Προς το περιεχόμενο

Και η Cosmote στο χορό των απεριόριστων δεδομένων με τα πακέτα Gigamax Unlimited


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά αυτό που νομίζουν όλοι ότι ο πρωθυπουργός πίεσε είναι μεγάλη μούφα. Συγχέουν 2 διαφορετικά γεγονότα μεταξύ τους. 
Οι τιμές πέφτουν γιατί έρχεται το 5g και γιατί τρέχουν καταγγελίες. 

Εξακολουθώ να θεωρώ τα 55 ευρώ εξαιρετική τιμή για τα απεριόριστα data. Στις ΗΠΑ για παράδειγμα τα απεριόριστα έχουν απαγορευτική τιμή με χίλιους δυο περιορισμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαίρετε,

Μόλις επέστρεψα από Γερμανό όπου συζητούσα περίπου 1 ώρα με τον προϊστάμενο του καταστήματος και έναν βοηθό του και μου είπαν ότι μπορεί κάποιος να βάλει το GIGAMAX UNLIMITED, και να παραγγείλει 4 επιπλέον extra-sim και να σερφάρουν όλες απεριόριστα ταυτόχρονα στο internet, χωρίς γεωγραφικού περιορισμούς. Δεν ανέφερε τίποτα για multisim. Ούτε ανέφερε κάποια "διάκριση" μεταξύ "απλών" gigamax και "unlimited" gigamax.

Με βάση αυτά που άκουσα σήμερα, με κόστος €55 (βασική sim gigamax unlimited) και 4 επιπλέον extra sims (€3 x 4 = €12) ~ €67 μπορείτε να δώσετε απεριόριστο 4G internet, με πολύ καλές upload ταχύτητες σε 5 σημεία στην Ελλάδα. Επίσης, μόνο η βασική sim θα έχει και λίγο χρόνο ομιλίας (απεριόριστα cosmote, 300' προς άλλα δίκτυα και 300 sms) για οποιον τον χρειάζεται.

Εμένα με καλύπτει αυτή η προσφορά γιατί θα διακόψω 3 double play σε ισάριθμα σπίτια στην Ελλάδα.

Αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να το επιτρέπουν να συμβαίνει.

Δεν πιστεύω να έπεσα σε ανεύθυνο υπάλληλο.

Προσπαθώ να το κατοχυρώσω με κάποιον τρόπο και γραπτώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, glenngould είπε

Χαίρετε,

Μόλις επέστρεψα από Γερμανό όπου συζητούσα περίπου 1 ώρα με τον προϊστάμενο του καταστήματος και έναν βοηθό του και μου είπαν ότι μπορεί κάποιος να βάλει το GIGAMAX UNLIMITED, και να παραγγείλει 4 επιπλέον extra-sim και να σερφάρουν όλες απεριόριστα ταυτόχρονα στο internet, χωρίς γεωγραφικού περιορισμούς. Δεν ανέφερε τίποτα για multisim. Ούτε ανέφερε κάποια "διάκριση" μεταξύ "απλών" gigamax και "unlimited" gigamax.

Με βάση αυτά που άκουσα σήμερα, με κόστος €55 (βασική sim gigamax unlimited) και 4 επιπλέον extra sims (€3 x 4 = €12) ~ €67 μπορείτε να δώσετε απεριόριστο 4G internet, με πολύ καλές upload ταχύτητες σε 5 σημεία στην Ελλάδα. Επίσης, μόνο η βασική sim θα έχει και λίγο χρόνο ομιλίας (απεριόριστα cosmote, 300' προς άλλα δίκτυα και 300 sms) για οποιον τον χρειάζεται.

Εμένα με καλύπτει αυτή η προσφορά γιατί θα διακόψω 3 double play σε ισάριθμα σπίτια στην Ελλάδα.

Αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να το επιτρέπουν να συμβαίνει.

Δεν πιστεύω να έπεσα σε ανεύθυνο υπάλληλο.

Προσπαθώ να το κατοχυρώσω με κάποιον τρόπο και γραπτώς.

Οντως ειναι πολυ καλη τιμη μπορεις να γλιτωσεις πολλαπλασια σε double play. Δινω 35.5 ευρω μονο για 50αρι VDSL Ote. Με αυτο παμε στα 67 με το βασικο νουμερο να εχει χρονο ομιλιας οποτε γλιτωνουμε 10 ευρω απο καρτα το μηνα και μενουν τα 57 ευρω του gigamax unlimited. Κοβουμε την VDSL και σε συμφωνια με 4 ατομα ακομα να κοψουν το double play βγαινει το πακετο σχεδον τσαμπα και με καλυτερες ταχυτητες απο την 50αρα. Μονο να μην γονατησουν οι κυψελες και γινει το ελα να δεις γιατι αρκετοι θα το ψαξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι το έχουν υπολογίσει στην cosmote, γιατί και στην πρώτη version της ιστοσελίδας που βγάλανε που παρουσιάζανε το πρόγραμμα

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/gigamax_unlimited.html

είχαν από την πρώτη στιγμή ειδική ερώτηση για την χρήση 4 extra sims.

Προφανώς θεωρούν ότι μια συνολική τιμή 55 + 12 = €67  (βασική sim + 4 extra sim)

αν διαιρεθεί δια 5 αντιστοιχεί περίπου σε €13 ανά χρήστη είναι "ικανοποιητικό" για τα κέρδη τους.

Πλέον δηλαδή στην ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ (ναι caps lock) υπό προϋποθέσεις σίγουρα έχουμε unlimited internet (μέσω του ανωτέρω σεναρίου) με €13 / μήνα και το οποίο δεν είναι δεμένο γεωγραφικά σε μια συγκεκριμένη περιοχή.

Λυπάμαι αν θα διαφωνήσω με κάποιους αλλά τα μαθηματικά αυτό λένε, η τιμολόγηση είναι πολύ επιθετικά καλή.

Αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι πόσο θα κρατήσει όλο αυτό.

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2020 στις 5:48 ΜΜ, bbbb είπε

Αφου πάνε με ότι δίνει ο ανταγωνισμός.. Κάποτε που η cosmote είχε το μοναδικό απεριόριστο το platinum στα 150€ η vodafone έδινε με παραπάνω απο 100αρικο "απεριόριστα" που είχαν όριο 100gb/μήνα..

Πριν λίγες ημέρες που η vodafone έβγαλε 3 τέτοια πακέτα, όλως περιέργως και η cosmote έβγαλε 3 τέτοια πακέτα και όλως τυχαίως στις ακριβώς ίδιες τιμές.. Απλά στην vodafone έχεις στο μικρό και το μεσαίο κόφτη 2 και 10mbps αντίστοιχα αλλά δίνει περισσότερα λεπτά ομιλίας, όταν η cosmote απο το πρώτο πακέτο των 55€ δεν έχει όρια εντος Ελλάδας πάντα

Η επόμενη μείωση ενδέχεται να έρθει αν και όταν και η wind βγάλει τέτοια πακέτα με χαμηλότερη τιμή αλλά μάλλον χλωμό.. Η οταν ο ενας απο τους άλλους 2, αποφασίσει ότι έκανε αρκετή μπάζα σε αυτά τα χρήματα και ρίξει χαμηλότερα την τιμή και αναγκαστικά θα ακολουθήσει και ο άλλος..

Εδω και 2-3 χρονια εχω unlimited wind με 35 ευρω 

Δυστυχως οταν ζητησα να το κανουν και στη γυναικα μου μου ειπαν πως το συγκεκριμενο premium προγραμμα ειναι μονο για συγκεκριμενα ατομα (χαλαγα πανω απο 20-30 Gb roaming )

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε τα 15gb γρήγορα και μετά όριο 1mpbs?

@glenngould

Αρα σύμφωνα με τον γερμανό η μόνη διαφορά της multisim με την extrasim είναι ότι με την multisim μπορούν και οι δευτερεύουσες σιμ να έχουν το χρόνο ομιλίας προς χρήση και φυσικά να δέχονται και εισερχόμενες, ενώ με την extrasim θα έχουν μόνο δεδομένα?

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, glenngould είπε

Πιστεύω ότι το έχουν υπολογίσει στην cosmote, γιατί και στην πρώτη version της ιστοσελίδας που βγάλανε που παρουσιάζανε το πρόγραμμα

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/gigamax_unlimited.html

είχαν από την πρώτη στιγμή ειδική ερώτηση για την χρήση 4 extra sims.

Προφανώς θεωρούν ότι μια συνολική τιμή 55 + 12 = €67  (βασική sim + 4 extra sim)

αν διαιρεθεί δια 5 αντιστοιχεί περίπου σε €13 ανά χρήστη είναι "ικανοποιητικό" για τα κέρδη τους.

Πλέον δηλαδή στην ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ (ναι caps lock) υπό προϋποθέσεις σίγουρα έχουμε unlimited internet (μέσω του ανωτέρω σεναρίου) με €13 / μήνα και το οποίο δεν είναι δεμένο γεωγραφικά σε μια συγκεκριμένη περιοχή.

Λυπάμαι αν θα διαφωνήσω με κάποιους αλλά τα μαθηματικά αυτό λένε, η τιμολόγηση είναι πολύ επιθετικά καλή.

Αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι πόσο θα κρατήσει όλο αυτό.

Προσωπικά εξακολουθώ να το θεωρώ απίθανο. Μάλλον δεν ήξεραν καλά στον Γερμανό. Φυσικά και θέλω ένα τέτοιο πακέτο!!

Όμως μου κάνει εντύπωση πως στις προϋποθέσεις της multisim υπάρχει καθαρά νύξη στα προγράμματα με τα απεριόριστα data.

Επίσης στο link με την extrasim έχει τα κλασικά προγράμματα, με τα unlimited να απουσιάζουν.

Μην σας κάνει εντύπωση πως η multisim βγήκε λίγο καιρό πριν τα unlimited πακέτα.

 

 

Επεξ/σία από Kostasallinone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να μην "δένετε κόμπο" τι σας είπε ένας υπάλληλος σε ένα κατάστημα... Ακόμα και αν πρόκειται για τον προϊστάμενο.:)
Έχουν αποδείξει από το παρελθόν ότι είναι ανενημέρωτοι και μη καταρτισμένοι, όπως επίσης δεν θα διστάσουν να εξαπατήσουν ανυποψίαστους συνδρομητές για να κλείσουν το χ συμβόλαιο.
Κάντε την δική σας έρευνα και μην βασίζεστε στο τι σας είπε κάποιος προφορικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, glenngould είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να επικοινωνήσει κάποιος με την cosmote και να έχει γραπτώς επίσημη απάντηση για τον συνδυασμό cosmote gigamax unlimited με extra sim;

Ίσως αν πας σε κατάστημα cosmote και τους πεις επιτόπου ότι θες να κάνεις σύνδεση gigamax unlimited με extrasim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να κατοχυρώσω την άποψη της εταιρίας εγγράφως, πριν να δεσμευθώ σε 24μηνο συμβόλαιο αξίας €55 + (4 x €3) = €67 για να μην μου τα γυρίσουν μετά.

Σκοπεύω να διασπείρω τις 5 sim σε 5 γεωγραφικά σημεία στην Ελλάδα και να χρησιμοποιούν το δίκτυο 5 διαφορετικά άτομα όπως καταλαβαίνεις.

Εάν κατά την πορεία του συναφθέντος συμβολαίου π.χ.

1. βάλουν γεωγραφικούς περιορισμούς (π.χ. εντός του ίδιου νομού) ως προς την χρήση των extra sim ή

2. Αποφασίσουν να μειώσουν το όριο των extra sim σε άλλες 1-2 (αντί 4) τότε θα έχω πρόβλημα.

Το ερώτημα είναι πώς μπορώ να κατοχυρωθώ εγγράφως για να μπορώ να το επικαλεστώ (εάν απαιτηθεί) σε μεταγενέστερο χρόνο σε περίπτωση που δεν τηρήσουν τους όρους του συμβολαίου.

Καμία ιδέα; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A δεν κατάλαβα, σόρρυ. Δηλαδή γίνεται να προστεθούν χειρόγραφες σημειώσεις πάνω στους τυπωμένους όρους του συμβολαίου; Σοβαρά τώρα, γίνεται κάτι τέτοιο;

 

"Ο συνδρομητής θα απολαμβάνει την παροχή 4 extra sim, χωρίς να μειωθούν κατά τη διάρκεια των 24 μηνών του συμβολαίου"

"Ο συνδρομητής θα απολαμβάνει την ταυτόχρονη χρήση των 5 sim (1 + 4 extra) χωρίς γεωγραφικούς περιορισμούς σε όλη την ελληνική επικράτεια"

 

Μπορεί ο υπάλληλος της cosmote να γράψει χειρόγραφα αυτούς τους όρους πάνω στο συμβόλαιο;

(ha πρώτη φορά θα βάλω εγώ όρους σε μεγάλη εταιρία ha )

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, glenngould είπε

A δεν κατάλαβα, σόρρυ. Δηλαδή γίνεται να προστεθούν χειρόγραφες σημειώσεις πάνω στους τυπωμένους όρους του συμβολαίου; Σοβαρά τώρα, γίνεται κάτι τέτοιο;

"Ο συνδρομητής θα απολαμβάνει την παροχή 4 extra sim, χωρίς να μειωθούν κατά τη διάρκεια των 24 μηνών του συμβολαίου"

"Ο συνδρομητής θα απολαμβάνει την ταυτόχρονη χρήση των 5 sim (1 + 4 extra) χωρίς γεωγραφικούς περιορισμούς σε όλη την ελληνική επικράτεια"

Μπορεί ο υπάλληλος της cosmote να γράψει χειρόγραφα αυτούς τους όρους πάνω στο συμβόλαιο;

(ha πρώτη φορά θα βάλω εγώ όρους σε μεγάλη εταιρία ha )

Για να είμαι ειλικρινής ξέρω ότι γίνεται δια τηλεφώνου, τάχα μου θα πας να παζαρέψεις ένα συμβόλαιο για να μην φύγεις από την εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, επειδή διαβάζω το Thread και γενικά ψάχνω πολύ επί του θέματος ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα καθώς υπάρχει θέμα.
Βρίσκομαι σε απομακρυσμένη περιοχή που δεν έχω τηλέφωνο και χρόνια τώρα πήγαμε από Satellite σε Cosmote SIM Double Play λόγω του latency που είχε το Satellite.

Με αυτή την προσφορά τώρα ήθελά να βάλω πρακτικά το συμβόλαιο και να αγοράσω ένα Modem/Router (ή να χρησιμοποιήσω της Cosmote) και να κουμπώσω την κάρτα μέσα ώστε να μοιράζω στο σπίτι μέσω WiFi.

Ωστόσο έχω μερικά θέματα:
1. Εαν μπει σε Router πρακτικά δεν γνωρίζω πως θα μπορώ να εκμεταλλευτώ το χρόνο ομιλίας εφόσον δεν θα υπάρχει γραμμή τηλεφώνου. Γίνεται μέσω VoIP τηλεφώνων να γίνει κάποια μόντα?
2. Αναφέρει στους όρους το κατώθι "Η χρήση του δωρεάν χρόνου ομιλίας ή/και των γραπτών μηνυμάτων δύναται να γίνεται μόνο μέσω συσκευής κινητής τηλεφωνίας. Απαγορεύεται η χρήση μέσω PBX, ή οποιασδήποτε άλλης γραμμής που συνδέεται με υπολογιστή με σκοπό την εκτέλεση μεγάλου αριθμού κλήσεων ομιλίας και βιντεοκλήσεων ή/και την αποστολή μεγάλου όγκου και ταυτόχρονης αποστολής γραπτών μηνυμάτων. Σε περίπτωση που Συνδρομητής κάνει χρήση του Προγράμματος μέσω PBX ή οποιασδήποτε άλλης γραμμής που συνδέεται με υπολογιστή, η COSMOTE διατηρεί το δικαίωμα, να προβεί σε διακοπή παροχής των υπηρεσιών της."  Ωστόσο ο διανεμητής θα μπορούσε κάλλιστα και να ήταν το κινητό μου μέσω HotSpot.
3. Ευελπιστώ πως στην πάροδο του συμβολαίου των 24 μηνών θα υπάρξει λύση (εφόσον εδώ και 5 χρόνια δεν υπήρξε) είτε με Starlink είτε με κάποιο πρόγραμμα Unlimited για απομακρυσμένες περιοχές μέσω 4G και δεν γνωρίζω πόσο θα ήταν το υποτιθέμενο κόστος διακοπής εφόσον δεν μιλάμε για κάποιο συμβόλαιο σταθερής που είναι fix το πάγιο ακύρωσης 100-120 ευρώ.

Επεξ/σία από Torroan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...