Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου έως € 8.000


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο έως €8.000, κατά προτίμηση Γιαπωνέζικο, hatchback, μέχρι 1400 κυβικά. Δεν με νοιάζουν τα γκάζια όσο η αξιοπιστία και να μην μου βγάζει προβλήματα. Τι προτάσεις έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη κάπου εκεί κοίταζα και εγώ πριν λίγο καιρό (άσχετα δεν υπάρχει το χρήμα ακόμα)

Honda Civic hatchback 1.4 (1339 τα κυβικά οπότε πληρώνεις 135€ τα τέλη κυκλοφορίας, αλλιώς στα 1.8 με 320€ και φυσικά περισσότερα άλογα), χρονολογία κυρίως 07-08 θα έλεγα. Να ξέρεις δεν έχει Aux (3.5 jack για να συνδέσεις κινητό ας πούμε) /Bluetooth/USB σε περίπτωση που θες να υπάρχουν εξ αρχής.

Toyota Auris

Άλλες επιλογές που είχα ήταν KIA Ceed ή και KIA Rio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Επειδη κάπου εκεί κοίταζα και εγώ πριν λίγο καιρό (άσχετα δεν υπάρχει το χρήμα ακόμα)

Honda Civic hatchback 1.4 (1339 τα κυβικά οπότε πληρώνεις 135€ τα τέλη κυκλοφορίας, αλλιώς στα 1.8 με 320€ και φυσικά περισσότερα άλογα), χρονολογία κυρίως 07-08 θα έλεγα. Να ξέρεις δεν έχει Aux (3.5 jack για να συνδέσεις κινητό ας πούμε) /Bluetooth/USB σε περίπτωση που θες να υπάρχουν εξ αρχής.

Toyota Auris

Άλλες επιλογές που είχα ήταν KIA Ceed ή και KIA Rio.

Το honda μετα το 09 εχει και usb και aux μεσα στο ντουλαπακι του τεμπελη.

Επισης ειναι το μοντελο με τα 100 αλογα (i vtec) και μετα τον 2010 εχει 162€ τελη(με βαση τα καυσαερια). Με λιγο ψαξιμο το βρισκεις και σε αυτα τα λεφτα (ή οπως ειπα ελαχιστα παραπανω) και ειναι λιγο πιο βελτιωμενο απο το dsi (αυτο που ανεφερες εσυ σε χρονιες 06-08)

Κατ εμε για το dsi δεν αξιζει να ανεβεις πανω απο 7000 με τα σημερινα δεδομενα.

Για το i vtec ακομη και τα 9000 ειναι ok (αν βεβαια τα δικαιολογει η κατασταση του αυτοκινητου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgekz750 είπε

Το honda μετα το 09 εχει και usb και aux μεσα στο ντουλαπακι του τεμπελη.

Επισης ειναι το μοντελο με τα 100 αλογα (i vtec) και μετα τον 2010 εχει 162€ τελη(με βαση τα καυσαερια). Με λιγο ψαξιμο το βρισκεις και σε αυτα τα λεφτα (ή οπως ειπα ελαχιστα παραπανω) και ειναι λιγο πιο βελτιωμενο απο το dsi (αυτο που ανεφερες εσυ σε χρονιες 06-08)

Κατ εμε για το dsi δεν αξιζει να ανεβεις πανω απο 7000 με τα σημερινα δεδομενα.

Για το i vtec ακομη και τα 9000 ειναι ok (αν βεβαια τα δικαιολογει η κατασταση του αυτοκινητου)

Οκ οπότε από το 09 έβαλαν usb και aux, κομπλέ. Bluetooth έχει του 11 ή απλά γράφουν ότι να'ναι στο car; Δεν θυμάμαι αν το έχω ψάξει για τα specs/features του 2011 το οποίο και θα ήθελα.

Και εγώ στο μοντέλο με τα 100 άλογα θέλω να πάω, 155€ δεν είναι τα τέλη λόγο καυσαερίων ή κάνω λάθος;

Η μάσκες κατά προτίμηση πάνε 2011 facelift (σαν το Type R), 06-08 (το κλασσικό που είναι σαν χαμόγελο) και τέλος 2009 facelift που είναι σαν χαμόγελο με τα δύο δόντια να λείπουν. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Οκ οπότε από το 09 έβαλαν usb και aux, κομπλέ. Bluetooth έχει του 11 ή απλά γράφουν ότι να'ναι στο car; Δεν θυμάμαι αν το έχω ψάξει για τα specs/features του 2011 το οποίο και θα ήθελα.

Και εγώ στο μοντέλο με τα 100 άλογα θέλω να πάω, 155€ δεν είναι τα τέλη λόγο καυσαερίων ή κάνω λάθος;

Η μάσκες κατά προτίμηση πάνε 2011 facelift (σαν το Type R), 06-08 (το κλασσικό που είναι σαν χαμόγελο) και τέλος 2009 facelift που είναι σαν χαμόγελο με τα δύο δόντια να λείπουν. 😛

bluetooth δεν εχει κανενα(της γενιας αυτης) εκτος και αν προσθεσε καποιο εξωτερικο ο ιδιοκτητης του.

Του 11 εχω με τη μασκα τυπου type R, 162 ειναι τα τελη.

Ακομη και αν παρεις την προηγουμενη μασκα (08-10) με κανα 200αρι παιρνεις την τελευταια που κατ εμε ειναι η ομορφοτερη της γενιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά περί EUR 5 κτλ που έχω ακούσει; Μου είχε αναφέρει γνωστός να κοιτάξω μόνο για αμάξια μετά το '11 αλλά δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζεται με τα τέλη κυκλοφορίας. Φοβάμαι δε πως αν κοιτάξω πχ civic μετά το '11 ανεβαίνει η τιμή. 

Σχετικά με το Bluetooth δεν έχω πρόβλημα και να μην έχει,να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgekz750 είπε

bluetooth δεν εχει κανενα(της γενιας αυτης) εκτος και αν προσθεσε καποιο εξωτερικο ο ιδιοκτητης του.

Του 11 εχω με τη μασκα τυπου type R, 162 ειναι τα τελη.

Ακομη και αν παρεις την προηγουμενη μασκα (08-10) με κανα 200αρι παιρνεις την τελευταια που κατ εμε ειναι η ομορφοτερη της γενιας.

Συμφωνώ για την μάσκα.

Θέλω εντυπώσεις για το 1.4 5dr, κάποιοι μου έχουν πει ότι ίσως είναι λίγο αργό λόγο βάρους και σχετικά μικρής ιπποδυναμης, θα ήθελα να μάθω και στο περίπου κατανάλωση.

37 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Αυτά περί EUR 5 κτλ που έχω ακούσει; Μου είχε αναφέρει γνωστός να κοιτάξω μόνο για αμάξια μετά το '11 αλλά δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζεται με τα τέλη κυκλοφορίας. Φοβάμαι δε πως αν κοιτάξω πχ civic μετά το '11 ανεβαίνει η τιμή. 

Σχετικά με το Bluetooth δεν έχω πρόβλημα και να μην έχει,να πω την αλήθεια.

Τα euro είναι για τους κινητήρες και το ποσό ρύπους βγάζουν, προφανώς νεότερα αυτοκίνητα έχουν καλύτερους/λιγότερους ρύπους.

Αν και νομίζω ότι αυτά τα κοιτάζουν κυρίως για τα diesel αμάξια. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου οπότε καλύτερα ας απαντήσει κάποιος άλλος καλύτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ των Honda Civic, Toyota Auris, Suzuki Swift, Mazda 3 και Kia Ceed (ξέρω αυτό δεν είναι Ιαπωνικό αλλά διάβασα καλές κριτικές) ποιό θα συνιστούσατε; Είδα στο car.gr ότι σε αυτό το budget που διαθέτω αυτά είναι τα... Επικρατέστερα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

 

Θέλω εντυπώσεις για το 1.4 5dr, κάποιοι μου έχουν πει ότι ίσως είναι λίγο αργό λόγο βάρους και σχετικά μικρής ιπποδυναμης, θα ήθελα να μάθω και στο περίπου κατανάλωση.

 

Ναι ειναι βαρυ για τη ροπη και τη δυναμη του. Δεν βαζει φωτια στο δρομο σε επιταχυνση,αυτο ειναι σιγουρο. Αλλα ειναι εντελως γραμμικο και χωρις τρυπες και ξεσπασματα,και το βοηθαει το φανταστικο σασμαν του.

Καταναλωση πολη 8.5,εκτος πολης 7-7.5 (παντα μεσο ορο). Εκτος πολης ευκολα μπορεις να πας και κατω απο 7 με ελαφρυ ποδι,εντος πολης ευκολα μπορεις να πας και 11 με βαρυ ποδι.

Επεξ/σία από georgekz750
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, damoclesword είπε

Μεταξύ των Honda Civic, Toyota Auris, Suzuki Swift, Mazda 3 και Kia Ceed (ξέρω αυτό δεν είναι Ιαπωνικό αλλά διάβασα καλές κριτικές) ποιό θα συνιστούσατε; Είδα στο car.gr ότι σε αυτό το budget που διαθέτω αυτά είναι τα... Επικρατέστερα! 

Έχω το Auris 1.4 του 2016,πολύ καλό μέχρι τώρα,με καλούς χώρους και πολύ άνετο για ταξίδια.Με 10-11 χιλιαδες έχει αρκετa στο car.gr,αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το budget.Πολυ πιο αμάξι σε σχέση με swift,Mazda 3 και ceed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, damoclesword είπε

Γεια σας. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο έως €8.000, κατά προτίμηση Γιαπωνέζικο, hatchback, μέχρι 1400 κυβικά. Δεν με νοιάζουν τα γκάζια όσο η αξιοπιστία και να μην μου βγάζει προβλήματα. Τι προτάσεις έχετε;

Εγώ έχω το ξαδερφάκι του kia seed to Hyundai i30 1,4L 109hp  του 2011 στα 7000 περίπου ευρώ. Απλός έχει λίγο αυξημένη κατανάλωση. Μέχρι στιγμής μια χαρά. Κάποια seed έχουν πρόβλημα με το ταμπλό σκάει από την ζέστη. Θα βρεις καλό αυτοκίνητο σε αυτά τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, damoclesword είπε

Μεταξύ των Honda Civic, Toyota Auris, Suzuki Swift, Mazda 3 και Kia Ceed (ξέρω αυτό δεν είναι Ιαπωνικό αλλά διάβασα καλές κριτικές) ποιό θα συνιστούσατε; Είδα στο car.gr ότι σε αυτό το budget που διαθέτω αυτά είναι τα... Επικρατέστερα! 

Γνωμη μου,παρε αυτο που σου αρεσει πιο πολυ εμφανισιακα και θα σε φτιαχνει οταν το βλεπεις μεσα-εξω,και φυσικα να ειναι σε πολυ καλη κατασταση.

Απο αυτα που ανεφερες το swift ειναι αλλη κατηγορια απο τα υπολοιπα,υποψιν,ειναι μικροσκοπικο σε σχεση με τα αλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλινα περισσότερο προς το Auris καθαρά εμφανισιακά, παρόλο που λένε ότι η Toyota έχει συντηρητική γραμμή και δεν προσφέρει συγκινήσεις. Αλλά εύκολα αλλάζω γνώμη αν στην κατηγορία αυτή υπάρχουν καλύτερες προτάσεις.

 

Suzuki Swift έχω τώρα, βέβαια 20ετίας, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν μου έχει βγάλει προβλήματα,πέραν του δίσκου που ήταν η ώρα του μάλλον να αλλαχθεί. Θα ξαναπήγαινα Suzuki, όμως όντως το Swift είναι λίγο μικρότερο σε σχέση με τα άλλα που κοιτάω. 

Από ευρωπαϊκά,ένας φίλος επέμενε και ήταν κάθετος να προτιμήσω Renault. Αλλά δεν ξέρω, φοβάμαι λίγο τους Γάλλους από θέματα αξιοπιστίας/προβλημάτων. Τι γνώμη έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 10:18 ΜΜ, jmmys είπε

Έχω το Auris 1.4 του 2016,πολύ καλό μέχρι τώρα,με καλούς χώρους και πολύ άνετο για ταξίδια.Με 10-11 χιλιαδες έχει αρκετa στο car.gr,αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το budget.Πολυ πιο αμάξι σε σχέση με swift,Mazda 3 και ceed.

Θα μπορούσες να μου συνοψίσεις 2-3 υπέρ και κατά,αν υπάρχουν, σύμφωνα με την εμπειρία σου για το Auris, please;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...