Προς το περιεχόμενο

Με σημαντικές βελτιώσεις ο Snapdragon 4100 για τα smartwatches με Wear OS


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Voodooman είπε

Δεν έχω καταλάβει ακόμη πού απευθύνονται τα smartwatches. Αν τα δούμε ως μία εξέλιξη των παλιών ψηφιακών το καταλαβαίνω, είναι χρήσιμο (για κάποιους, κάποιες φορές) να μπορείς να έχεις πολλαπλές ώρες, χρονόμετρο, αντίστροφη μέτρηση, watchfaces και όλα αυτά που ως τώρα είχε ένα σύνθετο ψηφιακό ρολόι, όλα μαζί σε ένα ελκυστικό interface. Αλλά χρειάζεται κανείς κομπιουτεράκι στο ρολόι; Πόσο χρειάζεται να απαντάει σε κλήσεις και να μιλάει με το ρολόι; Θα παίξει κανείς παιχνίδια σε αυτό;

Πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος θέλει να βλέπει ειδοποιήσεις, να ελέγχει την μουσική του, άντε να κάνει ανέπαφες πληρωμές. Αλλά όλα αυτά (και περισσότερα), κάνουν τα περισσότερα sportswatches, με αρκετά καλή πλέον αυτονομία. Δεν ξέρω/με ενδιαφέρει τί επεξεργαστή/RAM/λειτουργικό τρέχουν τα συμπαθητικά Amazfit, με νοιάζει που κάνουν καλά αυτό που κάνουν, με αυτονομία εύκολα πάνω από εβδομάδα. Το περισσότερο δεν είναι πάντα καλύτερο.

Τα ίδια έλεγα και εγώ πριν πάρω ένα . Τώρα δεν νομιζω να γυρίσω πίσω σε απλό και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω ένα fitness tracker απλά .

Ναι , η απάντηση κλήσεων και  ιδίως η απόρριψη πλέον γίνεται από το ρολόι . Δεν χρειάζεται να ψάχνεις για το κινητό . Βλέπεις άμεσα τις ειδοποιήσεις και μπορείς να απαντήσεις και σε αυτές. 

Αν έχεις smart home μπορείς να ελέγχεις από τον καρπό σου όλες τις συσκευές . εγώ δεν έχω αλλά χρησιμοποιώ μόνο την εφαρμογή που με αναγνωρίζουν τα PC του σπιτιού και ξεκλειδώνουν όταν είμαι δίπλα τους χωρίς να βάλω κωδικό .

Μια φορά ξέχασα το κινητό στο σπίτι . Το κατάλαβα όταν ήμουν ένα τετράγωνο μακριά όταν αποσυνδέθηκε και από το wifi αλλά βιαζομουν να πάω τον μικρό κολυμβητήριο και δεν γύρισα . Κάθησα στην αναμονή , συνδέθηκα με το wifi και είχα όλες τις ειδοποιήσεις μου , άκουγα streaming ράδιο με τα ακουστικα , διάβαζα ειδήσεις , είδα και ένα video στο YouTube και ναι .... έπαιξα και ένα χαζό παιχνιδάκι . Κάποιος άλλος θα μπορούσε να ακούσει Spotify και tidal που έχουν εφαρμογές για smartwatch.

Μπορώ πλέον να σου πω ότι το κινητό το έχω για να δίνει ίντερνετ στο ρολόι , να τραβάει καμία φωτογραφία και να μπαίνω σε site όταν είμαι στον δρομο. Δηλαδή αν είχα lte έκδοση μπορεί και να μην είχα κινητό τηλέφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, songless_bird είπε

 

Μια φορά ξέχασα το κινητό στο σπίτι . Το κατάλαβα όταν ήμουν ένα τετράγωνο μακριά όταν αποσυνδέθηκε και από το wifi αλλά βιαζομουν να πάω τον μικρό κολυμβητήριο και δεν γύρισα . Κάθησα στην αναμονή , συνδέθηκα με το wifi και είχα όλες τις ειδοποιήσεις μου , άκουγα streaming ράδιο με τα ακουστικα , διάβαζα ειδήσεις , είδα και ένα video στο YouTube και ναι .... έπαιξα και ένα χαζό παιχνιδάκι . Κάποιος άλλος θα μπορούσε να ακούσει Spotify και tidal που έχουν εφαρμογές για smartwatch.

Μπορώ πλέον να σου πω ότι το κινητό το έχω για να δίνει ίντερνετ στο ρολόι , να τραβάει καμία φωτογραφία και να μπαίνω σε site όταν είμαι στον δρομο. Δηλαδή αν είχα lte έκδοση μπορεί και να μην είχα κινητό τηλέφωνο...

 

Ολα αυτά στην οθόνη του ρολογιού? Ποιο αν επιτρέπεται? Είμαι οπαδός των smartwatches αλλά δεν αλλάζω την αυτονομία των Huawei Watch GT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, elteo είπε

Ολα αυτά στην οθόνη του ρολογιού? Ποιο αν επιτρέπεται? Είμαι οπαδός των smartwatches αλλά δεν αλλάζω την αυτονομία των Huawei Watch GT.

Το διάβασα και σαν ήρωας μου φάνηκε ο άνθρωπος σε τόσο μικρή οθόνη όλα αυτά μου φαίνεται άθλος αντοχής.

Στο iPhone είχα και εγώ το watch 4 πάρα πολύ ωραία συσκευή όντος προσφέρει αυτά που περιγράφει (άσχετα που δεν είχα κουράγιο να κάνω περρισωτερα από όλα αυτά αν και κάποια όπως χάρτες όταν είμαι στην μηχανή και κάποια πράγματα με notifications κλπ με βόλευαν) το παρατησα στους δύο μήνες καθαρά και μόνο λόγο αυτονομίας δεν μπορούσα να έχω το μιαλο μου και σε αυτό να το φωρτιζω μόνο το βγάλε βάλε έφτανε και το ξέχναγα και συχνά και την άλλη μέρα ήμουν με σβηστή συσκευή)

το iphone το κράτησα και πήγα και σε next one ρολγακι όχι κατέληξα σε gt2

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι... Όλα όμορφα και καλά, απλά μετά θα ξέρει η κυρία Google ακόμη και την υγεία σου. Και μπορεί αύριο μεθαύριο να απαιτούν να έχεις always on την κάμερα του ρολογιού για να αναλύουν το πρόσωπο σου και να φαίνεται αν είσαι άρρωστος, οπότε το ρολόι θα στέλνει ειδοποιηση της θέσης σου κ θα έρχονται να σε μαζεύουν. Και όλα αυτά γίνονται εφικτά - ναι ! Χαρείτε - χάρη στα νέα γρήγορα τσιπς της Κουαλκομ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, elteo είπε

Ολα αυτά στην οθόνη του ρολογιού? Ποιο αν επιτρέπεται? Είμαι οπαδός των smartwatches αλλά δεν αλλάζω την αυτονομία των Huawei Watch GT.

Galaxy watch . Δεν είχα θέμα με την οθόνη . Εντάξει στο YouTube η στρογγυλή οθόνη κόβει πολύ αλλά βλέπεις . Η εφαρμογή ειδήσεων που έχει η Samsung προσαρμόζεται καλά στην οθόνη . Όσο για το ράδιο και γενικά υπηρεσίες μουσικής τι πρόβλημα να έχεις ;

IMG_20200705_180601.jpg

Και μια ακόμη . Και αυτή και το YouTube είναι από τον browser του ρολογιού .

IMG_20200705_180619.jpg

Επεξ/σία από songless_bird
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, songless_bird είπε

Galaxy watch . Δεν είχα θέμα με την οθόνη . Εντάξει στο YouTube η στρογγυλή οθόνη κόβει πολύ αλλά βλέπεις . Η εφαρμογή ειδήσεων που έχει η Samsung προσαρμόζεται καλά στην οθόνη . Όσο για το ράδιο και γενικά υπηρεσίες μουσικής τι πρόβλημα να έχεις ;

IMG_20200705_180601.jpg

Και μια ακόμη . Και αυτή και το YouTube είναι από τον browser του ρολογιού .

IMG_20200705_180619.jpg

ήρωας απλά ξεκάθαρα ήρωας εγω δεν θα μπορούσα (και προσπάθησα πολύ) να το κάνω  και το δικο μου ρόλοι ήταν και τετράγωνο.....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Black Demis είπε

ήρωας απλά ξεκάθαρα ήρωας εγω δεν θα μπορούσα (και προσπάθησα πολύ) να το κάνω  και το δικο μου ρόλοι ηταν και τετράγωνο.....................

Ξερω οτι το επομενο galaxy watch θα εχει μεγαλυτερη οθονη σε μικροτερη κασα . Ενταξει, αν εχεις συνηθισει σε 6+ ιντσες σου κακοφαινεται, αλλα δεν χρειαζομαι κατι περισσοτερο οταν ειμαι στο δρομο. Βλεπω τις ειδοποιησεις και μπορω να απαντω κιολας αν χρειαστει. Απο τοτε που το αγορασα εχει περιοριστει η χρηση του κινητου παντως τουλαχιστον κατα 60% μιας και ολες οι ειδοποιησεις περνανε πλεον απο αυτο. Αν ενεργοποιησει και το samsung pay στην Ελλαδα το επομενο μου θα ειναι και lte. Επισης , μοιαζει με ρολοι και μου κραταει το λιγοτερο 4 μερες η μπαταρια, σε αντιθεση με το κινητο που μου βγαζει 1 μερα. Δεν με ενδιαφερει το fitness για να πω οτι θα μου αρκουσε και ενα Huawei . Αν και θα ηθελα περα απο τους παλμους να μετραει πιεση και οξυγονο μιας και οδεύουμε σε κρισιμες ηλικιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, songless_bird είπε

Ξερω οτι το επομενο galaxy watch θα εχει μεγαλυτερη οθονη σε μικροτερη κασα . Ενταξει, αν εχεις συνηθισει σε 6+ ιντσες σου κακοφαινεται, αλλα δεν χρειαζομαι κατι περισσοτερο οταν ειμαι στο δρομο. Βλεπω τις ειδοποιησεις και μπορω να απαντω κιολας αν χρειαστει. Απο τοτε που το αγορασα εχει περιοριστει η χρηση του κινητου παντως τουλαχιστον κατα 60% μιας και ολες οι ειδοποιησεις περνανε πλεον απο αυτο. Αν ενεργοποιησει και το samsung pay στην Ελλαδα το επομενο μου θα ειναι και lte. Επισης , μοιαζει με ρολοι και μου κραταει το λιγοτερο 4 μερες η μπαταρια, σε αντιθεση με το κινητο που μου βγαζει 1 μερα. Δεν με ενδιαφερει το fitness για να πω οτι θα μου αρκουσε και ενα Huawei . Αν και θα ηθελα περα απο τους παλμους να μετραει πιεση και οξυγονο μιας και οδεύουμε σε κρισιμες ηλικιες...

Εγώ μέχρι εκεί κατάφερα να βλέπω notification και να βλέπω ποιος καλεί αυτά και το fitness αν όχι 100% ένα 80% άνετα. Smartwach θα το έχω για Smartwach όταν βγει holographic screen μέχρι τότε μια διο πραγακια που κάνει μου αρκεί κάποιο fitness

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...