Προς το περιεχόμενο

Και η Cosmote στο χορό των απεριόριστων δεδομένων με τα πακέτα Gigamax Unlimited


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαί σίγουρος αν οι συνθήκες της ταράτσας (εξωτερικές) είναι καλές για το router. Σίγουρα δεν είναι φτιαγμένο για υγρασία, είναι όπως οποιοδήποτε router εσωτερικού χώρου. Αν είναι καλά φυλαγμένο, θέλω να πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει. Να ξέρεις πάντως πως κάθε εβδομάδα τουλάχιστον μια φορά θέλει restart, το οποίο βέβαια μπορείς να κάνεις και από το 192.168.1.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Dr_Slump είπε

Δεν είμαί σίγουρος αν οι συνθήκες της ταράτσας (εξωτερικές) είναι καλές για το router. Σίγουρα δεν είναι φτιαγμένο για υγρασία, είναι όπως οποιοδήποτε router εσωτερικού χώρου. Αν είναι καλά φυλαγμένο, θέλω να πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει. Να ξέρεις πάντως πως κάθε εβδομάδα τουλάχιστον μια φορά θέλει restart, το οποίο βέβαια μπορείς να κάνεις και από το 192.168.1.1.

Θα το βάλω μέσα σε εξωτερικό στεγανο κουτί οπότε να μην έχω έχω πρόβλημα. Η άλλη λύση είναι να το βάλω μέσα αλλά να τραβήξω μεγάλο καλώδιο μέχρι την εξωτερική κεραια και έτσι νομίζω ότι θα έχω μεγαλύτερες απώλειες στην ταχύτητα λόγω καλωδίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, bagelismar said:

Θα το βάλω μέσα σε εξωτερικό στεγανο κουτί οπότε να μην έχω έχω πρόβλημα. Η άλλη λύση είναι να το βάλω μέσα αλλά να τραβήξω μεγάλο καλώδιο μέχρι την εξωτερική κεραια και έτσι νομίζω ότι θα έχω μεγαλύτερες απώλειες στην ταχύτητα λόγω καλωδίου 

Αν το βάλεις σωστά σε ένα ηλεκτρολογικό κουτί όπως δείχνει το video https://www.youtube.com/watch?v=r3slVV75ou4 δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν το βάλεις με καλώδιο εξωτερικής κεραίας θα πρέπει να το κάνει με πολλή καλής ποιότητα καλώδιο και να ανεβούν και οι δύο κεραίες (δες https://www.tp-link.com/my/support/faq/908/)... και γενικά αυτή η λύση για αυτό του είδους τα οικιακά router δεν είναι ενδεδειγμένη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manval είπε

Αν το βάλεις σωστά σε ένα ηλεκτρολογικό κουτί όπως δείχνει το video https://www.youtube.com/watch?v=r3slVV75ou4 δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν το βάλεις με καλώδιο εξωτερικής κεραίας θα πρέπει να το κάνει με πολλή καλής ποιότητα καλώδιο και να ανεβούν και οι δύο κεραίες (δες https://www.tp-link.com/my/support/faq/908/)... και γενικά αυτή η λύση για αυτό του είδους τα οικιακά router δεν είναι ενδεδειγμένη.

 

Ναι έχω διαβάσει ότι θα έχω αρκετές απώλειες αν βάλλω το ρουτερ μέσα και τραβήξω μεγάλο καλώδιο. Γιαυτό θα το κάνω όπως το βίντεο με το ρουτερ σε στεγανο κουτί στην ταράτσα με την nedis εξωτερική κεραια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, bagelismar said:

Ναι έχω διαβάσει ότι θα έχω αρκετές απώλειες αν βάλλω το ρουτερ μέσα και τραβήξω μεγάλο καλώδιο. Γιαυτό θα το κάνω όπως το βίντεο με το ρουτερ σε στεγανο κουτί στην ταράτσα με την nedis εξωτερική κεραια 

ok... καλή τύχη και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου και καμία φωτογραφία από το στήσιμο που θα κάνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Να σας πω και το δικο μου setup βασικά με ότι ειχα διαθέσιμο αρχικά, χρισημοποιώ το HUAWEI E5573Cs-322 με συνδεση USB στο modem ASUS DSL-AC55U, το οποιό εχει επιλογές για dual WAN Failover και load balance.Οι ταχύτητες που πιάνω είναι γύρω στα 50-60 down και 30-40 up με το modem να βρίσκεται στη γωνία του σπιτιού που ηταν πάντα διπλα στην τηλεφωνική γραμμή κτλ. Το δοκίμασα και έξω στο μπαλκόνι και μου δώσε λίγο καλυτερα +15 περιπου και στα 2. Οπότε λεώ να ψάξω για καλύτερο 4G modem με δυνατότητα κεραίας κτλ. Επίσης για το wifi χρησιμοποιώ το DECO M5 απο το οποίο με εχει εντυπωσιάσει με τις δυνατότητες του.Μου δίνει ιδια ταχυτητα internet σαν να εχω καλώδιο.Ενω απευθειας απο το Modem παρότι έχει 5 GHZ είναι πιο αργό.

Ποια είναι η γνώμη σας για το DLINK DWR-920 4G LTE Router N300?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το MR600 που υπάρχει custom firmware για manual επιλογή band, δεν θα πρότεινα άλλο 4G router από την TP-Link. Για άλλες εταιρείες δεν έχω ιδέα... ακούω πολύ καλά αλλά και κακά λόγια για τις επιλογές από Huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, gogosst said:

Οι ταχύτητες που πιάνω είναι γύρω στα 50-60 down και 30-40 up με το modem να βρίσκεται στη γωνία του σπιτιού που ηταν πάντα διπλα στην τηλεφωνική γραμμή κτλ. Το δοκίμασα και έξω στο μπαλκόνι και μου δώσε λίγο καλυτερα +15 περιπου και στα 2.

Στόχο σου είναι να μεγαλώσεις το 50+15Mbps (δηλαδή περίπου 6MB/sec για download) και το upload 40+15Mbps (δηλαδή περίπου 5ΜΒ/sec). To παρών 4G modem που έχεις (HUAWEI E5573Cs-322) υποστηρίζει 4G LTE Cat4 150 MBit/s και το DLINK DWR-920 4G LTE Router N300 που θες να αγοράσεις υποστηρίζει το ίδιο 4G LTE Cat4 150 MBit/s... οπότε θεωρητικά δεν θα δεις διαφορά στην ταχύτητα.
Διαφορά θα δεις αν βάλεις το 4G Modem σε κάποιο σημείο του σπιτιού σου (πχ στην ταράτσα ή σε κάποιο σημείο που να έχει οπτική επαφή με την κεραία κινητής τηλεφωνίας) ώστε να πάρεις ταχύτητες άνω το 100Mbps. Αλλιώς, πας σε 4G Modem που να υποστηρίζει 4G+ (ή 5G που δεν υπάρχει ακόμα 😁) όπως πχ το TP-Link Archer MR600 που είναι 4G+ Cat 6 300 Mbits, με την προσδοκία να μπορεί μέσα στο σπίτι σου να συνδεθεί σε αυτή την ταχύτητα, κάτι που είναι μάλλον απίθανο!

image.png.197a6361f0e131676baa7fb77c1f07e8.png

Από την λίγη εμπειρία που έχω με το 4G, αλλά και από τεχνικούς που έχω συνεργαστεί κατά καιρούς με μεγάλη εμπειρία στα ασύρματα δίκτυα (και στο 4G), μεγάλη σημασία παίζει το σημείο που θα μπει το 4G modem. Αν δεν έχεις οπτική επαφή (έστω και λίγο) με την κεραία της κινητής τηλεφωνία το σήμα που θα λαμβάνεις θα είναι από αντανακλάσεις. Όσο περισσότερες οι αντανακλάσεις, όσο μεγαλύτερος ο "ψηφιακός" θόρυβος της περιοχής, όσο περισσότερες άλλες 'αλλοιώσεις' από 3ες πηγές (πχ να έχεις έξω από το παράθυρο που έχεις το 4G Modem ένα στύλο της ΔΕΗ ή ταμπέλες με νέον) τόσο χειρότερο και προβληματικό θα είναι το 4G σήμα.

Όταν μου είχαν εγκαταστήσει στο γραφείο την 4G κεραία ο τεχνικός είχε ανεβεί στην ταράτσα, βαστούσε ένα "ογκώδες" 4G Analyser (σαν αυτό της φωτογραφίας) και επί σχεδόν 1 ώρα γύριζε όλη την ταράτσα για να βρει το καλύτερο δυνατό σημείο για να τοποθετήσει την κεραία. Έχουν περάσει 3+ χρόνια (εγώ έχω φύγει από το συγκεκριμένο γραφείο) και από ότι μου είπε ο τωρινός ΙΤ η κεραία δεν έχει κουνήσει από την θέση της και αποδίδει όπως την 1η φορά!

image.png.1b4fdc01cf151438ae5fc233226e7bef.png

ΣΗΜ: Προσοχή, άλλο η max ταχύητητα σύνδεσης Mbits και άλλο MBps ΚΑΙ άλλο κατεβάζω με 5 MB/sec (MegaByte) και άλλο 5 Mb/sec (Megabit)

image.png.695e210f9f92892073b7a6e526bea6e0.png

Επεξ/σία από manval
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manval Συμφωνώ με όσα προανέφερες απλα έλεγα ισως με το Dlink DLINK DWR-920 4G LTE Router N300  λόγω οτι εχει και εξωτερικές κεραίες (και τιμή γύρω στα 100) ισως να πιάσει λίγο καλύτερο σήμα σαν κατασκευή και θα είναι πιο σταθερο για μόνιμη χρήση απο τον συνδιασμό που έχω τωρα dsl router + usb dongle. Θεωρώ ακριβό το TP-Link Archer MR600  (τιμή γύρω στα 150) γιατί αν είναι να τοποθετηθεί εξω σε στεγανό κουτί κτλ κτλ καλύτερα να πάω σε κάτι τύπου  MikroTik LHGG LTE6 (Τιμή γύρω στα 200) που είναι έτοιμο για εξωτερικό χωρό. Πιστευω αν ανέβω στην ταράτσα της πολυκατοικίας σίγουρα θα έχω οπτική επάφη με πύργο.

Για την 4G κεραία που ανέφερες θυμάσαι ποια ήταν? Δεν ήξερα οτι θα πρέπει να μπεί με τόσο ακρίβεια  οπως πχ τα δορυφορικά πιάτα.  Εχω την εντύπωση οτι τέτοια analyzer χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ οταν τοποθετέι τις μικροκυματικές κεραίες αλλα αυτες νομίζω είναι διαφορετικές ζευξεις. Και πάλι δεν ειμαι σίγουρος δεν εχω ασχοληθεί γενικά με 4g κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εσωτερικό χώρο, οι ταχύτητες είναι μέτριες έως κακές. Δεν έχει νόημα χωρίς εξωτερική κεραία. Και μιλάμε βρίσκομαι Αθήνα, δίπλα σε κεραία της Cosmote!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, gogosst said:

Για την 4G κεραία που ανέφερες θυμάσαι ποια ήταν? Δεν ήξερα οτι θα πρέπει να μπεί με τόσο ακρίβεια  οπως πχ τα δορυφορικά πιάτα.  Εχω την εντύπωση οτι τέτοια analyzer χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ οταν τοποθετέι τις μικροκυματικές κεραίες αλλα αυτες νομίζω είναι διαφορετικές ζευξεις. Και πάλι δεν ειμαι σίγουρος δεν εχω ασχοληθεί γενικά με 4g κτλ.

Sorry, δεν ήταν απλά κεραία. Στην ταράτσα μέσα σε κουτί τοποθέτησε ένα 4G Modem/router της Vodafone, αν θυμάμαι καλά ήταν ένα Oxygen multigateway. O τεχνικός έκανε 2 μικρές τρύπες στο κουτί και έβγαλε/στερέωσε τις κεραίες έξω από το κουτί (παρόμοιο με αυτό το video https://youtu.be/r3slVV75ou4?t=208). Κεραίες χρησιμοποιήσαμε αυτές του Oxygen αλλά το κουτί μπήκε κάτω από πρεβάζι, έξω από το σπιτάκι του κλιμακοστάσιου, και δεν βρεχόντουσαν παρά μόνο αν φυσούσε πολλή δυνατός ΝΑ άνεμος. Είχα βέβαια καθαρή οπτική επαφή με τις κεραίες της κινητής.

ΣΗΜ: H εγκατάσταση αφορά γραφείο στην παραλιακή ζώνη, σχεδόν στο κέντρο του Ηρακλείου (Κρήτης), με τις κεραίες της κινητής να βρίσκονται σε απόσταση λιγότερη από 300 μέτρα στην ταράτσα των κεντρικών γραφείων του ΟΤΕ στο Πάρκο Θεοτοκοπούλου.

Δεν χρειάζεται να μπει με τόση ακρίβεια η κεραία, απλά εγώ στην ταράτσα είχα πολλές κεραίες τηλεόρασης, δορυφορικά πιάτα, ηλεκτρογεννήτρια, θερμοσίφωνες, ντεπόζιτα, WiFi links (άλλων γραφείων) και ήθελα να αποφύγω τον "θόρυβο", και ήθελα να μπει σε μέρος που να μην πολλή -βρέχεται και να μην το βλέπει ο βοριάς και η θάλασσα (γιατί ήμουν σχεδόν δίπλα στην θάλασσα).

 

25 minutes ago, Dr_Slump said:

Σε εσωτερικό χώρο, οι ταχύτητες είναι μέτριες έως κακές. Δεν έχει νόημα χωρίς εξωτερική κεραία. Και μιλάμε βρίσκομαι Αθήνα, δίπλα σε κεραία της Cosmote!

Συμφωνώ, και εγώ 300 μέτρα ήμουν από τις κεραίες της κινητής αλλά στο ισόγειο του γραφείου δεν είχα σήμα για να μιλήσω (όχι για data).

Επεξ/σία από manval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Καλη κίνηση απο την cosmote αλλα θα προτιμούσα και λίγα παραπανω mbps μετά το χρονικό όριο

Καλησπέρα τι εννοείς χρονικό όριο?Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο unlimited από όσο γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...