Προς το περιεχόμενο

Και η Cosmote στο χορό των απεριόριστων δεδομένων με τα πακέτα Gigamax Unlimited


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Μήπως μπορείς να βάλεις στο router μια EXTRASIM (δηλαδή μια επιπλέον sim, για σκοπούς data), αλλά την βασική sim (που την θες για ομιλία) να την έχεις εκτός του router για να κάνεις χρήση αυτής για σκοπούς τηλεφωνικών κλήσεων;

2. Τα περί PBX το γράφουν για να είναι καλυμμένοι πιστεύω. Πρακτικά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

3.Πιστεύω ότι πρέπει αν πας φουλ για gigamax unlimited και να αφήσεις το satellite. Τόσο το latency του 4G, όσο και τα απεριόριστα data, όσο και η ευκολία χρήσης και εγκατάστασης, η φορητότητα, η ευελιξία κλπ. του cosmote gigamax unlimited, συνηγορούν όλα υπέρ του να εγκαταλείψεις το satellite. (κατά τη γνώμη μου)

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

1. Μήπως μπορείς να βάλεις στο router μια EXTRASIM (δηλαδή μια επιπλέον sim, για σκοπούς data), αλλά την βασική sim (που την θες για ομιλία) να την έχεις εκτός του router για να κάνεις χρήση αυτής για σκοπούς τηλεφωνικών κλήσεων;

2. Τα περί PBX το γράφουν για να είναι καλυμμένοι πιστεύω. Πρακτικά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

3.Πιστεύω ότι πρέπει αν πας φουλ για gigamax unlimited και να αφήσεις το satellite. Τόσο το latency του 4G, όσο και τα απεριόριστα data, όσο και η ευκολία χρήσης και εγκατάστασης, η φορητότητα, η ευελιξία κλπ. του cosmote gigamax unlimited, συνηγορούν όλα υπέρ του να εγκαταλείψεις το satellite. (κατά τη γνώμη μου)

Επειδή έχω μπερδευτεί όσον αφορά το κόστος και τη χρήση της MultiSim και της ExtraSim για αυτό δεν έκανα κάποιο σχόλιο περί αυτών.

Όσον αφορά το Satellite όπως έχει δεν συμφέρει. Ωστόσο με το Starlink που υπόσχονται υψηλές ταχύτητες και latency ~15ms αξίζει σίγουρα για να γλυτώνεις πολλά πολλά. Απλά σκεφτόμουν κάθε ενδεχόμενο. Πχ κεραία εταιρείας από access point της εάν έρθει εδώ στο κοντινό μέλλον.

Επιπλέον ένα μέλος αναφέρθηκε πως υπάρχει κόφτης εάν παρατηρηθεί ταυτόχρονη χρήση 2-3 συσκευών στο δίκτυο.

Τέλος, εάν θυμάμαι καλά επειδή θα αποτελεί χρήση με SIM με ενημέρωσαν ότι υπάρχει πιθανότητα κάθε φορά που το τηλέφωνο χρησιμοποιείται να μην έχω internet λόγω της απουσίας VoLTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη τι γίνεται με τις extra sim/multisim και αν όντως η extra sim με κόστος 3€/μήνα μπορει να δοθεί σε αυτό το πρόγραμμα ή αναγκαστικά πας multisim με 25€/μηνα. Ναι σε αυτό που αναφέρεις ισχύει. Αν στη συσκευή που έχεις τη σιμ, δεχθεις κλήση και δεν έχεις volte η κλήση θα πέφτει σε 3g/H+ και φυσικά θα έχεις για όσο διάστημα μιλάς και μειωμένη ταχύτητα σύνδεσης στο ίντερνετ. Φυσικά αν βγάλεις extra sim και την έχεις σε άλλη συσκευή/mifi router δε θα έχεις τέτοιο θέμα αφού αυτή η σιμ δε θα έχει την κλήση. Αν και στην περίπτωση της multisim επειδή η εισερχόμενη κλήση χτυπάει σε όλες τις multisim μέχρι να απαντήσεις την κλήση απο όποια συσκευή προλάβεις πρώτη, αν εχεις την multisim σε κινητό λογικά θα χτυπήσει και εκεί και μέχρι να το απαντήσεις απο την κύρια συσκευή σου και η 2η λόγω έλλειψης του volte θα έχει γυρίσει σε 3g με συνέπεια μειωμένη ταχύτητα μέχρι να απαντήσεις. Αυτό βέβαια ίσως μπορει να αντιμετωπιστεί αν στη 2η συσκευή-router κλειδώσεις 4g only ή την έχεις σε mifi router αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει έτσι και δεν είμαι 100% σίγουρος αν θα δουλέψει σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχει δοκιμασει κανεις ακομα την εξτρα σιμ να μας πει αν παιζει?

ας αφησουν τουλαχιστον μια εξτρα σιμ αν δεν τους συμφερουν αι οι 4 ;)

(αν μα διαβαζει κανας απο κοσμοτε)

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΌΧΙ ΌΧΙ ΌΧΙ μην λες τέτοια πράγματα φίλε μου. Κακά λογάκια. Γιατί μόνο 1 extra sim;;;;

Θέλουμε 1 βασική + 4 extra sim = 5 διακριτά γεωγραφικά σημεία που να ασελγούν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στα data του δικτύου με συνολικό κόστος €67/μήνα.

Μην μου το χαλάς.

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα, παιδιά. Σκέφτομαι να πάρω το TP-LINK Archer MR600 μαζί με τη συνδρομή των 55€. Οι συσκευές στο σπίτι θα συνδέονται με extender, δηλαδή το 4G+ router θα βλέπει μόνο ένα MAC address συνδεδεμένο. Κάνω καλά; Βρίσκομαι στο κέντρο της Αθήνας (Κατεχάκη κοντά) και σταθερή διαθέσιμη υπάρχει μόνο aDSL στα 7mbit (άνοιξα σήμερα σχετικό θέμα γιατί έκανα και καταγγελία στην ΕΕΤΤ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας, θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι εφικτο να αναβαθμισω το προγραμμα Mobile Cosmote σε unlimited gigamax (εκεινο με τα 55€) και να παρω μια extra sim να την τοποθετησω σε router 4G για εξοχικο;
Υ.Γ.: Εχω διαβασει τις προηγουμενες απαντησεις σας και εχω καλεσει στη Cosmote αλλα λογω κορωνοιου δεν ηταν σαφεις στην ερωτηση που τους εκανα και ετσι εχω μπερδευτει.
Περισσοτερο με ενδιαφερει να εχω unlimited data στο router εξοχικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/7/2020 στις 2:48 ΜΜ, glenngould είπε

Χαίρετε,

Μόλις επέστρεψα από Γερμανό όπου συζητούσα περίπου 1 ώρα με τον προϊστάμενο του καταστήματος και έναν βοηθό του και μου είπαν ότι μπορεί κάποιος να βάλει το GIGAMAX UNLIMITED, και να παραγγείλει 4 επιπλέον extra-sim και να σερφάρουν όλες απεριόριστα ταυτόχρονα στο internet, χωρίς γεωγραφικού περιορισμούς. Δεν ανέφερε τίποτα για multisim. Ούτε ανέφερε κάποια "διάκριση" μεταξύ "απλών" gigamax και "unlimited" gigamax.

Με βάση αυτά που άκουσα σήμερα, με κόστος €55 (βασική sim gigamax unlimited) και 4 επιπλέον extra sims (€3 x 4 = €12) ~ €67 μπορείτε να δώσετε απεριόριστο 4G internet, με πολύ καλές upload ταχύτητες σε 5 σημεία στην Ελλάδα. Επίσης, μόνο η βασική sim θα έχει και λίγο χρόνο ομιλίας (απεριόριστα cosmote, 300' προς άλλα δίκτυα και 300 sms) για οποιον τον χρειάζεται.

Εμένα με καλύπτει αυτή η προσφορά γιατί θα διακόψω 3 double play σε ισάριθμα σπίτια στην Ελλάδα.

Αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να το επιτρέπουν να συμβαίνει.

Δεν πιστεύω να έπεσα σε ανεύθυνο υπάλληλο.

Προσπαθώ να το κατοχυρώσω με κάποιον τρόπο και γραπτώς.

 

Τελικα ισχυει αυτο που λετε; Μεχρι τωρα τι κανατε; Γιατι σκεφτομαι να κανω το ιδιο για το εξοχικο μου με μια extra sim σε ρουτερ 4G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/11/2020 στις 10:06 ΜΜ, Dr_Slump είπε

Καλησπέρα, παιδιά. Σκέφτομαι να πάρω το TP-LINK Archer MR600 μαζί με τη συνδρομή των 55€. Οι συσκευές στο σπίτι θα συνδέονται με extender, δηλαδή το 4G+ router θα βλέπει μόνο ένα MAC address συνδεδεμένο. Κάνω καλά; Βρίσκομαι στο κέντρο της Αθήνας (Κατεχάκη κοντά) και σταθερή διαθέσιμη υπάρχει μόνο aDSL στα 7mbit (άνοιξα σήμερα σχετικό θέμα γιατί έκανα και καταγγελία στην ΕΕΤΤ).

Τελικά προχωρησες σε αγορά? Γιατι σκέφτομαι να κάνω το ίδιο αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάω σε mr600 η στο πιο φθηνό mr6400 η να βάλω την κάρτα σε ένα παλιό iPhone 7 και να το έχω μόνιμα σαν Hotspot. Ρωτάω γιατί σε πολλά reviews είδα ότι αρκετός κόσμος λέει ότι πιάνει αρκετά υψηλότερες ταχύτητες με το κινητό παρα με αυτά τα routers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και κατήργησα την απαίσια aDSL των 7/0,7mbit. Με 4G+ έχω ταχύτητες 140/70 down/up, καθόλου αποσυνδέσεις αλλά πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα πριν προχωρήσεις.

Πρώτα απ' όλα, για κινητό ως hotspot ξέχνα καλές ταχύτητες και σταθερή σύνδεση. Ακόμα και κολλημένο στο παράθυρο μόνιμα, δεν είναι καλά τα πράγματα. Αγόρασα κεραία omnidirectional στα 150€ από eBay UK (μιας και οι πολκατοικίες γύρω είναι ψηλότερες) και την έβαλα στην ταράτσα. Τα καλώδια δεν πρέπει να είναι πάνω από 15 μέτρα (maximum 10 γράφουν πολλοί πωλητές αλλά με 15 είμαι ΟΚ με 10m+5m ακριβά extensions)

Τρύπησα τον τοίχο μου και τα καλώδια καταλήγουν στο μόνο router της αγοράς που κάνει για τη δουλειά, το TP-Link MR600. Σε αυτό απαιτείται ειδικό beta firmware που επιτρέπει επιλογή band (7 σε εμένα, στο κέντρο της Αθήνας δηλαδή) και μόνο τότε μπορεί να πιάνει πραγματικά αξιόλογες ταχύτητες, χωρίς αυξομειώσεις λόγω αυτόματης αλλαγής band.

Μιλάμε για τρομερή αναβάθμιση και ακόμα δεν έχω αντιμετωπήσει κάποιο πρόβλημα. Καθημερινά το stream για τη δουλειά είναι περίπου 30GB upload και πέρασε ένας μήνας και πλήρωσα τον λογαριασμό χωρίς θέματα. Μακάρι η λύση μου να βοηθήσει κι άλλο κόσμο...

Επεξ/σία από Dr_Slump
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Dr_Slump είπε

Ναι, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και κατήργησα την απαίσια aDSL των 7/0,7mbit. Με 4G+ έχω ταχύτητες 140/70 down/up, καθόλου αποσυνδέσεις αλλά πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα πριν προχωρήσεις.

Πρώτα απ' όλα, για κινητό ως hotspot ξέχνα καλές ταχύτητες και σταθερή σύνδεση. Ακόμα και κολλημένο στο παράθυρο μόνιμα, δεν είναι καλά τα πράγματα. Αγόρασα κεραία omnidirectional στα 150€ από eBay UK (μιας και οι πολκατοικίες γύρω είναι ψηλότερες) και την έβαλα στην ταράτσα. Τα καλώδια δεν πρέπει να είναι πάνω από 15 μέτρα (maximum 10 γράφουν πολλοί πωλητές αλλά με 15 είμαι ΟΚ με 10m+5m ακριβά extensions)

Τρύπησα τον τοίχο μου και τα καλώδια καταλήγουν στο μόνο router της αγοράς που κάνει για τη δουλειά, το TP-Link MR600. Σε αυτό απαιτείται ειδικό beta firmware που επιτρέπει επιλογή band (7 σε εμένα, στο κέντρο της Αθήνας δηλαδή) και μόνο τότε μπορεί να πιάνει πραγματικά αξιόλογες ταχύτητες, χωρίς αυξομειώσεις λόγω αυτόματης αλλαγής band.

Μιλάμε για τρομερή αναβάθμιση και ακόμα δεν έχω αντιμετωπήσει κάποιο πρόβλημα. Καθημερινά το stream για τη δουλειά είναι περίπου 30GB upload και πέρασε ένας μήνας και πλήρωσα τον λογαριασμό χωρίς θέματα. Μακάρι η λύση μου να βοηθήσει κι άλλο κόσμο...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, έχω είδη signal booster στο σπίτι μου (γιατί αλλιώς δεν θα είχα ούτε κανονικό σήμα) με κεραία στην ταράτσα οπότε λογικά θα καλύπτομαι από θέμα σήματος (με κινητό παίζω στα 20mb down / 15 up.) Οπότε θα πάω για το Archer mr600 v2 και θα το κοιτάξω με τα beta firmware που μου είπες. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 7:18 ΜΜ, Dr_Slump είπε

Ναι, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και κατήργησα την απαίσια aDSL των 7/0,7mbit. Με 4G+ έχω ταχύτητες 140/70 down/up, καθόλου αποσυνδέσεις αλλά πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα πριν προχωρήσεις.

Πρώτα απ' όλα, για κινητό ως hotspot ξέχνα καλές ταχύτητες και σταθερή σύνδεση. Ακόμα και κολλημένο στο παράθυρο μόνιμα, δεν είναι καλά τα πράγματα. Αγόρασα κεραία omnidirectional στα 150€ από eBay UK (μιας και οι πολκατοικίες γύρω είναι ψηλότερες) και την έβαλα στην ταράτσα. Τα καλώδια δεν πρέπει να είναι πάνω από 15 μέτρα (maximum 10 γράφουν πολλοί πωλητές αλλά με 15 είμαι ΟΚ με 10m+5m ακριβά extensions)

Τρύπησα τον τοίχο μου και τα καλώδια καταλήγουν στο μόνο router της αγοράς που κάνει για τη δουλειά, το TP-Link MR600. Σε αυτό απαιτείται ειδικό beta firmware που επιτρέπει επιλογή band (7 σε εμένα, στο κέντρο της Αθήνας δηλαδή) και μόνο τότε μπορεί να πιάνει πραγματικά αξιόλογες ταχύτητες, χωρίς αυξομειώσεις λόγω αυτόματης αλλαγής band.

Μιλάμε για τρομερή αναβάθμιση και ακόμα δεν έχω αντιμετωπήσει κάποιο πρόβλημα. Καθημερινά το stream για τη δουλειά είναι περίπου 30GB upload και πέρασε ένας μήνας και πλήρωσα τον λογαριασμό χωρίς θέματα. Μακάρι η λύση μου να βοηθήσει κι άλλο κόσμο...

 

Στις 2/1/2021 στις 9:01 ΜΜ, bagelismar είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, έχω είδη signal booster στο σπίτι μου (γιατί αλλιώς δεν θα είχα ούτε κανονικό σήμα) με κεραία στην ταράτσα οπότε λογικά θα καλύπτομαι από θέμα σήματος (με κινητό παίζω στα 20mb down / 15 up.) Οπότε θα πάω για το Archer mr600 v2 και θα το κοιτάξω με τα beta firmware που μου είπες. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!! 

Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ και εμένα να βάλω το πρόγραμμα μέσα στις επόμενες μέρες, μήπως τελικά είχατε κάποια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με τις έξτρα σιμ απο κοσμοτε; Είναι όντως 55ε+3ε/σιμ ή πρέπει να πας αναγκαστικά σε multisim (+25e)?

thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dnikos είπε

 

Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ και εμένα να βάλω το πρόγραμμα μέσα στις επόμενες μέρες, μήπως τελικά είχατε κάποια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με τις έξτρα σιμ απο κοσμοτε; Είναι όντως 55ε+3ε/σιμ ή πρέπει να πας αναγκαστικά σε multisim (+25e)?

thanks!

Δεν έχω πάρει ακόμα την extra sim αλλά επειδή ρώτησα όταν έκανα το πρόγραμμα μου είπαν ότι είναι extra 3ε ανα sim

Στις 2/1/2021 στις 7:18 ΜΜ, Dr_Slump είπε

Ναι, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και κατήργησα την απαίσια aDSL των 7/0,7mbit. Με 4G+ έχω ταχύτητες 140/70 down/up, καθόλου αποσυνδέσεις αλλά πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα πριν προχωρήσεις.

Πρώτα απ' όλα, για κινητό ως hotspot ξέχνα καλές ταχύτητες και σταθερή σύνδεση. Ακόμα και κολλημένο στο παράθυρο μόνιμα, δεν είναι καλά τα πράγματα. Αγόρασα κεραία omnidirectional στα 150€ από eBay UK (μιας και οι πολκατοικίες γύρω είναι ψηλότερες) και την έβαλα στην ταράτσα. Τα καλώδια δεν πρέπει να είναι πάνω από 15 μέτρα (maximum 10 γράφουν πολλοί πωλητές αλλά με 15 είμαι ΟΚ με 10m+5m ακριβά extensions)

Τρύπησα τον τοίχο μου και τα καλώδια καταλήγουν στο μόνο router της αγοράς που κάνει για τη δουλειά, το TP-Link MR600. Σε αυτό απαιτείται ειδικό beta firmware που επιτρέπει επιλογή band (7 σε εμένα, στο κέντρο της Αθήνας δηλαδή) και μόνο τότε μπορεί να πιάνει πραγματικά αξιόλογες ταχύτητες, χωρίς αυξομειώσεις λόγω αυτόματης αλλαγής band.

Μιλάμε για τρομερή αναβάθμιση και ακόμα δεν έχω αντιμετωπήσει κάποιο πρόβλημα. Καθημερινά το stream για τη δουλειά είναι περίπου 30GB upload και πέρασε ένας μήνας και πλήρωσα τον λογαριασμό χωρίς θέματα. Μακάρι η λύση μου να βοηθήσει κι άλλο κόσμο...

Επειδή ψάχνομαι και εγώ για κεραια, έχεις να προτείνεις κάτι? Έχω μια directional τώρα με signal booster ( https://www.skroutz.gr/s/17431240/Ενισχυτής-Αναμεταδότης-Σήματος-Κινητής-Τηλεφωνίας-IQ-TELECOM-GSM-4G-GS-RP2-900mhz-1800mhz-Vodafone-Cosmote-Wind.html) αλλα ενώ το σήμα που στέλνει μέσα στο σπίτι είναι καλό, δεν μου στέλνει τις ταχύτητες και την 20αρα μπάντα που πιάνω με το κινητό μου δίπλα στην κεραια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dnikos είπε

 

Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ και εμένα να βάλω το πρόγραμμα μέσα στις επόμενες μέρες, μήπως τελικά είχατε κάποια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με τις έξτρα σιμ απο κοσμοτε; Είναι όντως 55ε+3ε/σιμ ή πρέπει να πας αναγκαστικά σε multisim (+25e)?

thanks!

Ναι, είναι όντως τόσα, έχω την πρώτη SIM στο κινητό και την extra στο router. Αλλά μην μπλέξεις με online ή τηλεφωνική παραγγελία. Πήγαινε στον κοντινότερο Γερμανό και βρες κάποιον υπάλληλο που ξέρει τι του γίνεται.
 

3 ώρες πριν, bagelismar είπε

Δεν έχω πάρει ακόμα την extra sim αλλά επειδή ρώτησα όταν έκανα το πρόγραμμα μου είπαν ότι είναι extra 3ε ανα sim

Επειδή ψάχνομαι και εγώ για κεραια, έχεις να προτείνεις κάτι? Έχω μια directional τώρα με signal booster ( https://www.skroutz.gr/s/17431240/Ενισχυτής-Αναμεταδότης-Σήματος-Κινητής-Τηλεφωνίας-IQ-TELECOM-GSM-4G-GS-RP2-900mhz-1800mhz-Vodafone-Cosmote-Wind.html) αλλα ενώ το σήμα που στέλνει μέσα στο σπίτι είναι καλό, δεν μου στέλνει τις ταχύτητες και την 20αρα μπάντα που πιάνω με το κινητό μου δίπλα στην κεραια 

Στην Ελλάδα δεν βρήκα καλή omnidirectional κεραία. Αν θες directional, η μοναδική επιλογή στην ελληνική αγορά είναι αυτή:
https://www.skroutz.gr/s/24962347/Nedis-3G-4G-5G-Antenna.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...