Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank: Το πρόβλημα στα συστήματά μας δεν οφειλόταν σε επίθεση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 minutes ago, eyw said:

εξόφληση εννοώ να γίνει άμεση μεταφορά 39.50€ (λογαριασμός σταθερής) + 0.30€ (κeρ4tιάτikΑ alpha) από τον λογαριασμό μου στον λογαριασμό του παρόχου στην alpha εκείνη την στιγμή.
Μάλιστα δεν με άφηνε να δεσμεύσω τα 39.80€ στον λογαριασμό μου, την επιλογή την είχαν disabled.
.
Νόμιζα ότι eurobank ήταν η χειρότερη, αμ δε. Τώρα με τις τόσες εθελούσιες αμφιβάλλω και για την αλφα.

Δεν κατάλαβα πού είναι το πρόβλημα. Δέσμευση κάνεις στις μεταχρονολογημένες πληρωμές. Οι πληρωμές σε υπηρεσίες και παρόχους δεν γίνεται αμέσως σε καμμία τράπεζα. Αν θες να κάνεις πληρωμές με άμεση «εξόφληση» και χωρίς κερατιάτικα (εσύ όταν κάνεις δουλειές για τρίτους τις κάνεις τσάμπα;) πλήρωνε με κάρτα απ’ ευθείας στο site του παρόχου.

Μια χαρά είναι το web της Alpha. 

51 minutes ago, elteo said:

Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ το πρόβλημα που αναφέρεις.

Δεν αναφέρει κανένα πρόβλημα. Γκρινιάζει γιατί δεν ξέρει πώς λειτουργούν τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 minutes ago, CheOnWeb said:

... Δεν αναφέρει κανένα πρόβλημα. Γκρινιάζει γιατί δεν ξέρει πώς λειτουργούν τα πράγματα. 

Ναι πράγματι, είμαι καινούργιος στην alpha. Συμφωνώ ότι είναι εύκολο και καλό το e-banking της alpha.
Δέσμευση εννοεί ότι τα λεφτά αφαιρούνται από το account σου εκείνη την στιγμή, άσχετα αν η εξόφληση θα γίνει από βδομάδα.
Εχω πληρώσει λογαριασμούς και με δέσμευση και χωρίς.
.
Οι τράπεζες τώρα με τους κορωνοϊούς έχουν πάρει ψηλά τον αμανέ, κάποιος να τις συνεφέρει. Μιλάω γενικά, όχι μόνον για την αλφαμπανκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, eyw said:

Δέσμευση εννοεί ότι τα λεφτά αφαιρούνται από το account σου εκείνη την στιγμή, άσχετα αν η εξόφληση θα γίνει από βδομάδα.

Έτσι είναι. Για την ακρίβεια αφαιρούνται απ’ το διαθέσιμο υπόλοιπο αλλά παραμένουν στο λογιστικό υπόλοιπο και μέχρι την ημερομηνία πληρωμής τοκίζονται (λέμε τώρα, με 0,15% είναι αστείο) στον λογαριασμό σου.

41 minutes ago, eyw said:

Οι τράπεζες τώρα με τους κορωνοϊούς έχουν πάρει ψηλά τον αμανέ, κάποιος να τις συνεφέρει. Μιλάω γενικά, όχι μόνον για την αλφαμπανκ.

Οι τράπεζες πάντα λειτουργούν με τη δική τους λογική και ξέρουμε ποια είναι αυτή. Εμείς πρέπει να προσέχουμε αλλά για τα έξοδα των πληρωμών λογαριασμών είμαι σύμφωνος, τουλάχιστον με τη λογική. Τα ποσά ναι, τα συζητάμε. Το παράπονο για τα έξοδα θα μπορούσε κάλλιστα να στρέφεται και κατά των δικαιούχων. π.χ. θα μπορούσε η COSMOTE να καλύπτει αυτή τα έξοδα πληρωμής των λογαριασμών των πελατών της. Απ’ την άλλη, απ’ τη στιγμή που έχει δικό της σύστημα πληρωμής χωρίς έξοδα δεν μπορείς να τους πεις κάτι.

Για το βασικό σου θέμα με την καθυστέρηση της εμφάνισης της εξόφλησης, έχει να κάνει με το ότι οι πληρωμές ελέγχονται (καλώς) και από ανθρώπους και δεν βασίζονται μόνο στα αυτοματοποιημένα συστήματά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με πειράζουν τόσο τα 30 λεπτά αλλά το όλο στήσιμο και ο χειρισμός της υπόθεσης.
Την αλφα την είχα (και πράγματι ήταν) για κάτι σαν Barcelona και μου βγήκε Γ' εθνική. οk, εθελούσιες, πίεση για μερίσματα και κερδοφορίες, τα γνωστά.
Κάποια στιγμή όμως όλα αυτά θα λουστούν.
.
Θα προτιμούσα να έκανα όλες τις πληρωμές του σπιτιού (φως, νερό, τηλέφωνο) από 1 σημείο μόνον (alpha) για πιο εύκολο έλεγχο αλλά δεν αξίζει, θα το δω με την κοσμοτέ, ίσως έτσι καλύτερα.

.

39 minutes ago, CheOnWeb said:

...Για το βασικό σου θέμα με την καθυστέρηση της εμφάνισης της εξόφλησης, έχει να κάνει με το ότι οι πληρωμές ελέγχονται (καλώς) και από ανθρώπους ...

Δεν ήταν καθυστέρηση εμφάνισης, ήταν ότι εκτός εργασίμων ωρών δεν γίνονται πληρωμές προς τρίτους (πχ κοσμοτε), αν ήθελα θα μπορούσα να έκανα ανάληψη τα λεφτά. Σε αυτή την περίπτωση την Δευτέρα το απόγευμα δεν θα υπήρχαν 38.80€ στον λογαριασμό μου και ΔΕΝ θα γίνοταν η πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, eyw said:

δεν με πειράζουν τόσο τα 30 λεπτά αλλά το όλο στήσιμο και ο χειρισμός της υπόθεσης.
Την αλφα την είχα (και πράγματι ήταν) για κάτι σαν Barcelona και μου βγήκε Γ' εθνική. οk, εθελούσιες, πίεση για μερίσματα και κερδοφορίες, τα γνωστά.
Κάποια στιγμή όμως όλα αυτά θα λουστούν.
.
Θα προτιμούσα να έκανα όλες τις πληρωμές του σπιτιού (φως, νερό, τηλέφωνο) από 1 σημείο μόνον (alpha) για πιο εύκολο έλεγχο αλλά δεν αξίζει, θα το δω με την κοσμοτέ, ίσως έτσι καλύτερα.

.

Δεν ήταν καθυστέρηση εμφάνισης, ήταν ότι εκτός εργασίμων ωρών δεν γίνονται πληρωμές προς τρίτους (πχ κοσμοτε), αν ήθελα θα μπορούσα να έκανα ανάληψη τα λεφτά. Σε αυτή την περίπτωση την Δευτέρα το απόγευμα δεν θα υπήρχαν 38.80€ στον λογαριασμό μου και ΔΕΝ θα γίνοταν η πληρωμή.

Έχω την εντύπωση πως δεν θα μπορούσες να κανείς ανάληψη εκτός αν την είχες κάνει μεταχρονολογημένη ΧΩΡΙΣ δέσμευση. Αν δεν κάνω λάθος, όταν κάνεις άμεση πληρωμή, το ποσό φεύγει απ’ το διαθέσιμο υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, CheOnWeb said:

Αν δεν κάνω λάθος, όταν κάνεις άμεση πληρωμή, το ποσό φεύγει απ’ το διαθέσιμο υπόλοιπο.

δεν κάνεις λάθος, καλά λες.
Ομως το κουμπί του 'άμεση' το είχαν disabled, δεν μπορούσες να το πατήσεις.
Εχω κάνει άμεση πληρωμή και την προτιμώ, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην χρειάζεται να θυμάμαι πράγματα 3 μέρες μετά. Δεν θυμάμαι αν ήταν σε εργάσιμη μέρα και ώρα. Μπορεί απλώς να έτυχε σε μένα τότε 1 φορά. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως πληρώνω τον πάροχο Wind μέσω του link που μου στέλνουν σε sms, η μέσω του λογαριασμού μου στο site της Wind.Μέσω Paypal με χρεωστική κάρτα της Alpha Bank.Η πληρωμή γίνεται άμεσα.

Μέσω της εφαρμογής της Wind δεν έχω δοκιμάσει γιατί έχει αρνητικές αξιολογήσεις πως δεν λειτουργεί σωστά.

Απο ότι έχω ακούσει, αν μέσω ebanking γίνει λάθος, θα πρέπει να γίνει επιστροφή του ποσού με κάποια χρέωση.

ΥΓ:

Σχετικά με το sms επιβεβαίωσης που στέλνει η Alpha Bank για log in, μετά το τεχνικό πρόβλημα το sms  μου ήρθε στο Viber μόνο 1 φορά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...