Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου μεσαίου SUV


Astreos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Αν θελεις σκυλι κατεμε πας η στο Hyundai η στο ΚΙΑ.

Αδέσποτο 😂😂😂

 

@tsofrasγια πες για το Kia... Έψαξα λίγο τα τεστ δεν βρήκα κάτι μεπτο.

Για κορεατη βέβαια περίμενα να ντελαπαρει για να πω την αλήθεια αλλά δεν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Astreos είπε

Λοιπόν, παιδιά, 

Μέσα από αυτό το forum έχω πάρει πολύτιμες πληροφορίες για τα αυτοκίνητα και κυρίως από το θέμα του tsiofra. Ξεκινάω το συγκεκριμένο thread για να μου δώσετε τις απόψεις για την αγορά νέου αυτοκινήτου σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα, τα οποία είναι τα εξής:

Θέλω ένα μεσαίο αυτοκίνητο, κατά προτίμηση SUV, με budget περίπου τα 26.000 ευρώ. Κάνω περίπου 12.000 χλμ το χρόνο. Να σας πως ποια σκέφτομαι μέχρι τώρα:

- Hyundai Tucson γύρω στις 22.500 έχει βενζίνη με 1.6 και 132hp, αλλά γλυκοκοιτάζω και το 48V hybrid diesel με 1.6 και 136 hp περίπου στα 26.000.

- Kia Sportage με περίπου ίδιες τιμές και ίδιους κινητήρες

- Nissan QASHQAI με 21.000 βενζίνη 1.3-140hp και 26.000 diesel 1.7-150hp

- Seat Ateca με 27.600 βενζίνη 1.5-150hp και ίδια τιμή τον diesel 2.0-150hp (ο φόρος πολυτελείας ακόμη ισχύει για τα 2.000 κυβικά; Θα καταργηθεί σύντομα;)

- Μεταχειρισμένο premium από Γερμανία τετραετίας (Audi Q5) περίπου στα 27.000.

Επίσης, ποια η άποψή σας για τα hybrid, αξίζουν ή είναι απλά κόλπα των εταιρειών για να ρίχνουν το κόστος;

Αυτά με πρώτη ματιά. Θα ενημερώσω για άλλες επιλογές. Σε γενικές γραμμές με ενδιαφέρει περισσότερο να υπάρχει δυνατός κινητήρας παρά πολλά μπιχλιμπίδια. Ακούω τις απόψεις σας και ευχαριστώ για το χρόνο σας

Κοίταζα και εγώ Tucson μου άρεσε σαν αμάξι αλλά εσωτερικό λίγο παλιακο και τέλη 370€ το οποίο είναι major no no. Με ΚΙΑ δεν ασχολήθηκα καν.

Με το μπατζετ σου σίγουρα πας σε μεσαίες εκδόσεις 3008 και Tiguan. Ίσως βρεις κανα Q3 πάλι σε μεσαία έκδοση εξοπλισμού. Tiguan όμως πάει για μεγάλο facelift άμεσα. Q3 προσωπικά δεν θα το έπαιρνα γιατί είναι ένα αμάξι που κυκλοφορεί πρακτικά 8 χρόνια άλλο αν το τελευταίο είναι πλήρως ανανεωμένο. 

Qashqai τα είπαν οι προηγούμενοι ίσως αλλάξει όμως η κατάσταση με το νέο μοντέλο που έρχεται το οποίο δεν είναι απλό facelift. 

Ateca και Karoq είναι ίδια αφού τα μπερδεύεις στον δρόμο. Το Ateca βγαίνει καινούριο την επόμενη χρόνια όποτε θα ξεκινήσει και το ξεστοκαρισμα λογικά. Εγώ πήγα σε Karoq αφού είχα χαμηλότερο μπατζετ από εσένα. Αλλά και με το δικό σου μάλλον στο ίδιο θα πήγαινα γιατί εμένα προσωπικά μαρεσει σαν αμάξι και κινητήρας (1.5tsi 150hp) αλλά that’s just me. Μόνο το 3008 με είχε βάλει σε σκέψεις και δίλημμα αλλά με έχασε στο κόκπιτ που δεν μου άρεσε τόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Τώρα για το Tucson ωραίο εξωτερικά , πολύ πλαστικό και δεν μου αρέσει ο κινητήρας.

Δεν δοκίμασες το πετρέλαιο...

8 λεπτά πριν, Noobios είπε

Κοίταζα και εγώ Tucson μου άρεσε σαν αμάξι αλλά εσωτερικό λίγο παλιακο και τέλη 370€ το οποίο είναι major no no

Ενώ πάλι με το πετρέλαιο και 115 άλογα έχει λιγότερο απο τα μισά τέλη (δε θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να ρωτήσω αν ενδιαφέρεται κάποιος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Δεν δοκίμασες το πετρέλαιο...

Ενώ πάλι με το πετρέλαιο και 115 άλογα έχει λιγότερο απο τα μισά τέλη (δε θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να ρωτήσω αν ενδιαφέρεται κάποιος)

396,60€ Τέλη έχει για την ακρίβεια ο 1.6 με τα 132 άλογα. 148€ Έχει το δικό μου με 1.5t 150 άλογα. Τεράστια διαφορά και αποτρεπτικός παράγοντας για εμένα ενώ μου άρεσε αρκετά το Tucson. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάνεις τα περισσότερα χιλιόμετρα εντός πόλης δες και για Toyota CHR  Hybrid που το βασικό βέβαια είναι να σου αρέσει σαν σουλούπι.Μηδενικά τέλη,  6 χρόνια εγγύηση + άλλα 5 μετά το πέρας των 6, για το υβριδικό σύστημα. Υστερεί λίγο σε πορτ μπαγκάζ αλλά όταν με 50€ κάνεις 900χλμ εντος πόλης, το ξεπερνάς.

Επεξ/σία από G.bar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Astreos είπε

Λοιπόν, παιδιά, 

Μέσα από αυτό το forum έχω πάρει πολύτιμες πληροφορίες για τα αυτοκίνητα και κυρίως από το θέμα του tsiofra. Ξεκινάω το συγκεκριμένο thread για να μου δώσετε τις απόψεις για την αγορά νέου αυτοκινήτου σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα, τα οποία είναι τα εξής:

Θέλω ένα μεσαίο αυτοκίνητο, κατά προτίμηση SUV, με budget περίπου τα 26.000 ευρώ. Κάνω περίπου 12.000 χλμ το χρόνο. Να σας πως ποια σκέφτομαι μέχρι τώρα:

- Hyundai Tucson γύρω στις 22.500 έχει βενζίνη με 1.6 και 132hp, αλλά γλυκοκοιτάζω και το 48V hybrid diesel με 1.6 και 136 hp περίπου στα 26.000.

- Kia Sportage με περίπου ίδιες τιμές και ίδιους κινητήρες

- Nissan QASHQAI με 21.000 βενζίνη 1.3-140hp και 26.000 diesel 1.7-150hp

- Seat Ateca με 27.600 βενζίνη 1.5-150hp και ίδια τιμή τον diesel 2.0-150hp (ο φόρος πολυτελείας ακόμη ισχύει για τα 2.000 κυβικά; Θα καταργηθεί σύντομα;)

- Μεταχειρισμένο premium από Γερμανία τετραετίας (Audi Q5) περίπου στα 27.000.

Επίσης, ποια η άποψή σας για τα hybrid, αξίζουν ή είναι απλά κόλπα των εταιρειών για να ρίχνουν το κόστος;

Αυτά με πρώτη ματιά. Θα ενημερώσω για άλλες επιλογές. Σε γενικές γραμμές με ενδιαφέρει περισσότερο να υπάρχει δυνατός κινητήρας παρά πολλά μπιχλιμπίδια. Ακούω τις απόψεις σας και ευχαριστώ για το χρόνο σας

Αν πας για μεταχειρισμένο δες και την Mercedes GLA200,υπάρχουν μοντέλα του 2016.

Αν πας για καινούριο,απάντησαν οι φίλοι πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

Δεν δοκίμασες το πετρέλαιο...

Ενώ πάλι με το πετρέλαιο και 115 άλογα έχει λιγότερο απο τα μισά τέλη (δε θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να ρωτήσω αν ενδιαφέρεται κάποιος)

στο 2020 ειμαστε τι να το κανει το πετρελαιο ; ο κοσμος παει μπροστα οχι πισω 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Astreos είπε

- Μεταχειρισμένο premium από Γερμανία τετραετίας (Audi Q5) περίπου στα 27.000.

Τα q5 4ετιας σχεδόν ξεκινάνε από 27.000, εκτως άμα μου πεις ότι πας για τρακαρισμένο που φτιάχτηκε. Με το τελωνείο θα σου βγει αλλά ένας θεός ξέρει πόσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Τα q5 4ετιας σχεδόν ξεκινάνε από 27.000, εκτως άμα μου πεις ότι πας για τρακαρισμένο που φτιάχτηκε. Με το τελωνείο θα σου βγει αλλά ένας θεός ξέρει πόσα...

Yea αλλά Q5 είναι Q5...ποιο να συγκριθεί από τα άλλα που ανέφερε μαζί του; 

Αλλα ναι αν είναι 27k χωρίς εκτελωνισμό BB life 

 

Περασμένα μεγαλεία με την υπέρτατη καύλα σχεδόν 2 χρόνια πριν. 

Στα plus και το μπουτακι του chill που αχνοφαίνεται. 

 

😂😂😂

IMG_20200704_231117.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα φίλε μου , αφού θα είσαι κοντά στις 12000€ γιατί κοιτάς για πετρέλαιο ? Δεν νομίζω ότι θα το κάνεις απόσβεση και επίσης έχει μεγαλύτερο κόστος συντήρησης το βλέπω και από τον πατέρα μου. Εγγύηση πρότεινα βενζίνη

Τώρα για το Tucson ωραίο εξωτερικά , πολύ πλαστικό και δεν μου αρέσει ο κινητήρας.

Sportage δες elk rest , moose test , αλλά έχω διαβάσει καλά σχόλια για ποιότητα κύλισης και ηχομόνωσης

Seat Ateca ωραίο αλλά έρχεται το facelift σε λίγο

3008 πολύ όμορφο αλλά δεν μπορώ να σου πω γνώμη εγώ αφού πούλησα το 2008 που δεν μου άρεσε

Q3 ξεφεύγει από το budget σου

Εγώ θα πρότεινα Skoda Karoq ή VW Tiguan με τους 150αρηδες κινητήρες και ας αλλάζει μοντέλο το Tiguan αν δεν σε πειράζει

Τέλος αν και με μικρότερους κινητήρες Citroen C5 και ακόμη περισσότερο λόγω τιμής Opel Grandland X

Προφανώς αν δεν βιάζεσαι 21 έρχονται το νέο C4 και το Opel Mokka

Κοιτάζω πετρέλαιο όταν δεν έχουν μεγάλη διαφορά από τα βενζινοκίνητο όπως το Ateca και κοιτάζω και τα Sportage, Tuscon λόγω της ενδιαφέρουσας και οικονομικής diesel-hybrid συνεργίας (+χαμηλά τέλη κυκλοφορίας)

Το Karoq βγαίνει εκτός, γιατί δεν αρέσει στη γυναίκα (σημαντικός αστάθμητος παράγοντας), το Tiguan είναι κάπως αδιάφορο σε εμφάνιση και το Citroen C5 δε μου αρέσει. Μπορεί για κάποιους να μην παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά για μένα το αισθητικό (αν και υποκειμενικό) κομμάτι είναι πολύ σημαντικό. Θέλω να το βλέπω το αυτοκίνητο και να το γουστάρω. Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις.

4 ώρες πριν, neutrinogr είπε

Δεν έχεις αναφέρει που θα κάνεις τα χιλιόμετρα πόλη η εκτός πόλης και  οικογενειακή κατάσταση.

Τα χιλιόμετρα θα είναι μισά-μισά σχεδόν σε πόλη και εκτός. Στην πόλη συνήθως 1-2 άτομα και εκτός 2 ενήλικες και 2 παιδιά.

2 ώρες πριν, prmarios είπε
  • Καλησπερα, εχεις σκεφτει για honda hrv ή για nissan xtrail βασικη εκδοση

Το Honda hrv είναι άσχημο για τα γούστα μου, το Xtrail ενδιαφέρον φαίνεται, δεν ήξερα ότι είναι σε τόσο καλή τιμή

 

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Τα q5 4ετιας σχεδόν ξεκινάνε από 27.000, εκτως άμα μου πεις ότι πας για τρακαρισμένο που φτιάχτηκε. Με το τελωνείο θα σου βγει αλλά ένας θεός ξέρει πόσα...

Ξεκινάνε από χαμηλότερα (22.000) ατρακάριστα και με το νέο νομοσχέδιο που είναι να βγει σύντομα θα μειωθεί αρκετά το τέλος για να έρθει από εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Astreos είπε

Κοιτάζω πετρέλαιο όταν δεν έχουν μεγάλη διαφορά από τα βενζινοκίνητο όπως το Ateca και κοιτάζω και τα Sportage, Tuscon λόγω της ενδιαφέρουσας και οικονομικής diesel-hybrid συνεργίας (+χαμηλά τέλη κυκλοφορίας)

Το Karoq βγαίνει εκτός, γιατί δεν αρέσει στη γυναίκα (σημαντικός αστάθμητος παράγοντας), το Tiguan είναι κάπως αδιάφορο σε εμφάνιση και το Citroen C5 δε μου αρέσει. Μπορεί για κάποιους να μην παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά για μένα το αισθητικό (αν και υποκειμενικό) κομμάτι είναι πολύ σημαντικό. Θέλω να το βλέπω το αυτοκίνητο και να το γουστάρω. Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Τα χιλιόμετρα θα είναι μισά-μισά σχεδόν σε πόλη και εκτός. Στην πόλη συνήθως 1-2 άτομα και εκτός 2 ενήλικες και 2 παιδιά.

Το Honda hrv είναι άσχημο για τα γούστα μου, το Xtrail ενδιαφέρον φαίνεται, δεν ήξερα ότι είναι σε τόσο καλή τιμή

Ξεκινάνε από χαμηλότερα (22.000) ατρακάριστα και με το νέο νομοσχέδιο που είναι να βγει σύντομα θα μειωθεί αρκετά το τέλος για να έρθει από εξωτερικό

Εγω παλι ακουσα πως θα αυξηθουν τα τελη ωστε να ΜΗΝ φερνει κανεις απο το εξωτερικο μεταχειρισμενα.

4 ώρες πριν, chill είπε

Αδέσποτο 😂😂😂

@tsofrasγια πες για το Kia... Έψαξα λίγο τα τεστ δεν βρήκα κάτι μεπτο.

Για κορεατη βέβαια περίμενα να ντελαπαρει για να πω την αλήθεια αλλά δεν.... 

Ελλαδα ειμαστε πολυ πισω, βγες Αμερικη και Αγγλια και θα δεις πως Hyundai και ΚΙΑ αναλογα τις θεωρουν καλες μαρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο μπορείς να ανέβεις σε τιμή ή τι εξοπλισμό ζητάς να έχεις στην έκδοση που θα επιλέξεις αλλά έχω ακούσει εντυπωσιακές κριτικές για τον πρωτοποριακό κινητήρα Skyactiv-X (hybrid βενζίνης που όμως στις χαμηλές στροφές λειτουργεί με συμπίεση σαν diesel) στα Mazda CX-30 και στο νέο Mazda 3, αν δεν θέλεις οπωσδήποτε SUV. Η βασική ξεκινάει από 25.000 αλλά υποθέτω ότι για να πάρεις κάτι ικανοποιητικό πρέπει να ανέβεις στα 28.000. Όμως ίσως παίζει έκπτωση. Νομίζω στο 3 κάνουν 3.000 αυτή την περίοδο!
Γενικώς, επειδή λόγω κορωνοϊού έμειναν αρκετά αυτοκίνητα προς εκτελωνισμό, οι αντιπροσωπίες κάνουν σημαντικές προσφορές σε αρκετά μοντέλα αυτή την περίοδο.

Στη θέση σου θα έκλεινα ένα test drive, για να έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsipakis είπε

στο 2020 ειμαστε τι να το κανει το πετρελαιο ; ο κοσμος παει μπροστα οχι πισω 

Ροπή , οικονομία , αθόρυβη λειτουργία για το συγκεκριμένο μοντέλο που ανέφερα , πιο άνετη οδήγηση γενικότερα ... 
Αν τώρα είσαι large μπορείς να κάνεις δώρο σε όσους θέλουν πετρέλαιο , τη διαφορά σε καύσιμα και κανα αυτόματο σασμάν να μη μπλέκει με συχνές αλλαγές 

Ετσι ναι , πάμε μπροστά . 2020 έχουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

Ροπή , οικονομία , αθόρυβη λειτουργία για το συγκεκριμένο μοντέλο που ανέφερα , πιο άνετη οδήγηση γενικότερα ... 
Αν τώρα είσαι large μπορείς να κάνεις δώρο σε όσους θέλουν πετρέλαιο , τη διαφορά σε καύσιμα και κανα αυτόματο σασμάν να μη μπλέκει με συχνές αλλαγές 

Ετσι ναι , πάμε μπροστά . 2020 έχουμε !

Αθορυβη λειτουργια το πετρελαιο; Δεν νομιζω να εχω ακουσει 1 πετρελαιοκινητο που να μην μου θυμισε Ταξι παντως (οκ αυτο ισως να διαφερει, δεν το εχω ακουσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...