Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank: Το πρόβλημα στα συστήματά μας δεν οφειλόταν σε επίθεση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ψιλακιατζή... Καλοκαίρι 2015, ξημέρωνε η μέρα που θα δίναμε 2 δις δόση στο Δ.Ν.Τ. Μπήκα στο app να τσεκάρω κάτι και...

2EA52737-02AD-4447-BA7C-6D8EF30FE92E.jpeg.620c856f8cb50fcae895a9c50dd332f0.jpeg
 

Από την τράπεζα της ανατολής θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, Istoselidas είπε

Όλα τα κακά έχει αυτή η τράπεζα αλλά τουλάχιστον είναι η μόνη ελληνική τράπεζα (από eurobank, NBG, Πειραιώς τουλάχιστον που ξέρω)  που δε σου επιβάλλει να αλλάξεις τον κωδικό του web banking σου κάθε 1/3/6 μήνες ή όποτε τους έρθει γιατί πιθανόν να είχαν κάποιο εσωτερικό breach... 

Κατά τα άλλα αστείοι για άλλη μια φορά, έχω συνηθίσει πλέον τα bugs τους και δεν αγχώνομαι... ευτυχώς που υπάρχουν internetικές σοβαρές τράπεζες πια.

Μου αρεσει που το παραθετεις ως θετικο, ειδικα απο την στιγμη που οι περισσοτεροι εχουν την συνηθεια να βαζουν τον ιδιο κωδικο παντου. Τουλαχιστον πλεον εχει forced 2 factor authentication για να μπεις στην υπηρεσια της...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, asmilon είπε

Μου αρεσει που το παραθετεις ως θετικο, ειδικα απο την στιγμη που οι περισσοτεροι εχουν την συνηθεια να βαζουν τον ιδιο κωδικο παντου. Τουλαχιστον πλεον εχει forced 2 factor authentication για να μπεις στην υπηρεσια της...

Το να σου επιβάλλουν να αλλάζεις κωδικό κάθε 1 ή 3 μήνες και αν δεν το κάνεις ξαφνικά να μη σε αφήνουν να έχεις πρόσβαση (α και επίσης σε κάποιες από αυτές δεν αρκεί να τον αλλάξεις μέσω web ή mobile, θέλει τηλεφωνική επιβεβαίωση ή και φυσική παρουσία σε κατάστημα!), είναι σίγουρα χειρότερο ψάξε να δεις έρευνες που το αποδεικνύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Istoselidas είπε

Το να σου επιβάλλουν να αλλάζεις κωδικό κάθε 1 ή 3 μήνες και αν δεν το κάνεις ξαφνικά να μη σε αφήνουν να έχεις πρόσβαση (α και επίσης σε κάποιες από αυτές δεν αρκεί να τον αλλάξεις μέσω web ή mobile, θέλει τηλεφωνική επιβεβαίωση ή και φυσική παρουσία σε κατάστημα!), είναι σίγουρα χειρότερο ψάξε να δεις έρευνες που το αποδεικνύουν. 

Πραγματικά εντελώς ηλιθιο από τη μεριά τους, είμαι στο κινητό και στα ξαφνικά δεν έχω πρόσβαση αλλά πρέπει να αλλάξω κωδικό μέσω Web banking. Ας λέει ότι "σε προειδοποιώ ότι θα λήξει ο κωδικός εισόδου". 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, atheatos είπε

Πιθανόν να  έκαναν update ,τo Windows 10 εκείνη την ώρα...😈

Μπα, όπως πολύ καλά ξέρεις το cloud είναι mostly linux......Και δε σπάει ποτέ .....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, asmilon είπε

Μου αρεσει που το παραθετεις ως θετικο, ειδικα απο την στιγμη που οι περισσοτεροι εχουν την συνηθεια να βαζουν τον ιδιο κωδικο παντου. Τουλαχιστον πλεον εχει forced 2 factor authentication για να μπεις στην υπηρεσια της...

 

Σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει το να αλλάζεις πολύ συχνά κωδικούς οδηγεί τους περισσότερους χρήστες στο να γράφουν τον κωδικό τους σε εύκολα προσβάσιμες τοποθεσίες (συνήθως κάπου στο γραφείο τους) γιατί δεν τον θυμούνται με αποτέλεσμα να μπορεί κάποιος κακόβουλος να τους εντοπίσει. Είναι λάθος το να αλλάζεις πολύ συχνά κωδικό. Η καινούρια κατεύθυνση που δίνουν πολλοί ειδικοί στα θέματα ασφάλειας είναι να μην αλλάζει συχνά ο κωδικός αλλά να είναι κάποιος ισχυρός κωδικός που να φέρνει στο μυαλό σου κάποιο συγκεκριμένο συνειρμό ώστε να τον θυμάσαι και να μην τον γράφεις από εδώ και από εκεί. Και εάν προσέχεις και τειρείς τους κανόνες ασφάλειας δεν χρειάζεται να αλλάζει ο κωδικός. Χειρίζομαι internet banking από όταν πρωτοξεκίνησε στην Ελλάδα δεν έχω αλλάξει ποτέ τον κωδικό μου στην ALPHA και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ασφάλειας. Αν προσέχεις αυτά που πρέπει να προσέχεις η αλλαγή κωδικού είναι τελείως άχρηστη και ενοχλητική. 

Επεξ/σία από anax111
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, polemikos said:

 Κανένα θέμα ασφάλειας δεν υφίσταται στα συστήματά της, αναφέρει η Alpha Bank σε σημερινή της ανακοίνωση. ...

... Τελικά η αποστολή των μαζικών SMS που όντως προέρχονταν από την Alpha Bank, οφείλεται σε τεχνικό πρόβλημα και όχι σε κάποια επίθεση ...

 

είναι καλοκαίρι, ο κόσμος στο IT πρέπει να πάρει άδειες, θα έχουν απολύσει η εθελούσιες τους παλιούς, οι καινούργιοι δεν θάχουν μάθει ακόμα.
Τώρα με τον κορωνοϊό και τις καραντίνες οι τράπεζες έχουν πάρει ψηλά τον αμανέ, ας τους κράξει κάποιος.
Βάλε με το νου τι μπορεί να συμβεί στο επόμενο τεχνικό πρόβλημα. Για την ώρα ας μην έχουμε όλους στους λογαριασμούς στο e-banking.
.
την Πίστεως-alpha bank κάποτε την είχα σε υπόληψη, μετά και το χθεσινό, τέλος.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, eyw είπε

είναι καλοκαίρι, ο κόσμος στο IT πρέπει να πάρει άδειες


ο κόσμος του IT το καλοκαίρι δε παίρνει άδειες απλά γίνεται πιο “agile” ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, anax111 είπε

Σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει το να αλλάζεις πολύ συχνά κωδικούς οδηγεί τους περισσότερους χρήστες στο να γράφουν τον κωδικό τους σε εύκολα προσβάσιμες τοποθεσίες (συνήθως κάπου στο γραφείο τους) γιατί δεν τον θυμούνται με αποτέλεσμα να μπορεί κάποιος κακόβουλος να τους εντοπίσει. Είναι λάθος το να αλλάζεις πολύ συχνά κωδικό. Η καινούρια κατεύθυνση που δίνουν πολύ ειδικοί στα θέματα ασφάλειας είναι να μην αλλάζει συχνά ο κωδικός αλλά να είναι κάποιος ισχυρός κωδικός που να φέρνει στο μυαλό σου κάποιο συγκεκριμένο συνειρμό ώστε να τον θυμάσαι και να μην τον γράφεις από εδώ και από εκεί. Και εάν προσέχεις και τειρείς τους κανόνες ασφάλειας δεν χρειάζεται να αλλάζει ο κωδικός. Χειρίζομαι internet banking από όταν πρωτοξεκίνησε στην Ελλάδα δεν έχω αλλάξει ποτέ τον κωδικό μου στην ALPHA και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ασφάλειας. Αν προσέχεις αυτά που πρέπει να προσέχεις η αλλαγή κωδικού είναι τελείως άχρηστη και ενοχλητική. 

Αλλο το να μην αλλαζει συχνα ο κωδικος και αλλο ποτε, δεν υποστηριξα οτι ειναι καλο να αλλαζει καθε 2 εβδομαδες ή ενα μηνα. Αλλα 2 φορες τον χρονο ειναι ενα λογικο διαστημα, με προειδοποιησεις 2 εβδομαδες νωριτερα οτι ληγει ο κωδικος. Επισης η προσωπικη εμπειρια που αναφερεις δεν ειναι ο κανονας, οι περισσοτεροι βαζουν απλους κωδικους και κοινους σε πολλαπλα sites, οποτε οταν καποιο γινει compromise μενους πολλαπλα εκτεθιμενοι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, asmilon είπε

Αλλο το να μην αλλαζει συχνα ο κωδικος και αλλο ποτε, δεν υποστηριξα οτι ειναι καλο να αλλαζει καθε 2 εβδομαδες ή ενα μηνα. Αλλα 2 φορες τον χρονο ειναι ενα λογικο διαστημα, με προειδοποιησεις 2 εβδομαδες νωριτερα οτι ληγει ο κωδικος. Επισης η προσωπικη εμπειρια που αναφερεις δεν ειναι ο κανονας, οι περισσοτεροι βαζουν απλους κωδικους και κοινους σε πολλαπλα sites, οποτε οταν καποιο γινει compromise μενους πολλαπλα εκτεθιμενοι....

Δε χρειάζεται η αλλαγή κωδικού, ας έχουν 2FA σε κάθε σοβαρή ενέργεια που κάνει ο χρήστης. Είτε με email, SMS, με app στο κινητό τύπου authy ή με δακτυλικό αποτύπωμα στο κινητό. Το να μην έχουν 2FA και να σου αλλάζουν και τον κωδικό με το ζόρι είναι πολύ χειρότερο. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...