόδειξη €350 σίγουρα ξέρω πως το έχει αγοράσει λιγότερο από τόσα... σωστά;

Η λογικη λεει οτι δεν μπορεις να τιμολογησεις κατι πιο φθηνα απο οτι το αγορασες. Σε περιπτωση ελεγχου θα εχει προβλημα.

Εκτος και αν η αποδειξη που θα σου δωσει, δεν ειναι περιγραφικη του αντικειμενου. πχ αν στην αποδειξη γραφει κινητο 350 ευρώ και οχι xiaomi ταδε μοντελο 350€ μπορει να γραψει οτι θελει στην τιμη της αποδειξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

Η λογικη λεει οτι δεν μπορεις να τιμολογησεις κατι πιο φθηνα απο οτι το αγορασες. Σε περιπτωση ελεγχου θα εχει προβλημα.

Εκτος και αν η αποδειξη που θα σου δωσει, δεν ειναι περιγραφικη του αντικειμενου. πχ αν στην αποδειξη γραφει κινητο 350 ευρώ και οχι xiaomi ταδε μοντελο 350€ μπορει να γραψει οτι θελει στην τιμη της αποδειξης.

Θεωρώ, μάλλον είμαι σίγουρος πως κ €350 απόδειξη να κόψει, πάλι κέρδος θα έχει... απλώς θα είναι ελάχιστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zoranb είπε

Θεωρώ, μάλλον είμαι σίγουρος πως κ €350 απόδειξη να κόψει, πάλι κέρδος θα έχει... απλώς θα είναι ελάχιστο!

Προφανως και θα εχει κερδος. Το θεμα ειναι οτι εσενα δεν σε ενδιαφερει το κερδος του εμπορου αλλα να μεγιστοποιησεις την εκπτωση σου, σωστα; οι ερωτησεις που κανεις κ οι συλλογισμοι δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με το ποσο που θα σου κοψει απο την τιμη ο εμπορος. Δεν εχεις κανενα απολυτως διαπραγματευτικο χαρτί περα απο την πειθω σου κ ποσο καλος στο παζαρι εισαι. 

συνεχιζεις να ψαχνεις το ποσο αγορασε ο αλλος το αντικειμενο αντι να ασχολεισαι με την ουσια του θεματος, αν η τιμη καλυπτει εσενα κ την τσεπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε συμφωνείς πως εάν ξέρεις τι περιθώρια έχεις, τότε μπορείς να υπολογίσεις πόση έκπτωση μπορείς να ζητήσεις;

Επεξ/σία από zoranb
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, zoranb είπε

Δε συμφωνείς πως εάν ξέρεις τι περιθώρια έχεις, τότε μπορείς να υπολογίσεις πόση έκπτωση μπορείς να ζητήσεις;

Αρχικα ας πουμε πως ΔΕΝ μπορεις να ζητησεις εκπτωση. Και το 50αρι να σου κοψει χαρη σου κανει.

Τωρα αν εσυ ανοιξες θεμα για να υπολογιζεις καλυτερα τα παζαρια που θα κανεις οκ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δεν μπορείς να ξέρεις τι περιθώρια έχει διότι δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι κοστολόγια έχει. Κι αν ακόμα το μικτό περιθώριο σε μια πώληση φαίνεται μεγάλο (π.χ. ένα γυαλί ηλίου το αγοράζει 20€ ο οπτικός και το πουλάει 200€ κλασσικό παράδειγμα) από αυτό πρέπει να πληρώσει προμηθευτές, νοίκι, ρεύμα, εφκα, εφορίες, marketing, τυχόν υπάλληλο κλπ και να του μείνει και κάτι για να ζήσει ο ίδιος. Οπότε ΟΧΙ δεν μπορείς να υπολογίσεις το καθαρό του περιθώριο και να του ζητήσεις κάτι καλύτερο, βάσει αυτού.  ΑΝ δεις ότι κάτι σου φαίνεται ακριβό, ζητάς καλύτερη τιμή έτσι κι αλλιώς, δεν κάθεσαι να αναλύσεις τι και πώς και γιατί...Αν σου προτείνει έκπτωση με μειωμένη απόδειξη αφενός μεν ανάλογα της μείωσης γλιτώνεις εσύ τον ΦΠΑ, και αυτός τον φόρο, στην ζυγαριά βασικά πάντα εσύ κερδίζεις περισσότερο διότι είναι επί του τιμήματος της πώλησης το κέρδος σου, ενώ του επαγγελματία επί του καθαρού του περιθωρίου (τα έξοδα εκπίπτουν ούτως ή άλλως)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

#mechpanos σε ευχαριστώ για την ποιοτική απάντηση, μου κάνει νόημα ότι λες

.

.

47 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Αθάνατε Ζοραμπ, μας έλειψες.

Thanks, δεν θα ξεμπερδέψετε ποτέ από του λόγου μου! :D

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει κανέναν να αναφέρει το γεγονός ότι μειώνοντας το ποσό της απόδειξης εκτός από τον αποδιδόμενο ΦΠΑ αλλάζει και το ποσό των φορολογούμενων κερδών στην εφορία. Ακόμα και σε χαμηλότερη κλίμακα ενδέχεται να πέσει. Επίσης ένα χρόνο πριν θα είχε νόημα να υπολογίσουμε και το ποσοστό πρόσθετου "κέρδους" από την μη απόδοση των ασφαλιστικών εισφορών που ήταν ποσοστό ως προς τα κέρδη (τώρα πια είναι με κλίμακα της επιλογής του καθενός)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζορανακο αυτά είναι λαμογιες. 

 

Να μην παζαρευεις και να πληρώνεις όλο το ΦΠΑ. Πήγα χτες σε ένα τοπικό ΚΕΠ και είχε 4 σφραγιδοπατητές μέσα. Αυτοί οι άχρηστοι, αυτά τα παράσιτα, συγνώμη μόνο του γράφει (😁😁😁) αυτοί οι άνθρωποι πως θα πληρωθούν ε; 

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, chill είπε

Ζορανακο αυτά είναι λαμογιες. 

Να μην παζαρευεις και να πληρώνεις όλο το ΦΠΑ. Πήγα χτες σε ένα τοπικό ΚΕΠ και είχε 4 σφραγιδοπατητές μέσα. Αυτοί οι άχρηστοι, αυτά τα παράσιτα, συγνώμη μόνο του γράφει (😁😁😁) αυτοί οι άνθρωποι πως θα πληρωθούν ε; 

Θα πάρουμε δάνειο από Ε.Ε. γερμανία και λοιπούς, μετά θα πούμε στον λαό πληρώστε αφού χρωστάμε στους ξένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...