Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου μεσαίου SUV


Astreos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ελλαδα ειμαστε πολυ πισω, βγες Αμερικη και Αγγλια και θα δεις πως Hyundai και ΚΙΑ αναλογα τις θεωρουν καλες μαρκες.

Και στην Ελλάδα θεωρώ πως έχουν καλό όνομα Kia, Hyundai. 

 

Προσωπική άποψη καταθέτω. Εγώ δεν θα έδινα τα λεφτά μου σε αυτούς. 

Αν το sportage είχε 14k να το σκεφτόμουνα αλλά στα 24 θα παρω τον ευρωπαιο μου και τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, chill είπε

Και στην Ελλάδα θεωρώ πως έχουν καλό όνομα Kia, Hyundai. 

Προσωπική άποψη καταθέτω. Εγώ δεν θα έδινα τα λεφτά μου σε αυτούς. 

Αν το sportage είχε 14k να το σκεφτόμουνα αλλά στα 24 θα παρω τον ευρωπαιο μου και τέλος. 

Ναι αλλα ο Ευρωπαιος σχεδον σιγουρα θα σου βγαλει ζημιες που ο Κορεατης δεν.....

Ειδικα το group Vag εχει μαμηθει σε αυτο το κομματι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, korakios είπε

Ροπή , οικονομία , αθόρυβη λειτουργία για το συγκεκριμένο μοντέλο που ανέφερα , πιο άνετη οδήγηση γενικότερα ... 
Αν τώρα είσαι large μπορείς να κάνεις δώρο σε όσους θέλουν πετρέλαιο , τη διαφορά σε καύσιμα και κανα αυτόματο σασμάν να μη μπλέκει με συχνές αλλαγές 

Ετσι ναι , πάμε μπροστά . 2020 έχουμε !

αστοχο το μηνυμα σου . αλλαξε νοοτροπια αλλιως σε βλεπω και το 2040 να εισαι με υγραεριο γιατι ειναι πιο φθηνο απο το ηλεκτρικο ρευμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, G.bar είπε

Αν κάνεις τα περισσότερα χιλιόμετρα εντός πόλης δες και για Toyota CHR  Hybrid που το βασικό βέβαια είναι να σου αρέσει σαν σουλούπι.Μηδενικά τέλη,  6 χρόνια εγγύηση + άλλα 5 μετά το πέρας των 6, για το υβριδικό σύστημα. Υστερεί λίγο σε πορτ μπαγκάζ αλλά όταν με 50€ κάνεις 900χλμ εντος πόλης, το ξεπερνάς.

Αδερφέ η κατανάλωση που ανέφερες είναι επιβεβαιωμενη από εσένα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsipakis είπε

αστοχο το μηνυμα σου . αλλαξε νοοτροπια αλλιως σε βλεπω και το 2040 να εισαι με υγραεριο γιατι ειναι πιο φθηνο απο το ηλεκτρικο ρευμα 

Αν είναι πιο φθηνό (μάλλον θα είναι με τα ηλεκτροκίνητα ) εννοείται 

Προς το παρών φυσικό αέριο για καύσιμο μιας και είναι το φθηνότερο 

Στην προηγούμενή σου ερώτηση, σου απάντησα στην πρώτη παραγραφο , ξαναδιάβασέ την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, li@m είπε

Αδερφέ η κατανάλωση που ανέφερες είναι επιβεβαιωμενη από εσένα; 

και απο εμενα 

και σε ταξιδι επισης πολυ οικονομικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ναι αλλα ο Ευρωπαιος σχεδον σιγουρα θα σου βγαλει ζημιες που ο Κορεατης δεν.....

Ειδικα το group Vag εχει μαμηθει σε αυτο το κομματι....

Συμφωνώ. 

 

Ωστόσο άλλη ποιότητα κύλισης, οδηγική συμπεριφορά, ποιότητα και τεχνολογική υπέροχη θα μου δώσει ο Ευρωπαίος. Δεν θεωρώ πως τα αυτοκίνητα είναι 4 ρόδες πάνω σε λαμαρίνα... γιαυτό και δεν θα εξισώσω ποτέ καμία Volkswagen ή audi με ιστορία χρόνων με κάποια Hyundai ή Kia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, chill είπε

Συμφωνώ. 

Ωστόσο άλλη ποιότητα κύλισης, οδηγική συμπεριφορά, ποιότητα και τεχνολογική υπέροχη θα μου δώσει ο Ευρωπαίος. Δεν θεωρώ πως τα αυτοκίνητα είναι 4 ρόδες πάνω σε λαμαρίνα... γιαυτό και δεν θα εξισώσω ποτέ καμία Volkswagen ή audi με ιστορία χρόνων με κάποια Hyundai ή Kia.

Διαφωνω καθετα, τεχνολογικα εφοσον ολα φτιαχνονται στην Κινα και στην Κορεα πλεον αμφιβαλλω πως εχει κατι να δειξει η Volkswagen που δεν εχει η Hyundai και η ΚΙΑ.

Ποιοτητα κυλησης ισως αν και δεν θυμαμαι να ειχαν τα Tucson ποτε τετοιο θεμα, ισα ισα ηταν ανεκαθεν θηρια που ολοι ελεγαν τα καλυτερα (οκ οχι τοσο στο θεμα καταναλωση αλλα αυτο εχει να κανει με τους παλιους και αρκετα μεγαλους κινητηρες).

Με λιγα λογια αν παρεις 2 αυτοκινητα στην ΙΔΙΑ τιμη απο αυτες τις μαρκες και τα συγκρινεις θεωρω πως ο Κορεατης θα ειναι μπροστα. Απλα ο Κορεατης δεν παει ψηλα στο θεμα τιμης, εκει τον τρωει ο Ευρωπαιος (δεν ειναι λες και βγαζει η Hyundai SUV με 50.000ε και ανω).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Γιατι δεν θα το κανει αποσβεση; Ποσο εχει το λιτρο η βενζινη και ποσο το πετρέλαιο; Ποσα παραπανω χλμ βγαζει ενα ρεζερβουαρ πετρέλαιο; Ποση διαφορα εχουν οι δυο κινητηρες; Ποση παραπανω ροπη εχει το πετρέλαιο;

Επισης αναφερεις μεγαλυτερο κοστος συντηρησης. Δλδ;

Κοίτα αυτό που έγραψα το έγραψα καθαρά με την εμπειρία του πατέρα μους και δεν ξέρω αν ισχύει για όλα.

Οπότε αν βάλεις ότι σαν κόστος κτήσης το πετρέλαιο συνήθως είναι ποιο ακριβό , τις πιθανές βλάβες που μπορεί να εμφανίσει και το κόστος για service , τότε βλέπεις αν σε συμφέρει ή όχι

 Π.χ. ο πατέρας μου έχει το προηγούμενο Renault Clio και επάνω στην 5 ετια με 60.000 χλμ έδωσε 600ε service ( δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά λόγω πετρελαίου κάτι ήθελε αλλαγή ιμάντας? καδένα? Κάτι με μεγάλο κόστος που δεν θα το είχε στην βενζίνη)

Αν βάλεις μόνο αυτό το κόστος κάθε τα 1500€ νομίζω πού είχε παραπάνω σε σχέση με βενζίνη , υπολογίσεις κατανάλωση και τιμές , απόσβεση δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής ίσα ίσα του έχει βγεί ακριβότερο

Επίσης αρκετά έχουν ακουστεί για τα πετρέλαια και το μέλλον τους, τους αυτόματους καθαρισμούς κτλ.

Η μεγαλύτερη ροπή προφανώς είναι στα συν αλλά συζητάμε αν τον συμφέρει η αγορά τους.

Τέλος πάντων δεν είμαι ειδικός απλά έγραψα την δική μου άποψη

6 ώρες πριν, chill είπε

Αδέσποτο 😂😂😂

@tsofrasγια πες για το Kia... Έψαξα λίγο τα τεστ δεν βρήκα κάτι μεπτο.

Για κορεατη βέβαια περίμενα να ντελαπαρει για να πω την αλήθεια αλλά δεν.... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι πολλοι δεν ειναι ειδικοι σε κατι αλλα προτεινουν-συμβουλευουν αλλους. Στη συγκεκριμένη περιπτωση δεν ξερεις τι ακριβως εκανε σερβις ο πατερας σου και κοστισε 600€ (ιμαντα; Καδενα; Τωρα τι να σου εξηγησω) αλλα υπεθεσες πως οφείλεται στο πετρέλαιο οποτε λες μακρια. Με αυτή τη λογικη οι ταριφες με τα εκατομμυρια χλμ δεν θα χρησιμοποιουσαν πετρελαιο αλλα βενζινη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα έλεγα ως πρώτη επιλογή είτε το 3008 είτε το XC40 εάν σε παίρνει(τουλάχιστον εδώ βγαίνουν σχεδόν ίδια τιμή οι βασικές+, στα €28000). Το δεύτερο το οδήγησα αρκετά και πραγματικά είναι πολύ όμορφο εσωτερικά/εξωτερικά με ωραία πρίμιουμ αίσθηση και πολλά μπλιμπλίκια. Έφτιαξαν και το laggy infotainment στις τελευταίες εκδόσεις επιτέλους. 

Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει με το Volvo στην Ελλάδα, εάν κυκλοφορεί εννοώ και το ξέρουν τα συνεργεία. 

|

Toyota RAV4 PIH είναι επίσης πολύ τίμια πρόταση, το έχει συνάδελφος και ξοδεύει σχετικά λίγα. Καλούτσικο εσωτερικό αν και ψιλοπλαστικούρα για τα λεφτά που δίνεις. 

Το χειρότερο είναι ότι είναι εξάμβλωμα εξωτερικά (γουστά και τα λοιπά) και ότι στα πίσω καθίσματα - η καμπίνα - είναι πολύ σκοτεινή λόγω σχεδιασμού παραθύρων και πίσω μπαρμπριζ. 

|

Κάποιος γνωστός πήρε το Mazda CX-30 και φαίνεται ευχαριστημένος. Ίσως δεις και κατά εκεί γιατί από ότι φαίνεται πουλιέται πολύ εδώ (Σουηδία), όπως γενικότερα τα άλλα Mazda SUVs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Noobios είπε

396,60€ Τέλη έχει για την ακρίβεια ο 1.6 με τα 132 άλογα. 148€ Έχει το δικό μου με 1.5t 150 άλογα. Τεράστια διαφορά και αποτρεπτικός παράγοντας για εμένα ενώ μου άρεσε αρκετά το Tucson. 

Γιατί έχει τόσα πολλά τέλη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...